FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Výpověď zaměstnance

Dobrý den, mam dotaz ohledně výpovědi. Svou pracovnici jsem již několikrát ústně upozorňoval, že pokud se nezlepší finanční situace podniku (počet zakázek) budu ji muset propustit, protože jí jako zaměstnance již dál finančně neutáhnu. 1.11. jsem jí předal výpověď k 31.10.2010 s odstupným ( předal jsem ji v pondělí protože 31.10. byla neděle). Odmítla ji podepsat. Jak mohu dál postupovat? V době kdy měla mít neschopenku s vycházkamijsem ji i se svědky viděl na nákupech. Nevím, jak tuto problematiku chápe právo, ale mě se tahání těžkých polic v nábytku nezdá zrovna jako vycházka. Mohl bych jí za tento přestupek vyhodit na hodinu? Předem velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Změna sídla

dobrý den. Co je třeba udělat pro 1) změnu sídla A 2) změnu jména společnosti (s.r.o.) v OR? Velmi bych vás poprosil o detailnější postup, jsem nováček. Děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ručení

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat zdali je platná smlouva kdy manžel se zaručil za osobu která si zapůjčila od známého peníze dohoda je podepsaná ,já jako manželka nemusím být,podepsaná ?NENÍ TO BANK,PRODUKT. Kdyby to ten za kterého se zaručil to nesplatil tak to budeme muset zaplati z rodi.kasy i když já jsem s tím nesouhlasila,nevěděla? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Opakovaná reklamace

Dobrý den, prosím o radu, zda mám v tomto případě nárok na odstoupení od kupní smlouvy. Reklamovala jsem již 3x mobilní telefon z důvodu opakující se závady-odpojování od SIM karty. Tzn.telefon se samovolně vypíná, během používání i pokud není používán - leží na stole apod. požaduje zadání PIN kódu. Při první reklamaci servis závadu neodstranil-závada se neprojevila. Při druhé reklamaci servis závadu odstranil a tvrdil, že byly vyměněny některé díly a závada je odstraněna. Při třetí reklamaci bylo prý opět opraveno a je v pořádku. Bohužel již k přístroji vzhledem k vysoké ceně a špatné kvalitě nemám příliš důvěru a proto bych chtěla odstoupit od kupní smlouvy. Děkuji za Váš názor.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem vedena jako spoludlužník u…

Dobrý den, jsem vedena jako spoludlužník u bankovního úvěru, který dlužník neplatí. Domluvili jsem se ústně s ručitelem, že úvěr budeme hradit sami, abychom předešli exekuci. Ručitel mi ale oznámil, že zaplacenou částku bude vymáhat po zaplacení na mne, jako na spoludlužníkovi, když neseženeme dlužníka. Má na to právo? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypořádání SJM

Zdravím Vás a prosím o pomoc a radu. Před 25 lety jsem se oženil a měl jsem z předchozího manželství vybavený byt, kam se moje - nyní již rozvedená žena přistěhovala se svými 2 syny. Vlastnictví bych mohl prokázat úředním zápisem, příp. svědectvím. První dotaz je - bude tento majetek - lednice,pračka,TV,nábytek, a pod. zahrnut do vypořádání jako pouze můj majetek, nebo ne a případně proč ? Druhý dotaz ještě k tomuto: Jak je to s věcmi,které byly nahrazeny v manželství původně pouze mými z důvodu stěhování,poruchy,prodeje a podobně? Prostě byly nahrazeny novými? Dále,-bývalá pořídila v době manželství na úvěr pro svou firmu za 100.000 garáž, postavila na zahradě, kde mám v KN zapsaný 9/10 podíl na sebe,a ona 1/10 a nemá kam garáž přestěhovat, protože se odstěhovala. chce na mne 50.000 jako vypořádání. Já zase bych chtěl, aby si firma - kde už ani nemá sídlo, garáž odvezla a já byl vyplacen v rámci vypořádání. Co a jak bych měl formulovat ve svém stanovisku její advokátce? Dále bych se chtěl zeptat, v jakých "cenách" - pořizovacích, či zůstatkových, se při vypořádání vychází u - 1) dluhů z předmanželské doby 2) z dluhů z doby manželství 3) u v manželství nabytého majetku movitého 4) u v manželství nabytého majetku nemovitého 5) u v manželství nabytého majetku FIREMNÍHO-manželky 6) jak se posuzuje majetek FIRMY, který byl nabyt v manželství, ale byl již vyřazen 7) jak se posuzuje majetek osobní, který byl nabyt v manželství, ale byl již k datu rozvodu prodán,vyhozen? 8) jak bych se měl domoci v rámci 1/10 manželčina vlastnictví náhrady své práce na její 1/10, zhodnocení jejího podílu dostavbou,opravou a pod.? 9)přihlíží případný soud k tomu, že ona opustila mne, ona se odstěhovala ode mne? Moc Vám děkuji za Váš čas pro odpovědi na moje otázky. Zdravím Vás s úctou Miroslav1948


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den Měl jsem dočinění s p.Romanem…

