FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, nadbytečnost

Dobrý den, Po třech letech zaměstnání bez jediné absence. Byl jsem delší dobu na nemocenské a zaměstnavatel přijal na mé místo nového pracovníka pravděpodobně s dotací od úřadu práce. Nyní chci nemocenskou ukončit a vrátit se do práce. Mé místo je však obsazeno a zaměstnavatel mi nechce dát původní práci o kterou mám zájem, ale nabízí mi jinou pracovní pozici, ale za dosti nižší plat a ta práce mi náplní ani povahou nevyhovuje. Bylo mi řečeno, že když nabízenou nevýhodnou pozici nepřijmu, nemám nárok na odstupné. Má původní pozice se neruší. Je to skutečně tak ? Na co mám nárok? Ve skutečnosti mne zaměstnavatel přijmout ani příliš nechce, protože je špatné ekonomické situaci a zaměstnance spíše propouští. Nabízí mi ale "jakousi formu vyrovnání odměnou" pokud odejdu z práce už mne nadále nebude zaměstnávat. Výše této odměny je jen na dohodě mezi námi. Nechápu proč volí tento způsob a myslím, že bych měl dostat klasikou výpověď pro nadbytečnost a odstupné ve výši tří měsíčních platů. Děkuji za odpověď Martin


odpovídal(a): Redakce

Pracívní náplň

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ,zda zaměstnavatel vám nutí dělat měsíční výkazy jestl na to má právo?Tvrdí že jak ho nebudu dělat tak mi nezaplatí mzdu?Jsem v ČID 2,STUPEN,PRACUJI jako strážný na recepci. Děkuji za odpověd a přeji příjemný den.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpovědní doba, pracovní neschopnost

Dobry den . Potrebovala bych poradit . Dostala jsem vypoved s dvou mesicni vypovedni lhutou koncici 31.7.2016.z duvodu zruseni casti organizace .obavam se ze jsem neplanovane otehotnela .mohu nastoupit na neschopenku? Byla by mi neschopenka vyplacena a posleze i materska? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na práci přesčas. Pracuji ve firmě, kde máme dobrovolné přesčasy v týdnu a od května máme 2x nařízený 8 hodinový přesčas na sobotu. Pracuji ve dvousměnném provozu tento nařízený přesčas vychází vždy na ranní směnu. Nyní od července firma přechází na období červenec - srpen jen na ranní směnu a to z důvodu letních dovolených a zároveň nařídila všechny soboty jako práci přesčas a to z důvodu § 93 kde uvedený důvod je : včasná dodávka zákazníkovi. Firma nemá žádný vnitřní předpis a ani kolektivní smlouvu s odbory. Chtěla bych vědět zda při odmítnutí nařízeného přesčasu, kdy firma vyhrožuje odebráním prémií a neomluvené absence má na tento postup právo i přesto, že zaměstnanci konají práci přesčas v týdnu a zda je rozdíl mezi těmito přesčasy. Vím, že pokud se překročí limit 150 hodin za kalendářní rok by v podstatě nařízený přesčas pro pracovníky již neplatil. Ještě vykonávané přesčasy tj. 16 hodin v měsíci jsou strženy zaměstnanci do konta 2 a jsou mu propláceny až za rok. Je proplacen pouze příplatek za přesčas. Děkuji za Vaší odpověď Červenková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemocenská

dobrý den mám dotaz a nevím kam se obrátit.Jsem od 20.5 na nemocenské a dosud jsem nedostala od zaměstnavatele nemocenskou ani od sociálu,nevím co s tím kam mám tedy zasílat papír ohledně peněz vystavený lékařem.Poradíte nebo pomůžete mi? Jarmila Kochloffelová Ćeské Budějovice


