FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně vypočítání druhéhé mateřské. Mám 2letého syna. Kdyzž mu byl rok, nastoupila jsem na zkrácený úvazek k zaměstnavateli. Nyní se chci vrátit na rodičovskou dovolenou a navíc jsem zjistila, že jsem těhotná. V práci mi ale bylo řečeno, že druhá mateřská mi bude vypočtena z toho zkráceného úvazku. Vím, že existovala možnost zažádat si o stejnou výši mateřského příspěvku jako u prvního dítěte. Je to stýle aktuální, nebo mi bude skutečně druhá mateřská vypočtena z toho zkráceného úvazku? Děkuju za odpověď Jana K.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a 28.7.2008 bych měla ve 3 letech věku dítěte nastoupit zpět do zaměstnání. Musím podat výpověď pokud nastoupit nehodlám z důvodu nemožnosti skloubení péče o dítě a dojíždění do zaměstnání ? Mohu se zaregistrovat na úřadě práce za účelem rekvalifikace? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Rodičovská dovolená

Dobry den, Chtela bych vedet, jak se postupuje v pripade, ze si zvolim dvouletou rodicovskou dovolenou a v jejim prubehu se rozhodnu zustat doma tri roky (napr. z duvodu, ze dceru neprijmou do MS)? Je mi jasne, ze po uplynuti dvou let ditete nebudu mit narok na rodicovsky prispevek, ale jedna se mi spise o tyto dotazy: - kdo za mne bude platit zdravotni a socialni pojisteni (prip. zda ho musim platit sama), - zda je zamestnavatel povinen mi drzet misto do dosazeni tri let veku ditete? Predem dekuji za odpoved, LB


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dne 30.9.2008 budou mé dceři 3 roky. Mám nárok na mateřskou do dovršení 4 let věku dítěte, ale chci nastoupit do svého původního zaměstnání hned 1.9.2008. Smlouvu mám na neurčito se zařazením "úvěrový pracovník". Můžu nastoupit na HPP a pokračovat dále, aniž bych ztratila rodičovský příspěvek, který mi ještě náleží do dovršení 4. roku bez jakýchkoli změn v prac. smlouvě? Nebo musím sepsat nějakou dohodu se zaměstnavatelem? Kdo mi bude ten rok hradit soc.a zdrav.poj.? Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Špániková.


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení RD

Dobrý den, prosím o radu. Naše zaměstnankyně, které v polovině července 08 končí rodičovská dovolená nám sdělila, že je opět těhotná a je na rizikovém těhotenství. Je možné ji nyní končící rodičovskou dovolenou prodloužit o rok? Všude v zákonech stojí, že RD je pouze do věku dítěte 3 let, nkde nemohu najít, jak to udělat v případě, že před uplynutím přijde další těhotenství. Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Pracovní neschopnost: Dobrý den, jsem zaměstnána na HPP a momentálně jsem na rizikovém těhotenství - tedy na nemocenské. Je možné si brigádně přivydělat(u jiné firmy),když pobírám dávky nemocenského pojištění? Nemocenskou mi platí zaměstnavatel na HPP.


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek

DOBRÝ DEN JSEM MAMINKA DVOU DĚTÍ STARŠÍ BUDE V ZÁŘÍ 6 A MLADŠÍMU BYLY V LEDNU 2.ROKY...CHTĚLY BYCHOM S MANŽELEM JEŠTĚ JEDNO MIMINKO CHCI SE ZEPTAT ZDA BUDU MÍT NA VÍBĚR TŘI ROKY NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ...JSEM STÁLE ZAMĚSTNANÁ UŽ 6.LET U STEJNÉHO ZAMESTNAVATELE.DĚKUJI ZA ODPOVĚD STANA


