FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Průměrný výdělek

Dobrý den, můj muž byl 6 měsíců,duben až září 2016,nemocen (infarkt a následné 3 operce). Po ukončení neschopnosti podal sám v zaměstnání výpověď dohodou a přihlásil se na ÚP. Účetní v zaměstnání mu vystavila "Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti" kde mu uvedla výši průměrného výdělku 15.000,-. V měsících leden až březen 2016, před nemocí, ale jeho průměrný čistý měsíční výdělek byl 25.000,-. Výplata se skládala z 20.000,- základu hrubého + prémie a rizikové příplatky. Je výpočet účetní správný ? Z čeho se vypočítává základ pro podporu po dlouhodobé nemoci ? Pokud je výsledek účetní nesprávný, na koho se máme obrátit o pomoc? Předem děkuji za odpověď Marta Novotná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dovolená, mateřská dovolená

Dobrý den, máme zaměstnankyni na mateřské dovolené od 12.07.2016 do 23.01.2017. Po jejím skončení by si požádala o čerpání dovolené po mateřské dovolené, na kterou by jí za rok 2015 vznikl nárok (v roce 2015 více jak 60 dnů na MD). Zároveň jsme však jako podnik v insolvenci a je pravděpodobné, že rozhodnutím insolvenčního správce dojde k 31.10.2016 k ukončení pracovních poměrů. Výše uvedená zaměstnankyně k tomuto datu již splní podmínku více jak 60 dní na MD, tzn., že k 31.10.2016 bude mít nárok na 16,5 dne dovolené. Zároveň však stále bude na mateřské dovolené. Smí se jí tato dovolená k ukončení PP proplatit? Bude se krátit za dobu předchozí rodičovské dovolené do 11.07.2016? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba

Dobrý den, v práci jakožto reakci na zavření obchodu ve státní svátky, nám dali podepsat dodatek ke smlouvě, v kterém se objevila informace: "Pokud není směna naplánována na svátek, nenáleží zaměstnanci za tento svátek náhrada mzdy". Bylo nám to vysvětleno stylem, že za svátky budeme mít 100% pokud budeme v práci, ale pokud do práce nepůjdeme, musíme si onen svátek nadělat s odkazem na nepravidelnou pracovní dobu. Může si toto zaměstnavatel dovolit? Musím onen dodatek podepsat? Předem děkuji za odpověď Hezký den Martin m.buffi@seznam.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Doprovod

Dobry den mám těhotnou družku a chtěl bych se zeptat zdali mam nárok na celodenní uvolneni z práce?Pokud ji chci doprovodit k lekaři.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den, dali jsme zaměstnankyni ,která nastoupila 5.9.2016 do zaměstnání ,následně nemoc od 12.09. ,výpovědˇve zkušební době. Výpovědˇjsem vyhotovila 23.9. s tím, že pracovní poměr končí k 25.9.a zaslala doporučeně do vlastních rukou. Je tento postup správný, zaměstnankyně dostane zaplaceno prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Děkuji za odpovědˇ. J.B.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, pracovní doba

Dobrý den, může zaměstnanec pracovat z dní v kuse po 8 hodinách???? Prosím o vysvětlení a kde bych to našel v zákoníku práce. další dotaz prosím je: prosím, 1.2. 2016 jsem nastoupila po rodičovské dovolené a pracovat budu do konce roku 2016, (v lednu 2016 jsem byla ještě na RD). Bude mi zaměstnavatel krátit dovolenou, nebo mám nárok na roční výměru ( máme 25 dnů za rok


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dohoda o provedení práce

Dobrý den, mám dotaz ohledně smluv na DPD a DPČ, ukončila jsem HPP a vzhledem k tomu, že dálkově studuji, chtěla bych pracovat jen na zkrácený úvazek. Jde mi o to, abych měla v pořádku všechny odvody a kolik smluv takto mohu uzavřít. Ráda bych se vyhnula ÚP


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dohoda o rozvázání prac. poměru, odstupné

Dobrý den, přítelkyně podepsala v práci dohodu o rozvázání pracovního poměru ke konci měsíce, bez dvouměsíční výpovědní lhůty. Údajně kvůli finančním problémům firmy. Má nárok na dvouměsíční odstupné, nebo ne, když dobrovolně podepsala dohodu? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné, nemoc

