FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Zvýšení důchodu

Dobrý den.Chtěli by jsme se zeptat, jak je to se zvýšením starobního důchodu a to v případě ukončení devitileté školní docházky. Který rok narození do této skupiny patří. Někdo se totiž narodil ve stejném roce, ale během měsíců leden - srpen, ale ti co se narodíli v září - prosinec šli do školy o rok později. Dáme konkrétní příklady : nar. červenec 1949, prosinec 1950, listopad 1953, ledem 1955. Chtěli bychom vědět, zda se na uvedené ročníky, které absolvovali devátý ročník základní školy, vztahuje navýšení starobního důchodu. Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 1,5 ročním dítětem. Vyplácení z ČSSZ mám zvoleno do dvou let věku dítěte. Na konci mateřské dovolené jsem vyplňovala pro zaměstnavatele formulář, kde jsem mj. uváděla datum návratu do zaměstnání (zadala jsem 1. 6. 2011 - 2 roky od narození dítěte). V případě, že k tomuto termínu by pro mne neměl zaměstnavatel práci dle mého pracovního zařazení, mohla bych požádat zaměstnavatele o změnu této doby až do 3 let věku dítěte (může zaměstnavatel dle zák. práce na takovou dohohu přistoupit)? Samozřejmě vím, že rodičovský příspěvek bych již nečerpala. Původně po ukončení MD jsem se informovala na personálním oddělení firmy a tam mi bylo sděleno, že pokud mám vyplácení rodičovské ve zkráceném termínu do dvou let věku dítěte, tak nemohu zůstat pro zaměstnavatele déle doma na rodičovské dovolené než je doba tohoto vyplácení ČSSZ. Měli v tomto pravdu, nebo jsem mohla zvolit pobyt doma s dítětem až do 3 let? Děkuji předem za odpověď. JL



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výchova nezletilého dítěte

Dobrý den, prosím o radu ohledně příslušnosti soudu při rozvodu a stanovení výše výživného. Manželé, oddáni v Německu, žena německé národnosti, muž české národnosti, oba dosud trvalý pobyt v ČR. V manželství dvě děti 10 let a 7 let, tyto mají občanství jak české, tak německé. Nyní se rodiče chtějí nechat rozvést. Matka s dětmi si našla bydlení v Německu a až se zde usadí, chce požádat o rozvod. 1)Ve které zemi bude probíhat rozvod? 2)Podle zákonů které země se bude vypočítávat výše výživného na děti? A podle čeho se vypočítává? 3)Děti do Německa nechtějí, žena říká, že musí. Existuje nějaká možnost, aby děti mohly vyrůstat v Česku? Předem děkuji za pomoc!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, k zajištění bezproblémového příjezdu…

Dobrý den, k zajištění bezproblémového příjezdu k rod.domu je nutné vybudovat příjezdovou cestu. Tato cesta by měla být cca.4 m.široká,hloubka podkladu z kamení a strusky 40 cm.+ 5-10 cm.živičný povrch. Je nutné k vybudování takové cesty mít stavební povolení, ohlášení stavby či souhlas sousedních vlastníků parcel ? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám problém s bývalým nájemníkem. Jsme…

Dobrý den, mám problém s bývalým nájemníkem. Jsme studenti a máme byt pronajmutý od majitelky. V bytě bydlíme tři. Samozřejmě nemáme každý svou nájemní smlouvu, ale na nájem se káždý rovným dílem podílíme. Peníze převádíme na účet majitelky bytu. Jeden z pronajímatelů (neni zmíněn ve smlouvě), celý víc jak půl roku lhal, že peníze posílá, ale nedal ani korunu, dluh dělá kolem 14 000kč. Je nějaký způsob jak z něj peníze klidně i soudně dostat? On má dluhy i jinde a s námi vůbec nekomunikuje a ješte se nám vysmívá. No hrozný. Je tedy nejaký způsob jeho, např. žaloba, směnka atd..., jak z něj peníze dostat? Je třeba možné nějaké svědectví ostatních spolubydlících? Vím že byla naše chyba nepodepisovat s ním smlouvu, ale stalo se. Prosím o odpověď, rád bych to urychleně začal řešit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Změna vlastnictví k nemovitosti

Dobrý den,od otce jsem darem dostala pozemek, na kterém hospodaří zemědělské družstvo. Chtěla jsem s družstvem podepsat novou nájemní smlouvu, ale protože se mi znění staré smlouvy (sedmiletá výpovědní lhůta, snížení nájemného ze strany družstva v případě neúrody apod.)nelíbilo, navrhla jsem znění nové.Družstvo s tímto zněním nesouhlasí a napsalo mi, že tedy platí stávající smlouva (mezi nimi a otcem)a oni s tím nemají žádné potíže.Roční nájemné ( jde o stokoruny)zaplatili na můj účet. Jak dlouho může trvat tento stav ? Je mojí jedinou možností dát jim výpověď a čekat sedm let na případné znovuuzavření smlouvy?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Uzavření kupní smlouvy

