FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Chci odejít do předčasného důchodu 16.2.2011,…

Chci odejít do předčasného důchodu 16.2.2011, tedy o 3Q dříve. Může odchod do důchodu, nebo jeho výši ovlivnit práce v hornictví, kde jsem odpracoval 1522 dnů v kategorii IAA a 3310 dnů v kategorii IA do 31.12.1992. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, potřeboval bych poradit s problémem…

Dobrý den, potřeboval bych poradit s problémem mé sestry. Mají s manželem hypotéku, ona se s ním chce dát rozvést, chtěla se od něj odstěhovat, ale on jí vyhrožuje, že přestane platit hypotéku na jejich společný dům a dostane tak oba do dluhů. Tato platba odchází z jejich společného účtu na který chodí peníze jen z jeho výplaty, protože ona je na MD. Má ona nějakou šanci jak z tohoto problému ven? Předem děkuji za odpověď. K.Sýkora



odpovídal(a): Redakce

Nájemné

Prosím o radu,týká se nájemního bydlení.Majitel domu dává nájemníkům podepsat tuto dohodu.Pokud budou chtít byt užívat ještě v roce 2012 a dalších,budou platit 400 Kč denně.Jinak si musí najít jiné bydlení.Je to forma výpovědi.Umožňuje zákon roční výpověď bez udání důvodu?Jedná se o dům v Mar.Lázních,neopravovaný,letos končí regulované nájemné.Který zákon tento postup umožňuje?Děkuji Cintlová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM

Dobrý den, z doby před vstupem do manželství vlastním byt v OV. V případě, že bych se rozhodl byt prodat ještě během trvání manželství, má manželka nárok na polovinu z jeho prodejní ceny? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Živnostenské oprávnění - trestní minulost

Dobrý den, prosím Vás, chtěl bych se zeptat na jednu věc, je mi udělena podmínka mám ji na 8měsíců, je to podmínka za to:S bývalou přítelkyní jsem se pohádal , když jsem se s ní hádal tak jsem jim vyrazil dveře, nyní už je to asi 6měsíců co jsem v podmínce,nyní bych chtěl si vyřidit živnostenské oprávnění v obchodní činnosti, myslíte že my dovolí živnostenský zákon si vystavit živnostenský list?Děkuji. S pozdravem


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pracuji pouze na 1/2 úvazek a nejsem…

Dobrý den, pracuji pouze na 1/2 úvazek a nejsem student. Musím se hlásit i na UP a nebo to je vše v pořádku..Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den. V červnu tohoto roku mi byl převeden družstevní byt do osobního vlastnictví (bezúplatně, darovací daň - osvobozeno). Právní účinky vkladu do katastru vznikly ke dni 4.6.2010. Chtěl bych tento byt převést na svého syna, avšak nechci platit z tohoto převodu žádné daně. Za jak dlouho mohu byt darovat (nebo jiná forma převodu?) svému synovi bezúplatně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, jako spoluvlastníkům bytového domu se 4 samostatnými bytovými jednotkami (vlastníme jeden byt = 1/4 bytového domu) nám byla přednostně nabídnuta možnost odkoupení další 1/4. Situace je taková, že: -Přišel dopis od současného vlastníka 1/4 s nabídkou k odkoupení s tím, že se do 60 dnů máme písemně vyjádřit o přijetí či odmítnutí koupě (dle § 140 Občanského zákoníku). -Bytový dům je rozdělen na 4x 1/4, tudíž má celkem 4 různé majitele. -V katastru nemovitostí je zapsán jako předmět vlastnictví celý dům ve spoluvlastnictví 4 spoluvlastníků, nejsou zde zapsány jednotlivé byty. -Nabízený byt je nyní současným majitelem dlouhodobě pronajímán. O nákup tohoto podílu bychom měli zájem, ale před tím bychom se chtěli poradit s některými skutečnostmi. Mohla bych Vás poprosit o zodpovězení níže uvedených dotazů? 1)Jak se postupuje v situaci, kdy projeví zájem více než 1 spolumajitel bytové jednotky? Záleží zde na rychlosti odezvy, na nabídnutí vyšší částky, či ? bude následně mezi tyto majitele rozdělena rovným dílem? 2)Jak je to se současnými nájemci tohoto nabízeného bytu? Přechází automaticky současné znění smlouvy i na nového majitele bytu? Případně může být uzavřena smlouva úplně nová dle našich vlastních potřeb (na dobu určitou, výše nájemného,…)? 3)Existují při tomto způsobu vlastnění nemovitostí další neobvyklé podmínky (zvláštnosti), na které bychom se měli při nákupu zaměřit? Předem moc děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dodatečný Dotaz: Pokud tedy manželka neprokáže,…

