FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, naší zaměstnankyni jsou prováděny…

Dobrý den, naší zaměstnankyni jsou prováděny srážky ze mzdy ve prospěch společnosti Cofidis. Smlouva o revolvingovém úvěru byla uzavřena v červnu 2005. Nyní však byl na ni doručen exekuční příkaz. Má exekuční příkaz v tomto případě přednost? Z exekutorského úřadu mi sdělili, že ano, jelikož exekuce má vždy přednost před splátkami úvěru, avšak společnost Cofidis naléhá, že má přednost ona, protože k uzavření revolv. úvěru došlo před rokem 2006. Ptala jsem se tedy právníka. Odpověď byla, že názory na toto nejsou jednoznačné. Jak je to správně?Nerada bych se dostala do situace, kdy by po mně, jako mzdové účetní, jedna strana chtěla nahradit škodu, která by vznikla srážením ze mzdy ve prospěch strany druhé. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odpovědnost za škodu

Dobrý den.Nastupuji jako řidič MKD k zaměstnavateli a budu mít podepsanou dohodu o provedení práce,zajímalo by mně jak se pojistit proti spůsobené škodě a jaké na mně může zaměstnavatel uplatnovat náhrady za škody.Pojištovna mě zdělila že pojistka na tento druh pracovní činnosti není tudíž nevím jak postupovat abych se nedostal do finančních problémů. Ladislav



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den, babička mi chce darovat pozemek. Chtěl bych se zeptat, jaké listiny budu potřebovat? Musím podávat přiznání k dani z nemovitosti? Kolik mě to bude všechno stát? Budu platit darovací daň? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Potřebovala bych nutně poradit…

Dobrý den, Potřebovala bych nutně poradit ohledně zrušení s.r.o. Jedná se o dobrovolné zrušení s.r.o bez dluhů jsou v něm dva společníci kteří se domluvili na ukončení. Jaký je nejrychlejší co nejméně nákladný způsobo ukončení. Pokud by byla možnost podrobně bod po bodu rozepsat co mám udělat. Předem moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak dlouhá je záruční doba, pokud je…

Dobrý den, jak dlouhá je záruční doba, pokud je kupující podnikatel, tj. zboží nakupuje k dalšímu prodeji? Začíná se záruční doba počítat ode dne převzetí zboží kupujícím, anebo ode dne, kdy kupující prodal zboží koncovému zákazníkovi? Příklad: Podnikatel A prodá podnikateli B zboží s dvouletou záruční dobou. Podnikatel B prodá za více než rok zboží koncovému zákazníkovi. Koncový zákazník po více než roce reklamuje zboží u podnikatele B. Podnikatel B reklamuje zboží po více než dvou letech u podnikatele A. Má podnikatel B právo dle Obchodního zákoníku na uplatnění reklamace u podnikatele A? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz - jsem matka na RD, pobírám…

Dobrý den, mám dotaz - jsem matka na RD, pobírám RP a zároveň bych chtěla podnikat na ŽL. Mám však dluhy, zápis v rejstříku dlužníků a exekuce. Chci se zeptat, zda je možné v Čechách podnikat a založit bankovní účet, aniž by mi jej obstavil exekutor? Ráda bych dluhy splácela z podnikání, ale bojím se, že mi zablokují účet a zmaří výdělky... Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec a insolvence firmy

Dobrý den. Jsem zaměstnancem firmy, kde vlastník je zároveň zaměstnancem a já druhým. Má měsíční mzda je "řekněme 10.000 Kč čistého". Přesto už zaměstnavatel mě dluží pomalu 7 výplat. Prosím, nabídněte mi řešení ( dohoda,splátky atd.) Jak se bránit v případě zániku firmy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, po smrti manželky se příbuzný…

Dobrý den, po smrti manželky se příbuzný odstěhoval z domu, který patřil jí a jejím dětem, kterým ho chtěl uvolnit, aby měly dost místa , ale z důvodu jejich údajné insolventnosti podepsal dohodu o doživotním měsíčním odstupném v minimální výši. Děti však bez upozornění dům obratem prodaly a získaly tak slušný majetek. Je možné dohodu změnit a zvýšit měsíční částku renty? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Je třeba živnostenské oprávnění k…

Je třeba živnostenské oprávnění k zprostředkovatelské činnosti směřující k uzavírání finančních produktů nebo stačí pouze zápis do registru zprostředkovatelů? Živnostenský zákon říká, že živnostní není - viz dole činnost pojišťoven12), zajišťoven, pojišťovacích zprostředkovatelů a samostatných likvidátorů pojistných událostí a odpovědných pojistných matematiků12), penzijních fondů12a Jak tomu mám rozumět? Děkuji předem za odpověď. Jana Švédová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, provozujeme ubytovací služby v…

Dobrý den, provozujeme ubytovací služby v rodinném domě. 2/3 domu máme v podnikání a odepisujeme ho jako ZP. Podnikání je psané na manžela a trvá 17 let. Manžel je první rok v penzi a nechce se dál o živnost starat.Může dát tuto část do nájmu synovi a může mě potom u sebe syn zaměstnat. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Je prokurista statutárním orgánem?

