FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA MATEŘSKÁ A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ

odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, dne 11.11.2009 mi končí 3-letá mateřská dovolená. Měla bych nastoupit do práce,ale zaměstnavatel by byl rád, abych si mateřskou prodloužila na 4 roky, jelikož nyní pro mě nemá pracovní pozici a musel by někomu dát výpověď.Chtějí, abych napsala žádost o prodloužení mateřské na 4 roky. Ráda bych teď věděla, jaká možnost by pro mě byla finančně nejvýhodnější. Jelikož, kdybych na jejich smlouvu přistoupila, tak bych nepobírala již žádné finance. S manželem plánujeme druhé dítě,cca kolem října 2009 bych chtěla opět otěhotnět.Nevím tedy, zda mám nastoupit od listopadu do zaměstnání nebo přistoupit na jejich dohodu.Moje hrubá mzda činila před 3 lety cca 26 tis. Pokud by vše bylo podle plánu,tak bych vlastně nastoupila do práce již zase jako těhotná a popírala bych slušnou peněžitou pomoc v mateřství a dále příspěvek 7600,-,nevím ale jaké finance bych pobírala, kdybych přistoupila na tu dohodu, že si mateřskou prodloužím na 4 roky a do toho znova otěhotním. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Mateřská

Dobrý den, od 23.10 2008 do 6.5.2009 jsem na PPM za loňský rok mám ještě 10dní nevyčerpané dovolené. Mám nárok na její prolacení, pokud ano kdy si mám zažádat.A vzniká mě nárok na dovolenou i za rok 2009? Další dotaz je :po zkončení PPM nastupuji na 2letou variantu rodičovského příspěvku a plánujeme 2dítě. Otěhotnět bych chtěla před koncem prvního rodičovského příspěvku.Do práce bych těhotná nenastupovala ale byla bych na neschopence. Z čeho by se mě neschopenka vypočítala a mám nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.U součastného zaměstnavatele pracuji od 1.6.2005. předem děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

2. PPM

Dobrý den, před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem nepřetržitě (bez vyloučených dob) pracovala do 16.3.2006. Poté jsem do 27.9.2006 pobírala PPM a od 28.9. do 29.11.2006 jsem "čerpala" dovolenou. Posléze jsem nepřetržitě pobírala rodičovský příspěvek do 21.3.2009, kdy jsem nastoupila na druhou mateřskou dovolenou. Pracovní poměr trvá. Které měsíce budou prosím brány pro výpočet druhé PPM? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na odstupné. Letos mi končí 4. rok MD, zaměstnavatel mi sdělil, že z důvodu nadbytečnosti mě již nezaměstná. Mám i po 4. letech MD nárok na odstupné? Pokud mi zaměstnavatel předloží k podepsání dohodu, mám také nárok na odstupné? Děkuji za odpověď. Hezký den


odpovídal(a): Redakce

Registrace na ÚP

Dobrý den,chci se zeptat,dělám v jedné firmě za jednu paní,která je na mateřské a ta se rozhodla po roce nastoupit znova do práce,já bych u té firmy chtěla zatím zůstat než si najdu něco na plný úvazek,což znamená,že v té firmě budu dělat,jako brigádně 36hodin měsíčně,což znamená můj příjem 2300kč měsíčně,jelikož mám doma čtyřletý dítko,jestli mám nárok požádat na sociálce o dorovnání do životního minima a nebo skončit ve firmě a jít na úřad práce,co je zhlediska výhodnější?Děkuji za odpovedˇ


