Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Podnikám jako OSVČ s příjmy podle § 7 ZDP …

Podnikám jako OSVČ s příjmy podle § 7 ZDP (jednoduché účetnictví). Na radu svého známého jsem v roce zahájení činnosti (1997) vložil do svého obchodního majetku cenné papíry ? akcie, které jsem v předchozím období nakoupil (většina z nakoupených akcií svou cenu ztratila). Část akcií jsem již prodal. Ztrátu z jejich prodeje bych při dalším obchodování mohl kompenzovat proti případným ziskům v následujících letech (§ 24 odst. 2 písm. r) ZDP. Předpokládám, že letošním roce i v letech následujících budu své výdaje uplatňovat paušálem 25%. Budu moci i v tomto případě v daňovém přiznání uplatnit ztrátu z prodeje akcií v roce, kdy využiji paušální výdaje? V případě, že bych s prodeje akcií dosáhl zisku, budu moci použít ztrátu z prodeje cenných papírů z minulého roku? Protože již pravděpodobně nebudu pokračovat v nákupu akcií, uvažuji, že bych tyto cenné papíry opět vyřadil z obchodního majetku. Příjmy z prodeje cenných papírů jsou osvobozeny od daně (§4 odst. 1 písm w) ZDP) po 6 měsících od ukončení podnikatelské činnosti. Já však nehodlám činnost ukončit, pouze hodlám akcie vyřadit z obchodního majetku. U movitých a nemovitých věcí je uvedena lhůta pro osvobození 5 let od vyřazení z obchodního majetku, platí tato lhůta i pro můj případ? Vyřadím-li cenné papíry z obchodního majetku (zápisem v knize finančního majetku), bude příjem z případného jejich prodeje zdaňován podle § 10 ZDP? Děkuji za Váš názor na řešení výše uvedených otázek. S úctou M. Černý


odpovídal(a): Redakce

Občan SR

Som obcanom Slovenskej republiky a pracujem v CR. Hoci mam trvale bydlisko v SR byvam s celou rodinou v CR na zaklade povolenia k dlhodobemu pobytu. Mam prijem len zo zavislej cinnsti na uzemi CR. V CR platim preddavky na dan a podavam danove priznanie. Musim podat danove priznanie aj v SR?



odpovídal(a): Redakce

ÚHRADA STÁ?E

Manželka, zaměstnankyně s 1 příjmem, obdržela příspěvek na úhradu stáže v zahraničí od jiné firmy (nepracuje u ní) částku 12.000 a nyní na tuto částku potvrzení o zdan. příjmech ze záv. činnosti (vč. zálohy na daň 2,4 tis). Jak příjem danit ($ 6, 10] ?


odpovídal(a): Redakce

Zazby stravného pro Řecko

Je mozne zahrnout do nakladu letenku z letni cesty do recka? Daji se nekde zjistit sazby, ktere de daji odepsat za diety v prubehu pobytu? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Jako OSVČ účtuji v jednoduchém účetnictví a mám…

Jako OSVČ účtuji v jednoduchém účetnictví a mám osobní automobil v majetku firmy již 4,5 roku. Od ledna 2000 jsem zaměstnán a podnikání je pro mě jen vedlejší zdroj příjmů. Rád bych se zeptal jakým způsobem vyřadit os. automobil z majetku firmy a co si potom mohu účtovat do nákladů při použití takto vyřazeného vozidla k podnikání. Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ve svém daňovém přiznání uplatňuji výdaje…

Ve svém daňovém přiznání uplatňuji výdaje paušálem 25% podle §7 odst. 9 zákona o dani z příjmů. Nevím, zda v jednoduchém účetnictví některé položky mám zahrnout do příjmů nebo mínusem do výdajů. Konkrétně se jedná o: vrácený přeplatek ze sociálního a zdravotního pojištění na základě podaného přehledu za minulý rok, přeúčtování části nákladů na poskytnuté služby (telefony apod.). Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

