FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Služební byt

Dobrý den, rád bych věděl, zda je za dané situace možný prodej bytů do osobního vlastnictví: Jedná se o bytový dům, který leží na plochách průmyslové zóny (plochy smíšené výrobní). Dle zákona je možné stavět bytové domy na těchto plochách pouze ve zvláštních případech a to např. výstavba služebních bytů pro danou průmyslovou zónu atd.V tomto případě byla udělena právě tato vyjímka "bytový dům pro služební byty". Je možné prodávat tyto byty do osobního vlastnictví, někomu, kdo vůbec nepracuje a nemá nic společného s danou průmyslovou zónou? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné za vybavovací předmět (karma). …

Nájemné za vybavovací předmět (karma). Odsouhlasil jsem nájemci výměnu staré karmy, za kterou platil již jen udržovací poplatek s tím, že karmu zakoupím na vlastní náklady za předpokladu, že podepíše dohodu o přiměřeném nájmu na 10 let. Nájemce odmítl,karmu nainstaloval sám a teď chce abych mu za karmu zaplatil ale bez toho, že by mě platil jakékoliv nájemné. V domě se již 5 nájemníků bezproblémově dohodlo na nájmu WAW či karmy v posledních třech letech. Jestliže mne zažaluje a já odmítnu zaplatit bez přiměřeného nájemného jaké jsou moje šance na výhru? Opak by byl neférový i vůči ostatním regulovaným nájemcům. Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den potřebuji se zeptat jak mam postupovat…

Dobry den potřebuji se zeptat jak mam postupovat pri koupi -nebo darovani pozemku na prestavbu domu.Muj deda chce na me prepsat 5/8ze stare rozpadle chalupy se zahradou a ja tam chci stavet RD.Jak mam postupovat ? Je lepší abych to koupil nebo mi to daroval a jak s ostatnima 3/8? Musim je odkoupit a kdyz tak za jakou cenu -nikdo tam nechodi ani se o to nestara akorat to sousedum vadi jak to chatra a ohrozuje jejich pozemky . Diky za odpoved Ruda Pistora.


odpovídal(a): Redakce

Oddlužení firmy

Vážení, jsem zakladatelem a jedniným jednatelem firmy TRUST 3B s.r.o., což jistě není podstatné, tolik však pro uvedení do situace. Firma nemá prakticky žádný majetek, vykazuje delší dobu ztráty, její závazek ve formě půjčky od soukromé osoby činí cca 400.000,- a není schopná tento závazek uhradit. Základní kapitál dle obchodního rejstříku činí 1.000.000,-. Jak postupovat, abych oddlužil firmu a alespoň z nějaké časti uspokojil věřitele. Jsem důchodce a na rychlé řešení situace nemám prostředky. Děkuji. S pozdravem Milan Češpiva


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno

Dobrý den, již více než 15 let žiji v nájmu v řadovém rodinném domku ve vlastnictví ČR, s tímto majetkem je oprávněn nakládat státní podnik Vojenské lesy a statky.V nejbližší době by mělo dojít k odprodeji uvedených domků + přiléhajících zahrádek do osobního vlastnictví jednotlivých nájemníků.Chtěla bych se zeptat, zda je nutno uzavřít smlouvu o věcném břemenu se sousedem, který se stane majitelem zahrady, přes niž je vedena vodovodní přípojka k mému domku ? Nebo již po tolika letech došlo k vydržení věcného břemene ? Děkuji za odpověď. Stanislava Bambasová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné odejít do předčasného důchodu k libovolnému datu, nebo toto datum vždy musí být shodné s datem narození. Např.,datum nar.2.3.53 a odchod do předčasného důchodu k 15.7.2011. Při dodržení všech dalších podmínek. A ještě jeden dotaz ; Chtěla bych odejít do důchodu jeden rok před dosažením důchodového věku. Zajímalo by mě, jestli je možné doplatit chybějící dobu pojištění aniž by mi byl krácen důchod. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Jednotné pracovní oblečení

Dobrý den, zaměstnavatel po mě požaduje nosit jednotné pracovní oblečení, ale posknul mi pouze tričko s tím, že kalhoty si musím dokoupit sama na vlastní náklady. Neposkytuje ani žádné příspěvky na oblečení. Je povinen mi poskytnout celý pracovní oděv, když ho vyžaduje, nebo je v právu?


