Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Jednoduché účetnictví a odpis pohledávek

Zabývám se nákupem a prodejem koženého zboží, vedu JÚ, plátce DPH. Jsem povinen vést sklad,pokud většinu zboží prodám do 14 dnů a menší část prodávám postupně /stačí inventura 1xročně - jako zásoby/? Jak mohu vyřadit neprodejné zboží /zlikvidovat nebo musí být odborně oceněno/. Jak odepsat nedobytné pohledávky od 1.existující firmy 2. již neexistující firmy a jak odpis DPH? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak správně zaúčtovat poskytnuté skonto, které…

Jak správně zaúčtovat poskytnuté skonto, které bylo smluvně stanoveno jako platební podmínka, na kterou se nevystavuje daňový dobropis. Nabízí se tyto možnosti : 648- ostatní provozní výnosy na straně DAL 501- spotřeba materiálu na straně DAL s minusem jako snížení pořizovací ceny nakupovaného materiálu (promítnuto do spotřeby) 688- mimořádné výnosy na straně DALodpovídal(a): Redakce

rok 2ooo jsem delala 2 mesice vedlejsi prac.pomer…

rok 2ooo jsem delala 2 mesice vedlejsi prac.pomer 8000kc hrubeho,musim to priznat na financnim urade,jinak mam hlavni prac.pomer.dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, nejprve by me zajimalo, jak mam…

Dobry den, nejprve by me zajimalo, jak mam rozumet tomuto "Program zajištění Vašich současných příjmů sestavíme Vám program, který Vám přinese zajištění takových příjmů formou vyrovnávacích dávek, aby v případě Vaší pracovní neschopnosti jste pobírali stejný příjem jako v zaměstnání. Výstupem bude stanovení takových plateb, aby jste pokryli např. ztrátu příjmů v případě krátkodobé nemoci, úrazu či dlouhodobého úrazu, nemoci nebo smrti pro Vaši rodinu nebo pozůstalé." To mi udelate nejaky navrh, jak se nejlepe pojistit, jak "optimalizovat dane" nebo jak si to mam vysvetlit. Text mi pripada naprosto zmatecny v kontextu obsahu stranky. Navic, nikde neni uvedeno, kolik ze vlastne vase rady stoji ? Dekuji Marek Stastny


odpovídal(a): Redakce

Vážení, mám následující dotazy : Jakým způsobem…

Vážení, mám následující dotazy : Jakým způsobem se projeví pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb ČNB na výnosnosti dluhopisových fondů ? Je vhodné do těchto fondů investovat nyní, nebo s investicí ještě vyčkat ? Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

sleva poplatníka u důchodce

Zaměstnanec má nárok na vznik starobního důchodu 23.11.2013. Žádost o důchod chce podat až po 1. lednu 2014, aby se vyhl ztrátě slevy na dani za rok 2014 (pořád bude pracovat) a chce požádat o jeho vyplacení zpětně za dobu od 23.11.2013. Z diskuze, která se vede v médiích nabývá on i my dojem, že pak bude muset slevu vracet, protože důchod bude vyplacen za období, do kterého 1.1.2014 spadá. Je pravdou, že spekulativně nepřeruší výplatu důchodu na 1 den (1.ledna 2014) jako ostatní, ale určitá spekulace v tom také je. Dotaz: Bude mít v roce 2014 nárok na uplatnění slevy na dani, když de facto (i když zpětně) bude poživatelem důchodu již od listopadu 2013? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výplaty úroků

Společníci společnosti s.r.o. půjčili této společnosti půjčku, která je úročena 10% ročním úrokem. K 31.12.1999 jsem vypočetl společníkům úrok z této půjčky. Úrok jim bude vyplacen až v r.2000. Doposud (3 roky zpět) si společníci úrok z půjčky, i když si ho k 31.12. nevypláceli, připočítávali ho k základu daně ve svých daňových přiznáních. Dozvěděl jsem se, že by si tento úrok nemuseli přiznávat jako daňový příjem. Je to pravda? Můžete mi poradit jak mají správně postupovat?


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás potřebuji zjistit jestli přesáhli…

Prosím Vás potřebuji zjistit jestli přesáhli příjmy manželky hranici 34 920 Kč pro možnost odečtení hodnoty 19 884 Kč ze základu pro daň. Jak se tyto přijmy počítají jestliže, část roku byla na pracovní poměr a část roku byla jako osoba samostatně výdělečně činná? Počítájí se u OSVČ tyto příjmy bez výdajů. Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Firma vlastnící pozemky zaplatí úkony nutné k…

Firma vlastnící pozemky zaplatí úkony nutné k jejich prodeji (např. výpisy z katastru), k prodeji nedojde; jedná se o výdaje na zmařenou investici a pokud ano na jaký účet toto nedaňově účtuji?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na následující dotaz: mám…

Prosím o odpověď na následující dotaz: mám finanční leasing osobního auta. V roce jsem auto nevyužíval pro podnikání, proto jsem neuplatňoval žádné náklady. V 8. měsíci byl leasing řádně ukončen a auto bylo zařazeno do DHIM. Od 8. měsíce musím platit silniční daň z důvodu zařazení auta do obchodního majetku. Musím platit silniční daň i za 1.-7. měsíc? Děkuji. S pozdravemodpovídal(a): Redakce

