FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, dědění

Dobrý den! Mám prosbu ohledně dědictví. S bratrem jsme jsi dědili po rodičích chalupu. Svůj podíl prodám bratrovi, který mě vyplatí. Budou patřit obdržené peníze do SJM? Děkuji: Jarda


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnávání osob

Dobrý den, jsem OSVČ a provozuji kadeřnictví. Abych si mohla zřídit živnost pro tento obor, musela jsem absolvovat rekvalifikaci. Zajímá mě, jestli můžu přijmout do zaměstnaneckého poměru někoho, kdo nemá potřebnou kvalifikaci ani uznatelnou praxi v oboru. Děkuji předem za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Likvidace společnosti

Dobrý den, Potřebovala bych nutně poradit ohledně zrušení s.r.o. Jedná se o dobrovolné zrušení s.r.o bez dluhů jsou v něm dva společníci kteří se domluvili na ukončení. Jaký je nejrychlejší co nejméně nákladný způsobo ukončení. Pokud by byla možnost podrobně bod po bodu rozepsat co mám udělat. Předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Cenová kalkulace

Dobrý den. Minulý rok jsme realizovali zakázku pro firmu v částce 63 000 Kč. Podotýkám že na tuto zakázku nebyla podepsána smlouva o dílo.V květnu 2010 zaplatila firma částku 23 000 Kč převodem na účet. Na další urgence o zaplacení zbylé částky firma nereagovala.Ani na dopisy které upozorňovaly na možnost vymáhání dluhu.Letos jsme se obrátili na firmu která vymáhá pohledávky.Jednatel firmy se obrátil na právního zástupce s tím že s námi nemá podepsanou smlouvu o dílo a ani protokol o předání díla a tudíž nic platit nebude.Existuje ale nabídková cenová kalkulace a vyúčtování materiálu,která byla zaslána hlavnímu dodavateli díla.Naše firma a dlužná firma byla subdodavateli. Máme nějakou šanci získat zpět dlužné peníze když už v podstatě tím že zaplatil část pohledávky uznal že práce byly vykonány?


odpovídal(a): Redakce

Délka dovolené

Dobrý den, měla bych na Vás prosbu. Pracuji u firmy- 12 hod denně. Dva dny v práci a dva dny volno. Máme nárok jen na 13 dnů dovolené. Zaměstnavatel nám tvrdí, že na víc dnů nemáme nárok. Má v tomto směru pravdu? Zdá se nám to hodně málo. Moc Vám děkujem za odpověď. S pozdravem Širůčková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mám odpracováno 8let jako horník v kategorii 1AA…

Mám odpracováno 8let jako horník v kategorii 1AA a poté pro chorobu z povolání mám ČID.Prosím,kdy mám nárok na odchod do důchodu?Jsem ročník 1955.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

dobry den chtela jsem se zeptat zda je moožne že mi zmenily rodicovsky prispevek z 7600 na 3800 a pritom jsem jak se dcera narodila zadala o triletou variantu a nyni mi rekli ze jsem spadla do 4 lete a pritom na internetu ctu ze pokud dite nema 22.mesicu tak to muzu do konce unora zmenit.Já nevím c mám delat jelikož ted nemam na byt ani na výživu.A za druhé mi rekli že musím,udat do rodneho listu ditete otce ze jak neudam tak mi zruší dávky tak kdyby jste mi mohli poradit co stím dekuji za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím laskavě o odpověď na můj dotaz.…

Dobrý den, prosím laskavě o odpověď na můj dotaz. Pracovní poměr na dobu určitou mi skončil dne 31.12.2010, ale dne 28.12.2010 jsem utrpěla při autonehodě úraz ruky, zaviněný protijedoucím vozidlem. Zaměstnavatel mi hradí nemocenskou pouze za 4 dny (od 28. do 31.12.2010). Jelikož jsem prac.poměr skončila, ale zároveň jsem do jiného nepřešla, ani jsem nebyla vedená v registru Úřadu práce, nebudou mi vypláceny nemocenské dávky v době od 1.1. do 10.1.2011, ale až od 11.1.2011 OSSZ. Chci se proto zeptat, zda mohu požadovat na pojišťovně viníka finanční odškodnění za dobu od 1.1. do 10.1.2011, případně, zda mám nárok na nějaké finanční vyrovnání za celou dobu mé nemoci, počínaje 1. lednem 2011. Pokud ano, podle čeho se bude finanční částka vypočítávat. Ušlou mzdu budu mít pouze za ony zmíněné 4 dny z roku 2010. Mockrát Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem jediny zamestnanec u jedne…

Dobry den, jsem jediny zamestnanec u jedne firmy (internetovy prodej vypocetni techniky) mezi 6 lidmi s drzitelem prukazu ZTP (1.stupne), castecny invalidni duchod-kvuli komunikaci. Jake bude me zamestnani- mit prinos pro nasi firmu ? Mam na mysli napriklad odvod socialniho prispevku ci zdravotni, kdy firma uhradit má slevu na odvodu diky me. Prosil bych Vas o upresneni informaci, jaky prinos diky prukazu ZTP, cas.inv.duchod. prinese firme, kde jsem zamestnan. Velice dekuji a jsem s pozdravem -kp-


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem jediny zamestnanec u jedne…

Dobry den, jsem jediny zamestnanec u jedne firmy (internetovy prodej vypocetni techniky) mezi 6 lidmi s drzitelem prukazu ZTP (1.stupne), castecny invalidni duchod-kvuli komunikaci. Jake bude me zamestnani- mit prinos pro nasi firmu ? Mam na mysli napriklad odvod socialniho prispevku ci zdravotni, kdy firma uhradit má slevu na odvodu diky me. Prosil bych Vas o upresneni informaci, jaky prinos diky prukazu ZTP, cas.inv.duchod. prinese firme, kde jsem zamestnan. Velice dekuji a jsem s pozdravem -kp-



