Poradenství pro studenty

Nevíte si rady s přihláškami na VŠ? Nevíte, kolik stojí prodloužení studia? A kdy ztrácíte status studenta? Na vaše specifické dotazy vám rádi zodpovíme.

FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna studentská poradna je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY V SEKCI: STUDENTSKÁ PORADNA

odpovídal(a): Redakce

Hlídání dětí bez živnostenského listu

Dobrý den, před pár dny jsem dostala nabídku na práci, hlídání dětí na plný úvazek. Jde o to, že mám před státnicemi a nemám živnostenský list. Jsou nějaké možnosti, že bych mohla takovou práci dělat i bez živnosťáku? Obě děti jsou mladší tři let, tedy bych si musela dělat vázanou živnost, ale nemám na to kvalifikaci... A na rekvalifikační kurz teď nemám ani čas ani peníze. Vím, že některé kursy platí úřad práce, ale to pro mě jako pro studenta také není možnost... Děkuji moc za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet poplatek za neúspěšně ukončené studium

Dobrý den. Mám ukončené bakalářské studium, které jsem prodlužovala o půl roku, a nakonec jsem ho úspěšně ukončila. Zároveň jsem však v druhém ročníku začala studovat další bakalářský obor, který v současnosti prodlužuji o půl roku. Před půl rokem jsem začala studovat také první ročník magisterského studia překladatelství, právě jsem v druhém semestru. Po zvážení všech pro a proti jsem se rozhodla, že bych probíhající bakalářské studium ukončila. Chci se tedy zeptat zdali by mi byl zpětně vyměřen poplatek za neúspěšně ukončené bakalářské studium nebo jestli bych si musela poslední rok magisterského studia platit. Mockrát Vám děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Status studenta

Dobrý den, Potřeboval bych se zeptat, jak to bude s mým statusem studenta po předčasném ukončení VOŠ. Jsem již přijatý na jinou školu na kterou příští rok půjdu. Škola na které jsem teď, mě nebaví a nevím, jestli je dobré riskovat, že mě vyloučí. Končil by mi hned status studenta a musel bych těch několik měsíců doplácet? Někde jsem četl, že status studenta má člověk celou dobu, kdy se připravuje na budoucí zaměstnání, ale a tímhle si nevím rady. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku za studium

Dobrý den, jsem studentem posledního ročníku vysoké školy a dostal jsem rozhodnutí, že musím zaplatit poplatek za delší studium, tedy za poslední letní semestr. Už jsem na této škole studoval a z důvodu vytížeností v zaměstnání po prvním semestru jsem pochopil, že to nezvládám a studium zanechal. Od konce prvního semestru jsem školu nenavštěvoval, jen jednou s žádostí o přerušení studia, ale nikoho jsem v oddělení pro doručení žádosti nezastihl a vykašlal se na to. Bohužel žádost o přerušení studia jsem nakonec na školu nepředal za předpokladu, že studium se přeruší automaticky z důvodu nesplnění podmínek – součet kreditu, jelikož už běžel další letní semestr. Teď toho velice lituji, jelikož se mi započítaly až 3 semestry… V listopadu dostal jsem vyrozumění od školy o tom, že studium se přerušuje z důvodu zanechání studia. Jakou mám šancí na odvolání o vyměření poplatku? Předem děkuji za odborný názor expertu.


odpovídal(a): Redakce

Student zaměstnání na dohodu o provedení práce

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a začal jsem podnikat. Chtěl bych k sobě přbrat pomocníka(taky studenta) a tedy zaměstnat ho na dohodu o provedení práce. tato volba mi přijde nejvýhodnější pro obě strany. Chápu správně, že může tento student pro mě odpracovat maximálně 150hodin ročně a jí mu můžu vyplatit až 120 000kč bez toho, aby se mu výdělek zdanil a já bych za něj musel platit sociální a zdravotní pojištění? Co je třeba pro zahájení spolupráce udělat? Podepsat DPP a prohlášení poplatníka daně? Budu muset něco během roku odvádět, nebo něco pravidelně dokládat, nebo na konci roku dám jenom hodnotu výplaty do účetnictví jako výdaj a tím to hasne? Děkuji předem moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dvojí prezenční studium současně