Dobrý den, opět se na Vás obracím s žádostí o pomoc v případě reklamace mobilního telefonu. Telefon je zakoupený v 1/2010, poprvé reklamovaný v 9/2010 a od té doby již nyní po čtvrté z důvodu stejné závady. Jednou servis telefon opravoval a jindy nezjistil žádnou vadu a doporučil výměnu SIM. To jsem udělala, ale závada se objevuje stále. Nyní je telefon u prodejce již od 22.11.2010 a stále se mi nevrací zpět.Požadovala jsem odstoupit od kupní smlouvy, ale prodejce mi sdělil, že na toto nemám právo, jelikož jsem zakoupila telefon jako FO podnikající na ŽL - tudíž na IČO a vše se řídí Obchodním a nikoli Občanským zákoníkem. ŽL mám na účetní služby, tudíž jsem konečným spotřebitelem telefonu a nekoupila jsem ho za účelem nějakého dalšího prodeje. Prosím o radu jak mám postupovat. Prodávající se chová odmítavě (vysmívá se do telefonu), prý si můžeme telefon posílat neustále tam a zpět a prý se nevztahuje na tuto reklamaci 30 ti denní lhůta a rovněž nemám ani právo na odstoupení od kupní smlouvy. Prosím o radu, případně pokud mi můžete nabídnout kontakt na právní zastoupení v této věci budu velmi ráda – samozřejmě pokud shledáte naději na úspěšné zvládnutí této kauzy. Telefonní přístroj jsem zakoupila za cenu 14350,-. Jelikož se mi od prodejce nevracely zpět všechny doklady z balení telefonu (ztratily se mi 2 opravenky od servisu), pořídila jsem si notářsky ověřené kopie Záručního listu a zbývající Opravenky. Děkuji moc za Vaši pomoc, již nevím co mohu udělat pro zdárný konec, a proto jsem využila Vašich služeb. Děkuji Vám Pilíková Irena


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám prosbu. Momentálně jsem na…

Dobrý den, mám prosbu. Momentálně jsem na rodičovské dovolené, ale jinak pracuji na HPP. Ráda vyrábím různé dekorační předměty, např. obrázky, nebo zdobím hodiny, skříňky na klíče, nebo třeba květináče ubrouskovou technikou, nebo občas ušiju nějaký polštářek. Ráda bych občas nějaký ten můj výtvor prodala. Potřebuji na to živnostenský list? Pokud ano, znamená to, že kvůli pár stovkám výdělku ročně povedu účetnictví, budu platit sociální a zdravotní pojištění atd.? Děkuji za radu. Nedvědová


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, pracuji 2 rokem v lázních jako fyzioterapeutka a mám tento dotaz: - moje první PRACOVNÍ SMLOUVA byla sepsána 1.6. 2009 a sjednaná na dobu URČITOU do 31.5. 2010. Po roce jsem od zaměstnavatele obdržela DOHODU O ZMĚNĚ PRACOVNÍ SMLOUVY, kde je ujednáno pokračovat v pracovním poměru opět na dobu URČITOU a to od 1.6. 2010 do 31.5. 2011. V této dohodě i předchozí pracovní smlouvě není přesně uvedeno jak ukončit pracovní poměr ze strany zaměstnance, když pracovní poměr je na dobu URČITOU. Je tam jen zmínka, že výpovědní doba je oboustranně dvouměsíční. Po 31.5. 2011 nechci nadále zůstávat v pracovním poměru v lázních. Jak mám postupovat při výpovědi, když mám dán pracovní poměr na dobu URČITOU? V kolektivní smlouvě též není popsán výpovědní postup. Děkuji za odpověd. Hana Vinická email: aveco@seznam.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsme tři spoluvlastníci rekreační…

Dobrý den, jsme tři spoluvlastníci rekreační chatky, nyí jsem náhodou při nahlednutí přes internet zjistila, že jeden spoluvlastník je zadlužen a na naši menovitost je nařízen exekuční prodej. Nikdo nás zbývající spoluvlastníky o tom neinformoval. Chtěla bych vědět, so mužeme podniknout, jaký postup zvolit, můžeme dlužnou částku uhradit a tak zabránit prodeji? děkuji Horová



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Směrnice

Dobry den, pracuji jako provozni delnik ve vyrobnim zavode. Na pracovisti mame povinnost nosit ochranny odev, ktery nam plne hradi zamestnavatel. Jedna se o tricko s logem firmy, monterkove kalhoty bez loga a pracovni obuv s kovovou spickou. Od noveho roku prichazi v platnost vnitrni smernice, ktera nam narizuje prevleci se do pracovniho odevu v satnach v arealu podniku. Je zakazano projit vratnici v monterkach pod pokutou 500,- Kc. Prosim o Vas nazor, zdali ma zamestnavatel narok urcovat, kde se budu prevlekat do pracovniho odevu.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec se nedostavil do práce