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek

Dobrý den, ráda bych zaměstnala na DPP paní, která pobírá plný invalidní důchod a zároveň rodičovský příspěvek. Chtěla jsem se zeptat, kolik si může přivydělat, aby neztratila nárok ani na jednu z dávek a nevznikla jí ani povinnost podávat žádné roční zúčtování (i když to je asi u srážkové daně bezpředmětné). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdybych otěhotněla jakožto stále ještě studující VŠ, tak jak by to bylo s nárokem na mateřský příspěvek? Podle čeho a jak by byl vyměřen? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Další moje známá je nyní na rodičovské dovolené. Předtím pracovala a ze zaměstnání šla na MD+RD. Zvolila si variantu 3 roky. 9.10.2009 budou jejímu synovi 3 roky a proto by měla hned 10.10.2009 nastoupit zpět do zaměstnání. Plánují další dítě, a proto neví, jak to bude, když to nestihne do 9.10.2009? Zda by musela v zaměstnání skončit a jít na ÚP nebo zda, kdyby již byla v jiném stavu, mohla mít od 10.10.2009 pracovní neschopnost (rizikové těhotenství) a nemocenskou by jí vyplácel zaměstnavatel a po té i mateřskou? Ona slyšela, že musí znovu odpracovat 270 dní, aby měla nárok na mateřskou od zaměstnavatele? Nebo kdyby tedy nestihla přijít do jiného stavu, tak by mohla nastoupit zpět do zaměstnání například na měsíc a pak by měla nárok na mateřskou od zaměstnavatele? Děkuji Levinská



odpovídal(a): Redakce

PPM u OSVČ

Dobry den, nastoupila jsem na materskou dovolenou a mela bych mit narok na penezitou pomoc v materstvi. Jake bylo ale me prekvapeni, kdyz mi prisla velmi mala castka. Volala jsem na Socialku a tam mi rekli, ze vse je spocitane spravne, ze jako OSVC se mi pocita PPM ze zaplacencyh zaloh za minuly rok. Z jakeho zakona to vyplyva? Zda se mi velmi divne, ze by se jakakoli davka pocitala ze zaloh. Ja osobne jsem za rok 2008 doplacela na socialni pojisteni cca. 1/3 zaplacenych zaloh. Domnivam se, ze vymerovaci zaklad pro vypocet PPM by melo byt skutecne zaplacene pojistne. dekuji moc za pomoc, nikde nemohu nic najit


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem na RD, mám dceru leden 06,syna září 07.Před MD jsem pracovala jako dispečerka v mezinárodní kamionové dopravě.Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu neurčitou. Chci si začít přivydělávat u jiné spedice, u které bych možná zůstala. Mám dát u zaměstnavatele výpověď? Má to nějaký smysl? Nevím totiž jestli se k němu budu po RD vracet. A jakou smlouvu mám podepsat u té druhé spedice,kde si budu jen přivydělávat? Poraďte mi prosím. Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, s byvalym zamestnavatelem jsem ukoncila pracovni pomer dohodou k 30.4.2008. K novemu zamestnavateli jsem nastoupila 1.4.2008, tzn. ze v mesici dubnu jsem mela dva soucasne probihajici pracovni pomery ze ktereho jsem platila nemocenske pojisteni. Jsem nepretrzite zametnana 10 let. Nyni jsem zjistila, ze jsem tehotna. Mam dva dotazy: 1) Pokud by jsem v nasledujicich 6 mesicich nastoupila na rizikove tehotenstvi znamenalo by to, ze mi nemocenskou a nasledne PPM bude vyplacet byvaly zamestnavatel? 2) Pokud bych na rizikove tehotensvi nenasoupila, platil by mi soucasny zamestnavatel PPM do ktere by se zahrnovala vyse vydelku za posledni rok i kdyz ma mzda u byvaleho zamestnavatele byla podstatne vyssi? Za odpoved dekuji J.T.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobry den, s byvalym zamestnavatelem jsem ukoncila pracovni pomer dohodou k 30.4.2008. K novemu zamestnavateli jsem nastoupila 1.4.2008, tzn. ze v mesici dubnu jsem mela dva soucasne probihajici pracovni pomery ze ktereho jsem platila nemocenske pojisteni. Jsem nepretrzite zametnana 10 let. Nyni jsem zjistila, ze jsem tehotna. Mam dva dotazy:1) Pokud by jsem v nasledujicich 6 mesicich nastoupila na rizikove tehotenstvi znamenalo by to, ze mi nemocenskou a nasledne PPM bude vyplacet byvaly zamestnavatel? 2) Pokud bych na rizikove tehotensvi nenasoupila, platil by mi soucasny zamestnavatel PPM do ktere by se zahrnovala vyse vydelku za posledni rok i kdyz ma mzda u byvaleho zamestnavatele byla podstatne vyssi? Za odpoved dekuji J.T.