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, ráda bych se zeptala na správný postup v následující věci: Od dubna letošního roku jsem zaměstnána u soukromé firmy, moje pracovní smlouva je na dobu určitou a její platnost končí 31.12.2010. Protože vím, že mi dále prodloužena nebude, požádala jsem svého zaměstnavatele o možnost vybrat si 15 dní dovolené, na kterou mi v průběhu roku vyvstal nárok. Zaměstnavatel mi ale sdělil, že to není možné, protože za mě momentálně nemá žádnou náhradu. Jako eventuelní řešení nastínil možnost prodloužení pracovní smlouvy v roce 2011 pouze za účelem vybrání dovolené, ale bylo to zmíněno pouze ve smyslu " nevím,jak to s vámi udělat".Moje otázky tak zní: Může mi být dovolená do dalšího kalendářního roku převedena? Mohu požádat o její proplacení - po ukončení tohoto prac. poměru budu muset s největší pravděpodobností nastoupit na UP a volna tak budu mít nadbytek? Eventuelně, o jakou dohodu se svým zaměstnavatelem bych měla ideálně usilovat? Předem velice děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dlužná mzda

Dobrý den, mám dotaz ohledně dlužných mezd. Můj bývalý zaměstnavatel mi do dnešního dne nezaplatil dlužné mzdy (jedná se o mzdy od 1-5/2010. V květnu jsem s ním rozvázala pracovní poměr dohodou. Jelikož jsem uvěřila slibům, že mzdy určitě doplatí, nepodávála jsem návrh na insolvenční řízení. Momentálně zaměstnavatel neodpovídá ani na mé i-e-maily a ani nebere telefon. Jakým způsobem mohu nyní mzdy vymáhat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nevyčerpaná dovolená

Dobrý den, jsem zaměstnancem městského úřadu a slyšel jsem, že bude možné převádět do následujícího roku jen 5 dní dovolené. Má to oporu v nějakém právním předpise? Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,v červenci 2010 mi skončila dvouletá…

Dobrý den,v červenci 2010 mi skončila dvouletá rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem si ji prodloužila do 31.10.2010 a pak následně do 30:11.2010. 1.12.2010 bych měla nastoupit do zaměstnání. Kdy musím nahlásit zaměstnavateli,že bych chtěala nastoupit? Je tam stanoven nějaký limit?děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Shoda s kupní smlouvou

Dobrý den, ke konci měsíce září jsem koupil notebook, který hned od začátku padal do tzv. BSOD (obrazovek smrti), jako student IT jsem se problém ,z důvodu potřeby NTB, snažil vyřešit. Cca měsíc po koupi mi došla trpělivost a notebook šel reklamovat. Reklamoval jsem ho s tím, že do půl roku od koupě mohu žádat o výměnu za bezvadný kus z důvodu výrobní vady. Tento pátek jsem si pro něj, poslední 30. den, šel. Ale již z SMS, že se pro něj mohu stavit bylo patrné, že byl opraven. Byla mu vyměněna základní deska a Wi-Fi modul. Proto se chci zeptat, jestli mají právo na to notebook jen opravit i když byla závada zjevná a žádal jsem o výměnu za bezvadný kus. A i přes tuto opravu jsem dnes zjistil, že problémy přetrvávají. Prosím tedy o odpověď jak postupovat a čím se ještě bránit. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dne 3.7.2009 nám byl doručena upomínak…

Dobrý den, dne 3.7.2009 nám byl doručena upomínak před zahájením exekučního řízení na částku: jistina 8440,-- Kč úrok 449,70 Kč náklady soudního řízení 12024,-- Kč. Ve stanovené lhůtě jsme zaplatili celkem 10714,-- Kč s tím, že náklady soudního řízení zaplatíme později,jelikož více financí jsme neměli a s vědomím, že část základní jistiny je splacená jsme čekali, že o náklady právníka budeme upozorněni. Nedělo se nic a s narůstajícími ostatními jinými dluhy, jsme na teno doplatek zapomněli. Nyní téměř po roce a půl nám přišla výzva ke splacení vymáhané povinnosti a z částky 10200,-- , která zbývala uhradit, je nyní částka 26 748,-- Kč. A já se ptám, je možné, že ta suma o tolik naskočila a je ze zákona možné, že jsme během celé doby nebyli upozorněni na probíhající řízení?A ja jaké jsou naše šance? Děkuji Hrubá.


