Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

výdaje na vzdělání

k mému předchoyímu dotazu ještě: dá se jako náklady na další vydělávání odečíst poplatek za studium za semestr, ve kterém jsem skládal bakalářskou zkoušku?


odpovídal(a): Redakce

výdaje na vzdělání

k mému předchoyímu dotazu ještě: dá se jako náklady na další vydělávání odečíst poplatek za studium za semestr, ve kterém jsem skládal bakalářskou zkoušku?odpovídal(a): Redakce

stanovení druhu příjmu

Dobrý den. Rád bych se zeptal, do jaké kategorie daňového přiznání spadá odměna podle "Smlouvy o vytvoření uměleckého díla a udělení svolení k jeho užití". V době výkonu činnosti jsem byl student, pokud to má nějaký vliv, a z odměny jsem neodváděl sociální pojištění.


odpovídal(a): Redakce

odpočet úroků a zálohy na daň z příjmů

Vážený pane doktore, mám dva dotazy. 1/ Je možné odečíst úroky z hypotečního úvěru ze dvou úvěrů, kdy každý je na jiný objekt. Oba objekty jsou objekty určené k bydlení a nejsou pronajímány. FÚ mi odmítl oba odečty uznat, neboť prý mohu mít jen jedno trvalé bydliště. 2/ Jakým způsobem bude vypočítána záloha na daň v roce 2008 v situaci, kdy daň za rok 2007 byla vypočítána na základě společného zdanění manželů, kdy jeden z manželů má příjmy ze závislé činnosti a druhý, jehož příjmy jsou výrazně nižší, je OSVČ a společné zdanění vypočtenou daň výrazně zvýší. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

danění příjmů podle §8 ZDP

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, Při výpočtu základu daně z ostatních příjmů dle § 10 zákona a to při rozdílu nákupu a prodeji akcií se jako výdaj bere pořizovací cena akcii + poplatky makleri+ poplatky burze, a jako přijem se bere tedy prodejni cena? nebo jako prijem se bere rozdil mezi nakupni a prodejni cenou a vydajem? Děkuji mnohokrát za odpověď. S úctou Martin Frai


odpovídal(a): Redakce

procento výdajů

Dobry den,muj zivnostensky list je vystaven na Organizace a pořádání kulturních akci. Mohu si na daňovém přiznání odečíst paušální výdaje ve výší 50%. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

věcné břemeno a daň

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na darovací daň. Rodičé chtějí převést dům na mě a sestru. Každé 1/2 - darovací smlouvou. S tím, že by tam chtěli mít věcné břemeno dožití. Chtěla bych se zeptat - darovací daň se již od 1.1.08 neplatí. Ale jak to je v případě toho, že tam je věcné břemeno? Tam se učitě něco platí. Kolik se tak řádově platí a z jaké částky to je? Musíme dělat nějaký odhad? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

trvalý pobyt

Dobrý den, nevím do které sekce můj dotaz zařadit. Chtěl bych se zeptat zda když bydlím a mám trvalé bydliště v jednom bytě (platím vše jak mám), ale vlastním i druhý byt ve kterém nebylím, ale platím vše jak mám (voda, elektrika, nájem, TV, odvoz odpadků)jestli může být tento byt bez osoby s trvalým bydlištěm v bytě, nebo zda-li musí někdo v tomto bytě mít trvalé bydliště. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

zálohy na DPPO

Není mi úplně jasná platba čtvrtletních záloh na daň z příjmů PO. Dne 31.3.2008 spočítám a zaplatím daň za rok 2007. Vyplyne mi povinnost platit zálohy čtvrtletně. Kdy zaplatím 1. a kdy poslední zálohu? Které zálohy se mi započítají na daňovou povinnost za rok 2008? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

náklady na vzdělání

Dobrý den,jsem zaměstnanec,v roce 06 a 07 jsme si dělala jazykové zkoušky,které jsem si sama platila.Účtenky už nemám,ale pokud seženu opisy,mohu obě použít při snížení daň.základu za rok 2007 ?Pokud bych je předložila až za rok 2008,je to také možné,jaká je zde lhůta?Děkujiodpovídal(a): Redakce

vznik daňové povinnosti

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které datum je rozhodující pro podání daně z příjmu fyzické osoby při zdanění prodeje nemovitosti -datum kupní smlouvy -datum příjmu peněz -datum vkladu do katastru nem nebo datum zápisu do katastru nem Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příjem z pronájmu