ZTRÁTA Z CP

Po jaké době mohu odečíst strátu z prodeje cenného papíru?


odpovídal(a): Redakce

Příjem z prodeje automobilu vyřazeného z OM

V § 4 zák.č.586/1992 Sb. v platném znění "Osvobození od daní " se píše, že se osvobození nevztahuje na příjmy z prodeje z motorových vozidel, nepřesahuje-li doba mezi nabytím prodejem dobu jednoho roku. V následující větě je stanoveno, že osvobození se nevztahuje rovněž na příjmy z prodeje movitýcz věcí, ktewré byly zahrnuty do obchodního majetku a to do 5 let od jejich vyřazení z tohoto obchodního majetku. Dotaz: automobil vyřazený již tři roky z obchodního majetku (převeden do soukromého majetku)je při PRODEJI osvobozen od daně podle věty první(min.1 rok) nebo patří mezi movité věci podle věty následující a osvobozen od daně není (min. 5 let)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Existuje podle posledniho navrhu zakona o…

Existuje podle posledniho navrhu zakona o ucetnictvi podminka pro povinnost uctovat firmu v podvojnem ucetnictvi i na zaklade poctu zamestnancu


odpovídal(a): Redakce

Nakupujeme materiál od tuzemského dodavatele.…

Nakupujeme materiál od tuzemského dodavatele. Faktura je vystavena v Kč. Platbu provádíme v DEM. Kurzový rozdíl, který vznikne při platbě se účtuje jako kurzový rozdíl daňově uznatelný či vstupuje do pořizovací ceny materiálu?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď k následující problematice: 1…

Prosím o odpověď k následující problematice: 1/Kterým předpisem příp. pokynem je upravena daň. a účetní problematika prototypů. 2/ Kdy je možné prototyp aktivovat, když se na něm neustále vyjíjí? 3/ Jak daňově a účetně posoudit životností zkoušky, funkční zkoušky provedené na prototypu. 4/ Technická dokumentace a konstrukční příprava prototypu jedná se o NIM z hl. účetn. a NM z hlediska daňového. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, koupil jsem nedavno havarovane osobni…

Dobry den, koupil jsem nedavno havarovane osobni auto za pomerne nizkou cenu a zaregistroval je na sebe (soukrome). Nyni po oprave bych rad prevedl vuz za pochopitelne vyssi cenu do sveho podnikatelskeho ucetnictvi. Jak toto lze elegantne a hlavne legalne provest? Nehrozi placeni dane z prijmu pokud bych auto prevadel za vyssi cenu a drzel auto jako soukroma osoba mene nez rok?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Děkuji za vasi odpoveď. Ale ještě bych…

Dobrý den. Děkuji za vasi odpoveď. Ale ještě bych se dozeptal. Pro jistotu zopakuji dotaz. Jsme dvě fyzické osoby, máme sepsánu smlouvu o sdružení. Náklady a výnosy dělíme na polovic. Účetnictví dělá pan Zemek.Máme razítko Jízdní kola, Zemek a Vykuka (ten druhý), Jablonecká 412 (adresa provozovny) a IČO je pana Zemka (jednatel). Musíme si to razítko tedy předělat? Má to být Zemek Tomás, jeho IČO, adresa trv.bydliště? Nebo stačí adresa provozovny? Nebo si tedy to razítko předělávat nemusíme? Stejná adresa (Jízdni kola...viz výše) figuruje i na přijatých fakturách. Děkuji za zodpovězení


odpovídal(a): Redakce

Zdanění indexových certifikátů

Dobrý den, prosím o vysvětlení zdaňování výnosů z indexových certifikátů s odkazem na zákon o dani z příjmu v případě fyz. osoby /nepodnikatele/. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

ZATŘIZENÍ DO SKP

Prosím o zařazení pod kód SKP tyto činnosti:jedná se o samostatně fakturované položky 1.analýza projektu 2.programování včetně administrativy(vytvoření software) 3.grafický návrh home-page 4.měsíční paušál za provoz a údržbu toho všeho(2-3)neustále se bude doprogramovávat a upravovat grafika dle požadavků klienta u jednotlivých činností potřebuji DPH.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ke vztahu manželů v…

Dobrý den, mám dotaz ke vztahu manželů v podnikání.Manželé podnikají samostatně, žena má firmu na vedení účetnictví, tudíž tyto služby bude manmželovi provádět jako spolupracující osoba. V daňovém přiznání bude mít příjem jak ze živnosti (vůči jiným subjektům), tak z příjmů dosažených za spolupráce s manželem. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním? 2)Další dotaz - jak se postupuje v případě, kdy podnikatel chce zařadit do majetku firmy rodinný dům, ve kterém bude podnikat. Jakou vyzbu má tato změna na daň z nemovitosti, podnikatel není plátce DPH, má nějakou povinnost ve vztahu k DPH? Může se k ocenění tohoto majetku použít znalecký posudek 1,5 roku starý, pokud se na nemovitosti neprováděly žádné úpravy ani stavební práce? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.