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pružná pracovní doba

Jsme zaměstnanci pobočky zdravotní pojišťovny. Dosud jsme měli v kolektivní smlouvě stanovenou pružnou pracovní dobu, která v období 52 týdnů po sobě jdoucích nesměla přesáhnout v průměru stanovenou týdenní pracovní dobu. Nyní však zaměstnavatel přistoupil ke změně z důvodu údajného rozporu s paragrafem 85 Zákoníku práce a stanovil nám pevnou pracovní dobu odpovídající otevírací době poboček. Argumentuje tím, že pokud máme pevně dané úřední hodiny, nemůžeme uplatňovat pružnou pracovní dobu. Nyní to v praxi vypadá tak, že na pobočkách, kde pracuje 2 a více zaměstnanců je v době 9-14 hodin obsluha klientů zajištěna všemi zaměstnanci, mimo tuto dobu na pracovišti zůstává dohodnutý počet lidí, ostatní můžou dle potřeby pružit, ale tak, aby byl zajištěn hladký průběh obsluhy klientů. Podmínkou je, abychom na konci měsíce měli odpracovaný potřebný počet hodin. Podle nového nařízení by měla být praxe taková, že všichni zaměstnanci budou na pobočce přítomni po celou dobu úředních hodin, což je v pondělí a ve středu do 17.15 hod a v úterý a ve čtvrtek do 15.45. Vzhledem k tomu, že na těchto místech pracují téměř bezvýhradně ženy, je jasné, že toto rozhodnutí nám značně zkomplikuje náš osobní i rodinný život. Tento problém se týká několika desítek poboček po celé republice. Chceme se zeptat, zda dosud platná pružná pracovní doba je opravdu v rozporu se Zákoníkem práce.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den, do PP jsem nastoupila 19.4.2016 se zkuš.dobou 2 měsíce.Dne 16.6.2016 jsem v 8.oo hod převzala od zaměstnavatele a podepsala převzetí oznámení o ukonč.PP ve zkuš.době.Ve 12 hod téhož dne jsem odešla k lékaři a ten mi vypsal neschopenku od 16.6.2016.(Pracuji na plný úvazek).Mohu se bránit,že tento den jsem v pracovní neschopnosti a nemůže mi firma ukončit PP ve zkuš. době ? Díky za radu Johana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Dobrý den, dne 30.5.2016 jsem podala výpovvěď z pracovního poměru a s dvouměsíční výpovědní lhůtou, takže pracovní poměr bude ukenčen 31.7.2016. Na to zaměstbnavatel reagoval tím, že mi dosud nebyla vyplacena mzda za měsíc duben. Mohu v tomto případě z důvodu nevyplacení mzdy překvalifikovat svou podanou výpověď na okamžité zrušení pracovního poměru a bude podle toho posuzována i podpora v nezaměstnanosti?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Porušování pracovněprávních předpisů

Dobry den, volam sa Martin Tichy, zijem a pracujem v Prahe a mam otazku : Pracujem pre firmu XY a mame sefa, ktory ma problem s alkoholom a ovplyvnuje ho to v roznych veciach, napr. v dochadzke, naladovosti, uvazovani... Jeho nadriadeny mu to schvaluje a tak isto upravuje aj jeho hodiny v dochadzke a nemam istotu v tom, ze kebyze tuto vec nahlasim na personalne, ci by som s tym nejak pochodil... Mohol by som proti svojmu sefovi podat peticiu, dajme tomu, aby ho prelozili na ine miesto, prepustili, alebo udat takuto udalost na urad prace ? Mam nejaku sancu na uspech aby sa takato vec vyriesila, alebo nejaky iny postup, co by sa s tym dalo spravit ? A mam vobec nejaku istotu, ze by sa moja snaha vyriesit tuto zalezitost neobratila proti mne ? Velmi pekne dakujem za Vasu odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemoc z povolání

Dobry den, Pracuji na lakovně 5 let a šel jsem na dobrovolnou operaci strabismu. Po operaci nejsem schopen vykonávat dál svojí práci.vztahuje se na to nemoc z povolání? Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš Plonka



