Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zajímalo by mne 1. jaké má…

Dobrý den, zajímalo by mne 1. jaké má pojiš´tovna lhůty pro vyřízení pojistné události od jejího nahlášení (pojišťovna je nemá uvedeny v žádných běžně přístupných informačních zdrojích) 2. kdo je dozorujícím orgánem nad komerčními pojišťovnami (kam si stěžovat?) Jedná se o pojištění odpovědnosti zaměstnance z titulu výkonu povolání, pojistka byla uzavřena hromadně prostřednictvím zaměstnavatele, je řádně uhrazena a potvrzena pojiš´tovnou. Ani po 3měsících od nahlášení poj.události včetně veškeré dokumentace a urgencích na expozituře dané pojišťovny pojišťovny zaměstnanec ani zaměstnavatel neobdrželi žádné vyjádření, jen telefonické výmluvy, že vše bylo někam postoupeno a že to jinak nelze... (argument, že tatáž pojišťovna v rámci občanského pojištění nemovitosti vyřídila likvidaci pojistné události včetně plnění do 4týdnů, byl přijat se slovy, že to je naprosto vyloučeno, že tak to prý nefunguje) Poradíte mi, prosím, jak postupovat? Nabývám dojmu, že pojišťovnictví je o tom, že: "když ptáčka lapají..."


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal na možnosti…

Dobrý den, rád bych se zeptal na možnosti financování výstavby nového rodinného domu. Koupili jsme s manželkou pozemek v hodnotě 350000 Kč. Rádi bychom postavili dům v hodnotě 1800000 Kč. Naše společné příjmy jsou 60000 korun čistého měsíčně. Úspory jsme použili na nákup pozemku. Lze stavět dům bez počátečních financí a do jaké výše nám banky půjčí?odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,´dostali jsme s manželem stavební…

Dobrý den,´dostali jsme s manželem stavební pozemek a chteli bychom si postavit domeček. V současné době máme k dispozici 400 000 Kč a potřebovali by jsme půjčit dalších cca 1 200 000 Kč. Manžel má stavební spoření u Wustenrotu 2 roky. Cílová částka je 300 000 Kč a naspořeno je tam 60 000 Kč. Oba dva pracujeme a náš čistý příjem je 25 000 Kč měsíčně. Oba dva jsem absolventi vysoké školy a pracujeme teprve rok, takže předpokládáme že naše platy se zvýší. Myslíme,že jsme schopni splacet tak 7000 - 8000 Kč měsíčně, nemáme žádné dluhy, takže nic jiného neplánujeme. Mohl by jste nám poradit, jak nejlépe vyřešit financování domku? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na následující…

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na následující dotaz: Matka mi chce darovat pozemek (dosud vedený jako zatravněná plochá- zahrada). Budu poté muset platit pouze daň darovací nebo i matka bude muset platit daň z převodu nemovitostí? Jaké jsou podmínky pro změnu stávajícího pozemku na pozemek stavební? Předem děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Spol.s.r.o. zakoupila starsi os.auto v zahranici…

Spol.s.r.o. zakoupila starsi os.auto v zahranici,slouzici k podnikani.Fa byla uhrazena v hotovosti v EUR v mesice 7/2005.Lze z tohoto dokladu provest samovymereni DPH,nebo musi byt jiny doklad?Je mozný i odpocet DPH?Staci odvest DPh az za mesic 8/2005?Odkdy se bude odpisovat a v do ktere sk.se zaradi?Diky.


odpovídal(a): Redakce

Jsem OSVČ, od 6/05 plátce DPH. Jedna z mých…

Jsem OSVČ, od 6/05 plátce DPH. Jedna z mých činností, zapsaných v ŽL jsou ubytovací služby, které poskytuji. Prosím o sazbu DPH za tyto služby, které poskytuji bez stravování, čistě jen náklady na lůžko.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, jsem student, pobírám sirotčí důchod…

Dobrý večer, jsem student, pobírám sirotčí důchod a chci si přivydělat na ŽL. Je tu nějaká možnost, že mi bude důchod odebrán, nebo spolu tyto věci nemají nic společného? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kde bych na internetu nalezla Mezinárodní účetní…

Kde bych na internetu nalezla Mezinárodní účetní standarty, které bych si mohla zdarma stáhnout do počítače. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Mam prijmy ze zavisle cinnosti (hruby prijem cca…

