FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Opakovaná reklamace mobilního telefonu

Dobrý den, prosím o radu, jak se zachovat při opakované reklamaci mobilního telefonu. Telefon jsem reklamovala již tři krát se stejnou závadou, z toho první dvě reklamace byly uznány a vady odstraněny. Při třetí reklamaci mi telefon vrátili v krátké době a oznámili mi, že se vada neprojevila. Telefon jsem si tedy nepřevzala a požádala jsem, aby ho poslali zpět k opravě. Chtěla bych poradit, jak se mám zachovat, pokud reklamaci zase neuznají. Mám nárok odstoupit od kupní smlouvy, když nemůžu telefon řádně užívat?


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnávání manželky

Dobry den, Muze s.r.o. ktereho jsem vlastnikem zamestnat moji manzelku? Vim, ze u OSVC toto nelze. Dekuji za odpoved.



odpovídal(a): Redakce

Výpověď smlouvy o pronájmu

Dobrý den, mám pronajaté místo u svého známého v podzemních garážích na dobu neurčitou. Ve smlouvě stojí, že výpověď je dvouměsíční, pokud se obě strany nedohodnou jinak. Chtěla bych podat výpověď k 1.2.2011, protože majitel si na mé pronajaté místo postaví i svoje čtyřkolky a já potom nemám kde parkovat.Dohoda s ním není možná. Jde s tím něco udělat? Mám i fotograafie, které dokazují,že stojí na mém místě. Děkuji za odpověď. Alena Perlová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se touto cestou zeptal na…

Dobrý den, rád bych se touto cestou zeptal na několik věcí souvisejících s převodem hypotéky a vzájemným vyrovnáním mezi nesezdanými partnery. S partnerkou vlastníme byt 2+1 (v LV zapsaný každý s 1/2 podílu), na který máme společnou hypotéku. Hypotéku splácíme dva roky a byt společně užíváme. Nyní se s partnerkou rozcházím a dohodli jsme se, že byt a hypotéku převezmu na sebe. Protože partnerka do bytu také investovala, rád bych ji část této investice vrátil. Jedná se o méně než 100 tisíc Kč. Chěl bych se proto zeptat, jestli je nutné tuto částku nějakým způsobem danit a je nutné smlouvu o vzájemném vyrovnání sepsat s právníkem, nebo stačí smlouvu sepsat jen mezi partnery. V diskuzích na internetu jsem našel, že jako podklad pro vyjmutí z LV na katastru nemovitostí se v podobných případech často používá darovací smlouva. S partnerkou se ale chci vyrovnat a její investice ji vrátit, přičemž převodem vlastnictví získám sice její podíl na nemovitosti, ale s věcným břemenem (hypotékou). Pro tento účel mi tedy nepřipadá darovací smlouva jako vhodný způsob formálního vypořádání. Mohli byste mi prosím poradit, jaký typ smlouvy by v takovém případě měl být sepsán, aby ji bylo možno použít jako podklad pro katastrální úřad. Nedaří se mi najít jak tento problém řešit a také mi není jasné jak je to s případným zdaněním. Předpokládám, že partnerka nebude muset danit peníze, které ji chci vrátit (část jich investovala do vybavení, které zůstane v bytě a část do splácení hypotéky), ani já nebudu muset platit daň (darovací nebo jinou) z nově nabytého podílu na nemovitosti, která je v zástavě banky a tudíž nebude do konce splacení hypotéky můj. Předem moc děkuji za odpověď a zdravím, Jan Blaťák


odpovídal(a): Redakce

Jak se domoci dluhu

ráda bych získala váš názor na mou situaci. Jsem věřitelem svému ex-manzeli, mám od notáře ověrené uznání dluhu na jistou částku, která je splatná koncem dubna 2011. ex-manzel právě nabývá majetek - bytovou jednotku. chce ji ale přepsat na nekoho jiného nebo prodat, aby az bude mé uznání dluhu splatné neměl zádný majetek, pracuje na ŽL, vykazuje minimální dan.priznání, aby platil nízké daně. lze se nejak bránit tomu aby me záměrne poškodil prodejem nebo prevodem nabyté nemovistosti pred splatností uznání dluhu?? podnikl jiz nejaké kroky, jako je změna trv.bydlište. puvodní dohoda zněla ze po nabytí nemovitosti si vezme uvěr a zaručí se bytem, aby mohl svuj dluh zaplatit. v plánu má ale neco jiného. díky za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz k vdovskému důchodu. Tchýně…

Dobrý den, mám dotaz k vdovskému důchodu. Tchýně žila s partnerem od roku 1978. V té době měli z matriky vždy na 3 roky potvrzení, že žijí jako druh a družka pro daň ze mzdy, měla 2 neplnoleté děti, bylo to pro uplatnění nižší daňové skupiny. Nyní partner zemřel, manželství neuzavřeli. Dostala informaci, že pokud spolu žili 30 let mohla by pobírat na základě potvrzení obecního úřadu vdovský důchod. V zákoně se ale mluví jen o manželství, tak zjišťuji, jestli je toto pravdivá informace. Děkuji. Walterová.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den, při dědickém řízení po otci sestra získala nemovitost a já odpovídající peněžní částku. Po pěti letech od dědického řízení mě sestra vyplatila a já si nyní budu pořizovat za tuto částku vlastní nemovitost. Mohu počítat s tím, že bude tato nemovitost jen moje - jako dědictví nebo část bude patřit manželovi? (jsem vdaná) děkuji za vaší odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na otázku, zda…

