Poradna.finance.cz

Potřebujete poradit s financováním bydlení, s daňovými záležitostmi, nebo třeba s ukončením svého studia?

Položte nám dotaz do příslušné poradny, kde se mu budeme věnovat. Zodpovězení dotazu je bezplatné. Dotazy můžete zadávat do formuláře níže.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku v rozporu se správním řádem

Dobrý den, před několika lety jsem studovala na VŠE bakalářský program, po 4 letech jsem studium zanechala a šla jsem na soukromou VŠ (ESMA). Tam jsem úspěšně absolvovala bakalářský studium. Studovala jsem v Czech Management Institute (CMI) v Praze, který je manažerskou fakultou španělské vysoké školy ESMA - ESMATUR Barcelona, a jak jsem pak zjistila, nemá akreditaci v ČR, proto jsem musela nostrifikovat diplom z ESMA. Nostrifikaci jsem bez problémů udělala na VŠE, kam jsem pak na základě té nostrifikace složila přijímací zkoušky a nastoupila na magisterský program. Ve druhém semestru magisterského studia jsem obdržela dopis od školy, že tím, že předchozí studium na VŠE jsem neukončila řádně, můj magisterský studium už překračuje standardní dobu studia +1 rok, a škola mi stanovuje poplatek. Potom jsem napsala odvolání, ve kterém jsem popsala, že nedokončila jsem studium na VŠE, ale řádně jsem ukončila BC na jiné vysoké škole, a kvůli tomu, že ta zahraniční škola není v registru vysokých škol v ČR, není o tom informace v elektronické systému MŠMT, přiložila jsem k žádosti nostrifikaci a kopii diplomu, rektorka pak přezkoumala rozhodnutí a poplatek promíjela. Stejný dopis jsem obdržela v dalším semestru a zase po odvolání mi promíjeli poplatek. Ale v tomto semestru rektorka nevyhověla žádosti o prominutí poplatku, odůvodněním byl výklad MŠMT podle kterého se výjimka v § 58 odst. 3 zákona o vysokých školách vztahuje jen na školy v ČR. A vzhledem k tomu, že Escuela Superior de Marketing y Administacion není vysokou školou podle zákona o vysokých školách se sídlem v ČR, nemůže být ukončené studium na této vysoké škole důvodem pro nezapočítání předchozího jinak než řádně ukončeného studia na VŠE. Bohužel, ten výklad, kde jde jen o VŠ v ČR jsem nikde nenašla. Prosím o Váš názor. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium v prvním roce studia

Dobrý den, řádně jsem vystudovala magisterský obor (za 5 let). Nyní jsem rok studovala bakaláře, ale obor mě nezaujal. Mám ještě možnost, studovat jiný bakalářský obor, bez toho, abych za něj první rok platila?



odpovídal(a): Redakce

Výpočet bezplatné doby studia

Dobrý den. Prosím Vás o radu. V roce 2015/2016 jsem nastoupil na bakalářský obor, ale v srpnu roku 2016 jsem studium kvůli nemoci ukončil. V roce 2016/2017 jsem nastoupil na nový bakalářský obor, na který jsem se dostal v druhém kolo přijímacího řízení (šlo o to, abych byl pořád studentem) a zároveň jsem si podal přihlášku na obor v roce 2017/2018, který chci studovat. V roce 2016/2017 jsem splnil předměty z prvního ročníku pro obor, na který chci nastoupit v roce 2017/2018. Abych stihl nový obor vystudovat za 2 roky studia a vyhnul se poplatkům. Chci se zeptat, do kdy musím ukončit stávající studium z roku 2016/2017, abych se vyhnul poplatkům. Zápis na nový obor je 28.8.2017. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vymáhání poplatku

Dobrý večer. Syn 6.2.2017 ukončil bakalářské studium na ČVUT, vzhledem k prodlouženému studiu 4,5 roku, platil za zimní semestr, který byl ukončen 4.2.2017. Během ledna mu přišlo vyměření školného na další semestr se splatností v květnu. Vzhledem k ukončení Bc., syn nezaplatil a bohužel ani neinformoval vedení školy o ukončení studia, neboť mylně předpokládal, že informační systém školy je funkční a automaticky se ví o ukončení studia. Nyní po něm škola vymáhá 26 000. Ale za co? Do školy už nechodil a za ty 2 dny, které dělily zimní semestr a závěrečné zkoušky, je to nepřiměřená částka. Je vůbec nějaká možnost a šance na zrušení nebo snížení tohoto poplatku? Děkuji za odpověď Romana Vávrová


odpovídal(a): Redakce

Platby ve třiceti letech

Dobry den mela bych dotaz ohledně studia na VŠ. Po maturitě jsem studovala 3 lety bakalářský obor na soukromé vysoké skole,ktery jsem úspěšně ukončila do 26 let veku.Nyni jsem se přihlásila opet na 3 lety bakalářský obor na Univerzitu Palackého v Olomouci jelikoz s prvním dodelanym Bc nemam uplatnění. Proto jsem si vybrala neco jineho.Zajima me však, jestli, kdyz uz je mi 30 let a jeden Bc jsem již studovala sice na soukromé VŠ ale i presto, jestli musim platit nejake poplatky za studium. Predem dekuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Bezplatné studium