Mam prijmy ze zavisle cinnosti (hruby prijem cca 160000 Kc rocne) a zaroven prijem z poskytovani autorskych prav (hruby prijem cca 450000 Kc rocne). Podavam danove priznani jako OSVC. Mam povinost platit 2 krat rocne zalohu na dan ve vysi 20% danove povinnosti. Lze do techto zaloh zapocitat zalohy na dan strzene zamestnavatelem ? Nebo alespon jejich cast (pokud jsou vyssi nez povinna sazba) ? Pokud tomu tak neni, tak proc ? Mam dojem ,ze ze zakona o danich z prijmu to nevyplyva jednoznacne.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v loňském roce jsme od bulharské…

Dobrý den, v loňském roce jsme od bulharské firmy nakoupili zboží, za které bylo postupně tak, jak fyzicky přicházelo, při proclení vždy zaplaceno i DPH (a následně uplatněn odpočet DPH). Letos v červnu nám přišel dobropis na dodatečnou slevu. Projeví se dobropis nějak v přiznání k DPH, popř. ve vztahu k celnici ? Jak ho správně zaúčtovat - je možné 321 / 504 ? Děkuji.odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane Dytrichu, prosím o radu. S…

Dobrý den pane Dytrichu, prosím o radu. S manželem jsme v dubnu 2003 zakoupili nemovitost, kterou jsme částečně kryli čerpáním hypotéčního úvěru. Česká spořitelna nám nabídla výhodnou hypotéku se státní podporou pro osoby mladší 36ti let. Před nastěhování jsme museli nemovitost zrekonstruovat a k dnešnímu dni nemáme nahlášen trvalý pobyt v zakoupené nemovitosti. Cca za dva měsíce proběhne kolaudace, přestěhování a zřízení trvalého pobytu v nabyté nemovitosti. Bankou jsme byli upozornění, že tam musíme mít trvalý pobyt po uplynutí jednoho roku od nabytí nemovitosti, že toto finanční úřad kontroluje. Na finančním úřadě jsme se byli v únoru 2004, protože jsme předpokládali vzhledem k rozsahu rekonstrukce i k délce vyřizení stavebního povolení, že tento termín asi nestihneme. Bylo nám oznámeno, že nic takového nekontrolují a nevědí o "Nařízení vlády ze dne 22.5.2002 249/2002 Sb". I přes tuto informaci manžel podepsal čestné prohlášení na fin. úřadě ve znění: Rodinný domek bude po provedené rekonstrukci sloužit k mému trvalému bydlení (na rady paní z finančního úřadu, bohužel jméno si nezapamatoval). Tento doklad tam mají. Před měsícem byla u nás kontrola z finančního úřadu a bylo nám sděleno, že jsme porušili podmínky k přidělení státní podpory, a že budeme muset zpětně státní podporu vracet + penále, i když si nejsme vědomi úmyslného porušení nařízení, protože úvěr budeme splácet po dobu 15ti leta za cca 2 měsíce se do rodinného domku nastěhujeme. Bylo nám sděleno, že nás neznalost zákona neomlouvá, a jestli nám nějaká paní z fin. úřadu poradila, že máme napsat čestné prohlášení tak, ať peníze požadujeme po ní. Při koupi nemovitosti jsme přihlíželi i ke státní podpoře a teď, díky opravdu neúmyslému porušení, máme o tuto výhodu přijít.!!! Sdělili nám, že lze státní podporu žádat i zpětně (později), ale v našem případě to už nejde, protože jsme úvěr čerpali jednorázově, že je to možné pouze v případě, že poslední peníze z úvěru bychom čerpali po nabytí trvalého bydliště. Kdybychom tuto skutečnost věděli, změnili bychom čerpání úvěru na 2x. Zcela jsme šokováni jednáním finančního úřadu, protože na jeho rady jsme nenahlásili trvalý pobyt a zároveň mě překvapuje, že pro čerpání státní podpory není důležité, zda tam opravdu bydlíte, ale hlavně, že tam máte nahlášený trvalý pobyt. Co je to za logiku? Prosím o radu. Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den přeji, mám hned dva dotazy: 1,Jsem…