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, přítelkyně je v současné době zaměstnána na dobu určitou s platností smlouvy do 14. února 2010. V případě, že by v koncem letošního roku otěhotněla, zaměstnavatel ji zřejmě smlouvu neprodlouží. Vzhledem k tomu, bych se chtěl zeptat, za jakých podmínek by přítelkyni zůstal zachován nárok na Peněžitou pomoc v mateřství (např. doba uplynulá od konce zaměstnání do nástupu na mateřskou dovolenou by musela být kratší než 6 měsíců) a z jakého základu by se počítala. Předpokládám přitom, že přítelkyni nebude chtít nikdo zaměstnat ve chvíli, kdy již bude těhotná. V případě, že by se po skončení pracovního poměru na dobu určitou zmíněného výše, zaevidovala na Úřadu práce, ovlivnilo by to její "ochrannou lhůtu" pro nárok na PPM?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Můj dotaz zní:jak dlouho mi musí zaměstnavatel držet místo,pokud jsem na rodičovské dovolené?První dítě má nyní 3 roky a současně pobírám mateřskou dovolenou na druhé dítě.Musí mě zaměstnavatel držet místo až do dovršení tří let u druhého dítěte?Druhá otázka zní:pokud budu chtít zůstat doma déle než do dovršení 3let u druhého dítěte,mohu potom obdržet ukončení pracovního poměru od zaměstnavatele?Popř.jakou formou-okamžitou výpovědí?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

PPM otce

Dobry den, zil jsem nyni s pritelkyni 3roky v zahranici, pritelkyne platila jen specialni cestovni pojisteni, me ovsem CZ firma platila i vsechny ostatni poplatky jako bych zil i v CR. Pritelkyne je nyni tehotna, porod se bude konat nekdy koncem kvetna - narok na vyplaceni materskych davek asi nema (jen rodicovske myslim). Me jiz zde konci kontrakt, resp.firma mne z duvodu nadbytecnosti propousti dohodou ke konci kvetna. Logicky se tedy snazime o to, abych na materskou nastoupil ja otec ditete. Problem je ovsem asi v tom, ze otec muze na materskou az 6tydnu po porodu a v tu chvili jiz budu 6tydnu bez prace - nezamestnany. Je mozne se na materskou prihlasit a nebo ji oznamit drive i v pripade otce - hned po porodu? Je nejaka sance, jak docilit toho, aby se financni davky pro otce na materske odvodily ze zamestnani, kde otec skoncil dohodou sice po narozeni ditete, ale jeste pred koncem sestinedeli? Mockrat dekuji za radu! Karel G.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Nastoupila jsem do zaměstnání jako zástup za mateřskou dovolenou na dobu určitou 3 let. Pracuji zde již 1rok a jsem těhotná, chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou.?A kdo mi ji bude vyplácet – bude to zaměstnavatel u kterého jsem na dobu určitou (na 3roky)?A je mi povinna firma držet místo po návratu z rodičovské dovolené po 3letech věku dítěte?A ještě bych se chtěla zeptat,když mi zaměstnavatel dá výpověď,která bude jím podepsaná,ale já ji nepodepíšu, ale odnesu si ji domu k přečtení, vstupuji tímto už do výpovědi – nabývá výpověď platnosti dnem kdy si ji převezmu a odnesu domů i když mnou nepodepsanou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP v těhotenství

Dobrý den, od 1.3.2009 jsem zaměstnaná v jedné nejmenované firmě. Během jednoho měsíce jsem zjistila, že jsem ve třetím měsíci těhotenství a zaměstnavateli jsem z osobních důvodů toto zjištění musela sdělit, i když jsem věděla, za jakých podmínek. Ten mi řekl, že si bere týden na rozmyšlenou, zda si mě ve firmě nechá. A já bych se Vás chtěla zeptat, co mne čeká, pokud se rozhodne naopak. 3roky jsem byla zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele a potom 1měsíc u dalšího, 2měsíce jsem strávila na úřadě práce a toto je moje poslední zaměstnání. Nevím, zda se mám potom obrátit na úřad práce a jaké peníze budu pobírat. Děkuji Vám předem moc za odpověď. D.J.



