Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné,…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné, aby zaměstnavatel poskytl auto zaměstnanci, který je na DPP, nebo proplácel používání jeho vlastního auta. A zda je možné zaplatit takovému pracovníkovi jazykový či jiný kurz. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, které položky musí stavební firma při…

Dobrý den, které položky musí stavební firma při prodeji bytů, které vybudovala, zdanit s 19 %. Byty se nacházejí v novém bytovém domě a s prodejem souvisí i pozemek okolou domu. Které z uvedených věcí tedy např. musí být s 19 % DPH?: kuchyňská linka spotřebiče zabudované do linky vestavěné skříně světla bodová světla vytyčení kabelů na pozemku plynovodní přípojka apod. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

v s.r.o. si jedna ze 3 jednatelů (není…

v s.r.o. si jedna ze 3 jednatelů (není spotečníkem, jen jednatelkou) neoprávněně převedla z účtu s.r.o. na svůj osobní účet značnou částku, kterou ihned investovala do nemovitosti a nechala se hospitalizovat s doševní poruchou v nemocnici. Jedná se mně o správné zaúčtování převodu na její účet. Je to nějaké manko nebo škoda (nákladový účet) nebo jen nějaká pohledávka (účet. tř. 3). Bylo podáno trestní oznamení, zatím se nic v tomto směru neděje.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Změnil se nějak výklad zákona o DPFO v oblasti…

Změnil se nějak výklad zákona o DPFO v oblasti minimálního základu daně u spolupracující osoby? V předešlých odpovědích si pročítám, že minimální základ se vztahuje i na spolupracující osobu, ale u místně příslušného správce daně jsem dostala po několilatýdenní diskusi stanovisko, že ne a tak bylo přijato i moje přiznání k DPFO za rok 2004. Udělala jsem chybu?Nespadám do žádné z vyjímek dle §7c, odst. 3,4. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Dotaz se týká spolupracující osoby a…

Dobrý den.Dotaz se týká spolupracující osoby a DPFO 2004. Jako spolupracující osoba jsem mimo svoji živnost zahrnula do daňového přiznání i 30% podíl z manželova podnikání a stejné procento i z jeho příjmů na v.o.s. Zjistila jsem, že příjmy z v.o.s. nelze převádět na spolupracující osobu, proto jsem podala dodatečné přiznání k DPFO. Jedná de mně o to, zda mohu v dodatečném přiznání měnit % podíl z příjmů a výdajů manžela mimo v.o.s.V dodatečném přiznání jsem na sebe převedla 50% místo 30% a prý to takto provést nemohu (hledám v zákonech, ale nenašla jsem proč bych nemohla). Při 30 % nemám ani minimální základ daně, protože nejvíce příjmů je z v.o.s.Jaký je váš názor. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vážený pane doktore, k 8. 6. byla zapsána do…

Vážený pane doktore, k 8. 6. byla zapsána do Obchodního rejstříku(vznikla) naše společnost s ručením omezeným, kterou jsme zaregistrovali k DPH od 1. 7. 2005. V souvislositi se založením nám vznikly náklady (notářský zápis, poplatky,...) v celkové výši cca 20.000,--, z nichž u některé obsahovaly DPH. Tyto výdaje jsme zaúčtovali do nákladů v měsíci červnu, můžeme si uplatnit v přiznání za červenec toto DPH na vstupu (tj. v prvním hlášení)? Jestli ano, tak jakým způsobem o tom bude účtováno a na jakém formuláři popř. řádku se bude tato částka uplatňovat. Mockrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jak zdanit případný zisk z pronájmu bytu? Děkuji

Jak zdanit případný zisk z pronájmu bytu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, před týdnem jsme prodali byt za 0,9…

Dobrý den, před týdnem jsme prodali byt za 0,9 mil. a nyní si cheme za tyto peníze koupit RD do 1,5 mil. (zbytek bych vzal na hypotéku), Má otázka zní: musím paníze z prodeje bytu zdanit ( podle zákonu o dani z nemovitosti). Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Od 1.1.2005 podnikám jako FO a vedu DE…

Dobrý den. Od 1.1.2005 podnikám jako FO a vedu DE. V květnu 2005 jsem v Německu koupila ojetý os. automobil jako soukromá osoba. V červnu jsem se rozhodla auto vložit do majetku firmy. Musím si nechat auto ocenit nebo mohu použít fakturu z Německa a cenu přepočíst jednotným kurzem ČNB? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám jeden dotaz. Mám stálé zaměstnání…

Dobrý den, mám jeden dotaz. Mám stálé zaměstnání a mám možnost si přivydělat.Musím platit z přivýdělku daň z příjmu nebo je od daně z příjmů do nějaké výše osvobozen? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, 1.8.05 k nám nastoupil…

