Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

pojistné z dohod

Dobrý den mám dotaz, jsem zaměstnána na HPP u firmy,která za mě platí soc. a zdrav. pojištění,a kde i já uplatňuji slevu na daň.Problém je ale jinde, našla jsem si brigádu, která je na DPČ a chci se zeptat jestli i zde musím platit soc. a zdrav. pojištění.To že z této smlouvy musím platit daně chápu, ale soc. a zdrav. pojištění?není to hloupost?


odpovídal(a): Redakce

pořízení zboží z EU

Zpracovávám účetnictví pro firmu, která nakupuje nová auta z Německa. Tato auta však prodává dále jako zboží, mají se tedy uvádět v přiznání k DPH na řádku Pořízení zboží z EU nebo Pořízení nového dopravního prostředku z EU? Děkuji za radu, opravdu to potřebuji vyřešit, ani na FÚ mi nejsou schopni pořádně poradit...



odpovídal(a): Redakce

daň z příjmů

Dobrý den, existuje nějaký druh závislé činnosti dle §6, z níž není plátce příjmu povinen odvádět daň z příjmu(srážkovou nebo zálohovou)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

postup při zahájení podnikání

dobrý den.Mám nabídku nového zaměstnání-na smlouvu a k tomu ještě na žl.Prosím o radu,co je třeba zařídit,abych Žl dosptala,jaké jsou podmínky a kde se vyřizuje.jsem na jiné než trvslé adrese.Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

nepravidelné výpomoci

Vyplacení drobné částky bez smlouvy Dobrý den,ráda bych se zeptala, zda je možné vyplatit drobné částky za nárazové práce (např. pomoc při stěhování, drobná korektura textu apod.) bez jakékoli smlouvy (tj. např. DPP,DPČ, smlouvy o dílo apod.) a tuto částku tak nedanit daní z příjmu FO. Pouze uvést vykonanou činnost do pokladního dokladu. (předpokládám, že dotyčný by spadl do par. 10 ZDP). Co ale firma, která sumu vyplácí? Neměl by s tím problém u FU? Jakým způsobem obhájit, že nejde o klasickou závislou činnost, např. DPP, která je daněna dle ZDP. Připadá mi zbytečné, když máme jednorázové drobné a neopakující se práce např. za 200 - 500 Kč zpracovávat vždy dohodu a zavádět dotyčného do mzdového systému. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

povinnost platit daň

Daň z pozemku Dobrý den, zhruba před rokem jsme si s přítelem vzali úvěr na pozemek, který budeme dlouhodobě splácet. Můj dotaz je, jestli musíme platit daň z pozemku, když je vlastníkem do zaplacení úvěru banka, ale na katastru jsme vlastníci my? Pokud jsme povinni platit tuto daň, tak jaký je termín na podání daňového přiznání a jak se tato daň spočítá (koeficienty a tak)? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den Dolínková Zuzana


odpovídal(a): Redakce

Dotaz : Nevite, jak je to s danenim prispevku na…

Dotaz : Nevite, jak je to s danenim prispevku na penz.poj. zamestnavatele zamestnanci ? Dobrý den! Chtěl bych se optat, zda níže uvedený výňatek je platný i pro roční zúčtování (vypořádání) daně ze mzdy (za rok 2007). Zákon 586/1992 Sb. v platném znění pro rok 2007 říká toto: od daně jsou osvobozeny - příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu, maximálně však do výše 5 % vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž do této částky se nezahrnuje příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění se státním příspěvkem. Zaměstnavatel mi měsíčně přispívá na PF (400,-Kč) a v měsíci červnu 2007 tato částka přesáhla 5 % hrubé mzdy (obdržel jsem mimořádný bonus za přestup k pen.fondu ČP), proto mi to co přesáhlo 5 % , včetně pravidelného měsíčního příspěvku 400,- Kč, bylo zdaněno. Domníval jsem se , že při ročním vyúčtování daně se roční příspěvek zaměstnavatele sečte a jelikož nepřesáhne výši 5 % roční hrubé mzdy bude mi daň vrácena. To se nestalo a na dotaz v účtárně mi bylo sděleno : Žádné roční zúčtování příspěvků na penzijní připojištění se neprovádí. Tak jak je ohodnocen příjem v rámci výpočtu měsíční zálohy na daň, v takové výši vstupuje i do ročního zúčtování daně. Mám pochybnosti , zda účtárna postupuje správně . Děkuji za odpověď. Zdraví / MfG / Best Regards Jiří Nejman | EOI – ICT služby (služby informačních a komunikačních technologií) ŠKODA AUTO a.s. | V. Klementa 869 | 293 60 Mladá Boleslav | Czech Republic


