FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRÁCE V DŮCHODU

odpovídal(a): Redakce

Práce v důchodu

Dobrý den!!Mám dotaz:předčasný důchod pobírám od 20.10.2009.Mohu si do konce roku2009 na dohodu o práci vydělat :příklad listopad 10200,prosinec 8000 .Do starobního jdu 17.07.2010.Mohla by jsem tak pokračovat i ten půlrok??Moc předem děkuji za odpověď!!


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání důchodce

Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost ohlásit nástup starobního důchodce do zaměstnání? Může starobní důchodce pracovat na dobu neurčitou při pobírání důchodu? Nebo musí mít smlouvu na dobu určitou nejdéle na jeden rok při pobírání starobního důchodu? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek starobního důchodce

dobry den muzete mne prosim odpovedet 3.7.2009 jsem sla do predcastneho starobniho duchodu kolik si muzu privydelat dekuji


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání starobního důchodce

Dobrý den, uzavřeli jsme pracovní smlouvu s poživatelem starobního důchodu po dobu 1 roku.Jaké jsou odvody na zdrav. a soc.poj.?V případě menšího výdělku,vztahuje se na něho minimální vyměřovací základ?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Prohlášení při DPP

Dobrý den,chtěla jsem poprosit o radu,jak je to se zaměstnáváním důchodců na DPP?(co od nich jako mzdová účetní a personální účetní potřebuji za doklady) a jestli jim mohu dát podepsat růžové prohlášení na slevu na dani a jaká sleva jim náleží?A co kdyz mi nastoupi na DPP v půli měsíce? Děkuji předem moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Starobní důchod

Dobrý den. Zajímá mě kolik aktuálně musí mít zaměstnanec odpracovaných let, aby splnil nárok na důchod? Jsem ročník 1968. Děkuji za odpověď. Ráda bych si doplatila roky na úřadě práce(socíální pojištění) zpětně, což údajně lze dle zákona 155 § 6. Uvítám vaše názory a rady.


odpovídal(a): Redakce

Odvod pojistného

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění u důchodce, který je stále nemocen, ale v současné době mu uplynula lhůta 70 dní PN, takže byla ukončena neschopenka a čerpá tak omluvené neplacené volno.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pojistné

Dobrý den, máme zaměstnance, který od 1.7.2009 začíná pobírat star.důchod. Měl prac.smlouvu na dobu neurčitou, kterou jsme ukončili dohodou k 30.6. a do 1.7.2009 má novou smlouvu na dobu určitou. Mají se dělat odhlášky a znovu přihlášky OSSZ a ZP, nebo stačí pouze oznámit počátek sta.důchodu? Děkuji O.B.


odpovídal(a): Redakce

Změna pracovní smlouvy

Dobrý den, mám odejít do důchodu v říjnu letošního roku. Chtěl bych ale pracovat dál jako pracující důchodce. V současné době mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pracující důchodce musí mít smlouvu na dobu určitou. Naše firma má ale v současnosti stop stav náběru nových zaměstnanců. Chci se tedy zeptat: Je možné přejít s pracovní smlouvou z doby neurčitou na dobu určitou bez rozvázání pracovního poměru? Mám strach, že by mě podle aktuálních pravidel společnosti nevzali zpět. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské důchodce

Vážení, jak je to podle nových předpisů s nemocenskou zaměstnance, který je v pracovním poměru na dobu neurčitou a přitom pobírá řádný starobní důchod ? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Jsem starobní důchodce, důchod 11900. Dostal jsem nabídku na zaměstnání, nabízejí mi 10000Kč.Toto je mzda hrubá, která bude uvedena na prac. smlouvě. Dotaz: Jak velkou daň budu platit, kolik mi bude strháváno na soc. a zdr. pojištění, bude lepší být zaměstnán na dobu určitou, na dobu neurčitou nebo na smlouvu o dílo? Jak dlouho mohu být zaměstnán? Jak by to vypadalo, kdyby mi dali do smlouvy plat 20000 Kč?


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den,prosím o návrh optimálního řešení:nastupuji do starobního důchodu,na firmě dám výpověd a uzavřu novou pracovní smlouvu HPP na dobu určitou.Začnu pracovat ještě pro jinou firmu cca 10 hod měsíčně-jak si nejvýhodněji mám nechat proplácet tuto vedlejší činnost- na Smlouvu o provedení práce, prosím poradte,jak mít nejnižší daně.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

HPP

dobrý den prosím o radu jakou smlouvu použít při zaměstnávání důchodce, má sice dohodu o PČ (01-12/2008) ale od jara se nakupilo tolik práce, že má odpracováno za 01-07/2008 846hodin. Nevíme jak se situace bude dále vyvíjet, zřejmě nebude tolik práce abychom ho zaměstnali na HPP, ale na dohodu o PČ překračuje stanovenou týdenní prac. dobu 20h. Jak tedy dále pokračovat?


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

jako důchodce,který šel do předčasného důchodu si chci občas přivydělat službami.Jak budu zdaňovat a kolik si mohu měsíčně vydělat?


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP důchodce

Prosím o radu ohledně zdanění dohody o provedení práce.Jedná se o starobního důchodce. Dle mých inf. je možno, pokud podepíše mzdové prohlášení, uplatnit slevu na popl. ve výši 2070,- měsíčně a danit 15%. V tom případě, pokud si vydělá méně jak 13800,- daň neplatí.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu důchodce

Dobrý den, mám starobní + vdovský důchod 10200kč. Když jsem letos v únoru nastoupila do práce, abych si přivydělala bylo mi z 8500kč asi 2000kč odebráno na daně. Chtěla bych se zeptat, zda-li je to v pořádku, když byla teď od roku 2008 uzákoněna ta reforma? Velmi děkuji za odpověď Rezancová


odpovídal(a): Redakce

Zdanění DPP

Dobrý den, ráda bych se zeptala jaká je pro osoby v důchodovém věku možná výše výdělku a v případě, že důchodce uzavře dohodu o provední práce, jaké je zdanění výdělku. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u důchodu

Dobrý den manžel je od.2.1.2008 ve star.důchodě dle parag.29.sehnal si práci u soukromé firmy,stím že mu dá prc.smlouvu na 1 rok.dotaz zní-kolik si muže při důchodě vydělat,jak mu bude zdaněn a kolik bude odvydět na soc.a zdrav. pojištění z platu.děkuji adamikova


odpovídal(a): Redakce

Zdanění mzdy v roce 2008

Jsem od 1.4.2007 pracující důchodce.Jak se mi změní moeje mzda v letošním roce.Moje mzda je 28000kč hrubého


odpovídal(a): Redakce

Zdanění příjmu důchodce

Může uplatnit důchodce, který pracuje na dohodu o provedení práce do 150 hodin za rok, slevu na dani měsíčně 2070 Kč? Samozřejmě za předpokladu, že podepíše daňové prohlášení. Děkuji za odpověď. Ivana