Dodatečný Dotaz: Pokud tedy manželka neprokáže, že se odstěhovala a již nesdílí s manželem společnou domácnost budu moci na manželích požadovat aby sdíleli jeden byt, ten kam se manželka údajně odstěhovala, a můj byt mi vrátili, že? Vzhledem k tomu, že vím, že manželé právě dokončili stavbu RD, který je ve SJM, myslím si, že bude jednodušší toto prokázat. Pozadí. Skutečná situace je patrně tato: manželé si postavili RD, spokojeně v něm začali bydlet v “přesunuté” společné domácnosti. Manžel nemíní byt s regulovaným nájemným předat majiteli, protože ho chce pronajímat (a možná zároveň používat jako kancelář). Zároveň ale také nechce platit služby za 5 lidí, jak tomu bylo doposavad a tak situaci „mlží“ tím, že tvrdí, že v bytě zůstal sám s jedním dítětem. Druhá otázka. Musím doručit výpověď oběma manželům nebo jen manželovi, který spolu s jeho advokátem tvrdí, že v bytě žije již jen sám s jedním dítětem? Předem děkuji za odpověď Ing. Roman Mervart Odpověď: Dovoluji si Vás požádat i o zaslání původního dotazu s odpovědí, abych Vám mohl komplexně odpovědět na Váš dotaz. Děkuji. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr. Zde je Původní Dotaz: Dobrý den, OZ stanoví dost přesně, kdy nájem bytu se stane společným nájmem bytu manželi. Nenalezl jsem ale přesně kdy společný nájem končí a to je můj dotaz. Má to co společného s ukončením společné domácnosti a jestliže ano, kdy toto nastane? Stačí čistě nahlásit majiteli bytu, že se manželka s dvěma ze tří dětí odstěhovala (bez udání kam) nebo musí být společný nájem zrušen prokazatelným způsobem? Jakým? Obávám se, že ve skutečnosti nájemci zatajují, že spolu již užívají jiný byt k bydlení (vím, že stavěli RD) a byt s regulovaným nájemným v našem domě pronajímají nenahlášeným osobám a snaží se zabránit výpovědi z důvodu užívání dvou bytů nebo případně z důvodu nenahlášení osob. Nejsem si ani já ani náš správce domu vědom, že by se manželé rozváděli. Děkuji původní Odpověď: Dobrý den, podle § 707 odst. 1 OZ zemře-li jeden z manželů, kteří byli společnými nájemci bytu, stane se jediným nájemcem pozůstalý manžel; a § 708 stanoví, že výše zmíněné ustanovení § 707 odst. 1 platí i v případě, jestliže nájemce opustí trvale společnou domácnost. Trvalé opuštění společné domácnosti je chápáno jako jednání vedené s úmyslem domácnost zrušit a již neobnovit, což je ale v praxi těžce prokazatelné. Proto vám doporučuji zaměřit se na skutečnost obývání bytu cizím osobami. Podle § 689 odst. 2 OZ je nájemce povinen písemně oznámit pronajímateli veškeré změny v počtu osob, které žijí s nájemcem v bytě, a to do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo. Pokud jste si tedy zcela jist, že v bytě žijí jiné osoby, a váš nájemce vás o tom neinformoval, jedná se o hrubé porušení povinností a jste oprávněn podat nájemci výpověď z nájmu bytu bez přivolení soudu podle § 711 odst. 2 písm. b). V této výpovědi musí být uveden výpovědní důvod, výpovědní lhůta a poučení nájemce o jeho možnosti podat do šedesáti dnů žalobu na určení neplatnosti výpovědi k soudu, a musí být doručena nájemci. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den,prosím o radu. Umřel mi v květnu manžel…

dobrý den,prosím o radu. Umřel mi v květnu manžel, byl mi přiznán vdovský důchod. Jsem ročník 1957,jsem zaměstnaná, mám dvě dospělé dcery, manžel byl ročník 1954, také pracoval. Tento vdovský důchod mi byl přiznán na rok, to znamená, že dále nebudu již dostávat nic, nemám nárok ani později na žádný vdovský důchod? Zkoušela jsem hledat v zákoně, ale je to napsáno tak, že jsem tomu nerozumněla.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobry den mam problemu ohledne DPN ktera je od 4.3.2010a potrva do31.12.2010,chtel jsem se zeptat jak to je s kracenim dovolene,behem obdobi co jsem pracoval jsem si už vybral 6 dni dovolene,pracuji v nepretržitem provozu na 12hod.smeny s tim ze nam počitaji 11hod.Dnes jsem volal mzdove učetni a ta mi řekla že jsem v minusu 3,5 dne,že jsem pry neodpracoval 60 dni což se mi nezda,nebot si myslim že to plati jen u novych nastupujicich zamestnancu a ja ve firme pracuji od roku 2003.Velice prosim za odpoved a dekuji Vam moc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Náhrada škody

