Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Musím náklady související s pořízením cenných…

Musím náklady související s pořízením cenných papírů nevložených do majetku firmy uplatnit v roce kdy jsem cenné papíry pořídil? Nebo je mohu uplatnit až při prodeji, třeba až v dalším daňovém období, stejně jako cenu pořízení cenných papírů? Dále pak, v zákoně o dani z příjmů se šestiměsíční daňový test vztahuje na zisk z prodeje cenných papírů. O ztrátě z prodeje a její nemožnosti ji uplatnit po šesti měsících se v zákonu nemluví. Vy jste v tisku vyslovili názor , že se šestiměsíční daňový test vztahuje i na ztrátu, z čeho jste při tom vycházeli? Děkuji za odpovědi,


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu jak postupovat při převzetí…

Prosím o radu jak postupovat při převzetí leasingu na auto. Odstupné za postoupení leasingu: 100000,- na základě smlouvy s postupitelem. Zbývá 10 měsíčních splátek na základě leasingové smlouvy uzavřené s leasingovou společností. Lze dát vše do nákladů společnosti?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Měl bych tento dotaz. Od začátku roku…

Dobrý den, Měl bych tento dotaz. Od začátku roku 2000 do srpna jsem byl jako osoba samostatně výdělečně činná ( bez živnostenského listu ). Pracoval jsemna autorskou smlouvu (jako programátor PC). Od září mám živnostenský list a podnikám jako školitel a konzultant v oblasti počítačů a současně jako nezávislý finnační poradce. Je možno za letošní rok vést účetnictví, tj. vykazovat skutečné náklady místo paušálních 30, resp. 25 procent, i když jsem po celé toto období neměl ŽL, ale byl jsem pouze OSVČ? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dotace na penzion s restaurací

Dobrý den,je možnost získat dotaci z fondu rozvoje venkova na koupi nemovitosti za účelem penzionu s restaurací?Dosud nepodnikám v zemědělství ani v cestovním ruchu.Bydlím v obci do 2000 obyvatel.Děkuji Karel


odpovídal(a): Redakce

Zařazení předmětu leasingu do OM

Vážení, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Podnikatel -JÚ- má finanční leasing osobního automobilu, smlouva končí 1.3.2000. Podnikatel pozastavil činnost 28.2.2000. Musí auto zařadit do obchodního majetku? Pokud nezařadí, může poměrnou část leasingu uplatnit do daňových výdajů? Auto využívá pouze pro podnikání. Pokud v době pozastavení činnosti auto prodá, musí příjem zdanit? A kdy nemusí? 2) Spoluautoři knihy mají mezi sebou smlouvu o procentním podílu na zisku z prodeje díla, který jim zabezpečuje nakladatelství a peníze zasílá na účet 1. z nich. Jak to bude v JÚ: 1. autor zdaní v § 7 příjem snížený o % podíl 2. autora? 2. autor zdaní svůj podíl sám? Pokud 1. autor v tomto roce nevyplatí 2. autorovi jeho podíl, zdaní celou částku od nakladatelství (30% paušál) a v roce příštím při výplatě se může stát, že příjmová strana v daňovém přiznání bude mínusová? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Oční optika - plátce DPH (čtvrtletní zdaňovací…

Oční optika - plátce DPH (čtvrtletní zdaňovací období) - má příjmy za poskytování výrobků a služeb, které jsou zdaněny 5% příp. 22% sazbou DPH a uplatněny v daň.přiznání. Současně je část příjmů inkasována od zdravotních pojišťoven ( na základě předpisu od očního lékaře proplácejí zdravotní pojišťovny některé úkony ve výši dle katalogu, tyto předpisy jsou souhrnně uplatňovány vůči zdrav.pojišťov. 1x měsíčně). Příjmy od zdravotních pojišťoven uplatňuje oční optika jako příjmy od DPH osvobozené - tj. v rámci daň.přiznání krátí prostřednictvím koeficientu daň na vstupu. Je uvedený postup správný - pokud ne jaký postup by byl správný ? Jedná se v případě osvobození o osvobození dle §32 zák.o DPH a potom dle kterého odstavce ? Dle pokynu D-160 není totiž oční optika považována za oprávněný subjekt ( i když přijímá předpisy od lékaře a inkasuje příjmy od zdravotních pojišťoven). Jedná se o osvobození dle odst.4 - tj. příjmy oční optiky z titulu plnění zdravotního pojištění ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, k 1.4.2000 rusim registrace platce DPH…

Dobrý den, k 1.4.2000 rusim registrace platce DPH z duvodu maleho obratu. Nakupuji a prodavam zbozi v nezmenenem stavu. Zajima me jak se odvadi dan z majetku, kde jsem uplatnil narok na odpocet DPH. Nemam zadny HIM nebo nehm. IM (nakoupil jsem cast pocitace jako soucastky a pouzil ho z vetsi casti pro zarucni opravy, a dale mobilni telefon pred rokem a pul).


odpovídal(a): Redakce

Moje známá je 5 let hlášena v družstevním bytě…

Moje známá je 5 let hlášena v družstevním bytě své babičky, kde také bydlí. Po její smrti v loňském roce zdědila členský podíl a až do dnešního dne je byt stále v družstevním vlastnictví. Letos se rozhodla byt odkoupit od družstva do osbního vlastnictví, převod by měl být ukončen do konce letošního roku. Pokud byt v příštím roce prodá, jakou bude platit daň a v jaké výši? (daň z příjmu, z prodeje nemovitosti apod.). díky předem