Dobrý den, prosím o radu, 1.8.05 k nám nastoupil zaměstnanec, který má potvrzení o studiu na VŠ až do 31.8.2005. Toto je jeho první zaměstnání, mohu mu uplatnit za 08/2005 odečitatelnou položku na studenta, věk 26 let nedovršil. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobré poledne, je možné, aby zaměstnavatel platil…

Dobré poledne, je možné, aby zaměstnavatel platil za dovolenou stejně jako za jakýkoliv den? Beru 80,- na hodinu a když si spočítám, kolik dostávám za dovolenou, tak je to také 80,-. Přitom se domnívám, že průměr na dovolenou by se měl měnit každé čtvrtletí a bývá vyšší než základní sazba. Mám se případně ozvat zaměstnavateli? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ještě jednou přji krásný den. Při pročítání…

Ještě jednou přji krásný den. Při pročítání vašich odpovědí jsem narazila na následující dotaz: Dobrý den,jsme s.r.o. stavební firma. Doposud jsme účtovali opravy rekreačních budov(i ty které neslouží k podnikání) s 19% DPH. Teď jsem se setkala s názorem, že stavby pro dočasné bydlení,což mohou být právě rekreační budovy se účtují s 5% (dokonce jim to snad posvětilo ministerstvo).Ale v pokynu Minist.financí je napsáno,že stavby pro individuální rekreaci nepatří do snížené sazby. Majitel nemovitosti napsal do objednávky, že jde o rodinný domek,ale v katastru je zapsán jako "stavba pro individuální rekreaci". Co je pro mne směrodatné? Děkuji Odpověď: Výpis z KN. Jinak pokud někdo má stanovisko od MF ČR, že toto lze účtovat s 5% DPH, tak nechť Vám jej předloží a potom to můžete účtovat v této sazbě i Vy. Bez tohoto dokladu bych ale účtoval s 19% DPH. Při oceňování nemovitostí se vždy vychází ze skutečného stavu. A to ať jde o nesoulad mezi účelem užití stavby v kolaudačním rozhodnutí (stavebním povolení) a skutečným užitím či o nesoulad mezi stavem uvedeným v KN a stavem skutečným. Odpověď, že je směrodatný výpis z KN mne proto trochu zarazil. Chtěla bych se proto jen ujistit, že pro jiné účely než je ocenění nemovitosti je tomu tak. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přeji krásný den. Chtěla bych se zeptat na…

Přeji krásný den. Chtěla bych se zeptat na sazbu DPH účtovaných v případě pronájmů nebytových prostor v letech 2002 - 2005. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přeji hezký den, obracím se na Vás s dotazem:…

Přeji hezký den, obracím se na Vás s dotazem: Valná hromada společnosti s.r.o. v likvidaci rozhodla o převodu veškerých finančních prostředků z pokladny do rezervního fondu a následně rezervní fond použít na úhradu ztát z minulých účetních období. Zajímalo by mě, jak mám v účetnictví zachytit převod z pokladny do rezevního fondu (jaká je předkontace)? Předem děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych koupit účetní software pro středně…

Chtěl bych koupit účetní software pro středně velkou obchodní firmu a zajímalo by mně, zda existuje nějaký přehled ve kterém FÚ doporučuje, schvaluje nebo naopak neakceptuje ten který program a zda existuje tabulka nejvíce používaných účetních programů v ČR. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pokud jsou zákazníkovi prodány výrobky…

Pokud jsou zákazníkovi prodány výrobky podléhající spotřební dani (konkrétně alkohol) a zákazník uplatní na tyto výrobky reklamaci, je možno tyto výrobky přijmout zpět na daňový sklad i když za ně byla již zaplacena spotřební daň?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, prosim o zodpovezeni nasledujiciho…

Dobry den, prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu. V jake fazi zakladani s.r.o. muze spolecnost porizovat danove uznatelny majetek. Je to po ziskani zivnostenskeho listu nebo az po zapsani spol. do obchodniho rejstriku? Predem velice dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrýden. Prosím pěkně, vyvážím-li zboží do 3.…

Dobrýden. Prosím pěkně, vyvážím-li zboží do 3. země, musí být na daňovém dokladu uvedeno, že plnění je osvobozeno od DPH? Nebo se to týká jen dodání do EU? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnáná a při…

Dobrý den, prosím o radu. Jsem zaměstnáná a při ročním zúčtování zaměstnavatel zapomněl odečíst úroky z úvěru ze stavebního spoření. Dá se s tím ještě něco udělat? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.