Dobrý večer mám na Vás dotaz, Mám zaměstnance který se 19.12.2010 nedostavil do práce, ani mě neinformoval co se stalo. Tak jsem to brala jako neomluvenou absenci a porušení pracovních povinností. Ale po pěti dnech se mi ozval s tím že je nemocen, ale do dnešního dne mi neposlal neschopenku a nebere mi telefon. Měla bych ho nahlásit na čssz když je nemocen. Nevím jak mám postupovat dál. Mohla bych dát zaměstnanci výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru? děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, skončila mi pracovní smlouva na dobu…

Dobrý den, skončila mi pracovní smlouva na dobu určitou a jsem první den zaregistrována na úřadě práce. Lékař mi doporučuje operaci. Existuje nějaká ochranná doba, při které pokud nastoupím na pracovní neschopnost, dostanu nemocenské dávky ? Předem děkuji za odpověď, Elena Vaňková


odpovídal(a): Redakce

Nepřetržitý provoz

Dobrý den. Pracuji v nepřetržitém provoze s rozvrhem směn dle daného dlouhodobého harmonogramu. Poslední týden v roce jsem měl jít ve středu, čtvrtek, pátek na ranní a do práce nastopit v pondělí. Od pondělí mám ale řádně nahlášenou dovolenou a spolu s volnem přes víkend jsem si zaplatil dovolenou na horách. Zaměstnavatel mi ale z důvodu nemoci naplánoval přes tento víkend směny s odůvodněním, že 150 hodin přesčasových jsem ještě nedosáhl a že tento týden nepřekročím maximální týdenní limit. Zaplacená dovolená je prý můj problém a "TAK SI TO ZAŘIĎ TY". Mám opravdu smůlu. Prosím o váš názor. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,bývalý manžel mi…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,bývalý manžel mi neplatí výživné dluží mi přes 40.000kč,byl za to již odsouze,vše jsem předala exekutorovi,ten zjistil kde pracuje a bydlí.Řekl mi že mu strhává 1.200kč měsíčně, které si nechává na svém účtě a víc že dělat nemůže.Z dluhu nedostávám nic ani výživné.Co mám dělat? Je postup exekutora správný? Vždyt dluh stále narůstá. Děkuji,Marta


odpovídal(a): Redakce

Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli

Jsem řidička a rozvážím potraviny a nápoje. Při jízdě mi vběhly do cesty srny a při snaze se vyhnout jsem nezvládla řízení, sjela z vozovky a narazila do stromu. Mám pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli a tak jsem onu skutečnost nahlásila, jako škodnou událost pojišťovně, ta mi však odpověděla, že za událost zřejmě nejsem odpovědná a že plnění náhrady nemůže uskutečnit. Je pojišťovna v právu?


odpovídal(a): Redakce

Stanovení ceny pronájmu firemního vozidla

Dobrý den. Prosím o radu ohledně pronájmu firemního vozidla. Naše firma vlastní několik firemních vozidel a jedno z nich jsme se rozhodli pronajmout člověku, který by prodával naše výrobky, ovšem není zaměstnancem naší firmy (podniká sám na sebe). Zajímalo by mě, zda mu auto můžeme pronajmout na základě nájemní smlouvy a jak se v takovém případě stanovuje cena? Je to na nás nebo se musí vypočítávat ze skutečných nákladů na provoz vozidla, či se bere v potaz cena obvyklá v autopůjčovnách? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem starobní důchodce,který je rovněž…

Dobrý den.Jsem starobní důchodce,který je rovněž OSVČ s řádně zaplacenými povinnostmi vuči státu.Mám proto dotaz zda můžu požádat o zvýšení procentuání výměry důchodu podle zákona č.306/2008 sb,když pobíram starobní důchod od roku 2003 a podnikat jsem začal pozdějí?Předem děkují za odpověď a jsem s pozdravem A.Blažek.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem vdova, je mi 50 let a dcera…

Dobrý den, jsem vdova, je mi 50 let a dcera studuje 2.ročník VŠ. Dcera otěhotněla a čeká dítě. Stále bude v mé péči, jelikož otec dítěte ji opustil. Bude i nadále s mou pomocí studovat. Mám i v tomto případě nárok na pobírání vdovského a sirotčího důchodu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, bytové náhrady

Dobrý den,tchán pronajímá byt a má uzavřenou smlouvu o nájmu na dobu neurčitou.Chtěl by ji změnit na dobu určitou,stačí dodatkem smlouvy nebo ukončením původní smlouvy a vyhotovením smlouvy nové?Dále je možné formulovat do nájemní smlouvy požadavek,že se nájemce vzdává práva náhrady bytu v případě,že by mu pronajímatel vypověděl smlouvu?Děkuji.