FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Redakce

Souběh studia, podnikání a zaměstnání

Dobrý den, mám dotaz, jak se v r. 2011 posuzuje stav z hlediska pojistného, když dojde k souběhu( byť i krátkodobě)statut studenta + OSVČ + zaměstnání. U studenta v r.2010 fungovalo pouze - OSVČ jako vedlejší činnost. Pokud při konci studia(ještě není ukončeno státnicemi) již nastoupí do zaměstnání - jak se celá situace bude posuzovat z hlediska pojistného,resp.odvodů.Děkuji Doleželová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Navrácení daru

Dobrý den.Jsem v plném invalidním důchodu.Před lety jsem manželce věnoval polovinu domu.Ta se semnou rozvedla.Lze požadovat vrácení tohoto daru?Děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr

Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou od 1.5.2008 do 31.8.2011.Je to záskok za MD,ale ve smlouvě to není uvedeno.Chci se zeptat,jak je to s prodloužením smlouvy v tomto případě?Zaměstnavatel mi chce prodlouži opět smlouvu, ale zase na dobu určitou,-neměla bych mít už smlouvu na dobu neurčitou?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Přerušení živnostenského podnikání

Dobrý den, manžel chce pozastavit živnostní činnostna 1 rok,komu se musí vše oznámit a co vše s toho vyplývá. S díky Martincová


odpovídal(a): Redakce

autorský honorář daně

autorský honorář daně


odpovídal(a): Redakce

Změna návrhu smlouvy

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc. Pracuji v jedné nejmenované firmě, kde uzavíráme se svými klienty smlouvy o službách, které poskytujeme. Již několik let máme velké problémy s jednou opatrovnicí naší klientky. Na počátku tohoto roku jsme byli nuceni zdražit naše služby a díky tomu sepsat se všemi nové smlouvy. Opatrovnice nám tuto smlouvu sice zaslala zpět podepsanou, ale svévolně bez našeho vědomí do ní vepsala rukou jeden ostavec a přeškrtla data od kdy je smlouva platná. Zajímá mě tedy, jestli smlouva do které jedna ze stran něco dopíše ručně je platná nebo nikoliv? Dle mého názoru nikoliv, protože to by si do smluv mohl pak každý cokoliv kdykoliv dopsat, ale možná se pletu. Velice děkuji za odpověď Havlínová


odpovídal(a): Redakce

Odstoupení od kupní smlouvy

Dobrý den, mám obchůdek s oblečením a přišla mi zákaznice do druhého dne zpátky, že chce vrátit zakoupené zboží, které bylo bez vad. Nedávno byla u mě kontrola z ČOI a paní mi tvrdila, že je to jen benevolence prodejce vrátit peníze či vyměnit zboží za jiné. Paní jsem peníze vrátila. Byla to má povinnost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Přihlášení na zdravotní pojištovně

prosim o radu ma dcera zistila nedavno že ze strany zaměsnavatele nebyla přihlašena na zdravotni pjištovně tak se tam přihlasila pak onemocněla a šla na nemocenskou tak ted nevime jestli ma narok na peněžni častku ze SSSZ protože od zaměsnavatele už nema narok tak by jsme chtěly vědět jestli dostane nebo ne a co by sme měly dělat: předem děkuji: Šárka


odpovídal(a): Redakce

Trestní bezúhonnost

Dobrý den, velmi prosím o názor, či radu. Snažím se založit volnou živnost v oblasti těžby dřeva, již týden vyběhávám všemožná potvrzení a souhlasy s místem podnikání a nakonec jsem se dostal do zdárného konce, avšak na úřadě mi sdělili, že mi ŽL nevydají z důvodu záznamu v rejstříku trestů (cca. týden předem jsem se ptal referenta na ŽL, zda bude tento problém překážkou, bylo mi řečeno že pokud jde o podmínku, neměl by to být problém).

V RT mám podmíněný trest za úmyslné porušení §152 - Porušení autorského práva. Avšak chci se živit jako OSVČ v těžbě dřeva. Referent na úřadě mi sdělil, že problém je v tom, že se jedná o paragraf týkající se software, což je také činnost spadající do volné živnosti a tak přesto nejede vlak ŽL na těžbu dřeva mi nevydají. Posouzení rozsudku provedl další referent Živnostenského úřadu s výsledkem, že s tímto nelze živnost volnou získat, avšak třeba řemeslná by problém nebyl.

