FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.V současné době užívám s přítelem…

Dobrý den.V současné době užívám s přítelem družstevní byt.Tento byt užíval přítel se svou bývalou manželkou, ale manželství bylo před 25-ti lety rozvedeno a dohodou bylo vypořádáno tak, že bývalá manželka si nechala zařízení bytu a přítel byt. Na bytovém družstvu se ale bývalá manželka nevzdala svého členského podílu.V současné době jsme bývalou manželku kontaktovali několikrát s tím, aby podepsala prohlášení, že se vzdává jakéhokoliv nároku na byt.Bylo nám sděleno, že si nedělá žádné nároky, nic z bytu nechce a přítel je přece povinen jí důvěřovat, protože prý má zkušenost, že vždy dodržela slovo. V současné době je bývalá manželka vdaná a má dítě a já, protože jsem vdova a mám dlouholeté vypořádání dědictví za sebou, se nechci smířit s tím, že se můžeme spolehnout jen na jakýsi "konkludentní" slib. Mám nahraný asi 30 minutový telefonický rozhovor, kdy mne bývalá manželka (úplně neznámá žena) přesvědčuje, že mohu být naprosto klidná, že si nedělá žádné nároky na byt, ale písemně nám nic nedá. Již jsme jednali s právníkem BD i několika advokáty a každý má na situaci trochu jiný názor. V případě, že bychom se rozhodli např. prodat podíl družstevního bytu, tak máme prodej blokovaný tím, jestli nám bývalá manželka podepíše souhlas(ona však jakoukoliv písemnou komunikaci odmítá). Navrhli jsme jít cestou mimosoudní, ale nepochodili jsme. Je jediná cesta soud? A jaké jsou podle Vás šance, když 25 let bydlí bývalá manželka ve městě vzdáleném 500 km a nepodílí se vůbec na věcech spojených s bytem (za uplynulých 25 let je v bytě i v domě skoro všechno nové a ona na tom nemá žádný podíl). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Bydlím ve…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Bydlím ve společné domácnosti s přítelem, jsem tu nahlášená na službách i s dítětem a přesto odebrali 5000,- mé matce se kterou už dlouho nebydlím a dítě nikdy nebydlelo, máme tam jen nahlášeno trvalé bydliště. Dá se proti tomu něco dělat? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědění

Matka má dům a dvě dcery. Jedna dcera již zemřela. Zůstaly po ní dvě děti. Pokud zemře matka, kdo zdědí dům? Celý dům jen ta žijící dcera? Nebo polovinu žijící dcera a druhou polovinu dvě děti jako dědici po již zemřelé dceři?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společník v obchodní společnosti

Syn chce založit společnost s.r.o,mohu se stát jeho společníkem když jsem v pracovní neschopnosti a řízení o přiznání invalidního důchodu?mělo by to případně nějaké následky do budoucna?Kdyby mi přiznán ID.Mohu vůbec být společníkem?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mám 20 roků na dole v Česku.Dva a půl roku na…

Mám 20 roků na dole v Česku.Dva a půl roku na dole a tunelu ve Španělsku.V kolika letech půjdu do starobního důchodu a kolik zhruba budu brát?V současné době pobírám již dva roky plný invalidní důchod ze Španělska,kde se mi stal pracovní úraz.Děkuji. victorjura@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Poskytování pracovního oděvu

Dobrý den,můj otec pracuje u Městského úřadu v technických službách a od letošního roku 2010 nemají prý nárok na pracovní oblečení a pracovní obuv ani na mycí prostředky.Je to pravda a nebo chce vedoucí TS jenom ušetřit?Podle jakého zákona ? Děkuji za Vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Reklamace

Dobrý den koupili jsme si sedací soupravy v Plzni, kde jsme si ji před 8 týdny objednali. DO 6-týdnů ji nám měli dovézt, to také splnili ale sedací souprava měla několik vad .. měly jsme ji v bílé barvě a pod čalouněním byly vidět černé šrámy a další vady. Tak sme podali reklamaci a oni si pro tu sedačku přijeli minulý týden a dnes nám ji dovezli ale sedačka byla neopravená byla to ta samá. Tak jsme řekli, že ji nepřevezmeme a oni řekli že souhlasí (ti stěhováci) ale oni šli do auta a zavolali majiteli, ten řekl, že to máme převzít ať to podepíšeme, mi jsme řekli že ne, tak šel zpátky do auta a zase zavolal majiteli a ten řekl, že máme podepsat papíry o tom že to nechceme převzít ale mi jsme to nepodepsali.A oni odjeli. Chci se zeptat co se může dále dít a co bychom měli příště udělat, ale my bychom spíš chtěli vrátit peníze tak se chci zeptat co máme teda udělat. (ta firma sídlí ve Frýdlantu a ten obchod se jmenuje Nábytek Louda) Děkuji předem


odpovídal(a): Redakce

Podpora v nezaměstnanosti

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti,když pobírám plný invalidní důchod ze Španělska z důvodu pracovního úrazu?Zaregistroval jsem se na pracovní úřad,protože chci ještě k důchodu pracovat.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odložené věci v zaměstnání

