Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem zaměstnán a kromě toho mám ŽL.…

Dobrý den, Jsem zaměstnán a kromě toho mám ŽL. Jelikož jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti(po mozkové příhodě),jsem v domácím ošetřování a jediným příjmem je nemocenská. Zdravotní stav zřejmě ještě nějaký čas neumožní vykonávat mé zaměstnání, proto by mě zajímalo zda mohu vykonávat podnikatelskou činnost, která v rámci zdravotních možností jde vykonávat doma. Je to ve střetu s nějakým předpisem (případně jakým)? V rámci podnikání si neplatím nemocenské pojištění. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla jsem se zeptal ohledně pracovní cesty, …

Chtěla jsem se zeptal ohledně pracovní cesty, kdy zaměstnanec použije svoje vozidlo, zda musí mít zaměstnavatel kopii technického průkazu vozidla nebo jak se prokáže, jaké auto bylo použito pro cestu? Děkuji. Dana Pinterová



odpovídal(a): Redakce

Příjmy z prodeje cenných papírů

Dobrý den. Mám zájem investovat na kapitálovém trhu (akcie, dluhopisy, opce...) u nás i v zahraničí. Jelikož budu mít kromě nákladů na obchodování (tj. poplatky) i další náklady - tisk, telefonní poplatky, poplatky za informační agentury, za výpočetní techniku, atd., zajímalo by mne jakou formu společnosti mám z hlediska daňového vytvořit či zůstat fyz. osobou. Kde jsou nejnižší daně ze zisků z obchodování z cennými papíry a je přitom možno odečíst z toho další náklady? To přeci jako fyz. osoba nemohu? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Oční optika - plátce DPH - fakturuje na základě…

Oční optika - plátce DPH - fakturuje na základě bodového ohodnocení dle katalogu část výkonů vůči zdravotním pojišťovnám (ZP). Pokud nejsou tyto výkony osvobozené od DPH - jakým způsobem uplatňovat DPH s tím, že oční optika nemůže vyfakturovat vůči ZP více než odpovídá katalogu výkonů. DPH by v tomto případě muselo být součástí peněžního přepočtu bodového ohodnocení výkonu. Současně k výkonům dochází průběžně během kalendářního měsíce a jsou souhrnně fakturovány po uplynutí měsíce do tiskopisů ZP (+ disketa).Jak by se potom uplatňovalo DPH u těchto plnění při dodržení náležitostí zákona O DPH : - stanovení datumu ZDP - může být uveden poslední den v měsíci, protože k vykazování výkonů vůči ZP dochází 1 x měsíčně (tj. postup dle §9 odst.4 - opakované plnění - oční optika má se ZP uzavřeny smlouvy)? - DPH počítat z ceny vč. daně, kterou zjistíme peněžním přepočtem bodového ohodnocení dle katalogu výkonů ZP ( tj. postup dle §14 odst.2) ? - nezávisle na tiskopisech ZP, které nemají náležitosti dokladu ve smyslu zákona o DPH (jsou ale ZP vyžadovány)vystavovat doklady s náležitostmi dle zákona o DPH ? V současnosti upatňujeme uvedené výkony jako osvobozené a krátíme DPH na vstupu, což je pro nás nevýhodné a zvyšujeme tak svou daňovou povinnost ve srovnání s výše uvedeným postupem - kdybychom DPH uplatnili. Postupujeme tak proto, že si nejsme jisti v otázce uplatnění DPH vůči ZP a názory na řešení problému se různí. Prosíme Vás o názor na řešení uvedeného problému. D ě k u j e m e.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o směně

Dobrý den. Můj dotaz zní: Přes inzerát jse mi ozval člověk,který semnou chtěl vyměnit mé PSP (playstation portableú-cena:4500kč za jeho nokii N95.Domluva probíhala na úrovni,pán vystupoval jako seríozní člověk. Jelikož byl až z opačného konce republiky než-li já dohodli jsme se na předání poštou. Já jsem psp odeslal podle domluvy,ale pán mi namísto dohodnutého zboží poslal 3 rozpadlé telefony nejstarších značek v cenně cca 1400kč. Chtěl bych se tedy zeptat zdali můžu podniknout nějaké pravní kroky nebo to řešit přes polici. děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Osvobození příjmu z prodeje c.p.

Potřeboval bych vědět jakými pravidly se řídí případné zdaňování výnosů z prodeje akcií, když tyto postupně nakupuji a postupně prodávám. Např.: mám 100 ks akcií nějaké společnosti déle již než 6 měsíců, dokoupím dalších 50 ks. Po 4 měsících po tomto dokupu chci prodat nějaké množství - např. 70 ks. Těchto 70 ks se mi počítá jako prodej z množství nejdříve nakoupených (100 ks - tedy bez nutnosti zdanění zisku) nebo naopak z množství nejpozději nakoupených (tedy bych musel zdanit zisk z prodeje 50 ks nakoupených před 4 měsíci)? Bohužel jsem ještě nikde na tento problém nenašel adekvátní odpověď. Děkuji a jsem s pozdravem. Petr Čermák, Tišnov


odpovídal(a): Redakce

?KOLNÉ

Jsou, resp.mohou být daňově uznatelnými náklady výdaje (náklady) na dosažení druhého a dalšího vysokoškolského vzdělání (jmenovitě školné)? Díky za odpověď. Kušnírová


odpovídal(a): Redakce

Náhrada od poji??ovny za usly zisk

Danove priznani fyzicke osoby, ostatní příjem - usly zisk od Ceske pojistovny , tyto penize byly ulozeny u Moravia banky. Je mozne zahrnout do ztrat 10 procent z teto castky o kterou jsme prisli z duvodu krachu banky.