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám právo na odstupné, když já žádám výpověď ze zdravotních důvodů, psanou lékařem, když zaměstnavatel nesplňuje dané omezení v práci,které mám napsané závodním lékařem. Neboť jsem se vrátila do zaměstnání s tím že nesmím vykonávat těžkou fyzickou aktivitu po dlouhodobé nemoci (mononukleoza, unavovy syndrom) a mám pracovat 8 h denně výjimečně 10h. Můj odborný lékař mi doporučil jít zpět do práce na zkoušku s tím že za dva měsíce půjdu opět na vyšetření zda mohu práci vykonávat, bohužel zaměstnavatel nedodržuje podmínky a nadřízený mi zdělil že jiná pozice je to samé, jsem proto nucena ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů. Mám nárok na odstupné? Dekuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Lékařská prohlídka

Zdravím, po několika letech a preventivních prohlídek jsem ve firme ze své vule požádal o změnu místa. Teď jsem byl vyslán na novou preventivní prohlídku a doktor mi změnil preventivní prohlídku na prohlídku vstupní. Argumentoval mi slovy ze ted mam vetsi rizika nez na predchozim pracovnim zarazeni. Má na toto nárok? A jaký vliv toto bude mít na případné problémy do budoucna. Práce je riziková a náročná na ruce. Takže která vstupní prohlídka by se mi počítala, tato nebo ta první před 5 lety? Další veci je že už tři měsíce pracují bez lékařské prohlídky, kdy ovšem toto je zapříčiněno zaměstnavatelem a doktorem. Žádost o prohlídku mi v práci dali pozdě a navíc v době dovolených, navíc změnili doktora u kterých lze absolvovat prohlídky. Dotyčný doktor měl navíc nemocenskou, takže objednaci doba byla skoro dva měsíce a teď navíc mi změnil typ prohlídky takže musím absolvovat další speciální vyšetření kde je dalších 14 dní čekací doba. Vše zařizují bez odkladu a ihned.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Dobry den po pracovnim urazu jse. Dostala inv duchod a zamestnavatel me po predlozeni lek posudku do 15 dnu neprevedl na jinou praci ani zadnou nenabidl. Ukoncila jsem prac pomer okamzitym zrusenim prac pomeru coz jsem pry mohla udelat. Zamestnavatel tvrdi ze jsem na to nemela pravo. Pokud pujdu k soudu mamna toto zruseni narok. Mam narok na nejake odstupne nebo ne? Uz me timto drzi zamestnavatel v sachu jelikoz podal zalobu na neplatnost vypo edi a ja jsem bez prijmu. Mam narok na nejake odskodneni? Dekuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu v oblasti ukončení pracovního poměru. Smlouvu mám na dobu určitou po dobu mateřské dovolené jiné zaměstnankyně.Ta si mateřskou již 2x prodloužila a naposledy sdělila, že nastoupí k 1.9. S touto informací jsem tedy pracovala a dle toho se zařídila (stěhování do jiného města apod.).Nyní, cca týden před nástupem se paní ještě neozvala personálnímu oddělení a není tedy zcela jisté, zda si mateřskou ještě po 3. neprodlouží, ještě se nerozhodla. Já s ukončením počítám. Můžete mi poradit, jak mohu ukončit prac.poměr k 31.8., i kdyby se paní z mateřské ještě nevrátila? Nejsem si jista, zda bych při jiném ukončení poměru, než-li ukončení mateřské zmíněné zaměstnankyně nepřišla o mateřskou já - jsem ve 3. měsíci těhotenství, do ochranné lhůty spadám. Děkuji za radu. V.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

mateřská, rodičovská dovolená, výpověď

Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem na RD s druhým dítětem, která mi končí 20.2.2017.Už před rokem se mi během čerpání RD snažil zaměstnavatel protiprávně ukončit pracovní poměr, který se mi podařilo odvoláním zachránit. Je tedy pravděpodobné, že v den nástupu práce dostanu výpověď. Zajímalo by mně, zda mi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr v den nástupu v případě, že bych mu předložila nemocenský lístek z důvodu dalšího těhotenství a zda bych měla nárok na další PPM a z čeho by se počítala ( z výše předchozí PPM, nebo nemocenské?)V případě, že bych těhotná nebyla, mám nárok na odstupné? Moc děkuji za Vaši radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost

Dobrý den chtěla bych vás poprosit o radu v bývalém zeměstnání jsem ukoncila pracovní poměr k 31.7.16 kde jsem pracovala 11 let a od 1.8.16 jsem nastoupila do nového zaměstání kde mám 3 měsíce zkušební dobu. Po 14 dnech jsem zjistila že jsem těhotná. Tak jsem se chtěla zeptat kdybych musela nastoupit na rizikové těhotenství jak by to bylo z nemocenskou a kdo by mi ji platil. Děkuji moc za odpověd a přeji hezký den. Gratclová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Srážky ze mzdy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu otázku.. Od března pracuji brigádně v jedné IT firmě (u soukromníka, byl jsem do tohoto měsíce student), od 1.8 jsme se domluvili že nastoupím na HPP... nicméně dnes jsem se dozvěděl přes telefon (od účetní) že pro můj obor je základní mzda nějakých 12 tisíc a z toho budu mít polovinu ve zkušební době (něco jako zkracený úvazek).. (plus nějaké odměny ke mzdě). Bližší info se dozvím tento týden až konečně dostanu smlouvu do ruky, důležité ale je, jestli má na toto zaměstnavatel právo (že mi strhne POLOVINU platu, prostě něco jakobych tam byl na zkrácený úvazek). Děkuji za odpovědi.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Dobrý den, zaměstnanec který je v insolvenci nepřišel již druhý den do práce a na telefony nereaguje. Je možné mu dát okamžitou výpověď? Předpokládáme že se hodí zpětně marod, navíc udělal dluh přes 35 000,- Jak postupovat aby nás nepoškodil více než se mu zatím povedlo. Děkuji ZV


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, mám problém v práci, kde mne chtějí donutit k odchodu z práce. Je to tu dlouho špatné a setkala jsem se tu s šikanou - ponižováním, odmítáním komunikace a spolupráce v době mého zaučování, odmítáním pomoci, shazování a odmítání mých pracovních postupů a rozhodnutí - bez současného návrhu lepšího postupu nebo řešení, neustálou kritiku a záměrné hledání chyb, několikaměsíční absenci jakékoliv kladné reakce na moji práci, zesměšňování mých pracovních schopností, odmítání předat mi potřebné informace nebo kontakty, odmítání odpovědí na mé dotazy k práci, nakonec totální ignoraci včetně absence pozdravů při příchodu a odchodu z práce. K tomu neustálé změny požadavků šéfa a ostatních pracovníků na to, co a jak mám dělat, většinou protichůdné, takže když jsem plnila nařízení jednoho, kritizoval a nadával mi někdo jiný, že tak je to špatně a pak zase naopak. Toto vše nejdříve ze strany kolegyně, ke které se postupně přidalo několik dalších lidí a následně i šéf. Ten se mne nejdříve zastával a snažil se sjednat nápravu, ale s tou kolegyní to nehnulo a protože ona je v této práci několik let a umí jí, zatímco já jsem tu pouze několik měsíců, tak se nakonec postavil na její stranu a mé další stížnosti na podmínky v práci a šikanu a žádosti o nápravu, už nechce řešit. Místo toho nyní z problémů viní mne a chce mne nátlakem donutit k okamžitému odchodu z práce. Ve zkušební době už nejsem, pracovní dobu dodržuji a ničím jsem hrubě neporušila pracovní povinnosti. Vyhodit mne tedy okamžitě nemůže. Ani vytýkací dopis a upozornění na jakékoliv nedostatky a lhůtu k jejich odstranění jsem žádný nikdy nedostala. Nějaké chyby jsem sice v práci dělala, ale nic zásadního a závažného. Navíc byly často právě díky té šílené atmosféře, ve které se ani pořádně pracovat nedalo. Kolegyně, která tuto práci dělá již několik let dělá běžně stejné drobné chyby, nebo i větší, ale u ní se to nijak neřeší, zatímco u mne ano a to i křikem a ponižováním od několika různých lidí, včetně šéfa. Šikanu jsem již ohlásila na úřady, aby to řešili a to i proto, že mne tyto podmínky dostali až do péče lékařů a k pracovní neschopnosti. Samozřejmě si hledám novou práci. Potřebuji ale řešit onu výpověď, do které mne šéf nutí, ale dosud mi nebyl schopný říct, z jakého důvodu mi jí chce dát. Zákony znám, včetně § 52 ZP a jediné, co by v tomto případě přicházelo v úvahu, bez předchozího vytýkacího dopisu, je výpověď pro nadbytečnost. Což ovšem popírá fakt, že už si šéf dal na ÚP nový inzerát s nabídkou pracovní pozice, na kterou jsem u něj stále zaměstnána já. Doktorka mne do této práce zpátky poslat nechce, protože má obavy, že bych v krátké době skončila v péči psychiatra. A já se obávám, že pokud bych se tam vrátila a odmítla podepsat výpověď - tedy spíše dohodu, že mi budou dělat zle, budou mě ještě více šikanovat a budou se snažit vymyslet cokoliv, na čem by mne nachytali a mohli mě okamžitě vyhodit. Proti tomu je obrana skutečně těžká. Navíc se obávám i o své zdraví a následný dopad na můj osobní život i mé malé dítě. Proto bych raději chtěla zkusit se šéfem vyjednat podmínky k odchodu na dohodu, ale s odstupným s 1 měsíčním platem, nebo bych měla chtít klasickou výpověď a k tomu mu navrhnout, že odejdu ihned, pokud mi místo výpovědní lhůty a dalších 2 měsíců v práci, vyplatí odstupné - co by mi musel dát za ty 2 měsíce výplatu a ještě by mi musel zajistit vhodné podmínky k práci. Vím, že to není zcela podle zákonů, ale hledám co nejlepší řešení, jak odejít co nejrychleji, což chce sám šéf, ale neodejít zcela bez peněz, když novou práci ještě nemám. Mám to dost těžké, protože jsem samoživitelka s malým děckem a už teď jsem se díky prac.neschopnosti dostala do velkých problémů. I když je to kvůli práci, tak to není vedeno, jako nemoc z povolání. To bych také uvítala, kdyby bylo možné dodatečně prokázat a změnit. Co mám nejlépe udělat a co mám zkusit šéfovi navrhnout? V dohodě o skončení prac. poměru si přeci můžeme písemně dohodnout cokoliv, s čím budeme oba souhlasit. Tak to chci zkusit touto cestou. Prosím o rychlou odpověď. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den, chci se zeptat chci v práci podat výpověď a ještě jsem ve zkušební době, a chci se zeptat jestli je možné aby výpověď za mě někdo jiný předal např. Mamka, přítel?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převedení na jinou práci