Prosím musí platit daň z příjmu- pronájem polí v JZD- ve výši 33000Kč z toho daň 8300Kč jedná se o invalidního důchodce s důchodem 10500,-Kč věk 81let


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2007 jsem byl celý rok OSVČ a skončil ztrátou. Zároveň jsem od 1.1. do 30.4. 2007 byl zaměstnán s příjmy 190000,- Kč. Musím za měsíce 5-12/2007 doplácet sociální pojištění, nebo se na mě vztahuje výdělek přes 96000,-Kč, tedy pouze vedlejší činnost po celý rok?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

vyřazení pohledávky

Dobrý den, mám již pět let neuhrazenou fakturu od odběratele ve výši 75 000,00 Kč, lze tuto částku zahrnout do nákladů nebo do daňového přiznání? Vedu daňovou evidenci.děkuji


odpovídal(a): Redakce

pojistné na SP

Podnikatel zaplatil v roce 2007 doplatek dle přehledu za rok 2006 na sociální pojištění ve výši 65 000 Kč. Pak mu byly stanoveny zálohy v maximální výši 11988 Kč měsíčně. Celkem zaplatil v roce 2007 zálohy ve výši 130 000 Kč. Je celá suma 130 000 Kč + 65 000 Kč = 195 000 Kč daňově uznatelná nebo je to uznatelné jen do výše maxima z vyměřovacího základu 486 000 Kč? Nebo to musím rozdělit 143 856 Kč daňové a 51 144 Kč nedaňově?


odpovídal(a): Redakce

rekonstrukce bytu a výdaje

Dobrý den, mám dotaz ohledně příjmů z pronájmu dle § 9. Prováděli jsme rekonstrukci bytové jednotky za cca 200 000 Kč. Při rekonstrukci byla provedena nová kuchyň za 50 000 Kč a spotřebiče za dalších 50 000 Kč. Je možné tyto výdaje uplatnit do výdajů najednou nebo je potřeba provádět odpis?


odpovídal(a): Redakce

krácení výdajů na auto

Podnikatel FO používá k podnikání služební automobil. Pro manželku - spolupracující osoba - byl zakoupen nový osobní automobil na leasing. Manželka ho používá i na soukromé jízdy, což uvádí v knize jízd. Jakým způsobem uplatňovat tyto výdaje (vedou DE). Předpokládám, že budou krátit výdaje za benzín a ost. i leasingové splátky. Nevím ale, jak stanovit poměr krácení. Např. v létě mají hodně zakázek a služebních jízd bude podstatně více než např. v zimních měsících. Jsou čtvrtletní plátci DPH, takže budou krátit i DPH. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

výdaje procentem

Dobrý den, prosím Cás, potřebovala bych poradit. Manžel má ŽL na "Poskytování služeb pro hospodaření v lesích a pro myslivost." Dále Osvědčení o registraci do evidence samostatně hospodařících rolníků (pěstuje tažného koně pro svoji činnost). Chtěl uplatnit výdaje z podnikání paušálem 80%, ale na FÚ mu sdělili, že může uplatnit jen 50%. Jeho podnikání spočívá v tom, že koupí dřevo v lese na stojato od majitele, skácí,vytěží(část i koněm) rozmanipuluje,odveze a prodá. Tudíž má výdaje s motorovou pilou, koněm, traktorem, odvozem. Může uplatnit 80% výdajů paušálem nebo ne? Děkuji Lenka


odpovídal(a): Redakce

Proplacení dovolené

Dobrý den posílám ještě dodatek k otázce dovolená v mateřství.1000 kč mám za 25 dnů.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,kolegyně celý rok 2007 pobírala rodičovský příspěvek.Nyní v roce 2008 nastupuje od dubna 2008 na další mateřskou dovolenou, má za rok 2007 a 2008 nárok na dovolenou?Děkuji za odpověď.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.