NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Dobrý den. Mám tento problém. Vlastním polovinu činžovního domu, který jsem nabyla dědictvím v roce 2013. Druhou polovinu vlastní moje teta, na níž byl dům přepsán v roce 1982; druhá polovina patřila mé matce, po níž jsem ji právě zdědila. O účetnictví se vždy starala maminka, která neuplatňovala odpisy, ale náklady na opravy a rekonstrukce účtovala jako ztrátu. Teď mám novou účetní, která začíná se zrychleným odpisem domu. Pán, který dělá účetnictví mé tetičce (není účetní), tvrdí, že teta nemůže odpisů využívat a jako argument říká, že je to proto, že to vlastní tak dlouho a odpisy nikdy nepoužívala. Jaký je Váš názor? Může moje teta, stejně jako já, začít používat odpis domu? Děkuji
Dobrý den, v roce 2018 dostala dcera od zaměstnavatele akcie společnosti s tím, že se jedná o benefit a každý pracovník si musí tento příjem sám zdanit. Je možné tento příjem zahrnout do § 10 odst.1 písm. b) a uvést v příloze č. 2 daňového přiznání? Děkuji
Dobrý den, nevím, zda bude prodej mého pozemku osvobozen od daně z příjmu či nikoliv. V době manželství v roce 2013 manžel koupil pozemek, který se do Katastru zapsal pouze na své jméno. V r. 2014 jsme přikoupili sousední parcelu, která byla do Katastru nemovitostí zapsána na nás oba. V roce 2015 jsme se rozveli, obě parcely byly přeparcelovány (nové rozdělení na čtyři parcely s novými čísly) - dvě parcely připadly mě a dvě parcely manželovi jako vyrovnání majetku manželů po rozvodu. Od nového přeparcelování jsou to tedy teprve jen 4 roky. Chci se zeptat, jestli prodej mých parcel spadá do osvobození od daně z příjmů (půdu jsem vlastnila i před rozvodem) a jestli se i tato doba spoluvlastnictví počítá do testu 5 let pro osvobození? Pokud příjmy z prodeje osvobozeny nebudou, z čeho se počítá daň? Pozemek chci prodat za 300tis.Kč, z doby vyrovnání manželů nemám žádný posudek ani odhad ceny nemovitosti. Budu platit daň z celé prodejní ceny nemovitosti? Děkuji za odpověď
Dobrý den. Máme příjem z pronájmu bytu. Ten jsme koupili kdysi dávno za 250.000, tehdy, v 90. letech to byla strašná spoust peněz. Pronajímáme asi 12 let. Doteď jsme si vystačili s 30% výdajovým paušálem, ale teď bychom potřebovali přejít na skutečné náklady, v to zahrnujíce i odpis. Nejsem si jistá, jestli jsem dobře pochopila ustanovení zákona pro účely stanovení vstupní ceny pro odpisování. Rozumím správně, že musíme (s použitím zákona o oceňování majetku) nějak stanovit reprodukční cenu, jaká byla v době, kdy se začalo s pronajímáním? A za dobu, kdy jsme uplatňovali výdajový paušál, evidenčně vést odpisování? Řekněme, že pro jednoduchost půjdeme do rovnoměrných odpisů. Ale do vstupní ceny pro odpisování nevstupuje cena pozemku, v případném posudku tedy musí být oddělena od ceny bytu jako takového? Uff. Mám hlavu jako pátrací balón. Díky za radu a pomoc!
Dobrý den, nevím jak se zbavit přebytku na účtu 311 (všechny faktury jsou uhrazené a přesto účet vykazuje zůstatek), který vznikl z neznámých důvodů, všechny ostatní účty v rozvaze jsou v souladu se skutečností. Existuje nějaký způsob? Děkuji za pomoc.
Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu. Jsem na rodičovské dovolené. Za rok 2018 jsem měla ještě příjem u zaměstnavatele (1+2+3/2018) a současně i příjem z pronájmu svého bytu (11+12/2018), u kterého budu uplatňovat skutečné výdaje. Daňové přiznání budu podávat sama. Mohu si uplatnit potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky na svůj byt za celý rok 2018, nebo jen za období leden-říjen, kdy jsem v bytě skutečně bydlela? Děkuji za odpověď.
Podávají se spolu s daňovým přiznáním na FÚ nějaké přílohy - viz "přílohy DAP" ve formuláři - když budu za rok 2018 uplatňovat paušální výdaje 60%?
Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, v únoru jsem u zaměstnavatele podepsala DP za rok 2018 (v lednu-březnu mi ještě vznikl příjem cca 44000 Kč, k tomu jsem zaplatila 600 Kč za odbory) a doložila jsem k němu potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky. V listopadu jsme se ale přestěhovali, změnili TP a začala jsem jako vlastník původní byt v osobním vlastnictví pronajímat (za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč, ale výdaje jsou vyšší...). Mám přidat částku za nájem k DP u zaměstnavatele nebo to podat zvlášť jako FO? A mohu uplatnit zaplacené úroky alespoň za leden-říjen 2018?
Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rod. dovolené, ale od listopadu 2018 pronajímám svůj byt. Za 11+12/2018 vznikl příjem 9000 Kč. Nájemníci platili jen část dohodnutého nájmu, já veškeré výdaje za energie, abychom nemuseli složitě rozpočítávat roční vyúčtování. V těch dvou měsících jsem tedy platila následující: elektřina, plyn, fond oprav, společná anténa, úklid společných prostor, odečty SV+TV+ITN, teplo, měřiče, elektřina do společných prostor, poplatek ČRo+ČT, kabelovka s internetem, splátka hypotéky (jistina+úroky). K tomu vyšlo ještě roční pojištění majetku a výměna plynové hadice. Prosím tedy o radu, co z tohoto výčtu mohu uplatnit jako výdaj. V zákoně je plno výjimek, těžko se v tom orientuje. Děkuji za pomoc...
Dobrý den, pronajímám byt v bytovém domě. Nájemce platí kromě nájmu zálohy na teplo a vodu (tak to máme uvedeno i ve smlouvě). Mohu si dát do nákladů částku, kterou platím zálohově za úklid domu a osvětlení společných prostor (zálohy platím SVJ, které služby zajišťuje)? Pokud ano, tak si mám dát do nákladů zálohy, které jsem zaplatil minulý rok (plus případný přeplatek nebo nedoplatek z loňského vyúčtování) nebo skutečně vynaloženou částku podle obdrženého vyúčtování, které dostanu letos? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jak je to v případě, kdy má člověk jako jediný příjem ze zahraničí - Německa - tzv minijob, z něhož se dané do 450 eur měsíčně nestrhavaji. Musí pak takový člověk bydlící v ČR a za práci jen dojízdějíci zde podávat daňově přiznání?
Dobrý den! Chci otevřít v Praze ubytovnu pro zaměstnance nemocnice. Řekněte mi, mohu si pronajmout prostor, který má účel použití kancelář? Jaký druh podnikání je lepší otevřít sro nebo osobní podnikavost.
Dobrý den, ukončil jsem studium na VŠ a chtěl bych se zeptat, jestli je nutné se zaregistrovat na úřadu práce kvůli platbě zdravotního pojištění nebo stačí odvody z 2 smluv DPČ, které mám podepsané a každý měsíc z nich odvádím na zdravotní pojištění. Na HPP nyní nehodlám nastupovat, protože se budu hlásit na jinou VŠ.
Dobrý den, jsem studentem posledního ročníku vysoké školy a dostal jsem rozhodnutí, že musím zaplatit poplatek za delší studium, tedy za poslední letní semestr. Už jsem na této škole studoval a z důvodu vytížeností v zaměstnání po prvním semestru jsem pochopil, že to nezvládám a studium zanechal. Od konce prvního semestru jsem školu nenavštěvoval, jen jednou s žádostí o přerušení studia, ale nikoho jsem v oddělení pro doručení žádosti nezastihl a vykašlal se na to. Bohužel žádost o přerušení studia jsem nakonec na školu nepředal za předpokladu, že studium se přeruší automaticky z důvodu nesplnění podmínek – součet kreditu, jelikož už běžel další letní semestr. Teď toho velice lituji, jelikož se mi započítaly až 3 semestry… V listopadu dostal jsem vyrozumění od školy o tom, že studium se přerušuje z důvodu zanechání studia. Jakou mám šancí na odvolání o vyměření poplatku? Předem děkuji za odborný názor expertu.
Dobrý den, chtěl bych požádat o upřesnění následující situace při daňovém přiznání. Část roku 2018 jsem pracoval jako HPP bez jiných vedlejších příjmů a zaměstnavatel za mě vyřizoval veškeré náležitosti s daněním (tak jak je při HPP běžné). Během téhož roku jsem HPP ukončil a plynule přešel na práci na živnost a nyní podávám daňové přiznání. Poté, co jsem dostal od bývalého zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech a a do automatického formuláře daňového přiznání (stránky ministerstva fin.) doplnil údaje z Potvrzení o zd. příjmech, tak se mi samozřejmě výrazně zvýšil základ daně (než kdybych vyplňoval příjmy pouze z OSVČ). Poté jsem doplnil kolonku "zálohy na daň" nicméně výsledná celková daň, která zbývá doplatit, je zkrátka podle automatického přepočtu formuláře mnohem vyšší, než když příjmy z HPP vůbec nevyplním (respektive je mnohem nižší daňový bonus ze slevy na dítě). Měl jsem za to, že se dostanu na stejnou částku, jak v případě vyplnění pouze příjmů z OSVČ, tak při vyplnění příjmů z OSVČ i HPP (vzhledem k tomu, že příjmy z HPP již byly daněny zaměstnavatelem)? Takhle to skoro vypadá, že příjmy ze závislé činnosti budou částečně daněné 2X (jednou zaměstnavatelem a znovu mnou při daňovém přiznání) :). Poslední drobností je sleva na dítě. V potvrzení o zd. příjmech je sice uvedeno, že jsem dostával slevu na děti během mých 3 měsíců jako HPP, ale již není uvedena nikde sleva z toho plynoucí a dále v daňovém přiznání není nikde kolonka, u které bych napsal, že jsem některé měsíce uplatňoval slevu jako HPP a některé jako OSVČ. Je zde pouze jedna kolonka o slevy na děti a počtu měsíců, kdy byla. Z dostupných údajů mi není jasné zda zde napsat 12 měsíců u dítěte a nebo jen 9 měsíců, kdy jsem byl jako OSVČ. Předpokládám že 9 měsíců, ale není mi to zcela jasné. Děkuji M.
