Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

odpisování vozidla

Dobrý den,mám dotaz,zda mohu uplatňovat odpisy na auto,které jsem zdědil po synovi od data úmrtí nebo od právní moci dědického rozhodnutí.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

vybavení chaty a daňové vádaje

Dobrý den,jsem OSVČ jako pojišťovací poradce k tomu daním pronájem z rekreační chaty §9 ,koupili jsme další chatu k pronájmu v 12/2007 do společného jmění manželů,takže dańe do §9.Vybavení chaty nám bylo vyčísleno na 300 000,-,chci se zeptat jestli si tuto částku můžu dát do výdajů u pronájmů?Děkuji za odpoveď.



odpovídal(a): Redakce

daňová uznatelnost nákladů na vodu

Dobrý den,provozuji truhlářství v pronajatých prostorech, kde je pitná voda,která se nedá pít. Je sice označená jako pitná, ale mnoho lidi z nich mělo zdravotní problémy. Zakoupili jsme přístroj na pitnou vodu teplou i studenou. Je možné si tyto barely dávat do nákladů. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

příjmy z cenných papírů

Zdanění akcií Dobrý den, cizinec s trvalým pobytem na území ČR vlastní akcie v zahraniční od r. 2005 jako akcionář zahr. společnosti. Původní hodnota akcií byla např. 5000 USD a nyní je prodává např. za 5,000,000 USD. Jaká je pro něj daňová povinnost? Je rozdíl v povinnosti mezi cizincem a občanem ČR? Jaké doklady je zapotřebí předložit FÚ?


odpovídal(a): Redakce

zálohy na silniční daň

Dobrý den, mám dotaz ohledně záloh na silniční daň. Pokud v průběhu roku auta kupujeme a prodáváme, mění se nám výše čtvrtletní zálohy na silniční daň. Jsme povinni tuto skutečnost nějakým způsobem řešit s FÚ? Nebo jen vyúčtujeme po skončení roku daňovým přiznáním? Ve schránce pro elektronická podání máme předepsané zálohy od FÚ, podle loňské daňové povinnosti. Neradi bychom udělali chybu. Děkuji za odpověď, Renata Valentová


odpovídal(a): Redakce

zálohy na silniční daň

Dobrý den, mám dotaz ohledně záloh na silniční daň. Pokud v průběhu roku auta kupujeme a prodáváme, mění se nám výše čtvrtletní zálohy na silniční daň. Jsme povinni tuto skutečnost nějakým způsobem řešit s FÚ? Nebo jen vyúčtujeme po skončení roku daňovým přiznáním? Ve schránce pro elektronická podání máme předepsané zálohy od FÚ, podle loňské daňové povinnosti. Neradi bychom udělali chybu. Děkuji za odpověď, Renata Valentová


odpovídal(a): Redakce

používání vozidla a odpisy

Dobrý den, subjekt zacina podnikat v oblasti provozovani hospody.Chtěl bych se zeptat, zda je výhodnější používat soukromý automobil nebo vložit automobil do podnikání?V případě vložení staršího vozu do podnikání jak je to s odpisy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

výdaje u pronájmu

dobrý den, mohu si při pronájmu podle §9 - jako výdaj uplatnit nákup nábytku, ložního povlečení, koberců, děkuji


odpovídal(a): Redakce

prodej chaty a daně

Daň z převodu nemovitosti nebo daň z příjmu??? Loni na podzim jsem koupila nemovitost (chatu) a teď ji musím prodat. Jakou platím daň když nejsem majitelem ani jeden celý rok? Jaká bude výše daně - kde v zákoně to hledat? Mohu si od kupní ceny při přiznání daně odečíst vybavení? Existují ještě nějaké problémy spojené s prodejem po tak krátké době? Musím mít při prodeji v ruce odhad? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dodatečné přiznání

Dodatečné přiznání Dobrý den, v roce 2007 jsem podal DP za rok 2006. Příjmy po odpočtu výdajů z vedlejší činnosti byly ztrátové. Daňovou ztrátu z vedleší činnosti jsem ještě zvýšil uplatněným odpisem automobilu. Je možné podat dodatečné DP za rok 2006 ve kterém by jsem tento odpis neuplatnil - snížil daňovou ztrátu a zvýšil tak zůstatkovou cenu automobilu, kterou bych uplatnil jako výdaj při jeho prodeji? Předpokládám, že se situace v budoucnu nezmění a stejně bych neměl kde ztrátu uplatnit.



