Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na…

Za zdaňovací období 1998 jsem platila zálohy na dan z příjmů pololetně. Za rok 1999 mám platit čtvrtletně. Kdy je splatná první záloha na DP, k 31.3. nebo 30.6.2000? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá…

Naše společnost vysílá své zaměstnance na různá školení, tréninky, semináře. Na fakturách ( příp. v příloze ) za tyto služby bývá uvedeno: účast na semináři 5 000,- Kč, ubytování 1 000,- Kč, oběd 300,- Kč, občerstvení 50,- Kč. Celkem 6 350,- Kč. Doklad je vystaven agenturou, která se ubytovacími a stravovacími službami nezabývá, pravděpodobně jde o přefakturaci. Jsou veškeré náklady daňově uznatelné jako nedílná součást hlavní služby tj. semináře a takto o nich má být i účtováno 6 350,- Kč za seminář? Nebo je nutné zaúčtovat jednotlivé položky zvlášť, s tím že v případě obědu a občerstvení jde o daňově neuznatelné náklady ( často jsou semináře pořádány v drahých hotelech tzn. že částky za obědy a občerstvení bývají hodně vysoké )? Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak…

Vazeni pratele, zajimalo by mne,jak dlouha je v soucasne dobe lhuta pro realizaci ztraty z akcii-koupe a nasledny prodej.Abych mohl ztratu zapocitat do vysledku pro vypocet dane.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud…

Zajimalo by mne jaka je darovaci dan, pokud darovanym objektem je rodinny domek v hodnote 6mil. Kc, jedna se o skupinu mezi manzely a rodice s detmi.


odpovídal(a): Redakce

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi,…

je spatne koupit byt v druzstevnim vlastnictvi, kdybych takovy byt koupila jak dlouho v takovem bytu muzu bydlet. A jak je to s bytem u majitele. To znamena ze ja si koupit tento byt jen do pronajmu? Takze kdykoliv me tento majitel muze vystehovat? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Základní sleva na poplatníka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na uplatnění daňového bonusu na poplatníka pro vyplného daňového přiznání. Pokud byl poplatník v roce 2008 4 měsíce nemocný může ho uplatňovat v plné výši (24840) nebo se tento daňový bonus krátí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sazba DPH u slu?by

Dobrý den,zajímalo by mne,jaká je sazba DPH pro služby spojené s Internetem:vytvoření www. stránek včetně umístění na Internetu a provoz ,údržbu těchto stránek.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím…

Prosím o odpověď na otázku, zda syn (zatím studující), který vede podnikajícímu otci jednoduché účetnictví a bude dostávat jistou částku za tuto službu, je povinen z takovéhoto příjmu platit zdravotní a sociální pojištění?


odpovídal(a): Redakce

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni…

Moje matka se svym manzelem (pro mne nevlastni otec) letos dostaveli rodinny dum o porizovaci hodnote 1,050,000,-, letosni odhad nemovitosti cini od statniho odhadce necelych 6mil.Kc. Dohodli jsme se proto ze ja si v pudnich prostorach provedu vestavbu bytu, z tohoto duvodu mi chteji nemovitost darovat, jak velkou castku musim zaplatit na danich, kdyz u matcina manzela nejde o meho vlastniho otce a bude se potom platit i dan z prevodu?? Na vestavbu jsem nucena si z duvodu nedostatku financi brat hypotecni uver, budu muset tuto dan zaplatit najednou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Na konci listopadu roku 2007 jsem na bytovém družstvu prošla konkurzem o byt, tam mi bylo řečeno že do 14 dnů musím složit částku ve výši 385 000,-,ty jsem ihned uhradila a obdržela klíče od bytu (5.12.2007). V Prosinci se mnou byla sepsána pronájemní smlouva do té doby než přejde byt do osobního vlastnictví. V Prosinci jsem ihned začala platit řádně nájemné, které činilo i měsíční částku do společného fondu oprav, tudíž celková částka nájemného činila 3 430Kč. 14.5.2008 jsem podepisovala smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví, kde mi bylo stanoveno měsíční nájemné ve výši 3 480Kč. V dubnu 2008 jsem obdržela první vyúčtování za měsíc listopad a prosinec, kde jsem měla nedoplatek ve výši 800Kč, které jsem musela uhradit. Do dnešní doby mi nikdo nevysvětlil proč jsem musela danou částku doplatit, když jsem řádně platila měsíční nájem. Nyní po roce opět v dubnu 2009 mi přišlo vyúčtování, kde mi oznamují že mám přeplatek ve výši 8 881,57Kč, což by odpovídalo, jelikož v bytě žiju sama a velikou spotřebu nemám, ale po 14 dnech jsem ve své schránce objevila vyúčtování nové, prý opravné, kde mi oznamují že místo 8 881,57Kč obdržím pouze částku ve výši 2 836,95Kč a 5000Kč si oni prý strhávají. To nevím proč, a když jsem se obrátila na bytové družstvo, aby mi vysvětlili z jakého důvodu si z mého přeplatku strhávají 5000Kč odpověděli mi jednou větou: Důvod: pozdější koupě bytové jednotky. Jak tomu mám rozumět? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.S. Prosím o odpověď na uvedený e-mail.Děkuji.odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého…

