FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,moc Vás prosím o radu ohledně výživného…

Dobrý den,moc Vás prosím o radu ohledně výživného. Jsem rozvedena,platím výživné na syna. V červenci(to byl syn nezletilý) proběhlo řízení ohledně zvýšení tohoto výživného.Výživné mi bylo zvýšeno,ale ne v takové výši,jak požadoval býv. manžel.Za týden po jednání,8.srpna, nabyl syn zletilosti.Rozhodnutí nám bylo doručeno v září a ke konci září se býv.manžel odvolal.Myslím,že pokud je syn zletilý a výživné posílám jemu, musel by toto odvolání podat syn a ne bývalý manžel. Nemám zájem se soudit s býv. manželem a ráda bych,aby bylo toto řízení zastaveno. Se synem se rádi dohodneme mimosoudně. Zajímá mne,jak bych měla tuto žádost krajskému soudu nazvat - zda návrh na zastavení nebo námitku, či případně nějak jinak. Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Veronika


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, rada by jsem Vas pozadala o rada ve…

Dobry den, rada by jsem Vas pozadala o rada ve veci dedeni ci daru majetku. Moje babicka by chtela, abych veskery jeji majetek (pozemky, budovy, penize a ostatni veci)po jeji smrti mela ja,vnucka. Je tedy vhodnejsi sepsat zavet ci darovat (a to jak z hlediska moznisti napadnuti takoveto zaveti a i financniho-dane)? Predem moc dekujeme za odpoved. S pozdravem EA



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Insolvenční návrh

Dobrý den, chci jako věřitel podat insolvenční návrh na dlužníka. nerozumím v zákonu tomu, v kolika vyhotoveních musím návrh podat a jestli dlužníkovi mám ho do vlastních rukou poslat já, nebo jestli ho posílá soud. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Úrok z prodlení

Dobrý večer,jezdim jako autodopravce pro Německou firmu na kterou byl prohlašen konkurs,od spravce mi přišla žádost na sepsání neuhrazených faktur a vyčíslení celkove dlužné částky a uplatnění úroků,dotaz zní: jaké úroky (úrok z prodlení,poplatek z prodlení,atd.) a v jaké výši mohu u firmy v konkursu uplatnit(faktury nezaplacené po 07.07.2010 ? měna je v eurech.Děkuji za rychlou odpověd,s pozdravem Vacek Miroslav


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za škodu

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor. Jsem studentka VŠ, a na dohodu o provedení práce jsem brigádně dělala v jedné firmě téměř všechny účetní práce. Kontrolu účetnictví pak měla nastarost externí účetní, která fakturovala kontrolu účetnictví. Na mé dohodě, která se uzavírala jednou za čas, byla v přepočtu hodinová sazba kolem 600 kč, a název činnosti například pouze pomocné účetní práce. Chtěla bych se zeptat, jestli z této jednoduché dohody, lze případně vymáhat právní nároky na náhradu škody. Nejsem si zatím ničeho vědoma, ale pro klid svědomí by mě zajímal názor odborníka. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz:…

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz: oprávněný z věcného břemene má dle smlouvy právo brát si ze zahrady polovinu úrody pro svou potřebu (v KN věcné břemeno užívání). Má oprávněný např. právo nesouhlasit se změnou kultury pozemku, popř. stavbou na tomto pozemku (povinný z věc. břemene je výlučným vlastníkem pozemku). Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den chtěl bych se vás zeptat zdali je možné žádat výživné na děti po rodičích otce za opětovné neplacení, které trvá pět let a je na něho podávané soustavné trestní oznámení a zda-li je možné žádat ccelou částku která již dosáhla 96000,- kč, jeho matka jest v důchodu a přividělává si, on vždycky jen zavolá že peníze přiveze, ale ve výsledku se nedostaví a ani není schopen poslat složenku děkuji za vaší odpověd


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, rád bych se zeptal zda potřebuji kromě…

Dobrý den, rád bych se zeptal zda potřebuji kromě běžného velkoobchod, maloobchod, nákup a prodej, také nějaké speciální povolení při prodeji alkoholu. Jedná se o originál výrobky legálních výrobců a to v uzavřeném stavu (nerozlévané). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odmítnutí provedení oprav dodaného díla