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na otázku, zda existuje nějaké nařízení nebo vyhláška, podle které nesmějí pracovat na jednom pracovišti v mateřské škole (v jedné třídě dětí, např. při střídání na směny nebo i současně) dvě učitelky - příbuzné (matka s dcerou)? Pracuji v MŠ, která má po městě několik pracovišť. Nyní se má do práce vracet paní z mateřské dovolené a jediné volné místo je ve třídě, kde již učí její matka. Paní ředitelka nám vzkázala, že se budeme muset nějak "popřehazovat", aby matka s dcerou nepracovaly v jedné třídě - že prý tuto informaci kdysi četla v nějakém věstníku, ale nic konkrétního neví. Nám ostatním učitelkám se ale přehazovat nechce - každá jsme již zvyklá na vlastní třídu, děti v ní, jejich rodiče atd. Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, máme byt v osobním vlastnictví, jehož…

Dobrý den, máme byt v osobním vlastnictví, jehož součástí je i lodžie. Bydlíme v domě, který dříve byl družstevní teď je SVBJ. Před 5 lety jsme si nechali lodžii zasklít. (Firma nás tehdy informovala, že stavební povolení nepotřebujeme, že stačí "nahlásit" na družstvu). Nyní SVBJ chce dům zateplit a současně vyměnit lodžie tak, že zároveň změní jejich rozměr. Zasklení se tedy musí demontovat a bude již nepoužitelné. Můžeme nějakým způsobem získat finanční náhradu, případně vyžadovat nové zasklení lodžie ? Nechceme přijít o něco, co je naším majetkem a dobře nám slouží. (Zasklení stálo cca 40 tis. korun.) Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsme sdružení vlastníků bytů v domě o…

Dobrý den. Jsme sdružení vlastníků bytů v domě o 16 bytech. Jeden majitel nepravidelně platí měsíční povinné poplatky /fond oprav, topení atd/ a již nám dluží 70.000 Kč. Dluh řeší právník přes exekuci, ale exekučních titulů má dlužník více a na nás nepřijde dlouho řada. Můžeme toto řešit v insolventním řízení a jak postupovat? Můžeme sami jako sdružení, nebo musíme přes právní kancelář? Děkuji. Jiří Klíma, Želatovská 39 Přerov



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, SJM

Dobrý den, pokud se rozhodnou rodiče darovat synovi všechny nemovitosti, které mají v SJM, postačí k tomuto darovací smlouva na předmětné nemovitosti, bez nutnosti zužování SJM? SJM se prostě fakticky zmenší o darované nemovitosti projevem vůle vyjádřeném ve smlouvě? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstupné, průměrný výdělek

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak má postupovat soud při určení odstupného když jsem naposledy dělal v říjnu 2009 necelý měsíc a poté jsem šel na neschopenku a ta trvala i s podpůrčí dobou do dubna 2010.Soudu jsem dodal všechny výplatní pásky za dobu mé práce.Soud tvrdí,že mě musí vypočítat odstupné za 1.kvartál 2010 a tam je pouze nemocenská.Nevím na koho se obrátit a také nemůžu najít přesné znění vyhlášky nebo zákona abych to mohl u soudu vyvrátit.Evidentně jde soud se zaměstnavatelem.Děkuji Vám předem za odpověď.S pozdravem Muška


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Hezký den, potřebovala bych si půjčit 30 000 Kč…

Hezký den, potřebovala bych si půjčit 30 000 Kč na základní vybavení domu ale nemám s půjčkami absolutně žádné zkušenosti. Pracuji u koní s výplatou 8 000 čistého + dostáváme od majitelů souktomých koní za péči dalších 5 000 takže měsíčně si vyděláme 13 000 čitého.Ovšem v rpacovní smlouvě má člověk stejně napsáno výdělek 8 000 Kč a bojím se že s takovým výdělekm mi půjčku na 30 000 nedají. Slyšela jsem i o půjčce bez potvrzení příjmu například od CETELEM...Máte s ní nějaké zkušenosti, popřípadě čeho se přitakovém upisování vyvarovat? Děkuji za vaše zkušenosti a odpovědi


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, má dotaz týkající se vedoucího…

