FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pružná pracovní doba

Pěkný den, obracím se na Vás s prosbou o výklad § 85 odst. 3 zákoníku práce. Zaměstnavatel zavedl pružnou pracovní dobu, a to pružné měsíční pracovní období, přičemž je zaměstnanec povinen v období kalendářního měsíce odpracovat pracovní dobu připadající na tento měsíc. Délka pracovní doby je stanovena na 40 hodin týdně. Základní pracovní doba je stanovena takto: pondělí, středa 8,00 – 17,00 hodin úterý, čtvrtek 8,00 – 14,00 hodin pátek 8,00 – 13,00 hodin Volitelná pracovní doba je stanovena takto: pondělí, středa 6,30 – 8,00 hodin 17,00 – 18,30 hodin úterý, čtvrtek 6,30 – 8,00 hodin 14,00–18,30 hodin pátek 6,30 – 8,00 hodin 13,00 – 18,30 hodin V závislosti na dopravní obslužnosti nastupuji do zaměstnání každý den v 6,30 hod. a odcházím po uplynutí základní pracovní doby. V týdnu tak odpracuji rovných 40 hod. (PO, ST - 10 hod., ÚT, ČT – 7 hod., PÁ – 6 hod.) Vzhledem k nepravidelnému rozložení pracovní doby v jednotlivých dnech v týdnu je však pro konečný součet odpracované doby v měsíci rozhodující, kterým dnem měsíc začíná a končí, popř. na který den připadne státní svátek či který den je čerpána dovolená. Tímto způsobem dochází ke vzniku přesčasových hodin nebo naopak odprac. hodiny chybí. Můžete prosím vysvětlit, jak při pružné pracovní době za popsaných podmínek správně uplatňovat ustanovení § 85 odst. 3 zákoníku práce o čtyřtýdenním vyrovnávacím období? Jak (a je vůbec nutné?) řešit situaci, když konec měsíce nastane uprostřed týdne, v uplynulém měsíci bude přebývat či chybět několik hodin, ale v každém týdnu bylo odpracováno 40 hodin? Není v rozporu, že pracovní řád stanoví pro celkové penzum pracovní doby měsíční období zatímco zákoník práce čtyřtýdenní vyrovnávací období? Děkuji za Vaši pomoc. Dagmar K.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Provádění stavby svépomocí

Dobrý den, dostali jsme stavební povolení na provedení půdní vestavby, pracovnice stavebního úřadu po nás požaduje provedení stavby dodavatelskou firmou s odvoláním na §160, §103 a §104. Můžeme přesto některé stavební úpravy provádět svépomocí? Děkuji,hezký den MK



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, město nám nabízí k odkoupení městský…

Dobrý den, město nám nabízí k odkoupení městský byt ve kterém bydlím. K bytu byla provedena přístavba a byt se tak zvětšil o jednu obytnou místnost. Avšak přítavba není zkolaudovaná. Přesto město nabízí tento byt včetně přístavby a na katastrálním úřadě evidují již byt o tuto místnost zvětšený. Můj dotaz zní, jestli je nutná dodatečná kolaudace nebo to není nutné, když už město nahlásilo byt i s přístavbou na katastrálním úřadě? A v přípdadě, že dodatečnou kolaudaci doporučujete, je tato pozdní kolaudace sankciována? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, měl bych dva dotazy. První se týká podílového spoluvlastnictví. Když poloviční spoluvlastnik nemovitosti připojil k této nemovitosti svůj přístavek, a to v rámci stavebního řízení, hrozí, že by tímto takřka nevědomky získal na podílu na této nemovitosti nadpoloviční většinu a tudíž mohl získat rozhodovací právo o celé nemovitosti? Např. o využívání společných prostor, souhlasy se stavebním řízením v ostatních jednotkách nemovitosti atd. V katastru podíly na nemovitosti po jeho stavbě znovu zapsány nebyly. S tím souvisí opačný dotaz - jestliže vlastník jednotky posune hranice nebytového prostoru ve svůj neprospěch (zvětší společné prostory-chodbu), ztratí tím automaticky polovinu své původní výměry, která mu náležela ze společných prostor domu, jestliže jich původně byla právě jedna polovina? A druhý dotaz: Myslíte si, že je podílový spoluvlastník jednotek v nemovitosti oprávněn nesouhlasit s určitou stavbou? Jedná se o kuchyň, která se přesune ze strávající restaurace v I. NP o patro výš do stávajícího nebytového prostoru. Spoluvlastník, jenž je proti, nevlastní přímo sousedící jednotky s touto kuchyní a namítá, že mu to znehodnotí investici. Jak se dá posoudit relevance jeho tvrzení, když ta kuchyň ještě neexistuje? Takže to vypadá na soudní řízení... Děkuji za názory.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Živnostenské podnikání