Dobrý den, mám obavu, abych nemusel škole hradit poplatek za studium. V této záležitosti totiž nemám jasno, jak se to počítá, a za jakých všech okolností má student nárok na VŠ vzdělání bez poplatku. Moje situace je následující - jsem absolventem bakalářského studia, které jsem absolvoval ve standardní době (3 roky) bez jakýchkoli prolémů. Na magisterském stupni studia jsem úplně nevěděl, jakým směrem chci pokračovat, tak jsem se zapsal na dvě fakulty - čili jsem studoval dvě fakulty souběžně. Po jednom semestru jsem si vybral, na které z těchto dvou fakult chci studovat a na jedné z nich jsem studia zanechal. Myslím, že vše by mělo být v pořádku, protože při sečtení všech semestrů až do absolvování magisterského studia (1 semestr na fakultě, kterou jsem zanechal + 4 semestry na fakultě, kterou dále studuji) se stále ještě do doby, která je od poplatků osvobozena vlezu. Nejsem si však úplně jistý, tak se ještě raději obracím na Vás. Děkuji a přeji hezký den. Michal Odložilík


odpovídal(a): Redakce

Dvě studia

Dobrý den, jsem v situaci, kdy mám teď po prvním roce studia v jednom bakalářském programu a tento školní rok nastupuji do prvního ročníku druhého bakalářského programu. Pokud bych tedy studovala oba programy souběžně, mělo by to být bez poplatků, pokud ten druhý stihnu řádně ukončit ve třech letech, je to tak? Já ale nevím jistě, jestli obě školy najednou zvládnu a v případě, kdyby ne, tak bych chtěla zanechat studia na tom prvním bakalářském programu - kdybych si tedy po nadcházejícím semestru přerušila/či bych zanechala studia, odečetla by se mi od těch čtyř let zdarma i doba, kdy jsem studovala obě školy souběžně? Tím pádem bych měla na studium zdarma na druhém programu pouze dva a půl roku a musela si tak poslední semestr doplácet? Další má otázka je, zda-li nevíte, pokud bych po následujícím semestru studium pouze přerušila, vystudovala bych druhý program a pak bych se k prvnímu vrátila, jak by to bylo finančně takto? (pokud by to bylo v rámci maximální délky studia) Děkuji.


odpovídal(a): Elena

Odchod do důchodu z podnikání

Dobrý den, prosím o radu. Od roku 1992 podnikáme s manželkou jako OSVČ - já jako spolupracující osoba. Ovšem v posledních letech příjmy rapidně klesají a dělení na spol. osobu už nepřipadá v úvahu. V září mi bude 60 let, takže jsem se informoval na předčasný důchod - ten by k 1.10.17 byl zhruba 8300,-. Při dovršení odchodu do důchodu ( květen 2021) by důchod činil asi 11400,-. Ještě podotýkám, že můj případný nástup do zaměstnání by nám značně zkomplikoval život ( i dál budu muset manželce v její činnosti do určité míry pomáhat). Je správná moje úvaha, že za této situace je finančně výhodnější varianta předčasného důchodu a tim i neplacení si zdravot. a soc. pojištění, než se snažit a minimálním příjmem s podnikáním ,, překlepat,, do období do května 2021 a mít pak nárok na řádný důchod? Nebo je ještě jiná možnost, třeba přihlášení na sociální? Předem děkuji za radu. Přeji hezký den Karel Klimeš


odpovídal(a): Redakce

Prodej zděděné nemovitosti

Zdědil jsem nemovitost na Slovensku, kterou míním prodat. Jsem povinen zaplatit daň z příjmu? A kde v SR, nebo ČR? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Daň z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat, zda existuje možnost požádat o osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí? Jsme mladá rodina, která koupila starší byt v osobním vlastnictvím, který je třeba zrekonstruovat a daň je velkou zátěží pro rodinný rozpočet. Je možné požádat o osvobození od daně z nabytí nemovitých věcí a to částečně nebo zcela? A jaká je popřípadě úspěšnost takovýchto žádostí? Předem moc děkujeme za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Fakturované údaje