odpovídal(a): Redakce

dovolená

Dobrý den, chci se zeptat, z jakého základu se počítá dovolená, pokud si ji chci vybrat po skončení mateřské dovolené. Počítá se z předchozího čtvrtletí, tedy z výše mateřské nebo z předchozího čtvrtletí, kdy jsem byla naposledy v práci před mateřskou? A celý nárok na dovolenou za rok 2010 budu mít pouze tehdy, pokud pracovních dní překročím 60? Děkuji. Řezbová


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské a PPM

Dobrý den, Jsem Osvč (společník) od 8/2008, neplatím si nemocenské pojištění. Zvažuji těhotenství, vzhledem k mému zdrav. stavu budu nejspíš na nemocenské. Na OSSZ mi poradili,že když se např.dnes registruji k nemocenskému poj. vznikne mi v 6/09 nárok nemocenské dávky (splním podmínku registrace 90 dní). DOTAZ: Je tomu tak? V případě že bych ty tři měsíce platila strop 1008,- Kč, v jaké výši by se pak nemocenské dávky pohybovaly? Budu muset těch 1008,- Kč (včetně soc. a zdrav. poj.) platit v průběhu celého těhotenství a následně po porodu na mateřské?Je to pro mne nejvýhodnější varianta? PS: nikdo nic neví Děkuji s pozdravem Barbora


odpovídal(a): Redakce

PPM

Dobrý den.Ctěla jsem se zeptat.Od koho budu pobírat mateřskou dovolenou,když..Měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou,do ledna,otěhotnila jsem v září a na nemocenskou jsem šla od října.Do téhle doby jsem nemocenskou pobírala od práce, ale budu od nich pobírat i mateřskou?Na mateř.jdu už příští měsíc kam se mám obrátit když mi praco.smlouva skončila??Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na PPM

Dcera pracuje na vedlejší úvazek na lékařské fakultě, kde bere plat do pěti tisíc Kč. Pro účely daňového přiznání jí bylo vydáno potvrzení o příjmu, v němž jsou samé nuly. Bylo jí řečeno, že příjem menší než 5000 se nezdaňuje. Je to tak správně? Nelíbí se mi, že kdyby šla na mateřskou, tak se jí tento příjem nebude započítávat do celkových příjmů a tím bude krácena na mateřské, případně na rodičovském příspěvku. Bartošková


odpovídal(a): Redakce

PPM 2008 / 2009

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou výši PPM mám dostat za měsíc leden 2009. MD jsem nastoupila 6.12.2008 (6 týdnů před TP, který byl 17.1.2009). Před MD jsem byla na neschopence. Tu jsem nastoupila 9.9.2008. U současného zaměstnavatele pracuji od 10.5.2007 za 28.000 Kč hrubého. Od května 2008 za 30.000 Kč hrubého. Snad jsou to dostačující informace. Velice vám děkuji za odpověď. MK


odpovídal(a): Redakce

Prodloužení RD

Dobrý den. Mám dotaz ohledně neplaceného volna po rodičovské dovolené.Do práce bych měla nastoupit v březnu 2010. Po tříleté RD. Už ale vím,že mi nevezmou má dvojčata do školky v březnu,ale až vzáří 2010. Předběžně jsem se v zaměstnání dohodla,že bych byla ještě na neplaceném volu do října. Nemám totiž jinou možnost kam děti dát.Zajímá mě jaké mám povinnosti ohledně sociálního a zdravotního pojištění. Pokud ho budu muset platit,jak a kde zjistím jeho výši. A ještě jeden dotaz.Zda je možné si rodičovskou ještě prodloužit. Dětem budou v březnu 2roky,nahlásila jsem tříletou formu. Nemáme moc financí a představa,že půl roku budeme bez druhého příjmu a ještě platit pojištění mě děsí. Poradte prosím,jak nejlépe na to. Děkuji moc Petra