Dobrý den Měl jsem dočinění s p.Romanem Kovaříkem ,kterýmu jsem dal souhlas s obchodovaním mími akciemi , ale ted když jsem si nato vzpoměl zjistil jsem že p.Kovařík neni tak by mě zajimalo co je z akciemi .Je to 14dní co jsem na jeho adresu posílal dopis a on se ještě neozvalMužete my pomoc moje Ičo 642509... Děkuji za odpověd Skurský Jiří Teplice


odpovídal(a): Redakce

Přidělování práce zaměstnavatelem

Dobrý den.Pracuji na dvousměnný provoz (po-pá)v jedné nejmenované firmě v okrese Litoměřice.Náš zaměstnavatel nám nařizuje pravidelně každou druhou sobotu již 2,5 roku bez přestání sobotní směny na tzv. flexikonto a to z důvodu neustálého navyšování výroby.Má právo nám nařizovat tyto sobotní směny na flexikonto v tomto našem případě,kdy se jedná jen a jen o navyšování výroby a ne o stav je práce - není práce (za tímto účelem bylo přece konto prac.doby zřízeno a námi podepsáno)Dříve nám totiž do rozpisu uváděli nařízená přesčasová práce a tu museli zaplatit.Dnes je uvedeno flexikonto,hodiny se celý rok střádají a ke konci roku máme nařízeno všechny hodiny vybrat i přesto,že je stále dost zakázek,jen aby nemuseli nikomu nic proplatit i se sobotním příplatkem o který v případě vybrání hodin též přicházíme .V kolektivní smlouvě máme flexikonto sjednáno (vyrovnávací období,počet možných hodin atd.)ale jde nám jen o to,zdali se do rozpisu nemá správně uvádět nařízená přesčasová práce namísto práce na flexikonto.Na jednu stranu jsme rádi,že práci máme,na druhou však 2,5 roku zkažené všechny víkendy sobotní prací bez jakéhokoliv nároku za provedenou práci.Musím takovouto sobotní práci na flexikonto nastoupit?Má právo náš zaměstnavatel nařizovat práci na flexikonto i v našem případě,kdy se jedná jen a jen o navyšování výroby nebo uvádět práci jako nařízený přesčas? Děkuji za odpověď a s pozdravem Pavel S


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den. manžel r.n.1954 pracoval od r.1979…

dobrý den. manžel r.n.1954 pracoval od r.1979-1997 v hornictví 1B.Od roku 1998 má ČID ,ale je v pracovním poměru u soukr.firmy. Chtěla bych se zeptat,kdy má nárok jít do důchodu popř.do předčasného o 2 roky a jak se mu bude vypočítávat.Má na tento vliv ČID a prac.poměr?


odpovídal(a): Redakce

Bytová správa nájemníkům vydala povolení na…

Bytová správa nájemníkům vydala povolení na výměnu oken v panelových domech z roku 1958. Protože nemají peníze na tuto investici a únik tepla přes okna je značný, někteří nájemníci si tuto výměnu na vlastní náklady provádějí. Chceme s bytovou správou uzavřít smlouvu v tom smyslu, že nám v příštích létech finance vrátí. Oni tvrdí, že v povolení je věta "Veškeré další ujednání se řídí občanským zákoníkem v platném znění". Tím je stanoveno, že finanční náklady na úpravu bytu uskutečněné nájemníkem je vlastník povinen nahradit. Jak to tedy je ?



odpovídal(a): Redakce

Náhrada škody během pobytu v hotelu

Dobrý den, při ubytování v lázních došlo ke zborcení polic u skříně a značnému poškození mého osobního notebooku , ptám se zda je nějaký právní úkon, jak přimět majitele objektu k náhradě vzniklé škody ? Celou situlaci viděl očitý svědek, můj spolubydlící. Majitel objektu se staví k celé záležitosti jako,, mrtvý brouk" . Děkuji za vaši odpověď. Staněk


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, jsem zaměstnancem pracovní agentury, ale práci vykonávám pro velkou mezinárodní společnost. První smlouvu mám od září r.2008 a poslední je na dobu určitou do konce r.2010. Dá se předpokládat, že mi bude nabídnuta nová, již čtvrtá, zase na 1 rok. Mám nárok na smlouvu na dobu neurčitou a jak mám postupovat? Když toto zaměstnavateli sdělím, domnívám se, že jinou smlouvu, než určitou, se mnou nebude chtít uzavřít. Děkuji za radu, Marie Nová


odpovídal(a): Redakce

Smlouva o dílo

Dobrý den, v roce 2008 jsem si u jisté firmy nechala udělat rekonstrukci koupelny,kterou jsem řádně a včas zaplatila.Letos tzn. dva roky poté,mi přišly další dvě faktury na celkovou částku 22 000Kč.Tyto faktury byly bez mého podpisu.Podle paní advokátky mé podpisy na fakturách právní řád nevyžaduje,prý stačí slovní dosvědčení svědků.Podotýkám,že mi ani v roce 2008 nebyl předán k podpisu žádný protokol o předání díla.Poradíte mi prosím kde je pravda a jak se zachovat?Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,chtěla bych prodat byt. V říjnu 2005…