Dobrý den. Dodával jsem dílo,jako subdodavatel.Po předání díla mě bylo oznámeno,že se objevily závady.Chtěl jsem zkontrolovat,o jaké závady jde konkrétně a v případě tyto odstranit na vlastní náklady.Dodavatel i investor mi znemožnili přístup do objektu,nic nekonkretizovali,nekomunikovali a dodavatel sám závady odstranil na vlastní náklady.Problém je v tom,že dílo v celkové hodnotě 0,5 mil. Kč bylo opravováno za částku 120 tis.Kč a tato se víceméně rovná doplatku za dodané dílo. Nejhorší na celé věci je to,že dodavatel ani investor(ZŠ,Obecní úřad) se mnou nijak nekomunikovali ani po mých výzvách,že chci závady vidět a domluvit se na jejich odstranění. Nyní dodavatel odmítá doplatit zbylou částku za dílo a ještě by chtěl ode mne nějakou částku doplatit. Prosím,mám nějakou šanci se proti takovému přístupu bránit. Děkuji za odpověď. Zdeněk Pálenský


odpovídal(a): Redakce

Výpověď ze sídla firmy

Mám v RD sídlo firmy, která mi nepatří. Jako majitel RD chci dát majiteli a jednateli s.r.o. výpověď ze sídla firmy - jak to mám udělat? Zaslat doporučeně nebo osobně potvrdit převzetí o výpovědi ze sídla firmy jednatelem. Poté podat na Obchodní soud? Kdo a kdy změní údaje ve výpise z Obchodního rejstříku. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Nařízení přesčasu zaměstnanci

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem na to, zda v případě, že je zaměstnanci nařízena v souladu se zákoníkem práce práce přesčas, a zaměstnanec se na přesčasovou směnu bez omluvy nedostaví, lze neúčast na směně hodnotit jako neomluvenou absenci. Dodávám, že se jedná o práci v limitu pro nařízenou práci přesčas, jsou dodrženy odpočinky mezi směnami i odpočinek v týdnu, jedná se o opravné práce (oprava strojního zařízení). Děkuji a přeji hezký den!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Podnikám jako fyzická osoba ve…

Dobrý den, Podnikám jako fyzická osoba ve vlastní nemovitosti a mám následující dotaz. ad.1-mohu sám se sebou podepsat nájemní smlouvu na tuto nemovitost ? ad.2-jakou výši nájmu si mám určit,když mám omezené finanční prostředky a dosud jsem z hladiska malých příjmů nemohl na nájem vyčlenit žádné fin.prostředky? ad.3-je tato varianta možná? ad.4-byl-li by nájem malý,mohl bych narazit na §23 ost.7 ZDP ? ad.5-jakým jiným způsobem je toto možné řešit?. Srdečně děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, byla jsem od 16.8. do 30.9. 2010 zaměstnána na dohodu o provedeni prace. Mzda za srpen mi nebyla do dnešního dne celá vyplacena, 27.9. jsem dostala čtvrtinu mzdy. Můj hlavní dotaz je ,jestli při zaměstnání na DPP mám nárok na dvojnasobny prumerny plat navic za nevyplaceni mzdy do 15. dnů od doby splatnosti. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpověď pro nadbytečnost

Předali jsme zaměstnanci 30.9. výpověď pro nadbytečnost s tím, že dostane 3měsíční odstupné. 1.10. už nepřišel do práce a nechodí stále. 1.) mohu mu dát okamžité zrušení PP podle par 55 odst.1a ihned nebo musím ještě nějak upozornit dopisem. Problém je v tom, že má bydliště na magistrátě, takže nevím, jak to bude s doručením. 2.) má naše nářadí, myslím, že se tu už neukáže, mohu mu neposlat peníze na účet ale nechat u nás na pokladně a až si přijde pro výplatu, tak se s ním finančně vyřídit? Také udu za neomluvenou absenci za něho muset zaplatit zdravotní pojištění a jinou možnost, jak od něj peníze dostat nemám, protože v momentě, kdy mu odešlu výplatu na účet, už ho nejspíš neuvidím. Myslím, že ani nepřijde pro potvrzení o zaměstnání. Můžete mi prosím poradit, je to pro mě nové. Děkuji A.Kubíčková


