NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY
Fyzicka osoba - podnikatel si chce koupit auto na leasing, ale chce auto pouzivat i k soukromym ucelum, je nutne nejakym zpusobem delit akontaci a splatky podle pomeru, jak je auto pouzivano (soukrome/pro podnikani), nebo lze celou cenu auta
odepsat ze zakladu dane a delit pouze naklady na provoz vozu. Dekuji za odpoved.
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na daň z převodu nemovitosti. Jsem první majitel bytu, který prodávám. Slyšel jsem, že při prodeji bytu u kterého jsem první majitel, jsme osvobozen od placení daně z převodu nemovitosti. Zajímalo by mě, jestli je to pravda. Pokud není, tak by mě zajímalo jak se daň vypočítává (jestli je to 5% z odhadní nebo kupní ceny - podle toho co je vyšší) a do kdy ji musím zaplatit. Děkuji. E. Csirik.
Od 1.1.99 pronajímám byt v osobním vlastnictví právnické osobě.
Mohu z pořizovací ceny zahájit její odepisování např. zrychlenou sazbou.Smlouvu na pronájem mám zatím na 5 let. Co když neseženu po 5 letech nájemce a pronájem bytu bude přerušen. Mohu přerušit odepisování pořizovací ceny bytu a pokračovat až bude byt zas pronajmut. Děkuji M.Havlák
V rámci rozvojového programu OSN dodá firma Canbera-Packard z Rakouska naší a.s. různé přístroje a zařízení za cca 2,5 mil.Kč, jež budou hrazeny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni (my je dostaneme). Jak účtovat o tomto majetku ve vazbě na "Opatření, které upravuje postupy účtování pro podnikatele bod 15/Čl.XVIII.". Jde o dar či dotaci z hlediska odepisování? Děkuji za odpověď. Kušnírová
Rozepisuje se v daňovém přiznání typu B ztráta z minulých období i na spolupracující osoby, nebo snižuje základ daně pouze u hlavního poplatníka?
Po dobu asi dvou let jsem pracoval jako konzultant pro zahranicni firmu na zivnostensky list. Mam manzelku, ktera studuje a dvoulete dite. Manzelka je spolupracujici osoba delici se o zaklad dane. Prace pro firmu byla jedinym zdrojem prijmu a konci pradepodobne v dubnu.
Po zkonceni spoluprace nebudu pravdepodobne schopen platit zalohy na socialni a zdravotni pojisteni a zalohu na dan z prijmu.
Pokud ihned po zkonceni spoluprace zrusim zivnostensky list a odhlasim se na financnim urade budu povinnen platit zalohy na socialni a zdravotni pojisteni a zalohu na dan z prijmu?
Pokud bych byl nejaky cas nezamestnany nez sezenu odpovidajici praci bude mit studujici manzelka narok na socialni davky a jake?
Mel bych v tomto pripade take ja narok na podporu?
Dekuji za odpoved.
Jsme spol. s r.o. , 2 jednatelé jsou zároveň společníky společnosti a jsou v zaměstnaneckém poměru (prac.smlouva). Společnost uzavřela kapitálové životní pojištění Horizont pro tyto dva společníky, které hradí ze svého účtu. Je tato položka daňově uznatelná ????? Děkujeme
Ve čtvrtek 15.6. jsem se Vás dotazoval na případ, kdy česká firma koupí i prodá zboží na Slovensku. Nyní mně obchodník situaci upřesnil. Prosím tesy ještě o jednu odpověď:
Český plátce DPH koupí na Slovensku zboží a prodá české firmě, která staví na Slovensku. Zboží nepřekročí hranici. Jedná se o zdanitelné plnění (z hlediska DPH) v tuzemsku nebo ne? Pokud ano, jak to bude s DPH?
Prosim o zodpovezeni nasledujiciho dotazu.
Jak vlozit soukrome vozidlo do zivnosti.
Prosím o radu:Může podnikatel(FO,JÚ)-provozovatel nákladní autodopravy vyplácet svým zaměstnancům (řidičům) stravné i tehdy,jestliže jejich pracovní cesta trvá méně než 5 hodin a je vykonávaná v rámci města, ve kterém mají zaměstnanci trvalý pobyt? Lze i v tomto případě použít ustanovení §5odst.3 Zákona o cestovních náhradách?Děkuji za odpověď.
Dovoluji si Vás požádat o zodpovězení následujícího dotazu:
Společnost vyváží zboží do zahraničí. Při vývozu proclení a dopravu do zahraničí zajišťuje spediční firma na základě uzavřené smlouvy o přímém zastoupení. Na fakturách za vývoz je uvedena cena za zboží a cena za transport. Obě tyto položky jsou uvedeny bez DPH. Faktura je následně doložena potvrzeným JCD o propuštění zboží do režimu vývozu. Spediční firma společnosti zašle fakturu za přepravu zboží, která je také bez DPH. Vzhledem k tomu, že při vystavování faktury není známa přesná částka za transport (od spediční firmy) uvádí společnost ve faktuře částku za transport mírně navýšenou.
V daňovém přiznání uvádíme hodnotu vyvezeného zboží do řádku 32. Je společnost povinna hodnotu transportu, který přefakturovává uvádět na řádku 34 - mezinárodní přeprava, ikdyž sama přepravu neuskutečňuje?
Dobrý den,
je mi 30 let, po rozvodu již 4 roky bydlím u rodičů ve státním bytě, kde nemám trvalé bydliště. Během manželství mi byl přidělen státní byt a napsán byl na mne a manžela. Po rozvodu byt užívá bývalý manžel, ale v bytě mám stále trvalé bydliště.
Mám uzavřené stavební spoření u VSSKB na cílovou částku 300.000 Kč, spoření mi končí v prosinci 2005. Zajímám se o koupi bytu, ale ceny bytů značně převyšují cílovou částku mého spoření.