Dobrý den, má dotaz týkající se vedoucího organizační složky podniku. Setkala jsem se s dvěma názory. Podle prvního je vztah mezi vedoucím organizační složky podniku vztahem obchodněprávním řídícím se ObchZ, podle druhého jde o vztah pracovněprávní a vedoucí org. složky podniku je tedy zaměstnancem. Který názor je správný? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 1,5…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 1,5 ročním dítětem. Vyplácení z ČSSZ mám zvoleno do dvou let věku dítěte. Se zaměstnavatelem jsem však domluvena na 3leté rodičovské dovolené a dříve do zaměstnání nastoupit nechci (ani pro mne nemá nyní místo). Je možné ještě nyní změnit délku rodičovské dovolené na 3 roky? Pokud mi skončí vyplácení z ČSSZ mohu si zdravotní a sociální pojištění zbývající rok platit sama, ale jaké důsledky z toho pro mne plynou, pokud bychom měli druhé dítě? Měla bych poté nárok na PPM v původní výši? Nebo po skončení vyplácení z ČSSZ se ze mne stane žena v domácnosti i když jsem pořád zaměstnaná? Poraďte mi prosím, co by bylo v této situaci nejlepší udělat. Děkuji předem za odpověď. RL


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Vložím-li peníze na termínovaný vklad…

Dobrý den. Vložím-li peníze na termínovaný vklad u spořitelního družstva a je-li tato částka menší než 100 tisíc Euro, jaké je riziko, že o peníze přijdu? Zkrachuje-li spořitelní družstvo, musím se coby člen družstva podílet na jeho závazcích? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Započtení

Dobrý den,snad svůj dotaz zformuluji dobře.Potřebuji radu ohledně možnosti sníženého nájmu třeba na 1,- Kč nebo i vyššího max do 1000,- za budovu penzionu,za těchto podmínek. Pokud pronajímatel převezme závazky firmy,které nový nájemce (právní firma) -dříve jen fyz. osoba, která je současně jednatelem právní firmy,poskytl finanční půjčku a do dnes nebyla splacena, je možno toto nájemné snížit a zároveň si tím snižovat pohledávku?? Je to možné i z účetního hlediska,zaměstnavatel mi řekl že by to takto chtěl uplatnit v účetnictví aby nemusel platit DPH a přitom se mu vraceli zpět nějak své investice. Protože jsou to firmy bývalých manželů a zřejmě neví jak by to mezi sebou zdárně vypořádali a já opravdu nevím jak to udělat a přitom to bylo dobře. Mnohokrát děkuji alespoň za nějakou radu.P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přeji hezký den.Můj dotaz a prosba o radu je…

Přeji hezký den.Můj dotaz a prosba o radu je následující: V listopadu loňského roku jsem ukončil služební poměr -(registroval jsem se na Úřadu práce 3.12.2010)-byl mi vyměřen výsluhový příplatek v určité výši (třeba 1000 kč) na úřadu práce mi bylo vypočteno, že mám nárok na podporu v nezaměstnanosti (13000 kč)a jelikož mám zmíněný výsluhový přípl. bude mi podpora vyplácena ve výši (12000 kč) tzn. 12000+1000 = 13000,-kč na toto přiznání mi bylo vydáno Rozhodnutí ve kterém je toto přesně určeno (v prosinci 2010). Od 01.01.2011 je výsluhový příspěvek zdaněn 15%, tudíž už nemám výsluhu 1000 kč, ale 850 kč. Ale podpora zůstává (12000 kč) tzn. součet 12850,- místo 13000,- jak je uvedeno v tom jejich Rozhodnutí!! Byl jsem se zeptat na úřadě práce,kde jsem se potázal se zlou (asi jako že co bychom ještě nechtěli) jelikož se prý Rozhodnutí udělalo tak jak a co platilo v prosinci a basta. Žádné doplácení dovyměření či dokonce zohledňování neexistuje, na to se prý nebere zřetel. Jedině prý kdyby to bylo naopak.Tak se mi to nějak nezdá a prosím o radu, zda-li je to tak popř. nějaký vzorec či link kde se najde přesný postup v tomto zapeklitém počítání.?Děkuji mockrát a jsem s pozdravem. F.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Koupě bytu, hypotéka

Koupili jsme s pritelkyni byt. Vzhledem k tomu, ze ona pracuje v bance, dostala lepsi podminky na hypoteku, pokud bude psana na ni. Vinou toho, ale nemohu figurovat jako spolumajitel bytu v katastru. Prosim o radu, jakou "smlouvu"/listinu muzeme mezi sebou sepsat tak, aby bylo patrne, ze byt je nas obou a deli se 50:50. Dekuji moc za rady.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, starší osamělá dáma, o kterou se…

Dobrý den, starší osamělá dáma, o kterou se staráme, by na nás chtěla převést nemovitost. Protože bude dům potřebovat rozsáhlou rekonstrukci, hledáme způsob, jak se co nejlevněji vypořádat s daní z převodu. Kdesi jsem zahlédla informaci o tom, že v tomto případě je možná a legální simulace úplatného převodu nemovitosti, protože sazba daně z převodu nemovitosti je vždy 3 %, na rozdíl od proměnlivé sazby dědické a darovací daně. Doporučujete tento způsob? Když ano, jakou poměrnou částkou k oficiálnímu odhadu tedy "zaplatit" nemovitost?