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně poplatků za studia. Minulý školní rok jsem studovala první ročník Ošetřovatelství, což je tříletý bakalářský obor. Po odstudovaném roce jsem bakalářský obor přerušila na rok. Byla jsem přijata na pětiletý magisterský obor Učitelství. Ten nyní studuji v prvním ročníku. Od příštího roku chci studovat bakalářské i magisterské studium současně. Tedy nastoupim u obou dvou oborů do druhého ročníku. Chtěla jsem se zeptat, zda si budu muset jedno ze studia platit, jestliže se jedná o obory na stejné univerzitě? Ještě mám jeden dotaz, pětiletý magisterský obor budu končit až dva měsíce poté, co oslavím 26.narozeniny. Tedy státnicovat budu v červnu a 26 oslavím v dubnu. Budu si tedy dva měsíce, kdy už budu mít 26 let platit sama, nebo jestliže jsem započala 5.ročník ve věku 25 let nebudu muset dané dva měsíce před koncem studia nijak řešit. Děkuji pěkně za objasnění mých dotazů a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení studia, úřad práce, povinnosti, opětovné zapsání na VŠ

dnes mi přišel dokument o ukončení studia (pro nedostatečný počet kreditů). Chci se zeptat, co to v tuto chvíli pro mě znamená, jak mám postupovat atd. Ode dneška mám lhůtu 5 dnů k vyjádření se k danému dokumentu. Ve studijním a zkušebním řádu je napsáno, že den ukončení studia je den, kdy rozhodnutí nabylo právní moci. Kdy tento dokument tedy nabývá právní moci? Den, kdy mi byl doručen? Po těch 5 dnech? Nebo po 30 dnech (jak jsem se kdesi dočetla? Nejsem tedy již studentem VŠ. Kdy nejpozději se mám dostavit na úřad práce? Je jedno, na kterou pobočku se dostavím nebo to musí být v místě trvalého bydliště? Co všechno mě na úřadu čeká, co všechno budu muset zařizovat? Stále mám brigádu. Musím na ÚP i tak? Se studiem bych ráda pokračovala. Jen se hlásím na jiný obor. Pokud zvládnu přijímačky, mohla bych být opět studentem od poloviny června. Přihlíží se na to na ÚP? Postupuje se např. nějak jinak?


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za studium po dovršení 26 let

Dobrý den, podnikám a chtěla bych se přihlásit k bakalářskému studiu (Obchodní podnikání) na Jihočeské univerzitě. Bude to mé první vysokoškolské studium. Vztahují se na mne nějaké semestrální či jiné poplatky, vzhledem k tomu, že jsem již přesáhla věk 26 let? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok

Dobrý den, na co vše má nárok budoucí matka která studuje VŠ. Bydlí s přítelem v nájmu a dítě bude otce mít v RL. Přítel je rozvedený a odvádí 6 tis. měsíčně na děti a příjem má v průměru 18 tis. Nájem je 9 000 tis. Bohužel nemohu najít relevantní odpovědi a rád bych kamarádce pomohl s těmato trablema. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyměření poplatku po neúspěšném ukončení předchozího studia

Dobrý den, jsem studentka souvislého magisterského studia (5+1). Momentálně jsem ve čtvrtém ročníku (začínám 8. semestr), avšak mám na škole potíže s jedním předmětem, čímž se moje studium tento semestr nejspíše zhroutí a budu ho muset ukončit. Ráda bych to však se svým studiem nevzdala a eventuálně se zkusila hlásit na něco jiného (Buď na nějaký bakalářský obor, případně pak na navazující magisterský, anebo opět souvislý magisterský. Ještě nejsem rozhodnutá.). Před nějakou dobou se však měnil zákon a chci si ujasnit, jak to bude s vyměřováním poplatků a po jak dlouhé době. Případně jak by to probíhalo při nastoupení na kombinovanou formu. Samozřejmě to chci řešit ještě se studijním oddělením, ale budu raději za nějakou informovanost ještě od Vás. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Vykonání státní závěrečné zkoušky v únoru

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V únoru jsem složil úspěšně státní závěrečné zkoušky. Dočetl jsem se někde, že sociální a zdravotní mi ještě bude pojišťovna platit do následujícího měsíce po vykonání státní závěrečné zkoušky. Chtěl bych se zeptat zda to tak opravdu je? Chtěl bych si tedy ještě v rozmezí února a března najít práci, aniž bych musel na úřad práce. Přitom bych si ještě vydělával penízky na DPP.