odpovídal(a): Redakce

Převod bytu

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Jsem družstevníkem v Družstvu, které zadalo právníkovi požadavek na vytvoření Prohlášení Vlastníka. Je možné nějakým způsobem urychlit převod bytu z DV do OV individuálně? Pokud ano, můžete mi poradit jak? Mám už kupce na můj byt, ale bez převodu z DV do OV to bohužel nejde. Děkuji za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda při…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda při posuzování o přidělení invalidního důchodu hraje nějakou roli to, že můj stav je způsoben pracovním úrazem? Někde jsem slyšel, že by posudkový lékař měl při posuzování na toto brát ohled s tím, že připíše až 15%. Bohužel jsem to nikde v zákoně nemohl najít, proto tedy žádám o radu a případné vysvětlení Vás. Zároveň bych chtěl vědět jaká je možnost úspěchu přidělení důchodu (který mi byl odebrán nyní po roce), když můj ošetřující lékař tvrdí, že můj stav je neměnný, spíše se zhoršující, a rehabilitiace v mém případě (prošroubování kotníku) nemá význam a posudková lékařka si usmyslela, že když nechodím na rehabilitace, že se můj stav změnil a jsem zdráv? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, uzavřela jsem 30.6.2010 smlouvu o…

Dobrý den, uzavřela jsem 30.6.2010 smlouvu o dílo s firmou Frital na dodávku plastových oken. Zakázka byla uhrazena v plné výši 48 000 Kč. Dne 30.8.2010 mě firma písemně vyrozuměla, že dodávka bude opožděna o cca 1 měsíc (tj. někdy na přelomu září-října). Od té doby jsem nic dalšího písemně neobdržela, po telefonu mi minulý týden sdělili, že mají nového dodavatele a termín dodání je na počátku prosince. Ovšem v jiné barvě a pokud chci odstoupit od smlouvy, mám písemně podat na příslušné pobočce. Mezitím ovšem všechny pobočky uzavřeli a telefony jsou odpojené. Prosím o radu, jak nyní postupovat (písemné odstoupení na adresu sídla firmy, trestní oznámení ?). Předem moc děkuji za pomoc. Dagmar Fuková


odpovídal(a): Redakce

Založení sportovního centra

Dobrý den, chtěli bychom založit sportovní a fit centrum, firmu s.r.o. Je nutné, aby zakladatel společnosti měl vhodné akreditované certifikáty v oboru tak, jak je tomu u OSVČ? Pokud ano, je možné využít certifikace ze zahraničí? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Opomenutý dědic

Po smrti matky, která nenapsala závěť, měli dědit čtyři synové dům. O jednom z nich rodina nemá žádné zprávy a k dědictví se též nepřihlásil. Dům byl proto před sedmi lety přepsán na tři dědice, každý z nich má neurčenou třetinu domu. Jak by se postupovalo, jestliže by se čtvrtý dědic o svůj nárok na dědictví přihlásil nyní, otevíralo by se dědické řízení nebo už nemá dosud nepřihlášený dědic na dědictví nárok? Lze tedy dům bez obav přepsat na vnuka, aniž by jemu hrozily problémy se čtvrtým, nepřihlášeným dědicem? Popřípadě zda byste mohli uvést i konkrétní zákon, děkuji za odpověď Michal.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Služební byt

Dobrý den Můžete mi, prosím Vás, odpovědět na tento dotaz: Pracoval jsem jako horník na šachtě. V roce 1975 mi byl přidělen, podle dekretu: "Podnikový byt", ve kterém bydlím dodnes (nyní je to byt společnosti RPG v Ostravě). Od té doby nemám, na tento byt, jiný dekret a ani žádnou jinou nájemní smlouvu. V "Evidenčních listech" pro výpočet měsíčních úhrad z bytu, bylo vždy uvedeno, že jsem "Nájemce". Od 1.5.2000 mám ale v těchto "Evidenčních listech" uvedeno: "Nájemce služebního bytu". V roce 1993 mi byl přiznán plný invalidní důchod a byl jsem vyřazen z práce na šachtě. V současné době jsem ve starobním důchodě. Jaký status má mít tedy tento byt: podnikový, služební nebo nájemní? Za odpověď předem děkuji S pozdravem Josef Gába


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s pojištěním vkladů v bankách - jde mi o banku, která má pobočku v ČR, ale pochází z EU (Belgie). Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den.