odpovídal(a): Redakce

Pro svoji abslolventskou praci "Financni analyza…

Pro svoji abslolventskou praci "Financni analyza podniku" potrebuji znat definici ukazatele pomerové analyzy, konkretne Pyramidalni rozklad ROI (rentabilita celkoveho kapitalu). Pevne doufam, ze mne tuto informaci zaslete, protoze tuhle definici nemuzu nikde najit. Predem dekuji za kladne vyrizeni me zadosti. S pozdravem Hynek Michal, student VOS ekonomicke


odpovídal(a): Redakce

Jaka je sazba silnicni dane fyzicke osoby na r.…

Jaka je sazba silnicni dane fyzicke osoby na r. 2000 a 1999 u osobniho automobilu (obsah 14000). Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Prosím vás o odpověď na náslející dotaz. …

Prosím vás o odpověď na náslející dotaz. Společnost zabývající se výrobou má na skladě výrobky a nakoupené zboží, které jsou neprodejné již několik let. V současné době se objevil zájemce, který je ochoten za tyto výrobky a zboží zaplatit jen desetinu ceny. Pro podnik je to ale v současnosti výhodná nabídka, neboť v šanci na zpeněžení již nedoufal a utržené peníze by zlepšili jejo finanční situaci. Zajímalo by mne, jakým způsobem lze provést přecenění tohoto těchto výrobků a zboží, jaká má být případně přeceňovací komise a správa z přecenění a zda lze uznat rozdíl mezi účetní cenou a cenou utrženou daňovým nákladem. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na daň z převodu…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na daň z převodu nemovitosti. Moje mamka kupuje byt na který si vzala úvěr ze stav. spoření. Nynější majitelé bytu ji oznámili, že daň z převodu nemovitosti platí ona, ale já jsem četla, že podle zákona tuto daň platí prodávající, tak bych se chtěla zeptat, jak to přesně je a co má tedy mamka dělat? Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zahraniční cenné papíry

Vážení přátelé, v nedávné době jsem investoval do cenných papírů v USA. Zajímalo by mne, jak je to se zdaňováním případných zisků z prodeje c. p. v USA, zdaňování dividend a podobně. Nevím zdali se tyto příjmy zdaňují stejně jako c. p. zakoupené na našem kapitálovém trhu. Případně mi můžete zaslat odkaz na nějaké právní normy, které se této problematiky dotýkají. Za vyřízení mého dotazu předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Muze podat fyzicka osoba dodatecne danove…

Muze podat fyzicka osoba dodatecne danove priznani kde se meni jen vyse uplatnovanych odpisu a vyse uplatnovane ztraty minulych let. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Prosím o vyjádření jak správně účtovat nákup…

Prosím o vyjádření jak správně účtovat nákup telefonních karet. Jedná se o ceniny? Pokud se nakupuje vždy jen 1 karta, která je hned vydána do spotřeby, je možno tento nákup (POV) účtovat přímo na účet 518?


odpovídal(a): Redakce

Vedu jednoduché účetnictví a jsme plátcem DPH.…

Vedu jednoduché účetnictví a jsme plátcem DPH. Řadí se úrok z BÚ mezi příjmy, které zdaňuji na konci roku daní z příjmů fyz. osob, nebo je to nedaňový příjem, který se daní v bance ?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela jsem ze zeptat zda jsem…

Dobry den, chtela jsem ze zeptat zda jsem povinna platit dan z prevodu z nemovitosti.Jsem obcanka Nemecka,nemam ceskou prislusnost.pred casem jsem prodala nemovitost v Cechach.Tuto dan mam ale zaplatit v Nemecku,kde take delam danova priznani,ziji zde a pracuji.Musim jeste jednou platit v Cechach? Dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

SÍDLO SPOLEČNOSTI

Dobrý den, rád bych zeptal, zda-li brání nějaký zákon ČR zřídit sídlo nově založené s.r.o. nejprve na adrese zakládajících společníků a prvních jednatelů - manželé (byt je v jejich osobním vlastnictví v činžovním domě). Pronájem kanceláří bude realizován přibližně do půl roku ode dne vzniku společnosti. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

V mateřské společnosti vyřazuji akcie 100%…

V mateřské společnosti vyřazuji akcie 100% dceřiné společnosti v ceně pořízení 40 mil. Kč, které zanikly v důsledku sloučení dceřiné společnosti s matkou. Prosím o postup účtování operace vyřazení akcií.


odpovídal(a): Redakce

Vážení, prosím o odpověď na tento dotaz: Mám…

Vážení, prosím o odpověď na tento dotaz: Mám povolenou činnost na ŽL koupě zboží za účelem jeho prodeje. Prodávám kópie historických skleněných pohárů, džbánků a karaf ze 14. a 15. stol., typy římské a pod. a to vždy na různých akcích na hradech a zámcích. Oblečena jsem v dobových kostýmech, což bývá podmínkou účasti na těchto akcích (mám doloženo pozvánkami). Mohu uplatnit jako daňově uznatelné výdaje nákup brokátu či jiné látky na ušití kostýmů, stylové obuvi a pod. Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.