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mohu prosim ziskat vzorove smlouvy o…

Dobry den, mohu prosim ziskat vzorove smlouvy o uzavření budoucí kupní smlouvy a kupní smlouva o prodeji nemovitosti nebo alespon seznam podkladu pro tuto transakci potrebnou. Dekuji predem a sem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky…

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky z hypotéky, u které jsem klientem já (on je uveden jako další účastník hyp.smlouvy). Vždy jsem si odečítala já, ale v letošním roce jsem na mateřské dovolené. Děkuji Přenosilová (mprenosilova@volny.cz]



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat ,zdali některá z…

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat ,zdali některá z bank má v nabídce investiční produkty s pákovým efektem,jejichž pdkladovým aktivem je slovenská měna.Děkuji za kladnou odpověd'.


odpovídal(a): Redakce

SOCIÁLNÍ DÁVKY

Jsem studentem VS a zaroven jsem zacal podnikat na zivnostensky list jako externi programator v Nemecku. Nejspise se bude jednat o kratkodobou spolupraci. Po otci, ktery zemrel, pobiram tzv. sirotci duchod. Zajimalo by me, zda o tyto socialni davky prijdu. Pokud ano, tak bych chtel vedet, jestli je mou povinnosti tuto skutecnost nekomu nahlasit a komu, pripadne jestli prestanu podnikat, jestli mi znovu vznikne narok na tyto davky. Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. …

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. Chci koupit dům jehož odhadní cena je 820 tis. Kč Jsem ženatý, bezdětný a hrubý příjem naší rodiny je cca 40000,- Kč. Rád bych splácel max. 10 let. Dále by mě zajímalo, zda existují nějaké formy podpory od státu na nákup či rekonstrukci staršího domu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

závodní stravování

Zajišťujeme stravování ve vlastním zařízení prostřednictvím jiného subjektu zaměstnancům a důchodcům. Je daňovým nákladem 55% hodnoty hlavního jídla počet odebraných porcí i u důchodců? Odebrané porce jsou nám fakturovány s 5% DPH. Jaký lze uplatnit odpočet DPH na vstupu - pouze ze základu, který se stal daňovým nákladem?


odpovídal(a): Redakce

V novele zákona o DPH platné od 1. 4. t.r. je mj.…

V novele zákona o DPH platné od 1. 4. t.r. je mj. v § 21 odst. 1 uvedeno, že opravu odpočtu daně provede plátce v DP za zdaňovací období, kdy obdržel daňový dobropis související s touto opravou. Jak bude možno v praxi prokázat obdržení dobropisu ? Bude nutná např. doručenka ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Je zákonem daný termín, do kdy mi má finanční…

Je zákonem daný termín, do kdy mi má finanční úřad vrátit přeplatek daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti?


odpovídal(a): Redakce

Mám živnostenský list na zprostředkovatelskou…

Mám živnostenský list na zprostředkovatelskou činnost a v roce 1999 jsem na základě smlouvy o obchodním zastoupení pracoval od 1.12. do 31.12.1999 jako obchodní zástupce pojišt`ovací firmy. Vedl jsem účetní evidenci v rámci jednoduchého účetnictví a proto jsem podal za tento rok a vlastně jeden měsíc daňové přiznání. Dnes si ale nejsem jist, zda jsem zahrnul do přiznání všechny nákladové položky, protože jsem uvedl pouze položky za období platnosti smlouvy, tj. od 1.12. do 31.12.1999, z toho důvodu, že před datem zahájení činnosti dle smlouvy jsem byl veden na úřadě práce jako uchazeč a inkasoval jsem "podporu". Protože však příprava na zahájení činnosti před 1.12.1999 představovala cca 90 % mých celkových nákladů (telefonní poplatky, poštovné,kopírování materiálů, cestovní náklady atd.), ptám se tedy, zda jsem neudělal chybu tím, že jsem náklady na přípravu činnosti nezahrnul do daňového přiznání a pokud ano, jak to ještě dnes napravit. Děkuji za odpověd` a srdečně zdravím.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitosti

Dobrý den, potřebobala bych vědětjaký je postup, když chci kupovat chatu. Co mám mít za doklady k jedání na úřadech? Jak dlouho budou asi příslušná jednání probíhat? Děkuji. Zdenka


odpovídal(a): Redakce

účtování nákladů

dobrý den. jak mám zaúčtovat fakturu - náklady spojené s vymáháním povinnosti ohledně neplacení leasingových splátek pomocí externího subjektu? Daňově či nedaňově? A s tím souvisí nárok na odpočet DPH. Ano či nikoli? děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pohledávky při ukončení podnikání

V únoru 2010 jsem prodala vybavení zubní laboratoře a přenechala její nájem a skončila s podnikáním.Úhrada bude ve 3 částech,120 tis. uhrazeno v r.2010, 120tis bude placeno v r.2011 a zbytek 120tis bude uhrazen v r.2012. Budu muset zdanit pohledávku 240tis.Kč v daň.přiznání za rok 2010? Budu muset z této částky také vypočíst zdravotní a sociální pojištění nebo až za rok 2011 a 2012? Jak by se daň a pojištění vypočetlo, kdybych od 1.2.2011 znovu zahájila podnikání? Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.