odpovídal(a): Redakce

Dotaz : Nevite, jak je to s danenim prispevku na…

Dotaz : Nevite, jak je to s danenim prispevku na penz.poj. zamestnavatele zamestnanci ? Dobrý den! Chtěl bych se optat, zda níže uvedený výňatek je platný i pro roční zúčtování (vypořádání) daně ze mzdy (za rok 2007). Zákon 586/1992 Sb. v platném znění pro rok 2007 říká toto: od daně jsou osvobozeny - příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu, maximálně však do výše 5 % vyměřovacího základu zaměstnance pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž do této částky se nezahrnuje příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění se státním příspěvkem. Zaměstnavatel mi měsíčně přispívá na PF (400,-Kč) a v měsíci červnu 2007 tato částka přesáhla 5 % hrubé mzdy (obdržel jsem mimořádný bonus za přestup k pen.fondu ČP), proto mi to co přesáhlo 5 % , včetně pravidelného měsíčního příspěvku 400,- Kč, bylo zdaněno. Domníval jsem se , že při ročním vyúčtování daně se roční příspěvek zaměstnavatele sečte a jelikož nepřesáhne výši 5 % roční hrubé mzdy bude mi daň vrácena. To se nestalo a na dotaz v účtárně mi bylo sděleno : Žádné roční zúčtování příspěvků na penzijní připojištění se neprovádí. Tak jak je ohodnocen příjem v rámci výpočtu měsíční zálohy na daň, v takové výši vstupuje i do ročního zúčtování daně. Mám pochybnosti , zda účtárna postupuje správně . Děkuji za odpověď. Zdraví / MfG / Best Regards Jiří Nejman | EOI – ICT služby (služby informačních a komunikačních technologií) ŠKODA AUTO a.s. | V. Klementa 869 | 293 60 Mladá Boleslav | Czech Republic


odpovídal(a): Redakce

oznamovací povinnost

Dobrý den, prosím o odpověď na následující otázky. Musí právnická osoba - příspěvková organizace hlásit finančnímu úřadu uzavřené smlouvy o dílo (podle obchodního zákoníku) s fyzickými osobami? Pokud ano, od jaké hranice? Prosím o odkaz na zákonnou úpravu. Děkuji za odpověď a přeji příjemný den! Adéla Literová


odpovídal(a): Redakce

pořízení auta z EU

Dobrý den pane doktore.Prosím o radu ohledně DPH při dovozu ojetého vozidla z Německa. Syn účtuje v DE, plátce DPH si zakoupil v březnu 2008 ojeté vozidlo z Německa, rok výroby 2004. Prodejce v Německu je plátce DPH, fakturu vystavil bez DPH v měně EUR.V CZ syn vozidlo řádně zaregistroval a v TP je uvedeno osobní automobil TRANSPORTER KOMBI kategorie M1. Auto bude v podnikání zařazeno do 2.odpisové skupiny. Cenu převedu na Kč kursem ČNB v den nákupu. Nevím přesně, zda mám toto vozidlo dodanit / já myslím,že ne/, proto prosím o odpověď, zda tento postup je správný.Děkuji a přeji hezký den Irena.J.