Dobrý den zabývám se nákup a prodej motorek, v DE stále eviduji na skladě motorky i z roku 2012-2015, které zřejmě již nikdy neprodám, jak je můžu z této evidence vyřadit, případně po kolika letech. Nejsem plátce DPH. Děkuji
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně přiznání k dani z příjmů. V roce 2018 jsem měla celkem 3 brigády, všechny dohody o provedení práce. Status studenta jsem měla jen v lednu a potom až od září, tudíž jsem nebyla studentka celkem 7 měsíců. V této době jsem pojištění platila sama. U jedné dohody jsem měla podepsané prohlášení, u dvou jsem odváděla z výplaty 15 %. Z těch dvou byl příjem celkem 81 000 za rok, tudíž odvedeno 12 000. Nyní bych chtěla zažádat o vrácení sražené daně (12 000), jak jsem to dělala dříve, jen si nejsem jistá, zda na to mám právo, když jsem část roku nebyla studentka. Mám potvrzení o zdanitelných příjmech. Mohu o vrácení požádat? Případně pokud mi daň nevrátí, mám povinnost přiznání podávat? A nemůže se stát, že budu nucena platit něco víc? Děkuji za odpověď.
Krásný den, prosím měla bych na Vás dotaz. K 28.2.2019 mi ted bude ukončen pracovní poměr po rodičovské dovolené. Mimo to mám jako vedlejší činnost živnost od 2/2015. Jelikož jsem organizátorem velkých závodů a během června mi začne chodit startovné za závod - musím být tedy pak plátcem daně :) a ráda bych i živnost jako hlavní !! Přemýšlel jsem , že bych teď na 2-3 měsice nastoupila na ÚP - prosím co musím udělat ? Pozastavit činnost OSVČ, nahlásit na FÚ a SSP ? Předem děkuji a přeji krásný den PM
Dobrý den, žiju s tělesně postiženou přítelkyní, která má třetí stupeň invalidního důchodu a je ve třetím stupni závislosti. Nyní bylo schváleno zvýšení příspěvku na péči pro tento třetí stupeň o 4000Kč. Vzhledem k času, který mi zabírá starání se o přítelkyni uvažuji o tom, že bych požádal zaměstnavatele o trvalé zkrácení úvazku na 0,75, tj. na 6h, po započítání přestávky bych tedy trávil v práci 6,5h, takže bych měl o čtvrtinu menší plat. Do (současného maximálního) důchodového věku mi schází ca. 20let. Dá se nějak zařídit, aby se mi doba od zkrácení úvazku počítala jako vyloučená doba a nesnižovala vyměřovací základ pro výpočet důchodu? Jakým způsobem by tato péče byla prokazována? Kvůli náročné administrativě spojené se změnou trvalého bydliště do jiného kraje nemáme s přítelkyní trvalé bydliště hlášené do místa našeho skutečného pobytu, ale oba u svých rodičů. Je to z hlediska prokazování péče problém? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem
Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a začal jsem podnikat. Chtěl bych k sobě přbrat pomocníka(taky studenta) a tedy zaměstnat ho na dohodu o provedení práce. tato volba mi přijde nejvýhodnější pro obě strany. Chápu správně, že může tento student pro mě odpracovat maximálně 150hodin ročně a jí mu můžu vyplatit až 120 000kč bez toho, aby se mu výdělek zdanil a já bych za něj musel platit sociální a zdravotní pojištění? Co je třeba pro zahájení spolupráce udělat? Podepsat DPP a prohlášení poplatníka daně? Budu muset něco během roku odvádět, nebo něco pravidelně dokládat, nebo na konci roku dám jenom hodnotu výplaty do účetnictví jako výdaj a tím to hasne? Děkuji předem moc za odpověď.