odpovídal(a): Redakce

Další studium a poplatky

Dobrý den, nejdříve jsem rok studoval magisterské studium, to jsem nedokončil. Poté jsem 3 roky studoval bakalářské (úspěšně ukončení) a následně 2 roky navazující magisterské studium. Když půjdu po úspěšném dokončení tohoto navazujícího magisterského studia dále studovat, budu platit poplatky? Bude tam záležet, jestli půjdu studovat bakalářský/navazující magisterský/magisterský obor? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Sirotčí důchod a kombinované studium

Dobrý den, mám následující problém. Studuji dvě vysoké školy, jednu prezenčně a jednu kombinovaně. Ted jsem v magisterském studiu v prvnim rocniku a je mi 24, tudíž bych měla dokončit přesně do 26 let. Současně s tím ale pobírám sirotčí důchod a to byl jediný důvod proč jsem si dala prezenční studium. Ted ale resim problem, že budu urcite musel KS prodlužovat. Mohla bych se prosím zeptat jestli je lepší v tomto případě studium na PS ukončit a přijít o důchod nebo PS dodelat v terminu a prodloužit KS? Nevím jestli je stejný případ když bych PS dodelala nebo jestli budu muset stejne platit. Plus jsem četla na stránkách ČSSZ že někdy je mozne pobirat duchod i pri studiu na KS. Moc děkuji za odpověd. 


odpovídal(a): Redakce

Poplatek za nové bakalářské studium v případě neúspěšně ukončeného studia

Dobrý den, mám takovou situaci, že na začátku mého studia na VŠ jsem nastoupila do bakalářského studia, tam jsem měla vystudováno 2 semestry, poté jsem studium přerušila a nastoupila na magisterské studium, které mi bylo po 2 letech ukončeno. Poté jsem se vrátila na původní bakalářské studium, kde jsem studovala ještě 3 semestry, ale díky zdravotním a rodinným problémům mi bylo taky ukončeno. Chtěla bych se hlásit na další bakalářské studium, tak se chci zeptat, jestli mi tomto případě budou uděleny poplatky za celé studium. Popřípadě jestli bude mít i nějaký vliv, že ono další studium bude na jiné univerzitě. Mockrát děkuju za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění a ukončení studia

Dobrý den, v současné době studuji obor, který mě nebaví a budu se hlásit na obor jiný, zároveň mám brigádu na DPP. Zvažuji teď několik možností jak postupovat a mám k tomu spoustu otázek, na které je těžké najít odpovědi. Je mi jasné, že jakmile přestanu být studentem, musím platit sociální a zdravotní pojištění. Studentem přestanu být buď ihned, pokud sama ukončím studium. Nebo až mě sama škola vyhodí. A to může být v březnu, nebo klidně až v květnu. V červnu už mě čeká zápis do nového oboru (pokud budu přijata). Ocitám se teď v situaci, kdy nevím, jak "rychle" chci "ztratit" status studenta. Čím déle zůstanu studentem, tím méně dní mi zbývá na bezplatné bakalářské studium. Svou současnou brigádu mám moc ráda a nerada bych o ni přišla. Hodlám v ní tedy pokračovat. Myslím ale, že mi firma smlouvu nezmění. Přišla jsem s nápadem najít si ještě poloviční úvazek (abych měla čas jak na brigádu, tak na přípravu na přijímačky). Ale okolí přišlo s tím, že když přestanu být studentem a budu mít "jen" brigádu a poloviční úvazek, nebude se mi to počítat na důchod... Ze všeho jsem zmatená, naštvaná, že se takové věci neučí nebo se o nich nemluví na školách a chvílemi se začínám bát, co se mnou teda bude. Hlavní otázka: Na co všechno se má student, který zanechává studia, ale plánuje studovat za určitou dobu dál, připravit? Co všechno si musí zařídit, kam zajít, kde se ptát, kde hledat, jak se z toho všeho nezbláznit?