odpovídal(a): Redakce

stanovení pořizovací ceny a odpisy

dobrý den, je možné zahájit odpisy nemovitosti, kterou jsem získala postupnými příkupy od r.93-06 (od r.93 pronajímám podle §9. Letos plánuji rekonstrukci a potom budu dále pronajímat a chtěla bych uplatnit odpisy celé nemovitosti. a) je možné odhad? - ale jak mám rozumět §29 odst.1c) existuje jiná možnost, děkuji


odpovídal(a): Redakce

potvrzení o studiu

odpocet dani za studenta Dobry den,Doufam,ze se nezlobite a muj dotaz mi zodpovite.Je mi 20 let a do lonskeho 28.unora jsem byl studentem VŠ.nicmene rodicum jsem nerekl ze jsem skoncil a dal jim az do konce kvetna tvrdil,ze jsem studentem.nebylo to ode me spravne,ale rodice na me vzdy kladli prehnane vysoke naroky a byli velmi prisni a tak jsem je nechtel zklamat....kazdopadne to,ze jsem ukoncil VS jsem jim rekl az v cervnu....mezitim jsem si ty 3 mesice co jsem nestudoval platil zdarvotni pojisteni sam a az od cervna jsem se prihlasil na UP....ted po me chce otec jakozto podnikatel potvrzeni o studiu,kvuli danim...a ma otazka je, jestli mu muzu dat potvrzeni ze jsem studoval az do cervna i kdyz to neni pravda( jsou tam vlastne ty 3 mesice navic)bojim se,aby se na to neprislo potom u danoveho priznani...to by byl potom jeste vetsi masakr jak kdyz bych priznal,ze jsem jim vlastne 3 mesice lhal a do skoly uz nechodil....dekuji za brzkou odpoved


odpovídal(a): Redakce

potvrzení o studiu

Dobry den,Doufam,ze se nezlobite a muj dotaz mi zodpovite.Je mi 20 let a do lonskeho 28.unora jsem byl studentem VŠ.nicmene rodicum jsem nerekl ze jsem skoncil a dal jim az do konce kvetna tvrdil,ze jsem studentem.nebylo to ode me spravne,ale rodice na me vzdy kladli prehnane vysoke naroky a byli velmi prisni a tak jsem je nechtel zklamat....kazdopadne to,ze jsem ukoncil VS jsem jim rekl az v cervnu....mezitim jsem si ty 3 mesice co jsem nestudoval platil zdarvotni pojisteni sam a az od cervna jsem se prihlasil na UP....ted po me chce otec jakozto podnikatel potvrzeni o studiu,kvuli danim...a ma otazka je, jestli mu muzu dat potvrzeni ze jsem studoval az do cervna i kdyz to neni pravda( jsou tam vlastne ty 3 mesice navic)bojim se,aby se na to neprislo potom u danoveho priznani...to by byl potom jeste vetsi masakr jak kdyz bych priznal,ze jsem jim vlastne 3 mesice lhal a do skoly uz nechodil....dekuji za brzkou odpoved


odpovídal(a): Redakce

potvrzení o studiu

Dobry den,Doufam,ze se nezlobite a muj dotaz mi zodpovite.Je mi 20 let a do lonskeho 28.unora jsem byl studentem VŠ.nicmene rodicum jsem nerekl ze jsem skoncil a dal jim az do konce kvetna tvrdil,ze jsem studentem.nebylo to ode me spravne,ale rodice na me vzdy kladli prehnane vysoke naroky a byli velmi prisni a tak jsem je nechtel zklamat....kazdopadne to,ze jsem ukoncil VS jsem jim rekl az v cervnu....mezitim jsem si ty 3 mesice co jsem nestudoval platil zdarvotni pojisteni sam a az od cervna jsem se prihlasil na UP....ted po me chce otec jakozto podnikatel potvrzeni o studiu,kvuli danim...a ma otazka je, jestli mu muzu dat potvrzeni ze jsem studoval az do cervna i kdyz to neni pravda( jsou tam vlastne ty 3 mesice navic)bojim se,aby se na to neprislo potom u danoveho priznani...to by byl potom jeste vetsi masakr jak kdyz bych priznal,ze jsem jim vlastne 3 mesice lhal a do skoly uz nechodil....dekuji za brzkou odpoved


