Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

pojistné při podnikání v rámci rodičovské dovolené

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych začít podnikat. Musím si platit sociální a zdravotní pojištění?Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

sazba DPH u oprav RD

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz: Reknstruujeme rodinný dům. Stavební firma (je plátce DPH)provádí zateplení a novou fasádu a v souvislosti s tím též nové odizolování základů - odkopání, instalace nopové fólie, drenážních trubek a obsypové drti. Firma účtuje tyto práce s 19%DPH. Jde však přeci o práci na rodinném domě. Nemá DPH činit pouze 9%? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Olga Spilková (tel.:723047688)odpovídal(a): Redakce

splatnost daně z nemovitostí

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z nemovitosti. Dne 21.11.2005 mi rodiče darovací smlouvou darovali dům. právní účinky vkladu vznikly 10.1.2006, dne 25.4.2006 jsem zaplatila FÚ platební výměr na daň darovací. Chtěla bych vědět, kdy se bude platit daň z této nemovitosti? Dosud jsem z FÚ nic neobdržela. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Znalecké stanovení hodnoty podniku

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o informaci ohledně znaleckého posudku, který pro mě vypracoval soudní znalec. Potřeboval jsem ocenit, určit hodnotu firmy. Oslovil jsem soudního znalce v oboru řízení, plánování a organizace ekonomiky. Otázky: 1. Může soudní znalec v oboru řízení, plánování a organizace ekonomiky vypracovat soudní posudek na určení hodnoty firmy. 2. Jáké znalecké posudky může vypracovávat soudní znalec v oboru řízení, plánování a organizace ekonomiky. Podle čeho se řídí co a jaký znalecký posudek může dělat a co ne. Předem děkuji za informaci (zhrabal@souryb.cz)


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o dílo

Dobrý den pane doktore Ještě se vracím k mému dotazu.Jedná se o dotaz ,že firma po mě požaduje nahrazování svátků bezplatně.Pracuji na ŽL ve službách.Mám s firmou smlouvu na úklidové práce a platí mi paušálně každý měsíc stejnou částku.Ve smlouvě jsou určeny dny i hodiny pro běžný úklid,ale není tam nic o tom,že se mají nahrazovat svátky.10 let po mě nikdo nepožadoval nahrazení svátků až nyní protože se firma rozrostla.Mám proto dotaz jestli mohou mi toto nahrazení nařídit a nedat za ní žádnou finanční náhradu mimo paušální platbu?Děkuji Marta


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení poplatníka

Dobrý den, jako studentka jsem zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti, v dubnu jsem podepsala prohlášení k dani, protože firma tento měsíc vznikla. Chtěla bych se zeptat, zda je v pořádku, že ve výplatě za měsíc duben mi nebyly uznány slevy na dani(ani na poplatníka)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Způsob zdanění příjmu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli když pracuji pouze na DPP a vydělám si 3000,-Kč za měsíc musím mít pouze srážkovou daň nebo můžu mít i zálohovou daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, mám dotaz: Jsem na rodičovské dovolené, dceři budou v květnu 2009 3 roky. V březnu 2009 mám nastoupit do pracovního poměru, ve kterém jsem před mateřskou dovolenou působila 10 let. Když bych ke konci roku 2009 znovu otěhotněla a opět ihned nastoupila na rizikové těhotenství/ tzn. nemocenskou/,z čeho by se vypočítávala nemocenská a potom mám nárok na nějakou PPM, z jakého příjmu by se vypočítávala. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážky ze mzdy