odpovídal(a): Redakce

Sleva na poplatníka a sleva na dítě u studenta

Jako rodič uplatňuji v rámci ročního zúčtování daně z příjmu u svého zaměstnavatele (jiné příjmy nemám) slevu na dítě (student - v r. 2019 skončí studium na gymnázium). Dcera si během roku 2018 vydělala na různých brigádách celkem cca 30.000 hrubého. Někde měla DPP a sraženou srážkovou daň. Na jedné brigádě podepsala 2. července růžové prohlášení a pracovala na DPČ, přičemž obdržela za práci v červenci a srpnu na účet celkem 21.000 Kč. Chtěli bychom jí udělat daňové přiznání, které by se pravděpodobně mělo finančně vyplatit. Můj dotaz: Může si dcera ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na poplatníka a souběžně ji mohu vykazovat já (rodič) u svého zaměstnavatele jako slevu na dítě? Mám obavy, aby to nebylo považováno svým způsobem za duplicitní neoprávněné snížení daně z příjmu, které by uplatňovali 2 osoby současně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňové přiznání

Dobrý den, minulý rok jsem celý rok pracoval u jednoho zaměstnavatele. Nejdříve DPP, pak DPČ. O prázdninách mi nestačil poplatník a vznikl mi přeplatek cca 700 Kč. Pak jsem 2 měsíce zaskakoval za kamaráda u jiného zaměstnavatele (DPP), kde byl výdělek cca 150 Kč první měsíc, druhý měsíc kolem 300 Kč, směšné částky... U druhého zaměstnavatele (kde jsem si vydělal těch směšných cca 450 Kč) jsem tedy neměl podepsaný růžový papír a odváděla se daň. A já se ptám, zda mi daňové přiznání udělá můj stálý zaměstnavatel nebo budu muset sám, když jsem měl 2 práce současně? Co jsem se ale dočetl, tak tyto částky se neberou v potaz a můj hlavní zaměstnavatel, kde mám podepsaný růžový papír, mi je schopný udělat daňové přiznání a druhý zaměstnavatel v tom nehraje roli, protože by se měla odvádět srážková daň, která nemusí být v daňovém přiznání uvedena. Je to teda v pořádku? Nechci jim zbytečně nechávat 700 Kč, když se mi mohou vrátit. Hlavně mi zbývají poslední 2 týdny. Popř. co by se stalo, kdybych daňové přiznání vůbec nepodal i když bych podle zákona měl? Zjistí se to nějak a dostanu sankce nebo ...? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Může student dosáhnout na mateřskou při DPP?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s mateřskou. Jsem studentka posledního ročníku SŠ. Od 1.4.2018 do 31.12.2018 jsem pracovala na DPP a můj měsíční příjem nepřesáhl 10.000,-. Je nějaká možnost jak dosáhnout na mateřskou, na kterou bych nastupovala až v lednu 2020? Pomohlo by kdybych si začala sama platit soc. pojištění a nebo nastoupila aspoň na poloviční úvazek? Nebo jaké jsou další možnosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Status studenta a zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci. V červnu budu mít Ing. státnice (všechny předměty a diplomová práce splněna), pokud je neudělám, budu muset na náhradní termín a po dobu mezi prvním a náhradním termínem státnic ztratím statut studenta (tedy musím platit zdravotní pojištění a popřípadě sociální pojištění). Ale zajímalo by mě, pokud už budu mít zároveň podanou přihlášku na jinou VŠ na bakalářské studium a budu na danou VŠ přijat, zda budu mít normálně statut studenta v období mezi nevykonanou státní zkouškou na první VŠ škole a zápisem na novou VŠ školu (je zde nějaké peněžní omezení pro výdělečnou činnost například za měsíc, když bych v tomto období pracoval a měl statut studenta?). A také mě zajímá, zda nebude vadit souběh obou těchto studií (předpokládám že ne), či to nebude podléhat nějakému poplatku (bakalářské studium na první škole řádně ukončeno a můj věk bude 24 let)


odpovídal(a): Redakce

Poplatky za delší studium

Dobrý den, mám za sebou 4 roky neúspěšného pětiletého Mgr. studia a tak jsem ted musel platit poplatky celou dobu u jiného Bc. studia. To jsem absolvoval úspěšně, tak se chci zeptat, zdali v navazujícím Mgr. studiu budu platit poplatky opět a nebo už ne, jelikož bych měl mít ještě 2 roky z neuspesneho Mgr. studia (limit tam byl 6 let) a jestli se tedy počítá Nmgr. stejně jako Mgr. do stejné kategorie.