Při výbuchu a požáru ve vedlejší hale se požár přesunul na moje zařízení a zničil mi veškeré strojní vybavení dílny v hodnotě 300 tis. Dílnu mám v nájmu a zařízení nebylo pojištěné. Majitel objektu, kde požár vznikl, má nějaké pojištění, ale zhroutil se a nekomunikuje. Jak mám postupovat, abych zjistil, jakou má pojistku, mám se obrátit na policii, mohu odklízet poškozené věci. Prosím poraďte,jak postupovat, abych vymohl nějakou náhradu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení společného nájmu bytu manželi, dodatečný…

Ukončení společného nájmu bytu manželi, dodatečný dotaz Pokud tedy manželka neprokáže, že se odstěhovala a již nesdílí s manželem společnou domácnost budu moci na manželích požadovat aby sdíleli jeden byt, ten kam se manželka údajně odstěhovala, a můj byt mi vrátili, že? Vzhledem k tomu, že vím, že manželé právě dokončili stavbu RD, který je ve SJM, myslím si, že bude jednodušší toto prokázat. Pozadí. Skutečná situace je patrně tato: manželé si postavili RD, spokojeně v něm začali bydlet v “přesunuté” společné domácnosti. Manžel nemíní byt s regulovaným nájemným předat majiteli, protože ho chce pronajímat (a možná zároveň používat jako kancelář). Zároveň ale také nechce platit služby za 5 lidí, jak tomu bylo doposavad a tak situaci „mlží“ tím, že tvrdí, že v bytě zůstal sám s jedním dítětem. Druhá otázka. Musím doručit výpověď oběma manželům nebo jen manželovi, který spolu s jeho advokátem tvrdí, že v bytě žije již jen sám s jedním dítětem? Předem děkuji za odpověď Ing. Roman Mervart


odpovídal(a): Redakce

Založení dětského centra

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu. Ráda bych se svou kolegyní založila Dětské Centrum (jako společnost jsme uvážily momentálně pro nás nejspíš jedinou přijatelnou vos). Pokud vše správně chápu, potřebuji k založení této společnosti: živnostenský list nás obou (doklady o našich osobách a později tedy i o společnících vos si zjišťuje úřad při zakládání ŽL sam? Potřebuji tyto doklady pak při zakládání společnosti mít v ruce nebo to stačí prostřednictvím ŽL?) společenskou smlouvu s úředně ověřenými podpisy doklady o sídle Můj problém spočívá v tom, že při zakládání ŽL, pokud se nepletu, potřebuji od vlastníka nemovitosti, ve které je sídlo umístěno, písemný souhlas s umístěním sídla. Stejně tak tento souhlas potřebuji při založení společnosti vos. Nicméně pro udělení ŽL musí logicky tento souhlas být uveden na fyzické osoby, tedy naše jména (mohou být obě jména, případně adresy uvedeny v jednom souhlasu nebo je třeba to rozepsat do dvou?). Zajímá mě, zda pro založení vos stačí tento souhlas mít napsaný také jen na jména fyzických osob nebo již na společnost, kterou si stanovíme ve společenské smlouvě, ale která bez tohoto povolení vlastníka nemovitosti ještě není uvedena v obchodním rejstříku a de facto ještě neexistuje. Majitelka prostor žije v Americe, tudíž je veškerá komunikace poštovní cestou velice náročná a potřebujeme tedy všechny doklady poslat pokud možno najednou, aby se zakládání společnosti neprotáhlo na dobu neurčitou. Předem velice děkuji. S přáním hezkého dne Martina Dobrovolná.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas

Pracuji ve skladové firmě ( pracovní doba od 07.00 - 15.30 hod)a zaměstnavatel mi nařídil práci přesčas ( ve 15.00) ale neinformoval mě o tom do předu ale nařídil mi to půl hodiny před koncem pracovní doby!Vzhledem k tomu že dojíždím a měl jsem dítě ve školce a neměl jsem možnost někomu říct jsem práci na přesčas odmítl a on mi ted hrozí výpovědí.Má na to nárok?CHtěl bych se tím dotázat jestli existuje nějaká časová lhůta nato aby mi to oznámil předemDěkuji za odpověd P.H