dobry vecer, mam vystavenou fekturu na jimku s dani 21% vsouctu praci-vakopani ,ulozeni a zahrabani stoji jiz zninena jimka s dani,ktera pak v naslednem souctu je v celkove sume zdanena znovu i s pracemi...jak tomu mam rozumet? deki za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Dobrý den, jsem na trhu práce nováčkem a nedávno mi jednou kolegyní bylo řečeno, že jsem měla na začátku roku podat jakési Potvrzení o zdanitelných příjmech. Minulý rok jsem pracovala u dvou zaměstnavatelů na HPP a to vždy několik měsíců. U obou jsem vyplňovala klasické "růžové prohlášení". Měla jsem za to, že tím jsem daňové administrativě učinila zadost, ale prý jsem měla na začátku roku požádat svého posledního zaměstnavatele, aby za mě právě ono Potvrzení o z. příjmech za 2016 vyplnil. Chci se zeptat - je to povinné? Popř. k čemu to vůbec slouží a dá se to udělat i zpětně takhle ex post? Předem děkuji za vysvětlení, pokud jde o daně, jsem opravdu laik.


odpovídal(a): Redakce

Zahájení samostatné výdělečné činnosti

Dobrý večer, předem upozorňuji, že mé otázky mohou být matoucí, vedoucí do všech směrů apod. Ale začínám s tím a absolutně nevím co a jak. Amazon má službu Amazon Merch, která umožňuje lidem kteří si chtějí přivydělat nahrát design na tričko, z kterých má poté určitou provizi.Živnostenský list, si udělám na úřadě za 1000 Kč na volnou živnost. Nevím pořádně jaký obor zaškrtnout, ale někde jsem četl, že zaškrtávání všech může být riskantní, protože některé tam mohou mít nějaké speciální požadavky. Zdravotní a sociální platit nebudu muset jako student. Poté absolutně netuším jak to bude s daněmi, budu se registrovat v ČR, přestože to bude živnost provozována na území jiného státu? Poté, jak je vůbec přiznám? Výdaje mít prakticky nebudu, možná budu muset přiznat, že mám zakoupenou licenci programů? Bude stačit třeba screenshot převodů na Paypal? Pokud zisk nepřesáhne 30000 ročně tak je nebudu muset platit vůbec, ne?Předem děkuji za odpovědi, nějaké další otázky by mě určitě napadly ale nechci v tom dělat ještě větší zmatek.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a daně

Dobrý večer, předem upozorňuji, že mé otázky mohou být matoucí, vedoucí do všech směrů apod. Ale začínám s tím a absolutně nevím co a jak. Amazon má službu Amazon Merch, která umožňuje lidem kteří si chtějí přivydělat nahrát design na tričko, z kterých má poté určitou provizi.Živnostenský list, si udělám na úřadě za 1000 Kč na volnou živnost. Nevím pořádně jaký obor zaškrtnout, ale někde jsem četl, že zaškrtávání všech může být riskantní, protože některé tam mohou mít nějaké speciální požadavky. Zdravotní a sociální platit nebudu muset jako student. Poté absolutně netuším jak to bude s daněmi, budu se registrovat v ČR, přestože to bude živnost provozována na území jiného státu? Poté, jak je vůbec přiznám? Výdaje mít prakticky nebudu, možná budu muset přiznat, že mám zakoupenou licenci programů? Bude stačit třeba screenshot převodů na Paypal? Pokud zisk nepřesáhne 30000 ročně tak je nebudu muset platit vůbec, ne?Předem děkuji za odpovědi, nějaké další otázky by mě určitě napadly ale nechci v tom dělat ještě větší zmatek.


odpovídal(a): Redakce

Práce na více DPP

Dobrý den, měl bych dotaz. V současné době jsem ještě stále zaměstnancem na DPP v jedné společnosti (nazveme jí společnost A), kde jsem začal oficiálně pracovat 1.7. a kde mi k 31.8. končí platnost této smlouvy. V této smlouvě je evidován plat 6500 korun českých za 25 odpracovaných hodin, přičemž v této společnosti mám podepsané prohlášení na dobu neurčitou (abych jakožto student nemusel vůbec nic danit). Avšak v současné době jsem také zaměstnancem na DPP v jiné společnosti (společnost B), kde pracuji jen nárazově a kde mám také podepsané prohlášení (také tuším na dobu neurčitou). Avšak od doby, kdy jsem začal pracovat ve výše uvedené společnosti A, jsem přestal vykonávat práci ve společnosti B (aby nedošlo k nějakým komplikacím s daněmi kvůli podepsanému prohlášení v obou společnostech). Jelikož jsem se však s majiteli společnosti A domluvil na ukončení pracovního poměru, tak mám nyní volný čas a rád bych se vrátil k pracovní činnosti ve společnosti B. Nyní dochází k hlavní pointě této zprávy. Je nějaká možnost, že bych se vrátil k práci ve společnosti B a nemusel čekat do 31.8., než mi vyprší pracovní poměr ve společnosti A a nedošlo tedy k nějakým komplikacím kvůli podepsaným prohlášením u obou společností ? Nebo musím čekat a k práci se vrátit až 1.9., aby se nevyskytly nějaké komplikace, či abych nemusel vůbec nic danit ? Jedná se mi o to, že bych rád ve společnosti A pracoval, ale nerad bych něco danil. Doufám, že jsem vše podstatné zmínil a hlavně, že jsem vše uvedl alespoň trochu srozumitelně.