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, od 7/2005 jsem zaměstnancem nejmenované společnosti, mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Plánuji v dohledné době otěhotnět a nastoupit na mateřskou dovolenou (MD). Zaměstnavatel se však v poslední době nechová příliš seriozně, pravděpodobně pod tlakem způsobeným současnou ek. krizí - snižuje stávající mzdy, spekuluje jak nevyplatit nároky na odstupné....Obávám se, že v době, kdy bych měla na MD regulérně nastoupit bude má mzda na základě, což je cca polovina mého dosavadního příjmu.To by znamenalo také nízký příjem peněžité pomoci v mateřství (PPM). Zvažuji tedy i jiné varianty. Můj dotaz zní - pokud bych nyní do konce 3/09 nastoupila na běžnou pracovní neschopnost (PN) a v době trvání PN otěhotněla (např.až v 6/09) z čeho by se mi počítala PPM? Z PN nebo z výdělku před nástupem na PN? Pokud z výdělku před nástupem na PN, tak za jaké období? Za poslední čtvrtletí (tedy 10,11,12/08) nebo za celý uplynulý kalendářní rok? Předpokládám, že by PN trvala do doby reg.nástupu na MD, pouze s tím rozdílem, že by důvod PN byl po otěhotnění změněn např. na důvod rizikového těhotenství. Tato úvaha je vedena s cílem získat výši PPM odpovídající mé dosavadní mzdě. Zatímco setrvám-li nadále v pracovním procesu, je téměř jisté, že při řádném odchodu na MD (6.-8.týdnů pře porodem) bude má mzda na základě a můj nárok na PPM bude tak značně nižší. Je prosím tato úvaha správná nebo mi můžete poradit i jiné možné řešení? Moc děkuji. K.B.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PPM

Dobrý den, za tři týdnu nastupuji mateřskou dovolenou. Zajímalo by mě, zda po jejím skončení mohu zažádat sociální odbor o 2letou variantu vyplácení rodičovské a svého zaměstnavatele informovat o tom, že na rodičovské dovolené zůstanu 3 roky? V případě, že bych zaměstnavatele informovala o tom, že zůstanu doma 2 roky, lze jej potom požádat o prodloužení rodičovské o další rok? Pokud bych během těchto 3 let znovu otěhotněla, budu dostávat PPM ve stejné výši jako u prvního těhotenství? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

MD a nárok na dovolenou

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně dovolené na zotavenou. V roce 2006 jsem byla na rizikovém těhotenství, následně Mateřské dovolené (19.9.2006 - 2.4.2007) před nástupem na tuto MD jsem si nechala proplatit řádnou dovolenou, která mi byla pokrácena, vzhledem k rizikovému těh. Nějak jsem dále nic neřešila, ale jak jsem zjistila, měla jsem asi ještě nárok na poměrnou část dovolené i v roce 2007 (do 2.4.2007). Myní jsem stále u stejného zaměstnavatele, od 15.8.2008 do 24.2.2009 na druhé mateřské. Náleží mi také poměrná část dovolené na zotavenou za rok 2008 a 2009? Mohu zažádat i nyní o její případné proplacení? Nezanikl mi nárok na část dovolené za mateřskou z roku 2007? Děkuji mnohokrát. Pavla


odpovídal(a): Redakce

PPM a OSVČ

Přeji hezký den! Moc Vás prosím o zodpovězení tohoto dotazu. Jsem zaměstnaná a zároveň podnikám jako živnostník. Brzy nastoupím na mateřskou dovolenou, která plyne ze zaměstnání (jako OSVČ si nemocenské pojištění neplatím). Mohu stále podnikat i během mateřské dovolené? Může u mě v průběhu mateřské, jako u živnostníka, objednávat můj dosavadní zaměstnavatel činnosti, na které mám zřízenou živnost a které jsem vykonávala i jako zaměstnanec? Jak to je při eventuelním podnikáním na mateřské s placením sociálního pojištění? Je podnikání v tomto případě hlavní či vedlejší činnost? Při rodičovské dovolené je to jasné, ale ohledně mateřské se bohužel odpovědi různých personalistů velmi liší. Děkuji moc za odpověď. Zdraví, Jana Karnecká