Dobrý den Jsem zaměstnán v trvalém pracovním poměru a chtěl bych k tomu pronajímat auta. Je zapotřebí živnost? Jak mám postupovat, abych tuto činnost mohl provozat? Děkuji za Vaši odpověď Tomáš Mindek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, dědění

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Dlouholetá kamarádka si koupila byt, jelikož nemá rodiče a je rozvedená, požádala mně jestli bych jí ručila na hypotéční úvěr se zástavou bytu s tím, že pokud jí pomůžu splácet hypotéku,sepíše závěť a napíše mi 1/2. Jelikož je rozvedená a má jedno nezletilé dítě, tak jí bylo notářkou řečeno, že pokud by přišla o život, vše stejně zdědí její dcera.V bance jí bylo řečeno, že jsme měly hypotéku žádat společně, jenže tohle nevěděla. Je nějaká možnost jak by mohla převést bezplatně ? bytu, když jsem vedená jako ručitel a pomáhám splácet část hypotéky?Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím o posouzení této situace:Majitel vozidla š…

Prosím o posouzení této situace:Majitel vozidla š 120/panX/ si zakoupil nové vozidlo a protože škodovka byla v dobrém stavu, dohodl se s panem Y že mu vozidlo zapůjčí k užívání a provozu s tím, že nebude proveden převod v evidenci vozidel na městském úřadě /10000/. Sepsali nenotářskou smlouvu, podle které pan Y odpovídá za provoz vozidla, technický stav, sepsání a úhradu smlouvy povinného ručení , havarie, bezpečnost vozidla atd, jako kdyby byl majitelem pan Y. Uživatelem a provozovatelem se tedy stává pan Y, majitelem zůstává pan X.Dotaz: Chrání tento způsob zápůjčky včetně sepsané smlouvu pana X před jakýmikoliv následky, které mohou z provozu vozidla vzniknout?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dluhy, SJM

Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala na rizika, spojená se sňatkem s mužem, který měl v minulosti problémy se splácením půjček. Bohužel již neví, jaké dluhy a u jakých společností má. Lze toto nějak dohledat a začít dluhy splácet? Pokud ne, je možné, že by po svatbě mohl být exekutován např. můj osobní bankovní účet nebo majetek, který v manželství zakoupím na své jméno (např. automobil). Moc Vám děkuji za odpověď. Renata


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz.Moje firma a já mám stále…

Dobrý den,mám dotaz.Moje firma a já mám stále trvalou adresu v rodinném domě,kde jsem bydlela a majitel (přítel),mi po 10 letech vyměnil zámek a znemožnil mi přístup do domu.Policie mi řekla,že je to občansko právní jednání, ať se obrátím na soud. Žili jsme ve společné domácnosti a vše mu tam zůstalo i mé účetnictví. Nemohla jsem podat daňové přiznání, a mám tak velké problémy s F.Ú. Co mohu proto udělat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu jak učinit výmaz z…

Dobrý den, prosím o radu jak učinit výmaz z obchod.rejstříku : byl jsem místopředsedou SVJ, v roce 2006 jsem prodal byt v os.vlastnictví zmíněného SVJ a v jednom z bodů Stanov SVJ je uvedeno, že v případě prodeje bytu tato funkce zaniká. Jsem však nadále veden v obch.rejtříku jako místopředseda SVJ i přesto, že jsem několikrát e-mailem žádal o výmaz z obch.rejstříku ke Krajskému soudu z důvodů výše uvedených, ani mi neodpověděli. U prodeje bytu v roce 2006 jsem si dal podepsat dvěma vlastníky SVJ prohlášení, že jsem byt prodal a tudíž oznamuji zánik funkce. Mám toto prohlášení odeslat ke Krajskému soudu? Nevím jak postupovat. Děkuji za odpověď.S pozdravem By



odpovídal(a): Redakce

dobrý den, můj dotaz je v souvislosti se zpětně…

dobrý den, můj dotaz je v souvislosti se zpětně přiznaným starobním důchodem v souběhu s výdělečnou činností. Zaměstnanci byli mylně ze strany zaměstnavatele informováni o snižování počtů v organizaci a na základě těchto informací se spoléhali na budoucí výplatu odstupného. Organizační změny byly zrušeny a zaměstnanci si zpětně od 1.1. požádali o starobní důchod (podmínky splňují). Problém je v tom, že mají pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Je možné, aby zaměstnavatel sjednal pracovní smlouvu na dobu určitou zpětně od 1.1.?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Správní žaloba

Dobrý den,Krajský úřad mně potvrdil rozhodnutí správního orgánu I.stupně zákaz řízení motor.vozidel na 14měsícu.Podal jsem žalobu proti tomuto rozhodnutí Magistrát mi nechce vydat RP a nezajímá ho jak žaloba dopadne. Může takhle postupovat a nevydat RP? K čemu je potom podání žaloby proti rozhodnutí dobré, když musím trest vykonat?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod pozemku

