Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

dobry den muzete mi rici jaky je minimalni odvod…

dobry den muzete mi rici jaky je minimalni odvod na zdravotni pojisteni a socialni pojisteni pro osobu samostatne vydelecne cinnou, u ktere je podnikani jeji hlavni prijem. Myslim to uplne minimum v pripade ze nemam zisk. Je povinnost socialni pojistenni platit nebo jej lze neplatit. Zdravotni pojisteni je tusim povinne? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Mamince byl vydán pozemek jako osobě oprávněné…

Mamince byl vydán pozemek jako osobě oprávněné podle zákona č.229/1991. Maminka zemřela, a já jsem pozemek zdědil, jako syn. Pozemek chci nyní prodat. Zajímá mne, zdali je tento prodej osvobozen od daně z příjmu, podle §4 odst.1 písmeno g zákona číslo 586/1992 v platném znění. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se optala jak zhruba…

Dobrý den, ráda bych se optala jak zhruba finančně náročné je - Chtěla bych využít Půjčky pro mladé, která je nabízena státem. Půjčka by byla na přestavbu bytu v rodinném domě, ale nemám na adrese trvalé bydliště, byt je v prvním patře a nemá žádné nákresy a projekty. Prosím je to finančně hodně náročné vše zrealizovat? Kde bych popřípadě měla začít, myslím tím u kterého úřadu. Není lepší vzít si překlenovací úvěr od ČS, kde mi nyní končí stavební spoření?Moc děkuji za informaci Němečková


odpovídal(a): Redakce

vlastnim akcie cez ,chcem ich darovať dcere a…

vlastnim akcie cez ,chcem ich darovať dcere a synovi.Ako mam postupovať a kde sa obratit ,ked som obcan slovenska


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, včera jsem od Vás obdržela níže…

Dobrý den, včera jsem od Vás obdržela níže uvedenou odpověď. Chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu tomu tak je, proč musím nejdříve první pracovní poměr ukončit. U nového zaměstnavatele pracuji již rok, pracovní smlouvu mám na dobu určitou. Nyní mám možnost změnit ji na dobu neurčitou. Zaměstnavatel, u nějž rodičovskou dovolenou čerpám, je o mém novém zaměstnání od začátku informován. A ví, že se k němu vracet nechci, aktuálně řešíme výpověď dohodou. Děkuji za odpověď. Dobrý den, pokud chcete podepsat pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele, musíte nejdříve dát výpověď z nynějšího pracovního poměru a počkat, až uplyne výpovědní lhůta. Další možností je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru. V tom případě byste mohla uzavřít pracovní smlouvu s jiným zaměstnavatelem ihned poté. Abyste však nepřišla o rodičovský příspěvek, musíte dodržet zákonem stanovené podmínky. Ty jsou uvedeny v § 31 zákoně č. 117/1995 o státní sociální podpoře. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr. Dotaz: Dobrý den, jsem u jednoho zaměstnavatele na rodičovské dovolené (a pobírám rodičovský příspěvek). Mohu před ukončením rodičovské dovolené podepsat u jiného zaměstnavatele pracovní smlouvu na dobu neurčitou? K původnímu zaměstnavateli se nechci vracet. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Jsem OSVČ, odečítám paušál a pro daňové účely ještě pojistné sociální a zdravotní. Tím dostanu vyměřovací základ pro daně. Je to základ i pro obě pojistné a nebo je základ hned po odečtení paušálu (před odečtením pojistného)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Doplatek nájemného

V roce 1997 jsem koupil stavbu na pozemku jiného vlastníka. V roce 1998 jsem stavbu prodal. Jelikož jsem neplatil nájem za pozemek,tak vlastník pozemku podal žalobu na vydání bezdůvodného obohacení. Soud rozhodl nyní tento nájem vlastníkovi pozemku uhradit. Mohu nyní (v r.2000) uplatnit tento zaplacený výdaj do daňového přiznání podobně jako zaplacenou daň z převodu nemovitosti ?


odpovídal(a): Redakce

Musím náklady související s pořízením cenných…

Musím náklady související s pořízením cenných papírů nevložených do majetku firmy uplatnit v roce kdy jsem cenné papíry pořídil? Nebo je mohu uplatnit až při prodeji, třeba až v dalším daňovém období, stejně jako cenu pořízení cenných papírů? Dále pak, v zákoně o dani z příjmů se šestiměsíční daňový test vztahuje na zisk z prodeje cenných papírů. O ztrátě z prodeje a její nemožnosti ji uplatnit po šesti měsících se v zákonu nemluví. Vy jste v tisku vyslovili názor , že se šestiměsíční daňový test vztahuje i na ztrátu, z čeho jste při tom vycházeli? Děkuji za odpovědi,


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu jak postupovat při převzetí…

Prosím o radu jak postupovat při převzetí leasingu na auto. Odstupné za postoupení leasingu: 100000,- na základě smlouvy s postupitelem. Zbývá 10 měsíčních splátek na základě leasingové smlouvy uzavřené s leasingovou společností. Lze dát vše do nákladů společnosti?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Měl bych tento dotaz. Od začátku roku…