NÁKUP PC

Situace: Zivnostnik (platce DPH) si koupi pocitac. Jak je to s vyuctovanim DPH? Ma to nejakou jinou vyhodu krome odpoctu od zakladu dane? (ve srovnani s tim, kdyz si koupi pocitac obycejny zakaznik)


odpovídal(a): Redakce

Povinnosti pri podnikani

Dobry den. Pri hlavnim pracovnim pomeru mam zivnost na tenis. trenovani a prodej zbozi. Hledam nejakou strucnou literaturu nebo WEB stranku, kde by polopate vysvetlovali co treba za rok 1999 vyplnit pro financni, zdravotnicky a socialni, ... urad. V knihkupectvich se mne to zdalo rozsahle a nebylo to ono. Ja mam pouze stvrzenky nakladu (mice, raketu, odev) a prijmu (odtrenovane hodiny). Proto si myslim, ze to musi byt strasne jednoduche. Muzete mne poradit, jak postupovat. Dekuji Stroch.


odpovídal(a): Redakce

Danove vydaje - karty twist

Je mozne zahrnout do nakladu ucty za twist karty Paegas?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dotaz se týká daňových souvislostí…

Dobrý den, dotaz se týká daňových souvislostí peněžního vkladu mimo základní jmění ze soukromého majetku, kterým společník s.r.o. posiluje již existující podíl (MD 211 - Pokladna/D 413 - Ostatní kapitálové fondy). Je tento vklad osvobozen od daně darovací podobně jako vklady do základního jmění společnosti či nikoliv? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Zabívám se odkupem pohledávek a účtuji v…

Zabívám se odkupem pohledávek a účtuji v jednoduchém účetnictví. V případě postoupení pohledávky např. za 80% nominálu a následném zaplacení dlužné částky dlužníkem po dohodě např. 90%, mu zbývající část, čili 10% nominálu, odpustím. Jak tuto pohledávku evidovat v knize pohledávek a závazků? Musím tento \\\"nedoplatek\\\" donekonečna evidovat, nebo se odúčtuje celý? Jak pak ale při kontrole vysvětlím, že i při úhradě 90% nominálu, jsem tuto pohledávku odúčtoval z knihy celou. Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím vás o zodpovězení následujícího dotazu: V…

Prosím vás o zodpovězení následujícího dotazu: V roce 1993 vznikla povinnost osobě samostatně výdělečné činné podat přehled o příjmech a výdajích a zaplatit zdravotní pojištění. Následující rok, tj. 1994 měla platit zálohy na toto pojistné. Současně byla tato osoba v zaměstnaneckém poměru. V letošním roce, tj 2000, v měsíci září přišla kontrola ze zdravotní pojišťovny a dlužné pojistné a penále předepsala k úhradě. Zajímá mne, zda lze uplatnit námitku promlčení podle §16, zákona 592/1992 Sb. O pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, a v případě že lze, v jakém stupni řízení a jakým úkonem se tak má stát. Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ráda bych uzavřela nejvýhodnější povinné ručení.…

Ráda bych uzavřela nejvýhodnější povinné ručení. Ösobní auto v nejvyšší kategorii, tj. víc než 2500ccm, bonus pro více než 60 měsíců bez nehody. Chci platit pololetně, tj. bez penalizace rozdělení splátek (nechci tudíž Českou podnikatelskou). Poraďte ústav. Děkuji. SK


odpovídal(a): Redakce

?ivnostenské oprávnění

Živnostenský list mám vydaný v prosinci minulého roku na účetní práce. Jak to bude dál, podle nového živnostenského zákona? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Mam cca 100 tis. Kc (v USD) urcene k investovani.…

Mam cca 100 tis. Kc (v USD) urcene k investovani. Kam si myslite, prosim, ze bych mohl investovat? Penize bych mohl postradat cca 2 roky.