odpovídal(a): Redakce

nápoje pro zaměstnance

Dobrý den. Prosím o radu. Vedu DE (oprava automobilů). Svým zaměstnancům kupuji barely s pitnou neperlivou vodou pro přípravu čaje, kávy a k samotnéhu pití. Postupuji správně když doklady účtuji jako nedaňové výdaje a DPH neuplatňuji? Děkuji. Machálková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu z oblasti rodinného práva. Před 5 lety jsem podala návrh na rozvod manželství a v tíživé životní situaci souhlasila s majetkovým vypořádáním, které bylo pro mě velmi nevýhodné. Situace však byla velmi komplikovaná dalšími okolnostmi, tak jsem neměla jinou volbu. Dnes jsem opět vdaná. Můj dotaz zní, zda lze prakticky "napadnout" tehdejší majetkové vyrovnání a požadovat finanční odškodnění či nápravu v můj prospěch. Manžel byl v době rozvodu vlastníkem jedné prosperující firmy jako fyzická osoba a jedné jako jediný společník s.r.o. . Děkuji Vám za odpověď. M.B.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předmanželská smlouva

Dobrý den,pracuji u přítele jakožto u fyzické osoby, budeme se brát.Z hlediska zákoníka bude tedy náš pracovní vztah neplatný.Budeme tedy zakládat s.r.o., je vhodný ho založit až po svatbě nebo ještě před svatbou a ještě dotaz, zda je vhodná pro nás předmanželská smlouva.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovni neschopní při 3 směnném provozu.Na kontrole na které sem byla 10.3.08 sme se s lékařem dohodly o ukončení pracovní neschopnosti, uschopněna sem byla od 11.3.08 ale měla bych nastoupit na noční směnu.Pracuji 8 hodinovou směnu a nastupuji vzdy v neděly ve 22:00 a pracuji vždy na následujicí den, tedy pondělí,v týdnu máme 5 směn a končíme v pátek ráno.Lékař mi oznámil že mám nastoupit na noční směnu až 11.3.08 ve 22:00 hodin.Účetní mi ale odebrala den dovolené za neomluvenou směnu a oznámila mi že můj nástup do práce měl být již 10.3.08 ve 22:00 jelikož se pracuje na následující den a némám tímto omluvený den 11.3.08.Lékař mi řekl že kdybych šla do zaměstnání již 10.3.08 že bych šla na vlastní nebezpečí jelikož sem uschopněna až od následujíciho dne, tedy do pulnoci by ke mě mohla přijít i kontrola, ne?Velice Vás prosím o odpověd. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Prosím Vás o zodpovězení mého dotazu týkajícího se dovolené. Jedná se o zaměstnakyni na MD. V roce 2008 je na mateřské dovolené více než 60 prac. dní, tudíž jí vznikne nárok na celých 25 dní dovolené. Jde mi o to, jestli se tento nárok bude krátit o dny, které byla na mateřské dovolené - jsou to vlastně nemocenské dávky, a za ty se obvykle nárok na dovolenou krátí. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den. Jedna naše zaměstnankyně je od srpna 2007 na mateřské dovolené. Má v péči jedno dítě z prvního manželství. V srpnu když nastoupila na mateřskou podepsala svému bývalému manželovi prohlášení že nebude uplatňovat daňové zvýhodnění na jejich společné dítě a na základě toho si začal uplatňovat daňové zvýhodnění on, ačkoliv s nimi nežije ve společné domácnosti. Je to tak v pořádku? Může si on uplatnit daňové zvýhodnění za těchto podmínek? Ona tímto vlastně přijde o část daňového bonusu, protože v ročním vyúčtování si nemůže uplatnit nárok na celý rok. Děkuji



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.