Dobrý den, je prokurista statutárním orgánem?


odpovídal(a): Redakce

Prokurista společnosti

Dobrý den, může být vlastník firmy, který není jednatelem , prokuristou své firmy?


odpovídal(a): Redakce

Posouzení bezúhonnosti pro OSVČ

Dobrý den, počítá se bezúhonnost dle § 6 zák. 455/1991 u OSVČ pouze pro zahájení podnikání? Když již jako OSVČ podnikám , musím v případě odsouzení živnost přerušit? Pokud bych založil jako vlastník s.r.o. mohu to udělat? Mohu být jednatelem tohoto s.r.o. a nebo prokuristou?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Půjčka

Dobrý den! Kamarádovi v nouzi jsem půjčil peníze, ale po delší době se k vrácení penez nemá. Dělá mrtvého brouka, telefon nezvedá a nechá se zapírat. Jsem se dověděl, že dluží peníze více lidem a je na něj uvalená exekuce.Přitom podniká, ale HV při ročním daňovém přiznání bude mít v mínusu, tak že od FÚ dostane peníze zpět, které bymožná na dluh co mi dluží stačili. Může mu FÚ tento přeplatek pozastavit a nevyplatit na základě soudního rozhodnutí? Když ano, tak budu při uspokojení veřitelů v pořadí? Je třeba na to upozornit FÚ? Děkuji: Franta


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dědictví - byt Zdědil jsem po mamince družstevní byt a jsem jediným dědicem ze zákona. Notář nechce uznat pro účely dědictví cenu členského podílu 10.000,- Kč a požaduje vyjít z tržní ceny bytu (podle mého názoru za účelem maximalizace své odměny), a chce abych předložil buď znalecký posudek na byt nebo aspoň zprávu realitní kanceláře o tržní ceně bytu. Notář se odvolává na ustálenou judikaturu soudu v řízení o dědictví, vycházející z toho, že členský podíl v bytovém družstvu lze převádět za úplatu a lze proto uvažovat i o ceně, za kterou lze byt prodat v době smrti zůstavitele (tj. o tržní ceně). V posledních deseti letech se v našem družstvu při asi čtyřech úmrtích vždy u notáře vycházelo z hodnoty členského podílu. Musím respektovat názor notáře a předložit tržní ocenění bytu (znalecký posudek nebo zprávu realitní kanceláře)? A pokud ano, musím cenu za znalecký posudek (cca 7.000,- kč) uhradit já? Domnívám se, že soud (a nikoliv notář) by měl podle okolností zvážit, zda z hlediska ceny členského podílu v bytovém družstvu bude tuto cenu (10.000,- Kč) akceptovat, či zda bude požadovat zprávu realitní kanceláře, či zda je na místě ustanovit znalce k ocenění bytu a podání znaleckého posudku. (Jinými slovy, že za vypracování zprávy realitní kanceláří nebo za znalecký posudek k bytu bych já neměl platit nic). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Může člověk, který byl nepravomocně…

Dobrý den. Může člověk, který byl nepravomocně odsouzen být : OSVČ, společníkem v obchodní společnosti, jednatelem v s.r.o. a nebo prokuristou ve výše uvedených formách podnikání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitosti

Dobrý den, rád bych se informoval zda při koupi nemovitosti mám ze zákona povinnost nechat ji odborně ocenit. Informace na internetu se totiž dost liší. Někde jsem se dokonce dočet, že pro vklad do katastru budu potřebovat znalecký posudek oceňující nemovitost. Moc děkuji za informace. Martin


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Ve výpovědní lhůtě jsem na nemocenské, bude se prodlužovat výpovědní lhůta? Mám již slíbenou novou práci a prodloužení výpovědní lhůty by to zkomplikovalo. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se Zákona o cestovním ruchu. Ve vetšíně případů se píše, že cestovní agentura pouze zprostředkovává zájezdy pro cestovní kanceláře. Pokud se však nemýlím, cestovní agentura může dle zákona prodávat jednotlivé služby cestovního ruchu. Tudíž může klientovi například zarezervovat hotel či apartmán v Itálii. Dále však může klientovi zprostředkovat letenku, transfer z letiště, popřípadě zabezpečit autobusovou dopravu u externího dopravce, který pravidelně uskutečňuje dopravu do dané destinace. Můj dotaz zní, zda je to opravdu tak jak jsem uvedl? Moc děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Rád bych věděl jak bude vypočítán můj…

Dobrý den. Rád bych věděl jak bude vypočítán můj starobní důchod. V roce 1988 jsem utrpěl pracovní úraz po úrazu jsem nemohl vykonávat svou profesi tak jsem byl převeden na méně placenou práci byl mi přiznán ČID a doplatek do průměrného výdělku (tak zv.renta). Můj nynější plat činí 9000kč+ČID 6200 a od pojišťovny doplatek je 2600kč dle výdělku z čeho se vypočte důchod? Přivítal bych také možnost o orientační výpočet důchodu. Předem děkují za odpověď.