odpovídal(a): Redakce

Peněžitá pomoc v mateřství

Jsem v 18tt a 25.10.2008 mám termín porodu. Jsem na nemocenské, jsem zaměstnaná a můj průměrný výdělek je 6000Kč. Pracovní smlouvu mám do 31.12.2008. Můj zaměstnavatel po mě chce abych podepsala výpověď před nástupem na mateřskou.Tvrdí, že mi stejně končí smlouva a že mě v ten den stejně propustí a že pro obě strany to bude jednodušší. Chci se zeptat má na to právo? A pokud to tedy opravdu podepíšu kdo mi bude vyplácet mateřskou, pokud tedy na ni budu mít nárok? A existuje nějaký limit mateřské? Pokud totiž vím tak je to 69% z průměrného výdělku, ale to bude u mě méně než 7500 které bych měla na ÚP.Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den! V současné době jsem na rizikovém těhotenství,na mateřskou dovolenou nastupuji 23.června.Jelikož jsem pobírala minimální mzdu,orientační výše mateřské mám okolo 4800 Kč.Mohu si přivydělávat prací doma nebo to na MD není možné?A pokud ano,přijdu o příspěvek v mateřství? Ještě jsem se chtěla zeptat,co je to vyrovnávací příspěvek a komu je přiznán. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Radka Zelená


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den, Prosím o zodpovězení následujícího dotazu: Dne 31.1.2008 se nám narodila dcera a ve stanovené lhůtě (do 22 týdnů věku dítěte) jsme zažádali o rodičovský příspěvek na 2 roky (žádost jsme podali 30.4.2008). O tento příspěvek žádal manžel, protože jsem se svými příjmy nesplňovala podmínku cca 16.500,00 Kč hrubé mzdy. V současné době ještě pobírám peněžitou pomoc v mateřství. Pracovnicemi Městského úřadu v Praze nám bylo sděleno, že ode dne narození dcery až do dne podání žádosti (tj. 30.4.) nám bude muset být vyplácen příspěvek pouze ve výši 7.600,00 Kč snížený o mojí peněžitou pomoc v mateřství. Ode dne podání (tj.30.4.2008) nám pak bude vyplácen příspěvek ve výši 11.400,00 Kč (též snížený o mateřskou). Můj dotaz zní: Nechápu z jakého důvodu první tři měsíce se vyplácí snížená varianta (tj. 7.600,00 Kč), když jsme si zažádali včas o zvýšenou variantu a též jsme splnili všechny podmínky pro přiznání této zvýšené varianty? Vždyť se to vyplácí stejně zpětně, takže v tom nevidím žádný problém, aby byla vyplacena zvýšená částka, tj. 11.400,00 Kč od data narození naší dcery. Chápu, že tato částka bude snížena o vyplacenou peněžitou pomoc v mateřství. Předem moc děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Hofmanová Hana


odpovídal(a): Redakce

Mateřská dovolená

Dobrý den,zaměstnám-li paní,která otěhotní(do roka),co všechno jako zaměstnavatel budu muset hradit? (PPM,soc.,zdrav.)?Děkuji mnohokrát RF


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, 15.7. nastupuji mateřskou dovolenou, na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výše PPM

Dobrý den! Jsem zaměstnaná. Cca od druhého měsíce těhotenství jsem v pracovní neschopnosti. Nemocenská činí 69% ze mzdy (pokud se nepletu). Pokud zůstanu až do nároku na PPM stále v PN, bude se mně PPM vypočítávat z výše nemocenské?