Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár věcí.…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár věcí. Studovala jsem na VOŠ obor, který byl 2,5-letý. Absolutorium jsem měla skládat v lednu 2005, z důvodu dalšího studia jsem si jej však přeložila až na červen 2005 a poté na leden 2006. Z novely školského zákona jsem pochopila, že studentem VOŠ bych měla být až do června 2005, kdy jsem měla vykonat závěrečné zkoušky. Ve škole jsem se však dozvěděla, že studentkou jsem zde byla pouze do 31.3.2005. Můžete mi prosím poradit, jak tomu tedy skutečně je? Vznikla mi tedy již od dubna povinnost platit pojistné? S touto situací souvisí i další dotaz. V současné době ještě studuji na VŠ obor v kombinované formě, zároveň nejsem nikde zaměstnána ani nepracuji na dohodu o pracovní činnosti. Je tedy toto studium bráno z hlediska zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení jako soustavná příprava na budoucí povolání, kdy je plátcem pojistného stát? Předem velice děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost převedení příjmů a nákladů mezi FO (živnost) a PO. A to v situaci, kdy podnikání PO navazuje na živnost. Je nutné zrušení živnosti, nebo lze provozovat živnost i s.r.o. současně? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Můžu poprosit o radu, když nejsem…

Dobrý den! Můžu poprosit o radu, když nejsem plátcem DPH a dovezu zboží mimo EU tzn., že celnímu ůřadu musím zaplatit clo a DPH. Na tomto zboží budu provádět úpravu a exportuji mimo unii. Budu mít nárok na dodatečné vrácení DPH od FÚ či nikoliv?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpovědi a…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výpovědi a odstupného. Jsem od 10/2002 na mateřské dovolené následně na "rodičáku". Letos v září jsem chtěla nastoupit zpět do práce, bylo mi sděleno, že nemají pro mě práci - nadbytečnost. Mohu dostat výpověd nyní, když jsem ještě na "rodičáku" nebo až v září, kdy jsem chtěla nastoupit. Od kdy běží výpovědní lhůta - od září, října? Jak je to s výší odstupného,za jaké období se bude počítat průměrný výdělek? Mzdu jsem měla naposled v 06/2002, pak jsem byla na neschopence. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

prosím o radu v této záležitosti. Mám firmu s…

prosím o radu v této záležitosti. Mám firmu s hrubým příjmem cca 500000.Manželka je vedena jako spolupracující osoba a rozděluji na ni 50%.Tzn .250000 na svou osobu a 250000 na její osobu.Dále mám příjem cca 400000 z prodeje akcií.Zajímá mne,zda i tento příjem můžu rozdělit na manželku podle zákona o společném zdanění manželů.Máme 2 děti ve věku do 19 let.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o ještě jednou vysvětlení zaúčtování…

Prosím o ještě jednou vysvětlení zaúčtování plateb v jiných měnách. Zde je hypotetický příklad. Zákazník mi na účet pošle 1 Euro a moje banka ho dle svého interního kurzu převede na 30 korun. Na svém účtu tedy mám ke dni převodu fyzicky 30 Kč. K datu vystavení faktury byl ale kurz ČNB 1 Euro = 29 korun. Pokud provedu odečet 29 - 30 = -1, mám podle Vaší dřívější odpovědi uvedené níže kurzovou ztrátu 1 Kč, ve skutečnosti ale mám kurzový zisk 1 korunu. Co bych v takovém případě s tou jednou korunou, která je fyzicky na mém účtu provedl? Nebo se mýlím a operace odečtu je opačná: 30 - 29 = 1 Kč zisk ? Při výše uvedeném výpočtu se řídím Vaší dřívější odpovědí: K datu vystavení faktury vezmete kurz ČNB a po zaplacení faktury vypočítáte k datu zaplacení dle aktuálního převoditelného kurzu tzv. kurzový rozdíl. K datu vystavení fa: x EURO = Y Kč K datu zaplacení fa: Z Kč Kurzový rozdíl je tedy: KR = Y-Z. Jeli výsledkem kladné číslo, jedná se o kurzový zisk, je-li výsledkem záporné číslo, jedná se o kurzovou ztrátu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prodal jsem pozemky zemědělskému…

Dobrý den. Prodal jsem pozemky zemědělskému družstvu. Pro potřeby daňového přiznání mi zemědělské družstvo poslalo tabulku s oceněním pozemků dle BPEJ. Mezi prodanými pozemky je vodní plocha (ve skutečnosti odvodňovací rýha) u které není stanoveno ocenění. Jak mám určit cenu za tento pozemek?


odpovídal(a): Redakce

Přeji příjemný den, chtěla bych se zeptat, zda…

Přeji příjemný den, chtěla bych se zeptat, zda správně chápu §23 odst.2 zák.357/1992 Sb.: při darování nemovitosti - převod z otce (v roce 1992 mu byl navrácena zemědělská půda, se kterou za minulého režimu hospodařilo družstvo) na syna, není nutné platit daň darovací z těchto pozemků? Také bych se ještě chtěla zeptat - při této transakci se platí daň z převodu nemovitostí? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikam jako ucitelka jazyku a nyni…

Dobrý den, podnikam jako ucitelka jazyku a nyni si kupuji byt,ktery bude castecne slouzit jako misto vyuky. Mohu si jej odepsat z dani?Mohu si dat DPH za poskytnute realitni sluzby do nakladu? (nejsem platcem DPH). Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ již 15 let. V tomto měsici…