Dobrý večer, měla bych dotaz ohledně exekuce na zaměstnance. Zaměstnanec má čistý příjem 14951,-- Kč, je svobodný a nemá žádnou vyživovací povinnost. Jde o přednostní pohledávku ve výši 16548,- včetně nákladů exekutora. Po odečtení zákl.nezabav.částky (6281,-Kč)zbyde 8668,-Kč. Mohu mu (nebo musím) celou tuto částku srazit na exekuci, nebo pouze 2 třetiny, tj. 4186,-Kč. Děkuji Vám předem za odpověď a přeji krásný zbytek večera.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, mám dvě práce,v případě nemoci dvě neschopenky,jedna práce je fyzicky náročná,druhá ne,zdravotní stav by umožnil nástup do jedné, ale ne do té fyzicky náročné. Můj dotaz - je možné jednu prac.neschopnost ukončit a nastoupit do zaměstnání a druhou prac.neschopnost ponechat? Děkuji za odpověďodpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, měla bych následující dotaz. Do 24.4. jsem byla na materské se synem /24.4. 3 roky/ a od 25.4. jsem nastoupila na další s ještě nenarozeným miminkem. Došla jsem na sociálku ukončit mateřskou na syna a odevzdat papír s potvrzením o vzniku nároku na PPM. Zde mi bylo řečeno, že za měsíc duben dostanu mateřskou ne ve výši 7.600 jako doposud, ale pokrácenou o částku, kterou jsem dostala za posledních 6 dní v dubnu jako PPM. Je to tak správně??


odpovídal(a): Redakce

Výplata mzdy

Dobrý den, ráda bych věděla, kde je uvedeno, že se jedná o fixní mzdu, nebo jestli je každá měsíční (ne hodinová) mzda fixní. Popřípadě jakým způsobem a na kterém dokumentu je toto uvedeno? Také si nejsem jistá, pokud by se jednalo o fixní mzdu, jak je to s proplácením přesčasů a práce ve svátek? A pokud jde o práci přesčas do 150 hodin ročně, kde je uvedeno, že měsíční mzda již zahrnuje práci přesčas, popřípadě, jestli to musí být uvedeno a na jakém dokumentu? Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Neplacené volno

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na čerpání neplaceného volna. Mohu si vzít neplacené volno, i když mám ještě na rok 2008 nevybranou dovolenou 10 dní. Ráda bych ji totiž nechala na léto? Ale starám se o nemocnou maminku, proto potřebuju na měsíc odjet k ní a tak bych si chtěla vzít neplacené volno. Jsem částečně invalidní důchodce, proto si tedy nemusím platit zdravotní pojištění za dobu čerpání neplaceného volna, ano? Ještě bych chtěla požádat o nějaký vzor dohody mezi zaměstnankyní a zaměstnavatel o čerpání neplaceného volna. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Volno

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je pravda, že každý pracovník má ze zákona právo si každý měsíc vybrat jeden den neplaceného volna, příp. jak se to vlastně s tím neplaceným volnem má. Moc děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz: Bytové družstvo vyplácí v roce 2008 odměny členům představenstva a revizní komise. Jaké jsou odvody z těchto odměn? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Elena Ondrová

Navýšení za posjištění po vzniku nároku na důchod

Manžel dovrší 18.9.2008 věk pro odchod do důchodu. V této souvislosti nás zajímají odpovědi na tyto otázky: 1. Pokud požádá o přiznání důchodu od 31.12.2008, bude mu započítán celý rok (bez 31.12.), protože splní podmínku 365 dnů - je přestupný rok? 2. Bude mu v tomto případě důchod od 1.1.2009 valorizován, pokud bude valorizace prováděna? 3. Bude mu důchod navýšen o 1,5 % za odpracování min. 90 dnů po dosažení věku pro přiznání starobního důchodu?


odpovídal(a): Elena Ondrová

Nedokončené studium a důchod

Dobrý den, má vliv na výpočet důchodu i doba neukončeného studia na VŠ, konkretně 1 rok bez dokončení ročníku a další 2 roky s dokončením ročníků (v letech 1968 až 1971)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jake jsou podminky k vyrizeni…

Dobry den, jake jsou podminky k vyrizeni povinneho ruceni pro osobu, ktera neni obcanem s trvalym pobytem v CR? Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla…

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené a chtěla bych začít podnikat. Chtěla jsem se zeptat zda musím platit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla…

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla bych s přítelem odjet(řidič kamionu)do zemí EU. Rozumím, že si sjednám připojištění, ale chtěla bych vědět, jak si budu platit zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.