Dobrý den přeji, mám hned dva dotazy: 1,Jsem FO OSVČ+student+poživatel sirotčího důchodu. 10.8.05 jsem si pořídil 8let starý vůz od soukromé osoby v domluvené ceně 43.500,-(peníze darovány od babičky). Zatím jej vedu jako soukromý, protože se mi v podnikání moc nevede a uvažuji o jeho ukončení (navíc bych se dostal vzhledem k malým příjmům do výrazné ztráty). Rád bych jej vedl jako "firemní" z důvodu nákladů na jeho provoz a údržbu. Chtěl bych vědět zda-li jej mohu "odepsat" najednou (slyšel jsem, že to lze jen do 40.000,-) jak je to s silniční daní, "jak rychle si to musím rozmyslet", jak se úvest výdaj na nákup atp. 2,Před asi 2 roky má babička převedla pozemky(pole) na mou sestru s ústní podmínkou, že se se mnou musí rozdělit. Jeden pozemek je ve stádiu prodeje o druhý zatím není zájem. Sestra se nechová jak, by měla :-). Domluvili jsme se, že u advokáta sepíšeme podmínku rozdělení peněz (aby byla babička klidná) a druhý pozemek se "?rozdělí ?" . Chtěl bych vědět zda-li to lze tímto způsobem a jak nejlépe rozdělit/převést pozemek přímo na mne.Děkuji za odpověď a přeji hezky den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, prosím Vás kupuji do…

Dobrý den pane doktore, prosím Vás kupuji do firmy (s.r.o.) osobní automobil,který není nárokovaný na vrácení daně.Auto stojí včetně daně 430000Kč a nevím jestli mám vycházet k zaúčtování a výpočtu odpisu z ceny s daní nebo bez daně. Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Prosím, jak nejlépe pojistit bytový dům (4 byty,…

Prosím, jak nejlépe pojistit bytový dům (4 byty, stáří 50 let ) proti škodě způsosbené živly? lze někde srovnat nabízené produkty jednotlivých ústavů ? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Manžel je soukromý stomatolog. Může vlastnit dvě…

Manžel je soukromý stomatolog. Může vlastnit dvě služební vozidla? Je nutno při odpisu služebního vozidla, r. v. 1994 pořízeného na leasing, zaplatit daň z příjmu, i když nebude prodáno?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na základě již sepsané a zrealizované…

Dobrý den, na základě již sepsané a zrealizované smlouvy před 2 roky bych chtěl sepsat smlouvu o převodu RD domku z rodičů na mne (cena cca 3 000 000) a uvést tam uplatné věcné břemeno na užívání cca 1/2 domku doživotně mými rodiči a to tak, že mi budou platit každý z nich 100 Kč měsíčně nájem. 1. Mohu to věcné břemeno takto formulovat(pokud ne tak proč)? 2. Pokud bych uvedl bezúplatné věcné břemeno, jaký bude rozdíl mezi těmito dvěma typy při placení daně darovací? Podle informací co jsem dostal, by se nemuselo oceňovat v tom prvním případě věcné břemeno v odhadu a platila by se daň jen z odhadnuté ceny celé nemovitosti. V tom druhém případě by se prý musel nachat udělat odhad i z věcného břemene a rodiče by měli platit z ceny tohoto odhadu daň. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore.Pokud jsem podnikatel,…

Dobrý den pane doktore.Pokud jsem podnikatel, neplátce DPH a nakoupím na výstavě v ČR od firmy, která je členem EU a je ve své zemi plátcem DPH, bude cena zboží včetně DPH? Pokud ano, mohu si o vrácení DPH někde zažádat?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a všechno za mě…

Dobrý den, jsem zaměstnán na HPP a všechno za mě platí zaměstnavatel. Mám ŽL který není na níže uvedený příklad výdělku, a který je pozastaven, tedy nepodnikám. Nyní mám možnost si u dvou firem (jiných podnikatelů -OSVČ) vydělat 6000 a 12000 Kč ( rychlá výpomoc při tvorbě WWW stránek). Bude to moje jediná taková činnost v tomto roce. Jak to máme udělat, abych nemusel dělat žádné daňové přiznání a ani z toho platit daň a oni si to mohli dát jako účetní náklad. Je to pro mě "Příležitostná činnost" ? Někde jsem slyšel, že si člověk může vydělat 20000 za rok a nemusí platit daně a nic přiznávat. Pročítal jsem některé příspěvky, ale nejsem z toho moudrý. Předem velice děkuji za odpověď. KD.


odpovídal(a): Redakce

Podnikám, nejsem plátce DPH. Koupila jsem…

Podnikám, nejsem plátce DPH. Koupila jsem notebook od soukromé osoby za cenu 10.000,- Kč a nemám na něj žádný doklad. Jak toto zařízení dostat do účetnictví, abych si ho mohla odečíst z daní? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentem (nebylo mi 26 let) a…

Dobrý den, jsem studentem (nebylo mi 26 let) a chtel bych si zaridit volnou zivnost. Rad bych se optal, jake by byly me danove povinnosti (minimalni zaklad dane) v pripade nizkeho vydelku (cca. 50 tisic) za rok a dale jestli jako student si musim platit socialni a zdravotni pojisteni. Dekuji za odpoved.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.