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v kolika…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v kolika letech může odejít můj manžel do důchodu - rok narození 1954. Pracoval jako důlní zámečník od r. 1987 do roku 31.12.2003 , tj. celkem 15 let a 275 dní. Od roku 2004 do roku 2008 pracoval stále jako důlní zámečník, ale vzhledem k likvidaci dolu fáral jen občas.Děkuji Vztahuje se na manžela podmínka odpracovaných 3 300 směn, nebo stačí odpracované roky? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, od ledna jsem nastoupila do nového…

Dobrý den, od ledna jsem nastoupila do nového zaměstnání na odbornou pozici (požadováno VŠ vzdělání). Vedení po mě požaduje práci, která neodpovídá mé pracovní náplni. Ze začátku jsem se snažila vyhovět, ale nekvalifikované práce stále přibývá. Chci se zeptat, zda mám právo odmítnou vykonávat práci, která není v souladu s náplní práce sjednanou v pracovní smlouvě bez sankce zaměstnavatelem. děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, můj dotaz je,jak dlouho po vás může pojišťovna vymáhat dluh za povinné ručení.Nedávno jsem zjišťoval jestli někde něco nedlužím a zjistil jsem že dlužím z roku 2003 na povinném ručení(cca1600kč),ale nikdy se mi nikdo neozval,až teď po mé žádosti! Navíc mi přišel jen email.Mám to vůbec po sedmi letech platit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den, od 10.10.2010 jsem na překážkách za strany zaměstnavatele, jelikož jsem těhotná a zaměstnavatel mé místo zrušil. Do 9.10. jsem byla na RD. Měla jsem zůstatek dovolené za r. 2009 a tu mi dal zaměstnavatel do čerpání v prosinci r. 2010. Za loňský rok (2010) mi vznikl nárok na dovolenou 14,5 dne, ale tvrdí mi, že mám nárok pouze na 4dny a tuto dovolenou mi dal do čerpání Leden 2011. Může mi tedy zaměstnavatel určit čerpání dovolené, když jsem na překážkách ze strany zaměstnavatele? Nemohla bych si tuto dovolenou vybrat až po ukončení MD v tomto roce (předpokládám v září)? Děkuji za odpověď. Miluše


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti…

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti internetového prodeje (podobné webové stránky jakou jsou např. Zapakatel.cz) a potřebovala bych zjistit, jakou smlouvu s firmou, která bude na mém portálu prezentovat svou slevu a zároveň reklamu, potřebuji. Jestli Smlouvu o uzavření budoucí smlouvy o dílo dle Obchodního zákoníku nebo jiný typ smlouvy. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Smlouva pro eshop

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti internetového prodeje (podobné webové stránky jakou jsou např. Zapakatel.cz) a potřebovala bych zjistit, jakou smlouvu s firmou, která bude na mém portálu prezentovat svou slevu a zároveň reklamu, potřebuji. Jestli Smlouvu o uzavření budoucí smlouvy o dílo dle Obchodního zákoníku nebo jiný typ smlouvy. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti…

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti internetového prodeje (podobné webové stránky jakou jsou např. Zapakatel.cz) a potřebovala bych zjistit, jakou smlouvu s firmou, která bude na mém portálu prezentovat svou slevu a zároveň reklamu, potřebuji. Jestli Smlouvu o uzavření budoucí smlouvy o dílo dle Obchodního zákoníku nebo jiný typ smlouvy. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, minulý týden jsem podepsala pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.1.2013.Ve smlouvě je uvedený požadavek zaměstnavatele, že se zaměstnanec zavazuje, že v době trvání této pracovní smlouvy pracovní poměr neukončí. To by znamenalo, že já výpověď dát nemohu, ale zaměstanavatel mi výpověď dát může... Má zaměstnavatel na takový požadavek vůbec nárok a pokud ano, co mi jako zaměstnanci hrozí při nedodržení (ve smlouvě nejsou uvedeny zádné sankce)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Fungování dvou společností

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Blízký přítel mne požádal o radu. Ještě s 2mi kamarády založil před lety 2 firmy.Prakticky se o jednu stará sám,ta prosperuje a je v pořádku,ale jeho společníci druhou firmu drží jen tak tak při životě a právě jsou v jednání s komisí,zda bude firma nadále existovat,či nikoli.Má připraveno několik možností,které chce komisi navrhnout,třeba jako odkoupení padající firmy a tím pádem být jediným vlastníkem a dočasně ji dotovat prosperující firmou.Ale protože to není jisté a těh co by a kdyby je vela,tak chtěl zjistit,že v případě,kdyby se mu tahle možnost nepovedla, zda-li lze nějak se vyvázat z osobního ručení,nebo pojistit na tuto událost.Aby mu to nezlikvidovalo i firmu,která si tak dobře vede.Nebo čestvě dostavený dům pro jeho rodinu.Možná ještě hraje roli informace,že firma,které se nedaří,se dostává do dluhu,kvůli neplatičům,nikoli kvůli tunelování,nebo špatného obchodování. Moc děkuji za Váš čas a informaci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Listina o vydědění

Dobrý den, chtěl jsem se optat ohledně vydědění. Pokud chci vydědit potomka ze zákoných duvodu a sepsal jsem listinu o vydědění, dle vzoru na internetu, stačí si pak nechat ověřit podpis u notáře???Bude to bráno právně správno.Děkuji moc za odpověd