odpovídal(a): Redakce

Výpověď pro nadbytečnost

Výpověď daná zaměstnavatelem pro nadbytečnost dne 31.8., takže konec PP 31.10. Zaměstnanec onemocněl ihned 1.9., je stále nemocný. 1.)Pokud bude nemoc ukončena do 31.10. tak opravdu u nás skončí v říjnu? 2.)Pokud ale donese ukončení neschopenky až 1.11., a nestane se to, že by netrval na pokračování PP, tak u nás bude ještě další 2 měsíce a pracovní poměr skončí až 1. ledna? Nějak to nechápu, poradíte? Děkuji M.P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud budeme mít…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud budeme mít zaměstnance, který bude mít v pracovní smlouvě uvedeno místo výkonu práce v zahraničí, jaké náhrady mu musíme poskytovat? Mám na mysli, zda diety, či odlučné, náklady na ubytování? Popřípadě, ubytování jakého typu jsme povinni mu zajistit? Děkuji za odpověď. Jana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Mám dceru, která byla svěřena do péče matky. Platím řádně výživné. Nyní jsem měl přes dva měsíce dcerku u sebe. Staral jsem se o ni, nakoupil jí plno oblečení a potřebných věcí, měla perfektní prázdniny. Ale matka po mně chce, abych jí dával peníze i za dobu, kdy je dcera se mnou. Že na to má nárok a je jedno, u koho dítě je. Je to pravda? Mj. za tu dobu, co byla dcerka u mne, jsem za její pobyt zaplatil podstatně více, než bych platil výživné, ale chtěl jsem jí to opravdu dopřát. Jenže - proč mám platit tu částku znovu? Výživné je přeci už podle jména můj finanční podíl mj. na výživu dítěte, a ne pro matku, aby si s tím dělala co chce ona... Děkuji moc za vaši radu a vyjádření.


odpovídal(a): Redakce

Prodlení věřitele

Dobrý den, na jaře tohoto roku jsme uzavřeli smlouvu na dodání a montáž dveří, zárubní a podlah do nově vystavěného bytového domu. Termín zhotovení díla dle SOD byl od 1.4.2010 do 30.4.2010. 1.4.2010 však nebylo možné montáž zahájit, protože na stavbě stále probíhaly stavební práce (betonování podlah, výměny oken,...). Dle pokynů stavebního vedoucího a stavebního dozoru jsme s dodávkou a montáží začali až v červnu tohoto roku. Díky posunutí termínu objednatelem jsme se dostali do časové tísně, protože se nám setkali 2 velké zakázky. I tak jsme vše zajistili a začátkem července bylo vše dokončeno. Dílo však neustále nechtěl nikdo převzít a začali se hledat nejdrobnější vady. Tato situace pokračovala až do srpna t.r., kdy jsme obdrželi písemné upozornění na udělení penále 2 mil Kč, počítáné od 1.5.2010! Podotýkám, že v květnu nám nebylo umožněno kvůli probíhajícím stavebním pracím začít. Bohužel jsem tehdy tuto informaci od nikoho nedostal písemně. Zajímalo by mě, zda je možné požádat investora o nahlédnutí do stavebního deníku a pořízení kopií z něj, protože se domnívám, že je jediným důkazem opoždění stavebních prací.


odpovídal(a): Redakce

Způsob přijetí reklamace

Dobrý den, minulý týden jsem obdržela reklamaci od klienta formou e-mailu. Zajímalo by mě, zda je možné přijmout reklamaci e-mailem a ne písemnou formou a od kterého data mi v tomto případě začíná oficiálně běžet reklamační lhůta?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, sestra pracuje v dětském domově -…

Dobrý den, sestra pracuje v dětském domově - příspěvkové organizaci jako účetní.Zaměstnavatel ji chce propustit a sdělil jí, že nemůže dostat výpověď ze strany zaměstnavatele, ale že ji musí podat sama. Sestra má 57 let na důchod ještě nárok nemá.. Je nějaká vyjímka u těchto organizací, nebo má na tuto dohodu přistoupit. Děkuji