Dobrý den, děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz ohledně převedení na jinou práci dle § 41 odst. 1 a 2 ZP, kdy mé pracovní místo zaměstnavatel obsadil jiným pracovníkem a mně po návratu z nemocenské nabízí jinou pracovní pozici. Problém ale vidím v tom, že v pracovní smlouvě je jako druh práce uvedeno jen obecně "referent" nikoliv konkrétní název pracovního místa. Konkrétní název pracovního místa a tzv. personální středisko, jsou uvedeny jen ve mzdovém výměru, kde je uvedeno jako název pracovního místa "obchodní zástupce" a personální středisko "obchod" Obávám se, že když zákoník práce hovoří při převedení na jinou práci o "druhu práce" sjednané v pracovní smlouvě, pak zaměstnavatel může snadno zneužít obecné formulace "druhu práce" v pracovní smlouvě (jako referent), a bude mne nutit přijmout práci jakéhokoliv jiného referenta v podniku. Konkrétně mne bude chtít převést z názvu práce obchodní zástupce a pers. střediska obchod na práci jiného druhu než je obchodní zástupce, například na středisko "zákaznický servis" na práci jiného referenta, nebo technického poradce. Má na toto zaměstnavatel právo? V případě, když takovéto převedení odmítnu, nebudu mít nárok na odstupné ? Lze mzdový výměr a v něm uvedený "název pracovního místa" chápat jako změnu pracovní smlouvy a "druhu práce" v pracovní smlouvě? Součástí pracovní smlouvy je i bod4. Mzda - kde se hovoří že mzda je určena platovým výměrem. Platnost prac. smlouvy je na dobu neurčitou a jakékoliv změny a doplňky vyžadují písemnou formu, tedy i platový výměr, který se mění při změně mzdy v návaznosti na změnu pracovní pozice, oproti původně uzavřené pracovní smlouvě. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

Dobrý den. Jsem v pracovním poměru na dobu neurčitou.Zaměstnavatel mi sdělil,že mi sníží plat a zruší stravné.Byla to poslední kapka v moři. Dohodli jsme se na výpovědi dohodou do konce tohoto měsíce na žádost zaměstnance.Dotaz je, jestli mohu podat výpověď na základě informace,že mi zaměstnavatel neplatí sociální ani zdravotní pojištění již zhruba rok? Je to dostatečný důvod k podání výpovědi? Předem děkuji.AndreaPiro