Dobrý den,chtěla bych prodat byt. V říjnu 2005 jsem podepsala smlouvu o budoucí kupní smlouvě a vyřídila si hypoteku. Byt byl zkolaudován a předán k užívání v únoru 2006. Chtěla jsem se zeptat odkdy mam počítat vlastnictví bytu, jde mi o to,zda již uplynulo 5 let aby došlo k osvobození od daně a nebo uplyne 5 let až v únoru 2011? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas, odměňování

Dobrý den, Pracuji od 2/2010 jako účetní.Ve firmě jsme 3 se stejnou pracovní smlouvou,bez bližší specifikace. Pracujeme hodně přesčas,měsíčně cca 50 hod.,ale zam. nám přesčasové hodiny proplácí formou odměn - bez příplatků.Po 3 měs.,kdy jsem se vždy dožadovala správného zúčtování mzdy, mi zam. snížil platební výměr na minimální mzdu s tím, že mám dát výpověď dohodou, že mi ji ráda podepíše, že už má mých drzostí dost.Ostatní kolegyně mají platový výměr 13 000 a 15 000 Kč.V pracovní smlouvě máme, že přesčasy musí být písemně, ale to se neděje.Mám kopie docházky podepsané kolegyněmi, které potvrzuji odpracované hodiny. (Zam. je likviduje po zúčtování mzdy,docházku neeviduje dle těchto docházek) 1. Mohu vůči zam. uplatnit §16 ZP ods 1. 2. Je snížení platu na minimální mzdu porušením Vládního nařízení č. 567 z r. 2006 o tarifním zařazení zaměstnanců? 3. Mohu podle § 56 odst. 1 písm. B) Zákoníku práce zrušit pracovní poměr pro neproplácení přesčasových hodin a s tím spojených příplatků Děkui Eva Bastiová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Reklamace zboží

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně reklamace zboží a odstoupení od smlouvy. Na začátku června bylo reklamováno zboží, to bylo po několika dotazech jak to s reklamací vypadá předáno jiné osobě než mě na konci července. Reklamace tedy trvala více než zákonných 30 dnů. Po cca měsíčním dohadování se po e-mailu s prodejcem přestal tento na e-maily reagovat. Můžu ještě nyní písemně odstoupit od smlouvy a požadovat zpět peníze? O co odstoupení opřít, nemám-li reklamační protokol? Ten prodejce i přes jeho povinnost nevystavil. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Prosím o radu. Před 10lety bylo…

Dobrý den. Prosím o radu. Před 10lety bylo vydáno soudní rozhodnutí o svěření syna před a po rozvodu do mé peče a určená částka výživného pro dítě taktéž do a po rozvodu. K rozvodu bohužel nedošlo, ale už léta spolu nežijeme. V tuto chvíli bych se chtěla rozvést. Proto žádám o radu, jestli soudní rozhodnutí vydané před 10lety má ještě právní moc? Nebo musím zase žádat o úpravu svěření dítěte? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

prosím o zodpovězení ohledně žádosti na změkčení…

prosím o zodpovězení ohledně žádosti na změkčení tvrdosti zákona na MPSV Dobrý den.Asi před půl rokem jsem měl dotaz ohldně odchodu do důchodu mého otce. Jen připomenu 16let v 1.A kategorii , konec pracovního poměru únor 1992 z důvodu zániku podniku, ze zdrav. důvodu nemožno pracovat na jiném pracovišti v 1A kategorii. Bylo mi správně odpovězeno , že nemá nárok na předčasný odchod do důchodu a jistá šance je napsat dopis na ministerstvo a požádat o změkčení znění zákona. Teď onen problém chtěli jsme požádat právníka o sepsání žádosti na ministerstvo,ale nenašli jsme nikoho kdo by se danou preblematikou zabýval.Na správě socialního zabezpečení není právní poradna k dispozici a ani u jiných institucí i soukromých subjektů jsme nepochodili.Nechceme si dopis psát sami asi bychom žádost nedokázali správně z formulovat.Mohli byste nám poradit na koho se mužeme obrátit. Za odpověď předem děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem důchodce-živnostník,používám osobní…

Jsem důchodce-živnostník,používám osobní automobil ke své činnosti. Auto, které používám k podnikání se mi již pomalu rozpadá. Chtěl bych auto, které používám pro soukromé cesty převést na podnikání. Byl bych rád, kdybyste mně poradili nejschůdnější cestu, t.j. provedení tohoto převodu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, řidič na silnici II.třídy za snížené…

Dobrý den, řidič na silnici II.třídy za snížené viditelnosti bezdůvodně zastavil traktor ZETOR s přípojným zemědělským strojem typu Cambridge vál. Tento zemědělský stroj neměl registrační značku, nebyl za snížené viditelnosti osvětlen a svými zvednutými vály zakrýval osvětlení traktoru, nebyl tedy ze zákona způsobilý provozu na veřejných komunikacích. Stojící přípojný zemědělský stroj zasahoval i do jízdního pruhu v protisměru. (šířka stroje 3,2m) Jedná se pouze o přestupek nebo může být tento čin posuzován jako trestní čin obecného ohrožení. Děkuji za odpověď. Jiří Burda e-mail:burdaj@seznam.cz