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně mého záznamu v registru solus.V roce 2008 jsem odjel na nečekanou služební cestu a můj jediný závazek v ČR byla smlouva se společností Vodafone.Vrátil jsem se za 4 měsíce a vzniklou dlužnou částku okamžitě uhradil.Od té doby bylo vše v pořádku dokud jsem nechtěl uzavřít úvěrovou smlouvu při této příležitosti mi byl úvěr zamítnut kvůli záznamu v registru solus od společnosti Vodafone z roku 2008.První co jsem zkusil bylo kontaktovat společnost která tento záznam poskytla bohužel bez úspěchu.Bylo mi zdělěno,že se záznam maže automaticky po třech letech od splacení dlužné částky a teď,že je u něj zobrazen údaj o uhrazení.Na tento údaj bohužel úvěrová společnost u které jsem žádal nepřihlíží.Chtěl bych se vás zeptat jak je možné,že mé údaje mohl Vodafone poskytnou registru solus když jsem uzavíral smlouvu o poskytnutí telekomunikačních služeb v roce 2004 a v této době nebyla ve všeobecných podmínkách o poskytování informací do registru nikde ani zmíňka.Jde mi o to,že v nových všeobecných podmínkách už toto poskytování informací do registru solus zapsáno je,ale nikdo mě na nové všeobecné podmínky neupozornil ani jsem nikdy nesouhlasil s jejich změnou.Tak jestli je to prostě moje chyba,že jsem si nové podmínky nepročetl a nebo se dá tento zápis právně napadnout.Předem děkuji za odpověď.S pozdravem Jakub Nováček.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, skončení pracovního poměru

Dobrý den, pokud konám práci u stále stejného zaměstnavatele a v nové pracovní smlouvě (pův. prac. poměr na dobu určitou skončil ke dni 30.6.2009) mám již místo 4 týdnů dovolené 5 týdnů dovolené, mám celkově nárok za rok 2009 na 25 dní dovolené či jen na 22,5 (kdy se takto krátí půl roku, kdy jsem měl jen 4 týdny dovolené)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

SNÍZENÍ ZÁKLDU DANĚ

Jak snizit zaklad dane?


odpovídal(a): Redakce

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická…

Odpočet DPH u nákladů na provoz auta Fyzická osoba ? podnikatel má zařazeno auto v obchodním majetku. Využívá jej však i pro soukromou spotřebu. V § 19 zákona o DPH se jasně hovoří o nemožnosti odečíst DPH u spotřebovaných pohonných hmot pro soukromé účely. Jak postupovat u ostatních nákladů (opravy, údržba, náhradní díly, parkovné apod.). Je nutno krátit odpočet i v těchto případech ? podle jakého kritéria a v jakém období ? podnikatel je čtvrtletní plátce DPH (pokud by se krácení provádělo čtvrtletně, např. v období dovolených a zároveň by se prováděla větší oprava, byl by poměr výrazně jiný než průměr nebo stejná činnost v jiném období). Prosím o sdělení správného postupu. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den.Prosím o zodpovězení následujícího dotazu. S určitou cestovní kaceláří mám smlouvu o prodávání jejích zahraničních rekreací, ze kterých mi dle prodaných zájezdů náleží provize. Na provizi si vystavím fakturu. Jaká sazba DPH je na tuto provizi.Od klieta vyberu částku, kterou obratem zašlu oné cestovní kanceláři. Účtuji v tomto případě DPH,nebo v mém případě tato faktura nepodléhá zdanitelnému plnění. Jestli ano v jaké sazbě.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat …

Dobrý den, měl bych dotaz zda jde považovat "maringotka" (potahové vozidlo) za stavbu a za jakých podmínek děkuji za odpověď. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Úroková sazba

Dobrý den. Jsem v jednání o podnikatelské půjčce na pořízení nemovitosti s dobou splatnosti 48 měsíců. Váhám mezi úrokovou sazbou složenou z aktuálního Prime rate + pevné přirážky, nebo jednoletý (případně víceletý) fix. Fixy jsou samozřejmě o desetiny procenta vyšší. Děkuji za Váš názor


odpovídal(a): Redakce

vyřazení přívěsu

Dobrý den,živnostník má v majetku přívěs, který už je odepsaný. Vede daňovou evidenci. Jak ho převést z firmy na občana? Prodávat ho nikomu nechce. Chce si ho nechat na sebe. Díky


odpovídal(a): Redakce

Chci investovat do opcí a futures. Jak se…

Chci investovat do opcí a futures. Jak se zdaňuje zisk z této činnosti? Děkuji za odpověď a nashledanou,


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě,…

Chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, když manželka organizuje regionální kolo dětské taneční přehlídky a od spolupořadatele dostala limit na ostatní osobní náklady na proplacení porotného pro odbornou porotu s tím, že jí tato částka bude poskytnuta, zajistí-li odvod daně z příjmu a pojistného. Porotci jsou normálně zaměstnáni, práci v porotě budou konat na základě smlouvy o dílo. Jak je to se zdaněním (jde o částku do 1000 korun pro každého, takže by se zřejmě jednalo o jednorázovou srážku stanovenou sazbou) a s pojistným ? Nebo postačí doklad o tom, že si vyhotoví daňové přiznání na konci roku samostatně? Děkuji.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.