Dobrý den, zvažuji zakoupit pozemek.Poruším nějakou právní normu,jestli-že pozemek bude zaměřen pouze na mapě,(geometrický plán),bude uzavřena kupní smlouva,zanesen vklad do katastru a pak budou teprve vyznačeny body - mezníky v terénu vlastnické hranice nového pozemku? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Srážky ze mzdy, náhrada škody

Dobrý den, má otázka směřuje ke škodě způsobené zaměstnavateli. Jak je to s hrazením škody, kterou jsem zaměstnavateli způsobil? Vedení naší firmy totiž chce, abych podepsal souhlas se srážkami ze mzdy předem. To tedy chápu tak, že např. v pondělí podepíšu souhlas, v úterý se stane škodní událost a já se ve výplatní den dozvím o srážce ze mzdy bez jakékoliv informace. Může se toto stát? Vedení firmy mi sdělilo, že se to tak stát nemůže, pouze bude méně administrativy. Děkuji za informace, J. Černý.


odpovídal(a): Redakce

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak to je s dohodou o provedení práce. Pro letošní rok je limitní počet hodin 150, že? Mohu mít dohodu u více zaměstnavatelů? Jak je to potom s limitem počtu hodin? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemní smlouva

Dobrý den jedná se mi jak dobře postavit smlouvu o nájmu s přítelkyní mého syna o ubytování v rodinném domě, který není napsaný na syna, ale na mne.Jak zajistit placení a výpověď, dá se to dát do smlouvy a platí vystěhování bez jakýkoliv náhrady na jiný byt? Musí mít trvalí pobyt u nás? A nájem musím zdanit jako příjem? Předem děkuji Pavlovská M.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, náš nájemník měl pronajat byt za nižší…

Dobrý den, náš nájemník měl pronajat byt za nižší nájem s tím, že si byt sám zrekonstruuje,a to částkou 300 tis. Kč a že nesmí byt bez našeho souhlasu pronajímat. Byt pronajímal bez našeho souhlasu a tak jsme mu dali výpověď. Výpověď převzal, v zákonem stanovené lhůtě ji u soudu nenapadl. Po 2 měsících od uplynutí výpovědi nám od něj přišel dopis se znaleckým posudkem, že žádá 1,8 mil. Kč s tím, že provedl rekonstrukci za 1,025 mil. Kč a dle znal. posudku došlo ke zhodnocení bytu vloženou investicí o 1,6 až 1,8 mil. Kč. Podotýkám, že náš souhlas, jako majitele domu k rekonstrukci vyšší než 300 tis. Nikdy neměl a ani souhlas k podnájmu nikdy neměl. Ve smlouvě o nájmu navíc bylo ustanovení, že v případě výpovědi z důvodu nedovoleného podnájmu nemá nárok ani alikvotní část povolené investice 300 tis. Takto by mohl totiž přijít kdokoliv, kdykoliv z nájemníků a chtít cokoliv. Má vůbec na něco nárok? Nemohl on či jeho znalci spáchat trestný čin pokusu o podvod či nějaký podobný TČ? Velice děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu: nájemce v obecním bytě…

Dobrý den, prosím o radu: nájemce v obecním bytě provedl se souhlasem majetele a na základně stavebního povolení přístavbu-rozšíření bytu o část chodby.Byt dále užívá, ale nebyly provedena kolaudace přístavby. V současné době se jedná o prodeji bytů nájemníkům. Město-majitel bytu-odprodává byt dle nové výměry. Je nutné ještě před prodejem provést kolaudaci přístavby? Pokud by se tak nestalo, jedná se závadu, pro kterou by se nemohl byt odkoupit? Pokud by k odkoupení došlo, v jaké výměře bude zapsán byt v katastru nemovitostí u kupujicího-v původní nebo ve zvětšené o přístavbu? Prosím, poraďte postup právních úkonů. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společenství vlastníků jednotek, rozhodování

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu týkající se hlasování na Shromáždění vlastníků jednotek. Jaké množství hlasů vlastníků je zapotřebí pro vytvoření nových vchodových dveří ze zadní strany budovy- domu. Podotýkám, že jde o nosnou zeď a žádné dveře tam nikdy nebyly. Nejsem si jista, zda musí souhlasit všichni vlastníci a nebo pouze ¾ hlasů všech vlastníků jednotek. Děkuji moc předem za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeložení

Zaměstnavatel mi oznámil, že firma se bude stěhovat na fiktivní adresu, má pozice se neruší, ale měla bych ji vykonávat v jiném městě kde má firma Logistické Centrum, což je přes 200 km (pro mne nereálné). Pravděpodobně se chce vyhnout vyplacení odstupného. Jaké mám teď možnosti a jak mám sále postupovat? S pozdravem Monika Němcová