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně poplatků spojených se studiem. Úspěšně jsem absolvovala Bc. studium, nyní pokračuji třetím rokem v nMgr. Všechny zkoušky mám již hotové, z důvodu nedokončení diplomové práce ale nemohu jít letos k SZZ. Studium tedy budu na zimní semestr přerušovat a školu bych ráda dokončila v únoru 2018. V červenci tohoto roku jsem se zapsala na další bakalářský obor a chci se zeptat, zda během tohoto studia budu platit nějaké poplatky (jednak během doby přerušení mgr. studia a také po jeho řádném či neřádném ukončení). Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Školné na VOŠ

Dobrý den, v roce 2012 jsem maturovala na střední zdravotnické škole jako zdravotnický asistent. Loni jsem udělala bakalářské státnice a teď bych teoreticky měla jít do druhého ročníku na magistra. Ve studiu ale nebudu pokračovat, chci jít na VOŠ na "nové" roční studium, kde si dodělám všeobecnou sestru. Chci se zeptat - budu muset za toho jednoleté studium něco platit? Vztahuje se na to předchozí studium na VŠ? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Poplatek za delší studium. Dobrý den. prosím o odpověď na dotaz spojený s poplatky za delší studium. Dcera neúspěšně studovala tři roky medicínu na Masarikově Univerzitě ( je komplet považováno za magisterské studium). Letos ukončila bakalářské studium Na VUT (chemie) a a Masarykově univerzitě (historie) a získala tituly bakaláře. Po dobu studia jsme platili poplatek za delší studiu na obou školách od třetího semestru -celkem tedy 4 poplatky na obou školách. Byla přijata na obou fakultách na navazující magisterské studium. Na VUT již žádné poplatky nechtějí , ale z Masarikovy university ji přišlo vyrozumění o stanovení poplatku na 18.000 Kč za semestr, přesto , že jsme poplatky již platili při bakalářských studiích. Dle mého názoru má právo bezplatně studovat 3+1 a 2+1 rok, což jí tímto není umožněno. Dle výkladu studijního oddělení Masarikovy university již studovala 3 roky mag. studia (medicína) a musí tedy platit. Předpokládám, že pokud by to bylo takto chápáno, pak v žádném případě neměla platit za bakalářské studium. Rovněž je s podivem , že poplatek ji na VUT nebyl vyměřen. Prosím o pokud možno rychlou odpověd musíme se do třiceti dnů odvolatˇ. S pozdravem Ing.Martin Poloch


odpovídal(a): Redakce

Vystavení faktury

Dobrý den, plátce DPH vystavuje fakturu na provedené služby obchodní společnosti, která NENÍ plátce DPH (vše ČR). Ve faktuře - daňovém dokladu je u adresy společnosti (která službu objednala) uvedeno IČO (správně) a DIČ. DIČ ovšem ve tvaru CZ+IČO. I přesto, že společnost je neplátce DPH. Společnost, která takto doklad vystavila, se odkazuje, že DIČ není pro účely DPH, ale k dani z příjmu, kvůli kontrolnímu hlášení. Ráda bych věděla, jak je to s udáváním těchto náležitostí na fakturách - daňových dokladech pro neplátce. Jak pro fakturovanou službu do 10 000Kč či nad 10 000Kč. Opravdu může být na daňovém dokladu uvedeno DIČ odběratele, který DIČ vůbec nemá? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Vedlejší činnost a SP a ZP

Dobrý den, prosím potřebovala bych poradit - pracuji na plný úvazek ale k tomu bych chtěla začít provozovat živnost. Jak je to s odvody u živnosti když za mě zaměstnavatel řádně vše platí a živnost mám jen jako přivýdělek? Také bych se ráda zeptala pracuji krátce na dlouhý a krátký týden po 11 hodinách od 9-20hod. mám 20dní dovolené ale nyní jsem se dozvěděla že pokud si budu chtít vzít den dovolené strhne se mi 1,5dne na pásce protože se dovolená klasicky počítá na 8hod...pracujeme so, ne i svátky a tohle jsem vůbec netušila.. Moc děkuji za Vaši odpověď