Dobrý den. Jsem OSVČ již 15 let. V tomto měsici splňuji podmínky a nastupuji do starobního důchodu. Od 1.10.2005 přeruším podnikání / oznámením na Ž.Ú./ min na 6 měsíců. Dotazy: Budu nadále platit Sociální pojištění? Budu nadále platit Zdravotní pojištění ? A to i za měsíc-e /září 05/ kdy jako důchodce dále podnikám a vykazuji príjem? Jak za dobu kdy jako důchodce nepodnikám /přerušené podnikání/ a nemám jiný příjem. Za odpověd děkuji.odpovídal(a): Redakce

Přeji dobrý den. Podnikatel vede DE, neplátce DPH…

Přeji dobrý den. Podnikatel vede DE, neplátce DPH, zakoupil v dubnu 2005 stroj za 46.410,- Kč. Zařadil jej jako hmotný majetek k odepisování. Od 1.6.2005 se stal povinně plátcem DPH. Při změně režimu má možnost si odečíst z tohoto HM DPH ve výši 7.410,- Kč. Tím se sníží hodnota stroje na částku nižší než je 40.000,- Kč ( 39.000,- ) Může si dát do výdajů tuto částku celou ( neodepisovat HM)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Musí mít drobný živnostník (OSVČ) neplatící DPH…

Musí mít drobný živnostník (OSVČ) neplatící DPH pro podnikání speciální podnikatelský účet? Musí tento účet být bankou označen jako podnikatelský? (tyto druhy účtů jsou mnohem dražší a nevykazují oproti jiným účtům žádné rozdíly ve službách a kvalitě)


odpovídal(a): Redakce

Lze do nákladů u drobného živnostníka (OSVČ)…

Lze do nákladů u drobného živnostníka (OSVČ) uvést cestu autobusem, vlakem nbeo tramvají vykonanou za účelem podnikání? Je jako daňový doklad postačující běžná jízdenka?


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, ¨ rad bych se zeptal na nasledujici:…

Dobry den, ¨ rad bych se zeptal na nasledujici: Muj ctyrlety syn byl uznan zdravotne postizenym (ZTP/P). Zadal jsem o jednorazovy prispevek na zakoupeni motoroveho vozidla. Bohuzel se urednici rozhoduji jiz sesty mesic a porad nic. Nicmene, rad bych se zeptal, zda mohu zadat na FU vraceni DPH u ojeteho vozu privezeneho ze zahranici, v pripade ze bych toto vozidlo prihlasil na syna a nebyl mi priznan zadny prispevek?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mne, a) zda nezisková…

Dobrý den, zajímalo by mne, a) zda nezisková organizace (sdružení) musí mít živnostenský list, pokud poskytuje: - kopírování - přístup na internet Jedná se o doplňkovou činnost. b) Jak by to bylo v případě, že by tyto služby byly poskytovány např. členům klubu? c) Jak je to s poplatky dle autorského zákona v případě kopírování?


odpovídal(a): Redakce

Hezký den přeji! Bydlím na vesnici v oblasti s…

Hezký den přeji! Bydlím na vesnici v oblasti s vysokou nezaměstnaností. Jvou situaci jsem byla nucena přechodně řešit tak, že jsem tzv. osobou bez příjmů. To znamená, že si sama platím zdravotní pojištění 970 Kč. Jelikož se mi občas namane nepatrný příležitostný výdělek, řádově ve stokorunách a to zpravidla nižší než je měsíční úhrada zdravotního pojištění, nevím jak tuto situaci řešit. Pro některé pracuji na dohodu, kde je odpočet daně proveden. U jiných dostávám celou smlouvní částku bez odpočtu. Nerada bych se dostala do problémů a to jak z pohledu daně z příjmu nebo z pohledu platky sociálního pojištění. Nevím jak celou situaci vyřešit aby byla právně v pořádku. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem lze…

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem lze získat státní podporu když čerpám hypotéku, kam se obrátit a kdy? Též je prý možné snížit daň z příjmu, je to pravda? Potřebné formuláře mi dá banka, nebo se musím postarat sama? Děkuji za odpověď.Jana V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je nám 39let a chtěli bychom si…

Dobrý den, je nám 39let a chtěli bychom si pořídit nemovitost za 1 220 000Kč. Nevim tedy kolik je odhadní cena nemovitosti, ale potřebovali bych zjistit jestli bysme dostali hypotéku v plné výši smluvní ceny. Náš měsíční příjem je asi 23-24tisíc korun. Prosím vás o to, abyste mi vybrali banku která by byla pro nás tak nejoptimálnější a nejvýdodnější? Jaká by byla výše splátky? Pokud možno doba splácení 20let. Děkuji za brzkou odpověď a nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

S manželkou se nám naskytla možnost koupě pozemku…

S manželkou se nám naskytla možnost koupě pozemku pro výstavbu RD. Cena pozemku je 300000,- Kč. Každý máme SS s cílovou částku 120000,-, naspořeno je cca 55000,-. Bude možné zakoupit pozemek z těchto smluv s doplatkem a pak zažádat o hypotéku na stavbu nebo máme uvažovat rovnou o hypotéce na koupi pozemku a výstavbu domu? Za Váš názor Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, budu čerpat hypoteční úvěr 25 let, je…

Dobrý den, budu čerpat hypoteční úvěr 25 let, je možné ho kdykoliv umořit nebo musím splácet celých 25 let? Pokud lze hypotéku umořit a např.do 5 let bude zcela splacena, co bude s úroky? Děkuji. J.V.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.