Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

registrace OSVČ

Dobrý den, hraji fotbal čtyři roky a mám s klubem uzavřenou smlouvu o výkonu sportovní činnosti. Můj příjem je 6000kč. Jelikož jsem student, nejsem si jistý, zda mám platit zdravotní a sociální pojištění, odvádět daně a jestli je nutné nahlásit se jako osoba samostatně výdělečně činná. Od 1.1.2008 mám novou smlouvu, musím nahlásit i předešlé tři roky, nebo stačí jen letošní? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

cestovní služby

Dobry den, podle §89 zakona 235/2004Sb. o DPH, odst. 7 jsou jednotlive sluzby nakoupene od jinych osob povinnych k dani mimo uzemi Evropskeho spolecenstvi osvobozeny od dane s narokem na odpocet dane. V zakone neni nikde explicitne uvedeno (ale z logiky veci to vyplyva), ze sluzby nakopene na uzemi ES jsou osvobozeny od dane bez naroku na odpocet dane... Je tato nase dedukce spravna? Dekuji predem za odpoved, Radka Pavlikova Crystal Travel s.r.o.



odpovídal(a): Redakce

osvobození od daně z nemovitostí

Dobrý den, v roce 2007 jsme měli kolaudaci novostavby. Četla jsem, že novostavby jsou na 15 let osvobozeny od daně z nemovitosti. Nepodala jsem tedy letos žádné daňové přiznání ohledně daně z nemovitosti.Zajímalo by mě jestli jsem neměla požádat o osvobození daně z nemovitosti. Nebo vše probíhá automaticky a nemusím se o nic starat. Děkuji za odpověď. Teufelová


odpovídal(a): Redakce

ISČS Sporotrend

Dobrý den,zdědila jsem podílové listy ISČS Sporotrend a nevím si rady,zda vzhledem k současné situaci,kdy kurzy stále klesají,prodat či neprodat.Jak vidíte Vy vývoj a riziko tohoto podílového fondu v časovém horizontu cca 2-3 následujících let? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Několik otázek k hypotéce

Dobrý den, už delší dobu rozmýšlím jakým způsobem zafinancovat vlastní bydlení. Výhledově do konce letošního léta budu vyřizovat hypoteční úvěr a tak bych se vás chtěl zaptat na několik otázek. Cena nemovitosti je 3.2mil Kč, z toho 400tisíc Kč jsou vlastní prostředky a k tomu (doufám) přibyde ještě úvěr SFRB ve výši 300tisíc Kč. Splatnost hypotečního úvěru bude určitě na 30 let, ale nejsem si jist ohledně fixace a dále jaké pojištění je dobré vybrat. Přemýšlel jsem o investičním, vzhledem k tomu, jak malé jsou výnosy u kapitálového pojištění nebo případně jakým způsobem zajistit to, že až za těch 30let doplatím hypotéku, budu mít i něco našetřeno. Jinak stavební spoření mám také, ale běží mi teprve rok. Mnohokrát vám děkuji za vaši odpověď, hezký den, Machuta


odpovídal(a): Redakce

dynamický fond Pioneer

Prosím o informaci jak je to s fondy Pioneer, konkrétně dynamický fond. Neustále jsme byli ubezpečováni že musíme vydržet ale mám tam peníze již od r.2000 a zatím nemám sebemenší náznak za těch 7 let že by bylo lépe. Co poradíte? Prodat se ztrátou a investovat do nějakého jiného fondu? Ale kterého? Člověk neznalý poměrů na těchto trzích snadno dopadne jako my.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Potvrzení o zaměstnání

Nastupuji do nového zaměstnání a ztratila jsem potvrzení o zaměstnání od předchozího zaměstnavatele, dohledala jsem pouze jeho xerokopii. Je nutný originál, nebo bude stačit i ta kopie? Nebo třeba dá se to řešit čestným prohlášením? Se zaměstnavatelem jsem to nekonzultovala. Duplikát bych si vyřídila, jenže pracovala jsem v malé organizaci a pracovnice co má nastarosti účetní agendu je na dovolené a vrátí se až za 14 dní + jsme se přestěhovali přes půl republiky, tak by mi vaše odpověď hodně pomohla, děkuji Petra Černá.


odpovídal(a): Redakce

konzervativní investice

Dobrý den. Rozhodla jsem se částku 500.000.- Kč, která mi leží na účtě, zhodnotit. Přiznám se, že investičnímu obchodování vůbec nerozumím a můj postoj je spíše konzervativní, resp. chtěla jsem původně celou částku vložit pouze na termínovaný účet (cca 3 roky). Byla mi ale nabídnuta údajně lepší varianta - vložit peníze na akciový prémiový vklad u ČS a také částečně do profilových fondů. Co byste mi, prosím poradil Vy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Potřebovali bychom úvěr nebo půjčku na nákup…

Potřebovali bychom úvěr nebo půjčku na nákup zboží do obchodu, nicméně podnikáme teprve krátce a první daňové přiznání vyšlo ve ztrátě. Takže by asi připadal v úvahu nějaký osobní úvěr (nepodnikatelský) zhruba ve výši 150000 asi na 3 roky splácení a chtěli bychom se zeptat, který by mohl být nejvýhodnější. Jsme manželé, 2 děti, manžel podniká na vedlejší činnost a zároveň je zaměstnancem s čistým měs. příjmem okolo 18000, já jsem na RP. Byla bych vděčná za jakýkoliv tip.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, drzim asi 8000 britskych liber,…