Dobrý den, Měl bych tento dotaz. Od začátku roku 2000 do srpna jsem byl jako osoba samostatně výdělečně činná ( bez živnostenského listu ). Pracoval jsemna autorskou smlouvu (jako programátor PC). Od září mám živnostenský list a podnikám jako školitel a konzultant v oblasti počítačů a současně jako nezávislý finnační poradce. Je možno za letošní rok vést účetnictví, tj. vykazovat skutečné náklady místo paušálních 30, resp. 25 procent, i když jsem po celé toto období neměl ŽL, ale byl jsem pouze OSVČ? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem



odpovídal(a): Redakce

Dotace na penzion s restaurací

Dobrý den,je možnost získat dotaci z fondu rozvoje venkova na koupi nemovitosti za účelem penzionu s restaurací?Dosud nepodnikám v zemědělství ani v cestovním ruchu.Bydlím v obci do 2000 obyvatel.Děkuji Karel


odpovídal(a): Redakce

Zařazení předmětu leasingu do OM

Vážení, prosím o zodpovězení následujících dotazů: 1) Podnikatel -JÚ- má finanční leasing osobního automobilu, smlouva končí 1.3.2000. Podnikatel pozastavil činnost 28.2.2000. Musí auto zařadit do obchodního majetku? Pokud nezařadí, může poměrnou část leasingu uplatnit do daňových výdajů? Auto využívá pouze pro podnikání. Pokud v době pozastavení činnosti auto prodá, musí příjem zdanit? A kdy nemusí? 2) Spoluautoři knihy mají mezi sebou smlouvu o procentním podílu na zisku z prodeje díla, který jim zabezpečuje nakladatelství a peníze zasílá na účet 1. z nich. Jak to bude v JÚ: 1. autor zdaní v § 7 příjem snížený o % podíl 2. autora? 2. autor zdaní svůj podíl sám? Pokud 1. autor v tomto roce nevyplatí 2. autorovi jeho podíl, zdaní celou částku od nakladatelství (30% paušál) a v roce příštím při výplatě se může stát, že příjmová strana v daňovém přiznání bude mínusová? Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Oční optika - plátce DPH (čtvrtletní zdaňovací…

Oční optika - plátce DPH (čtvrtletní zdaňovací období) - má příjmy za poskytování výrobků a služeb, které jsou zdaněny 5% příp. 22% sazbou DPH a uplatněny v daň.přiznání. Současně je část příjmů inkasována od zdravotních pojišťoven ( na základě předpisu od očního lékaře proplácejí zdravotní pojišťovny některé úkony ve výši dle katalogu, tyto předpisy jsou souhrnně uplatňovány vůči zdrav.pojišťov. 1x měsíčně). Příjmy od zdravotních pojišťoven uplatňuje oční optika jako příjmy od DPH osvobozené - tj. v rámci daň.přiznání krátí prostřednictvím koeficientu daň na vstupu. Je uvedený postup správný - pokud ne jaký postup by byl správný ? Jedná se v případě osvobození o osvobození dle §32 zák.o DPH a potom dle kterého odstavce ? Dle pokynu D-160 není totiž oční optika považována za oprávněný subjekt ( i když přijímá předpisy od lékaře a inkasuje příjmy od zdravotních pojišťoven). Jedná se o osvobození dle odst.4 - tj. příjmy oční optiky z titulu plnění zdravotního pojištění ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, k 1.4.2000 rusim registrace platce DPH…

Dobrý den, k 1.4.2000 rusim registrace platce DPH z duvodu maleho obratu. Nakupuji a prodavam zbozi v nezmenenem stavu. Zajima me jak se odvadi dan z majetku, kde jsem uplatnil narok na odpocet DPH. Nemam zadny HIM nebo nehm. IM (nakoupil jsem cast pocitace jako soucastky a pouzil ho z vetsi casti pro zarucni opravy, a dale mobilni telefon pred rokem a pul).


odpovídal(a): Redakce

Moje známá je 5 let hlášena v družstevním bytě…

Moje známá je 5 let hlášena v družstevním bytě své babičky, kde také bydlí. Po její smrti v loňském roce zdědila členský podíl a až do dnešního dne je byt stále v družstevním vlastnictví. Letos se rozhodla byt odkoupit od družstva do osbního vlastnictví, převod by měl být ukončen do konce letošního roku. Pokud byt v příštím roce prodá, jakou bude platit daň a v jaké výši? (daň z příjmu, z prodeje nemovitosti apod.). díky předem


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mohu prosim ziskat vzorove smlouvy o…

Dobry den, mohu prosim ziskat vzorove smlouvy o uzavření budoucí kupní smlouvy a kupní smlouva o prodeji nemovitosti nebo alespon seznam podkladu pro tuto transakci potrebnou. Dekuji predem a sem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky…

Zajímalo by mě, zda si může manžel odečíst úroky z hypotéky, u které jsem klientem já (on je uveden jako další účastník hyp.smlouvy). Vždy jsem si odečítala já, ale v letošním roce jsem na mateřské dovolené. Děkuji Přenosilová (mprenosilova@volny.cz]


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat ,zdali některá z…

Dobrý den! Chtěl bych se zeptat ,zdali některá z bank má v nabídce investiční produkty s pákovým efektem,jejichž pdkladovým aktivem je slovenská měna.Děkuji za kladnou odpověd'.


odpovídal(a): Redakce

SOCIÁLNÍ DÁVKY

Jsem studentem VS a zaroven jsem zacal podnikat na zivnostensky list jako externi programator v Nemecku. Nejspise se bude jednat o kratkodobou spolupraci. Po otci, ktery zemrel, pobiram tzv. sirotci duchod. Zajimalo by me, zda o tyto socialni davky prijdu. Pokud ano, tak bych chtel vedet, jestli je mou povinnosti tuto skutecnost nekomu nahlasit a komu, pripadne jestli prestanu podnikat, jestli mi znovu vznikne narok na tyto davky. Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. …

Rád bych se dozvěděl něco o hypotéčních úvěrech. Chci koupit dům jehož odhadní cena je 820 tis. Kč Jsem ženatý, bezdětný a hrubý příjem naší rodiny je cca 40000,- Kč. Rád bych splácel max. 10 let. Dále by mě zajímalo, zda existují nějaké formy podpory od státu na nákup či rekonstrukci staršího domu. Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.