odpovídal(a): Redakce

Podnikatel, fyzicka osoba mel v letech 1992-1995…

Podnikatel, fyzicka osoba mel v letech 1992-1995 na leasing osobní automobil. Se souhlasem leasingove spolecnosti (platce DPH) provedl v roce 1992 na tomto automobile technicke zhodnoceni, které odepisoval 4 roky. 26.5. 1995 byl tento majetek po ukonceni leasingu preveden kupni smlouvou s cenou 0 Kč do obchodniho majetku podnikatele a pripsan na kartu technickeho zhodnoceni. Automobil byl od roku 1995 castecne pozivan pro soukrome ucely podnikatele. V roce 1995 bylo ze zakladu dane z prijmu vyjmuto 10529,10 Kc (pomerna část leasingovych splatek) a 868,40 Kc (pomerna část odpisu technickeho zhodnoceni). Rovnez byla vyjmuta pomerna část provoznich nakladu. V roce 1996 jiz byl leasing splacen a bylo vyjmuto pouze 433,70 Kc(pomerna část odpisu technickeho zhodnoceni) a část provoznich nakladu. V dalsich letech byly vyjimany pouze provozni naklady (benzin a opravy, STK), protože leasing i odpisovani bylo jiz ukonceno. Od 1.7.1996 byl podnikatel registrovan jako platce DPH. V dubnu 2000 chce podnikatel automobil odprodat za prodejni cenu vcetne DPH 60.000 Kc. Stanovte mi prosim danove nejvyhodnejsi zpusob (z hlediska zakladu DPH a dane z prijmu) a to bud: -odprodejem z obchodniho majetku podnikatele fyzicke osobe nepodnikateli -vyrazenim do osobniho uzivani a jeho naslednym odprodejem fyzicke osobe nepodnikateli behen jednoho mesice.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50,…

Dobrý den, jsem český státní občan, je mi 50, a protože pracuji jenom v zahraničí, chtěl bych odvádět do státního penzijního fondu tzv. dobrovolné penzijní pojištění. Jakou optimální částku bych měl platit, když můj dosavadní hrubý měsíční příjem do minulého roku činil v průměru 15 tis. Kč?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Uvažujeme o koupi poloviny…

Dobrý den. Uvažujeme o koupi poloviny rodinného domu, kterou chceme zrekounstruovat a poté použít k bydlení. Cena této poloviny je cca 2mil kč. Naše společné příjmy jsou 35tis čístého měsičně. Úvěry nemáme. Naspořené prostředky bychom použili spíše na rekontrukci než na koupi. Je možné použít polovinu nemovitosti jako zástavu? Pokud ne, jaká jsou možnosti financování? Např. rodiče vlastní byt v praze a rekreační objekt na horách. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

POHLEDÁVKY a OP

K 1.12.1999 si nechám postoupit pohledávku za firmou A v nominální hodnotě 600 tis. Kč, za cenu postoupení 500 tis. Kč splatnou v květnu 1999. K 31.12.199 vytvořím daňově uznatelnou položku 20 % z ceny postoupení, tj, 100 tis. Kč. Tuto pohledávku jsem doposud nezaplatil a platit ani nebudu, protože ji vrátím 5.1.2000 zpět původnímu věřiteli. Musím rozpouštět opravnou položku ve prospěch výnosů v roce 2000?


odpovídal(a): Redakce

Příjmy sboru dobrovolných hasičů

Jako Sbor dobrovolných hasičů pořádáme jednou za rok halovou soutěž pro mladé hasoče od 6 do 15 let.Finance na pořádání získáváme od sponzorů, a to buď jako smlouvou o reklamě, nebo darovací smlouvou, nebo třeba od obecního úřadu oproti předložení účtu. Veškeré náklady i s doklady jsou zaneseny v pokladním deníku. Musíme jako nezisková organizace z těchto získaných peněz platit daň ? Děkuji.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.