Dobrý den, v květnu mi z kanceláře kdosi ukradl peněženku,mobilní telefon a veškeré doklady.Vše jsem ješte ten samý den nahlásila na policii i svému zaměstnavateli.Policie sdělila,že případ odkládá a já jsem žádala svého zaměstnavatele o alespoň částečnou náhradu škody,která byla cca 8tis.Nyní mi zaměst.sdělil,že ke krádeži došlo mou vlastní neopatrností,protože jsem řádně nezabezpečila při odchodu kancelář a z tohoto důvodu mi organizace odškodnění neposkytne.Sedím sama v kanceláři,která má dva vchody,jeden na hlavní chodbu,který vede přes archiv(nebyl uzamčen) a druhý na chodbu,kudy chodí klienti(ten byl zamčený).U vchodu do budovy je ale recepce,přes kterou by nikdo neměl projít.Má tedy můj zaměstnavatel pravdu,že nemám na nic nárok?Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, prosím o radu v případě reklamace mobilního telefonu. Zakoupený je v 1/2010, poprvné reklamovaný v 9/2010 a od té doby ještě dvakrát z důvodu stejné závady. Jednou servis telefon opravoval a jindy nezjistil žádnou vadu a doporučil výměnu SIM. To jsem udělala minulý pátek, ale závada se objevuje stále. Nyní jsem již chtěla odstoupit od kupní smlouvy, ale prodejce mi sdělil, že na toto nemám právo, jelikož jsem zakoupila telefon jako FO podnikající na ŽL - tudíž na IČO a vše se řídí Obchodním a nikoli Občanským zákoníkem. Prosím o radu jak mám postupovat, jelikož se jedná o drahý přístroj, který se mi neustále vypíná a nelze používat. Děkuji moc za Vaši radu. Pilíková Irena



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

Dobrý den, prosím vás o radu.Jsem na MD.Můj příjem činí 7600 + výživné na dítě z prvního manželství. Současný manžel se podílí dále na 50% nákladů na naše společné dítě,které žije se mnou v domácnosti.Manžel má vlastní oddělenou domácnost.Nepřispívá nijak na chod mojí domácnosti, kterou z velké míry hradím z naspořených prostředků.Můžete mi prosím sdělit na co mám z jeho strany nárok a jestli lze o příspěvek žádat i zpětně?Nyní je nezaměstnaný. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení společnosti

Dobry den, chcel by som sa spytat, ako postupovat pri zruseni obecne prospesnej spolocnosti. Je mozne takuto spolocnost zrusit a zaniknut aj bez likvidacie (ale nie fuziou) prevodom pravej zodpovednosti na fyzicku osobu? Inymi slovami, moze byt fyzicka osoba pravnym nastupcom ops-ky? Dakujem velmi pekne za odpoved, MK


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu. Přítel si vzal…

Dobrý den,prosím o radu. Přítel si vzal překlenovací úvěr na dům v částce 1.250.000,-Kč. Jedná se o dům mé matky. Finanční prostředky z úvěru v plné výši byly poskytnuté mé matce, která vyplatila mé sourozence, a té je zároveň umožněno, že tato zde může bydlet. Jelikož nemám dostatečný příjem pro schválení hypotéky (rodičovská dovolená), úvěr bych nedostala na mou osobu, přítel si úvěr vyřídil na sebe. Nejsem zde uvedena ani jako spoludlužník, nikde nefiguruje mé jméno. V katastru nemovitostí je jako vlastník uveden přítel s tím, že na nemovitosti vázne zástavní právo. Už delší dobu má přítel problémy s alkoholem. Měsíční splátka úvěru činí cca 9.000,- Kč a je splácen z účtu přítele. S přítelem jsme se dohodli, že na úvěr budu přispívat půlkou s tím, že peníze mu dávám každý měsíc „na ruku“. Přítel je zaměstnán, ale mám obavu, že vlivem alkoholu tento brzy přijde o práci, nezjistím ani, zda splátky úvěru jsou řádně spláceny. Jelikož je to dům odkoupený od mých rodičů, bydlím zde se svými dětmi a matkou, byla bych nerada, aby tento skončil v zástavě banky a my na ulici. Prosím o radu, jsem opravdu zoufalá, zda je nějak možné právně ošetřit, aby byl dům „přepsán“ na mou osobu. Chci jen podotknout, že s přítelem jsme nežili jako druh – družka, každý máme jiné trvalé bydliště a máme spolu 2letou dceru. Děkuji za odpověď. J. Kubalová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení věcného břemene

Dobrý den, jsme majiteli chaty v chráněné krajinné oblasti. Máme zřízeno věcné břemeno vstupu, chůze na sousedův pozemek za účelem manipulace s ventily pitné vody. Toto věcné břemeno platí od podepsání smlouvy o rozdělení společného pozemku z roku 1999. V posledním roce majitelé sousední chaty usilují o zrušení tohoto věcného břemene a nutí nás zhotovit si nový přívod vody, což by pro nás bylo nákladné a místy i nemožné, jedná se o hornatý terén s množstvím silných kořenů.Postavili si plot a na šachtici s ventily pitné vody dali zámek. Klíče jsme neobdrželi. Vyhrožují žalobou u soudu na zrušení věcného břemene. Mají na to právo? Byli by u soudu uspěšní? Lze stavět plot v chráněné krajinné oblasti? Děkuji za odpověď. Monika Molinková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Prosím o informaci zda se připočítává…