Dobry den, drzim asi 8000 britskych liber, ocekavam dalsi prijmy v GBP v nasledujicich mesicich a vzhledem k vyvoji kurzu GBP/CZK premyslim nad smennou transakci zminenych liber na ceske koruny, jelikoz se vyrazneho posileni britske libry ocividne asi nedockam:(. Cekat asi nema smysl, ze? Penize mam tzv. "v supliku" a premyslim, kam by bylo vhodne penize ulozit na dobu 1-2 roky. A jestli volit investice v CR v ceskych korunach nebo v GB v librach? Meli byste prosim Vas nejakou obecnou radu, jak byste se asi zachovali, kdybyste ted meli prijmy a rezervy v GBP a penize nasledujici 2 roky nepotrebovali?. Jenom doplnim: stavebni sporeni mam jiz rozebehle 4 rok a "přeplněné", dale mam jen investicni životní pojištění GENERALI, kde si nejsem jisty s jedorazovou investici, jelikoz mam vetsinu pod. v akciovem fondu. Jinak nemam zadne produkty. Dekuji a s pozdravem Jan Lejhanec



odpovídal(a): Redakce

nárok na daňový bonus

Dobrý večer, mám ještě jeden dotaz. V případě, že jsem byla od ledna do srpna zaměstnaná (zkrácený úvazek - 30 hodin týdně), přičemž od června do prosince v pracovní neschopnosti, mám dvě děti ve své péči, mám nárok na vyplacení daňového bonusu na děti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

platba daně z převodu nemovitostí

Dobrý den , Mám dotaz ohledně Daně z převodu nemovitosti. Nedávno jsem se rozvedl a na základě dohody o SJM jsem manželku vyplatil z 50% vlastnictví bytu. Jde o částku 700 000,-. Nyní budu podávat Přiznání k dani z převodu nemovitostí. Zjistil jsem, že se platí 3% z hodnoty, což vychází na 21 000,-. Jen mi není jasné zda se o tuto částku rozdělíme ( po 10 500,- ), nebo ji každý zaplatíme v plné výši ( dohromady 42 000,- ). Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

sazba DPH

Dobrý den, můj dotaz se týka stavby bazénu. Vztahuje se na stavbu bazénu a jeho zastřešení snížená sazba DPH /9%/? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Novotný J.


odpovídal(a): Redakce

fond odměn

Dobrý den, prosím o sdělení,zda je možno v průběhu roku čerpat finance z Fondu odměn (zákon 250/2000 Sb,) jako "zálohu" když ještě nedošlo k překročení přidělených prostředků na platy. Důvodem je odchod ředitele v polovině roku, který chce Fond odměn "rozpustit" jako mimořádné odměny pro stávající zaměstnance za dlouhodobou spolupráci-odůvodněnou ale ve smyslu zákona.... Děkuji Ivana


odpovídal(a): Redakce

stravenky

Dobrý den, zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům stravenky. Stravenky jsou poskytovány s měsíčním zpožděním a vydávány ve výplatní den, kdy dochází na základě dohody...i ke srážení ze mzdy za a poskytnutí stravenek.Domníváme se, že stravenky mají být poskytovány dopředu na stávající měsíc. Máme pravdu? Existuje opora v legislativě ČR?. Děkuji Ivana.


odpovídal(a): Redakce

přeplatky SP

1.V roce 2007 mi vznikl přeplatek na SP.Pokud mi ho OSSZ nevrátí, ale použije na úhradu záloh 2008 , bude tato částka v roce 2008 daňovým příjmem? 2.Spolupracující osoba ukončila k 31.12.2007 spolupráci a od r. 2008 je zaměstnaná.Jak postupovat v případě, že v r. 2008 bude spolupr. osobě vrácen přeplatek soc. a zdrav. pojištění za r. 2007.Vedu účetnictví a zálohy SP a ZP spolupracující osoby jsem účtoval do nákladů. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

sleva na poplatníka u důchodce

Dobrý den. Prosím o radu na následující dotaz: v roce 2007 byla u důchodce uplatněna sleva na poplatníka ve výši 7.200 Kč, což je špatně!! Jak je toto možné opravit, a případně jaký je postup při opravě. Velice Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

roční zůčtování

Dobrý den. Zde je upřesnění mého dotazu. Od pojišťoven mi přišla potvrzení, že si mohu nechat odečíst 12 000,- PP a 2 400,- ŽP. Obě potvrzení jsem předala naší mzdové účetní a 5.2.2008 jsem podepsala daňové prohlášení. Jaká částka by měla být na výplatní listině v kolonce vyúčtování daní. V mém případě je tato částka 2 470,-. Je to spráně? Ještě jednou děkuji. S přáním krásného dne Pavla


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den,máme zaměstnace na dohodu o pracovní činnosti, jedná se o státního příslušníka SRN, který u nás pracuje na půl úvazku a v SRN má druhou půlku. Chci se zeptat, jak je to s pojištěním. Dle mého názoru musím odvádět zdravotní i sociální, jen podle formuláře E101 (musí si on vyžádat v Německu a mi předložit) poznám, zda odvádím do ČR nebo do SRN.On tvrdí, že v ČR má odvést pouze 15% daň a pojištění si zaplatí z celé částky on sám v SRN.Prosím o odpověď, co je správně, děkuji, Matějková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím zdělit základní…

Dobrý den, můžete mi prosím zdělit základní informace o nemocenském pojištění ve Španělsku? Předem děkuji za odpověď



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.