Potřebuji poradit jak nejvýhodněji pořídit byt 3+1, u kterého je současná cena 600-700.000 Kč a jaké klady a zápory má koupě bytu družstevního nebo v podílovém či osobním vlastnictví. Předpokládám, že úvěr budu splácet sama, mám trvalý čistý příjem cca 11.500 Kč měsíčně.
Dále mne zajímá, zda je nutné po zakoupení vlastního bytu změnit trvalé bydliště, které mám dosud uvedené v státním bytě, který užívá bývalý manžel, ale kde nebydlím.
Protože u rodičů nemám trvalé bydliště, bylo by pro mne výhodnější změnit trvalé bydliště k rodičům? Mám případně nárok na jejich byt, když zde bydlím již 4 roky?
Předem děkuji za radu.
Dobrý den, potřeboval bych poradit, jaké doklady jsou potřebné k uzavření pojištění nemovitosti a domácnosti (např. plány nem., revize, kolaudační protokol, ...)? Jsem vlastníkem nemovitosti, která je částečně po rekonstrukci, ale plány již nesouhlasí se skutečností.
Dobrý den, společně s rodiči splácím byt v osobním vlastnictví. Majitelem je můj otec, ale po celkovém zaplacení bytu koncem tohoto roku, bych chtěl tento byt převést na sebe a rodičům vrátit peníze které do splátek v minulých letech investovali. Zajímalo by mě, zda bych např. mohl od nich byt odkoupit za dlužnou částku (cca 450000) a k jejímu pokrytí využít i 300 000 úvěr pro mladé od SFRB. Je mi 35let, jsem ženatý,manželce je 31 a máme ročního syna. Děkuji za odpověď
Vymazání věcného břemene z LV.
Dobrý den,
Děda si v roce 1960 půjčil od pokniku 10000,- korun na stavbu domku. Tato půjčka byla zanesena do LV, jako věcné břemeno.Tato půjčka mu byla strhávána 10 let z platu, tuto smlouvu ještě máme. Děda před 5 lety zemřel. Podnik pred 10 lety zanikl i s archivy. Jak můžeme věcné břemeno vymazat? Účetní nám poskytly čestné prohlášení, že děda již žádné pohledávky , v jejich rocích zaměstnání,vůči podniku neměl. Žádost o zápis do KN,čestná prohlášení a výpis, že podnik neexistuje je pro KN nedostačující. Co máme ještě zařídit za přílohy? děkuji za váš čas
Provadeni průbezne inventarizace u zasob ve smyslu § 29 odst.2 zákona o ucetnictvi.
1. Vztahuje se na provadeni průbezne inventarizace ustanoveni § 30 odst.2 že i v tomto pripade ji lze provadet jen v prubehu poslednich tri mesicu ucetniho obdobi a nebo je ji možno provadet v prubehu celeho roku.
2. Jake další podminky musí byt dodrzeny ??
3. Existuje nejaka literatura, která by popisovala metodiku provadeni prubezne inventarizace zasob.
Dekuji za pripadne odpovedi.
Doplnění k mému včerejšímu dotazu (zák.č. 586/92 Sb. § 4 odst.1 písm c):
Mohu osobní automobil(pořizovací cena 400 tis.) od jehož vyřazení z obchodního jmění neuplynulo 5 let ale pouze 3 roky (tzn. v případě prodeje by nebyl osvobozen od daně z příjmu)darovat synovi? Nemohu být nějak daňově postižen? Neobcházím zákon? Děkuji.
Vážení,
potřebuji poradit v následující problematice.
Já a můj jsme spolumajiteli podnikatelského objektu. Do roku 1998 jsem tento objekt měl zahrnut v majetku mé firmy a také ho odepisoval. V loňském roce jsem pozastavil živnost a vystřídal mě syn, který na uvedeném objektu začal podnikat. Jak to vyřešit s uvedeným objektem, co se týče možnosti odepisování. Může syn navázat na moje původní odepisování? Nebo si zahrne zůstatkovou cenu jako počáteční stav a něj začne odepisovat? Nevím zda je můj postup správný, když si využívání uvedeného majetku pouze bezplatně předáme. Každý máme poloviční podíl a odepisovat může jen jeden. Bude pro finanční úřad stačit, když prohlásím, že jsem uvedený majetek přestal odepisovat a od roku 1999 je začne odepisovat druhý spolumajitel?
Uvedený problém je pro mě dost důležitý.
Druhý dotaz:
Při vedení účetnictví jsme v roce 1996 omylem uvedli do uzávěrkových operací zůstatkovou cenu prodaného IM, přesto, že jsme v daném roce nic nevyřazovali. K tomuto došlo tím ,že jsme si dělali předběžnou kalkulaci, kolik použít odpisů a program to umožnil pouze přes zůstatkovou cenu vyřazeného IM. V uvedeném roce jsme měli daňový základ nízký a použili jsme jen asi 30% možných odpisů. Bohužel jsem ale zapoměli pokusnou částku z uzávěrkových operací vyřadit. Máme nyní šanci při finanční kontrole na FÚ docílit toho, aby se uvedená neúmyslná chyba dala napravit?
Děkuji za odpovědi a přeji pěkný den
Vážení, jako OSVČ (FO - nikoliv zaměstnanec)jezdím v rámci podnikatelské činnosti na služ. cesty. Mohu si uplatnit do nákladů na SC stravné a v jaké výši.
Jsem studentka a chystám se zřídit si živnostenský list. 1) Jak vysoké zdravotni a socialni pojištění mám očekávat?
2)Mohu si uplatnit náklady vzniklé i před vydáním ŽL? - školení, doprava...
Děkuji.