Dobrý den. Prosím o informaci zda se připočítává výše podpory v nezaměstnanosti do výpočtu důchodu. (zda se suma přičítá k vyměřovacím základům). A doba vedení na úřadu práce je započítávána celkově poze 3 roky , ale plně nebo pouze 80ti %? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dlužné nájemné

Dobrý den, prosíme o radu, jsme Obec a pronajímáme byty. Vzhledem k tomu, že máme mezi nájemníky pár dlužníků, chtěli bychom se zeptat, jak postupovat s vymáháním dlužného nájemného. Bohužel většina z nich jsou matky na mateřské dovolené a nevíme, zda je možné podat exekuci na tyto dávky či jiné sociální dávky, které taktéž pobírají. Nevíme, jak máme v tomto případě postupovat, kam se obrátit a zda je to vůbec možné. Zda se obrátit přímo na dotčené úřady či tuto věc řešit soudně. Děkujeme za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prémie

Dobrý den, pracuji v knihkupectví které nato jak je velké není zabezpečeno bezpečnostním systémem. Na prodejně jsme pouze 4 prodavačky z nichž musí jedna sedět u informačního stolu, druhá stát na pokladně (při frontách dvě) tím pádem jedna zůstává sama na celou prodejnu. V některých dnech máme 1-2 brigádníky. Do více zaměstnanců, či bezpečnostního systému se prý nevyplatí investovat. Začátkem září byla inventura která nedopadla dobře, ale ani nejhůř. Dne 2.listopadu (16dní před výplatou) ředitel přijde s tím že nám strhne prémie za říjen a listopad. Ve smlouvě mám psaný: Základní mzda pro plný pracovní úvazek: xxxx Kč měsíčně Variabilní složky mzdy: -podíl z celkové měsíční tržby prodejny bez prodejů na fakturu (x % až x % rozdělené dle počtu odpracovaných hodin) -Prémie z prodejů institucím a firmám (x % až x %) -bonus prodejny za splněni plánu tržby ( x Kč měsíčně rozdělených dle počtu odpracovaných hodin) -osobní ohodnocení (x Kč až x kč) Plán tržby jsme splnili. Co jsou z toho vlastně prémie? Má právo nám něco ztrhnout když není schopen zabezpečit prodejnu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den ! Právě se rozvádím a s manželkou budu…

Dobrý den ! Právě se rozvádím a s manželkou budu muset řešit hypotéku na byt. Vím, že na základě majetkového vyrovnání lze manželku s hypotéky vyvázat, ale jak se bude postupovat dál, když např. nebudu splňovat potřebné příjmy (mám příjem s podnájmu 2 místností což bude malé +). Může soud nařídit prodej bytu ? Hypotéku však platím od samého začátku sám a jen s menšími problémy to zvládám. Jaké jsou možnosti pro zachování hypotéky a potažmo bytu, který bych si chtěl ponechat ? Manželky souhlasí, že byt přenechá i s hypotékou. Děkuji za odpověď a přeju hezký den !


odpovídal(a): Redakce

Výpověď podaná zaměstnancem

Dobrý den, dala jsem u zaměstnavatele výpověď, jelikož se firma stává neseriózní,jde do krachu a jednání k zaměstnancům je více než prapodivné,nechci proto už déle u firmy zůstat. Z tohoto důvodu jsem doručila zaměstnavateli (jednateli a zároveň řediteli v jedné osobě) výpověď danou zaměstnancem. Výpovědní doba je sjednaná na 2měsíční dobu. Mnou podanou výpověď mi jednatel podepsal a vrátil zpět. Ale nyní po měsíci (kdy už mi běží výpovědní lhůta) se mi dostal náhodně do ruky výpis obchodního rejstříku mého zaměstnavatele, kde je uvedeno, že firma má 2 jednatele a mají jednat společně. Výpověd mám tedy podepsanou jen jedním z jednatelů. Bojím se jim o tom říci, jelikož se mne snaží od začátku za každou cenu donutit abych výpověď stáhla a tuším že na mne něco chystají a proto se obávám aby mi k poslednímu dni neodpověděli, že tím výpověd neplatná a musím u firmy zůstat.

Chci se proto zeptat, je tedy výpověd opravdu neplatná? Jak se proti tomu mám bránit? Já přeci nejsem povinna zjišťovat jak jednatelé jednají, myslím si, že v tomto případě jednali úmyslně protiprávně. Prosím moc o odpověď. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Může být smlouva nascenována

Dobrý den, je možné, aby mi obchodní partner smlouvu neposílal poštou, ale naskenoval a poslal emailem? Jaká pro to platí pravidla, aby bylo vše v pořádku? Děkuji, Novotný