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné

děkuji moc za Vaši radu,která mi zodpověděla pochybnosti, které jsem měla -Poslední nejnovější dotaz PŘELOŽENÍ NA JINOU POZICI. Přesto bych Vás poprosila ještě o jednu radu. U zaměstnavatele jsem novou pozici odmítla, protože pro mě nebyla výhodná takže mi vznikl nárok na odstupné. Podle informací které jsem si zjistila ze zákoníku práce mi náleží 2 měsíční výpovědní lhůta + 3 měsíce odstupné,protože u firmy pracuji 3 roky.Zaměstnavatel mi oznámil,že mi dá 2 měsíční výpovědní lhůtu + 2 měsíce odstupné. Podle mého na to nemá právo a musí mi dát 3 měsíce odstupné,ale bohužel nevím jestli existuje nějaká klička podle které by měl nárok mi dát pouze 2 měsíce a nebo to chce jenom zkusit, zda jsem informovaná a přistoupím na to. Nic jsem mu zatím nepodepsala s tím,že chci čas na to,abych si zjistila veškeré informace. Děkuji moc za ochotu a vyřízení


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, přemístění zaměstnavatele

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené,která mi končí 30.1.2018 (3 roky).Můj zaměstnavatel prodal podnik i se zaměstnancema,mě prý nemohl,protože jsem na RD,což jsem se dozvěděla od kolegů.Moje pracovní místo tímto není a nebude,protože zaměstnavatel(s.r.o.) v mém městě už žádný podnik nemá.Chtěla bych se zeptat jak mám potom postupovat,kdy a jak mu dát vědět,že mi končí RD a na co mám právo.Smlouvu mám na dobu neurčitou.Děkuji JOJA


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeložení na jinou práci

Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu v pracovním právu. Pracuji u firmy 3 roky, zaměstnavatel nám oznámil,že naše pracovní pozice se bude rušit a vznikne jiná pozice a my budeme mít možnost nabídku přijmout nebo odmítnout. Bohužel nám ještě nikdo neřekl zda pracovní pozice bude mít stejné platové podmínky v podstatě o tom nevíme vůbec nic. Potřebovala bych vědět jestli mám právo novou pozici odmítnout a jestli mám v tomto případě nárok na odstupné. Pokud bych novou pozici odmítla a dostala jsem výpověď a zaměstnavatel mě nutil po dobu výpovědní lhůty,abych vykonávala jinou práci než kterou mám v původní smlouvě jestli má k tomu právo a nebo já to můžu odmítnout. Také bych se chtěla zeptat až nám zaměstnavatel oznámí nové podmínky nové pracovní pozice,jestli je povinen nám ukázat hned novou pracovní smlouvu pokud na tom budu trvat ,nebo s jejím obsahem nás může informovat jenom slovně. Děkuji moc za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, v zákonu č. 234/2014 Sb. o státní službě je v § 188 odst. 6 uvedeno, že: „K výběrovému řízení se mohou přihlásit státní zaměstnanci ve služebním poměru na dobu neurčitou...“ Ne všichni zaměstnanci mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, takže jsou diskriminováni a nemohou se přihlásit do výběrového řízení na vyšší post. V rámci práce na operačních programech financovaných z EU jsou na některých ministerstvech zaměstnanci dlouhodobě zaměstnáni na smlouvu na dobu určitou. Tuto smlouvu na dobu určitou mají podepsanou mnohdy i vícekrát, není výjimkou, že mají i pátou smlouvu (uzavíráno na 2-3 roky). Zaměstnanci ministerstva v rámci fondů měli údajně výjimku ze zákoníku práce, proto jim byla neustále dávána nová smlouva na dobu určitou. V současné době pod služebním zákonem však i tito zaměstnanci dostali smlouvu na dobu určitou, osobám na místě představených byla hromadně pracovní smlouva změněna na dobu neurčitou tak, aby mohli svá místa obhájit. Je možné toto ustanovení napadnout? Jak proti tomu bojovat? Není nějaká výjimka např. s počtem odpracovaných let nebo s ohledem na pracovní poměr s neustále se obnovující smlouvou na dobu určitou? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou, skončení