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,do práce jezdím na kole a to uzamčené…

Dobrý den,do práce jezdím na kole a to uzamčené nechávám v kolostavu firmy,tedy na firemním pozemku(za plotem)Během pracovní doby mi bylo ukradeno.Krádež řešila policie,pachatele nezjistila a případ odložila.Žádná z pojistek firmy se prý na tuto událost nevztahuje.Mám od zaměstnavatele nárok na náhradu škody?Jestli ano,podle jakého zákona?Policie určila cenu kola asi na 10 000Kč.Jaký by jste navrhoval postup?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

DOBRY DEN! Byl jsem cizinka, vízum trvalý pobýt…

DOBRY DEN! Byl jsem cizinka, vízum trvalý pobýt v CR. Jsem delnice v agentura, pracovní míst v továrnách Panasonic . Udělal jsem tu po dobu 18 měsíců. Můj plat je 8000kc. Nyní, rostlina nemá práci, musíme zůstat doma po dobu dvou měsíců, od 15.12.2010 do 02.15.2011. Doufám, že mi pomoci. Chci se zeptat, je během mé volno z práce v továrně, ja dostanu podporu v nezaměstnaností? pokud ano, pak to, co k tomu potřebuji certifikaci? pokud ne, kde mohu požádat o peníze? Potřebuji peníze na život v následujících dvou měsících? protože mám děti, a já jsem žádný dům ... DEKUJU VÁM MOC


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem bytu

Dobrý den, OZ stanoví dost přesně, kdy nájem bytu se stane společným nájmem bytu manželi. Nenalezl jsem ale přesně kdy společný nájem končí a to je můj dotaz. Má to co společného s ukončením společné domácnosti a jestliže ano, kdy toto nastane? Stačí čistě nahlásit majiteli bytu, že se manželka s dvěma ze tří dětí odstěhovala (bez udání kam) nebo musí být společný nájem zrušen prokazatelným způsobem? Jakým? Obávám se, že ve skutečnosti nájemci zatajují, že spolu již užívají jiný byt k bydlení (vím, že stavěli RD) a byt s regulovaným nájemným v našem domě pronajímají nenahlášeným osobám a snaží se zabránit výpovědi z důvodu užívání dvou bytů nebo případně z důvodu nenahlášení osob. Nejsem si ani já ani náš správce domu vědom, že by se manželé rozváděli. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájemné za vybavovací předmět (karama). Ještě se…

Nájemné za vybavovací předmět (karama). Ještě se vracím k odpovědi JUDr. Navrátila na můj dotaz. Nájemce nabízenou karmu odmítl s tím, že nebude platit žádné nájemné. Karmu nainstaloval aniž předem úmysl nahlásil. Mohl bych tedy tvrdit, že nemá nyní nárok požadovat náhradu. V duchu nejsem proti uhrazení ceny karmy pokud se nájemce zaváže, jako doposavad všichni ostatní. k poplatkům za užívání (nájemnému). Jenže on nejeví známky kompromisu a skrz právníka hrozí žalobou pokud mu jeho koupi neuhradím. Je pro mne v dané situaci právně jistější trvat na tomto stanovisku bezpodmínečně spíš než nabídnout odkoupení karmy za to, že se nájemce zaváže platit nájemné? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Reklamace

Dobrý den, Koupil jsem si docela drahé džíny (značka Hilfiger), které ovšem pouští barvu. Tím ovšem nemyslím při praní (ještě jsem je ani nepral), ale při běžném nošení mi bílé boty chytli modrý nádech protože se jich dotýkali džíny trochu od sněhu, bílé spodní prádlo také lehce do modra jen z toho že jsem ho měl pod džíny. Vím že normálně bych měl mít právo na reklamaci ale na cedulce uvnitř džín vedle pokynů k praní jsem si (samozřejmě až po nákupu) všiml nápisu "The color of this product may transfer to itself or other objects. avoid making contact with light-colored surfaces". Dává taková cedulka obchodníkovi právo mi prodávat takové džíny ? A jestli ano, nešlo by se vymluvit na to, že ten nápis je anglicky (+ několik dalších jazyků) ale nikde to není napsáno česky, tím pádem jsem nebyl nijak upozorněn na tuto "vlastnost" ?