odpovídal(a): Redakce

přiznání PO

Dobrý den, prosím o informaci ohledně prominutí daňového přiznání u právnické osoby (s. r.o). Je možné požádat FÚ o prominutí podání daňového přiznání, pokud má společnost s.r.o pozastavenou činnost ve všech svých bodech podnikání (pozastaveny živnostenské listy) nebo se musí podat alespoň tzv. nulové dańové přiznání ? Děkuji za Vaši odpověď. Mourek


odpovídal(a): Redakce

daň z příjmů zaměstnance

Dobrý den, existuje nějaký druh závislé činnosti dle §6, z níž není plátce příjmu povinen za "zaměstnance" odvádět daň z příjmu(srážkovou nebo zálohovou)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Investiční životní pojištění vs. spořící účet

Ráda bych uložila cca 100.000 korun tak, aby se mi alespoň minimálně zhodnocovaly. Dobu uložení předpokládám 5 let. Nevyznám se v investování, takže nemůžu sledovat pohyby akcií atd. Existuje nějaký produkt, díky kterému bych nebyla po pěti letech alespoň ve ztrátě? U ING mi nabízejí jejich Investiční životní pojištění GARANT INVEST 2. Je to výhodné nebo mám zvolit jinou společnost i produkt?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme družstevní byt, který pronajímáme…

Dobrý den, máme družstevní byt, který pronajímáme. Chtela bych se zeptat, zda je možné, abychom my uzavřeli pojistku proti škodám, které způsobí naši nájemníci jiným osobám (např. vytopí byt pod námi). Liší se situace v případě, že bychom byt měli v osobním vlastnictví? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Vazni poradci, rada bych se dozvedela jak postupovat v souladu se zakonem v nasl. situaci:byl ukoncen pracovni pomer se zamestnancem z duvodu snizovani stavu. Zamestnanci tedy nalezi odstupne ve vysi 3 prumernych platu. Na zamestnance byl ale uvalen exekucni prikaz, ktery jeste nenabyl pravni moci.Ma zamestnanec narok na vyplaceni cele castky? nebo jeji casti -jake? nebo by zamestnavatel mel celou castku zadrzet az do doby kdy rozhodnuti nabyde pravni moci... predem diky za odpoved. S pozdravem Lenka P.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den.Mám pevnou měsíční mzdu.Podle účetní pro tento typ mzdy platí jiné podmínky,tzn. svátek se neproplácí náhradou,ale platí se jako prac.den.Náhrada se nevypočítává jako hrubá mzda za čtvrtletí děleno prac.dny,ale pomocí nějakého koeficientu,takže vždy vychází menší.Ptala jsem se jiné mzdové účetní a ta s tímto postupem nesouhlasí.Která účetní má pravdu?Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás, jak mám postupovat v…

Dobrý den, prosím Vás, jak mám postupovat v případě, že jsem zapomněla u důchodce na DPP(výdělek do 5000,-Kč-srážková daň) odečíst v lednu a únoru slevu na poplatníka-podepsané prohlášení.Je možné nějaké dodatečné dorovnání?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, od 1.3.2008 jsem zaměstnána v HPP a mzdu mám 60Kč/hod hrubého. 7.4.2008 jsem onemocněla a PN bude trvat zřejmě do 28.4.2008. Chci se zeptat, jak budu placena. Zda-li dostanu nemocenské dávky + mzdu za odpracované dny nebo zda dostanu nem. dávky + mzdu za odprac.dny + dorovnání do výše minimální mzdy? Pokud za ten měsíc nedosáhnu výše minimální mzdy, mohu se někam obrátit o dorovnání? Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den, manžel bude od května pracovat na zkrácený úvazek 30 hodin v týdnu, bude mít krácený i nárok na dovolenou? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Jakým způsobem a v jakém časovém horizontu vyplácí finanční úřad bonus (na děti) malé organizaci? Děkuji Stránská



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.