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mám se zaměstnavatele již podruhé smlouvu na dobu určitou a to do 30.4. 2016. Jsem momentálně dlohodobě nemocen. Dne 29.4. 2016, tedy jeden den před vypršením smlouvy, mi bylo telefonicky sděleno, že se mnou již nadále nepočítají a že si mám přijít pro zápočtový list a odevzdat svěřené věci. V předchozím zaměstnání jsem byl dva týdny před vypršením smlouvy písemně informován, že již se mnou nadále nepočítají. Chtěl bych vědět, jestli je lhůta o konci, nebo pokračování pracovního poměru nějak určena zákonem? Jelikož na úřadu práce chtěli vědět, jestli mám písemnou formu o tom, že se mnou zaměstnavatel už nepočítá a že to má vliv na výšši podpory v nezaměstnasti. A zda li je možné se proti tomu nějak bránit? A nebo, jestli se na tento případ nevztahuje ( myslím tím, že jsem nebyl včas uvědomen, že se mnou nepočítají) jaká si "opce" a automaticky se mi smlouva neprodlužuje na dobu neurčitou? Momentálně jsem stále v pracovní neschopnosti.. Předem mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem A.T.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Krácení dovolené, rodičovská a mateřská dovolená

Dobrý den,prosím Vás o radu ohledně zaměstnavatele.Když jsem otěhotněla,šla jsem na neschopenku od 7.1.2013,z důvodu rizikového těhotenství a z neschopenky jsem hned koncem června nastoupila na mateřskou dovolenou a zní hned na rodičovskou,na které jsem třetí rok.Jde o to,že jsem si nevyčerpala dovolenou.Byla jsem s PaM domluvená,že si dovolenou vyberu po ukončení rodičovské dovolené.Jenže chci dát v práci výpověď,nechci se začátkem července vrátit.Mám vůbec nárok na nějakou dovolenou(máme 25 dnů)?Musí mi ji zaměstnavatel proplatit? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Zdravím, měla bych takový dotaz. Přítel pracuje jako kuchař. Má ve smlouvě napsáno, že dělá na poloviční úvaze tzv. zkrácený pra. poměr (při tom dělá plný úvazek a 14 hodin denně) plat má napsaný na 5600,- při tom bere víc a napsané tam má nerovnoměrná prac. doba. Přítel by potřeboval dát výpověď. Jak je to s výpovědní lhůtou? Ve smlouvě má, že se řídí ustanovením 45 zákoníku práce. Je šance, že by tam nemusel být 2 měsíce? Potřeboval by odejít co nejdříve... Není u zkráceného úvazku, výpovědní lhůta menší? děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní pozice

Dobrý den. Lze u běžného zaměstnavatele (nestátní složka) zaměstnance jmenovat do vedoucí pozice, pokud má tuto možnost sjednanou v pracovní smlouvě, ve které je sjednaná pracovní pozice jiná, než zamýšlené jmenování - nižší úroveň. Děkuji za odpověď. Radek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní smlouva

Dobrý den, chtěla bych se prosím vas teptat ohledně toho jak postupovat, když mám Smlouvu na dobu určit za dlouhodobou nemoc Pani. Ta mela přijít už ted v dubnu zpět do prace a Ja dostat novou smlouvu na dobu určitou. Jenže Pani si neschopenku prodlouzils a me Pani manažerka nechala stále za Pani co je na neschopence a žádnou smlouvu mi tedy nedala. Chci se zeptat jak bych mela postupovat, protože jsem Jeste ke všemu zjistila ze jsem těhotná a bojím se ze me manažerka jak Pani z neschopenky přijde nedá smlouvu nebo az zjistí ze jsem těhotná vyhodí. To by me mohla vyhodit? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní cesta

Dobrý den, Pracuji již delší dobu v oblasti kde se předpokládají zahraniční služební cesty. Nyní však pečuji o malé, ještě né roční dítě. Podle paragrafu 240 zákonníku práce jsem s nynější zahraniční cestou souhlasil. Má služební cesta byla naplánována na zhruba čtyři týdny a blíží se doba jejího vypršení. Vypadá to však že bude nutné její prodloužení. Paragraf ale neovoří nic o prodlužování takových cest.(alespoň co lze dohledat na internetu.) A já nevím zda s takovým prodloužením musím souhlasit, nebo to záleží na potřebách zaměstnavatele. Prosím o vysvětlení. S pozdravem Václav