Já o tu živnost opravdu stojím, nejde mi do hlavy proč je podmínka za autorské právo fatální problém pro založení živnosti pro těžbu dřeva. V Živnostenském zákoně je bezúhonnost definována takto §6odst.2:

"Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena"

A zde je jasně napsáno, že bezúhonný nejsem pokud spáchám a budu odsouzen za čin spáchaný v souvislosti s podnikáním, nebo s předmětem podnikání. Já jsem ale čin spáchal před 4mi lety, vesměs šlo zejména o Windows na PC bez licence a nikdy jsem nepodnikal. Autorské právo dále přeci nesouvisí s podnikáním v těžbě dřeva, avšak jde prý o to, že těžba dřeva je spolu s 80ti dalšími živnostmi na stejném listě jako výroba software k čemuž se už může autorské právo vztahovat.

Můžete prosím poradit zda se dá proti tomuto výkladu nějakým způsobem bránit, či je výklad zákona tak jak jej vykládají na živnostenském úřadě správně, mnohokrát děkuji za reakce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,

velmi prosím o názor, či…

Dobrý den,

velmi prosím o názor, či radu. Snažím se založit volnou živnost v oblasti těžby dřeva, již týden vyběhávám všemožná potvrzení a souhlasy se sídlem podnikání a nakonec jsem se dostal do zdárného konce, avšak na úřadě mi sdělili, že mi ŽL nevydají z důvodu záznamu v rejstříku trestů (cca. týden předem jsem se ptal referenta na ŽÚ, zda bude tento problém překážkou, bylo mi řečeno že pokud jde o podmínku, neměl by to být problém).

V RT mám podmíněný trest za úmyslné porušení §152 - Porušení autorského práva. Avšak chci se živit jako OSVČ v těžbě dřeva. Referent na úřadě mi sdělil, že problém je v tom, že se jedná o paragraf týkající se software, což je také činnost spadající do volné živnosti a tak přesto nejede vlak, ŽL na těžbu dřeva mi nevydají. Posouzení rozsudku provedl další referent Živnostenského úřadu s výsledkem, že s tímto nelze živnost volnou získat, avšak třeba řemeslná by problém nebyl. Já o tu živnost opravdu stojím, nejde mi do hlavy proč je podmínka za autorské právo fatální problém pro založení živnosti pro těžbu dřeva. V Živnostenském zákoně je bezúhonnost definována takto §6odst.2: "Za bezúhonnou se pro účely tohoto zákona nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena" A zde je jasně napsáno, že bezúhonný nejsem pokud spáchám a budu odsouzen za čin spáchaný v souvislosti s podnikáním, nebo s předmětem podnikání. Já jsem ale čin spáchal před 4mi lety, vesměs šlo zejména o Windows na PC bez licence a nikdy jsem nepodnikal. Autorské právo dále přeci nesouvisí s podnikáním v těžbě dřeva, avšak jde prý o to, že těžba dřeva je spolu s 80ti dalšími živnostmi na stejném listě jako výroba software k čemuž se už může autorské právo vztahovat. Můžete prosím poradit zda se dá proti tomuto výkladu nějakým způsobem bránit, či je výklad zákona tak jak jej vykládají na živnostenském úřadě správně, mnohokrát děkuji za reakce.



odpovídal(a): Redakce

Faktura od operátora

Prosim o radu jak postupovat,dcera si na ulici sjednala pausalni sluzby od telefonniho operatora,pravidelne dostavala faktury ktere platila.Asi po pul roce dostala fakturu k jinemu tel.cislu a smlouve,ovsem na teto smlouve jsou jeji osobni udaje ,smlouvu jsme videli v pocitaci a je tam proskrtane jmeno,podepis na smlouve dle zjisteni policie je jine osoby.Policie to uzavrela s tim ze pachatel je neznamý ,tudiž porad je dluznikem dcera aniz by nejaky dluh udelala.jak dal pokracovat,lze zadat nejake odskodneni,dcera sipotrebovala vzit pujcku a protoze kvuli tomu je v nevýhode musela cerpat nebankovni za horsich podminek.Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Při vyřizování důchodu jsem zjistil, že…

Dobrý den.Při vyřizování důchodu jsem zjistil, že mi chybí opisy evidenčních listů a výdělky od firmy TEST OSTRAVA-HRUŠov,závod podniku VUZ PRAHA s.r.o .V podniku jsem pracoval od 1.10.1990 do 29.2.1992.Organizace mi neposkytla doklady o mých příjmech z důvodů zatopení archívu v roce 1997.Sám nemohu doložit doklady o mých příjmech.Mám pouze doklad o délce zaměstání.ČSSZ PRAHA mi započetla jenom délku zaměstnání. Mám dotaz, jestli ČSSZ PRAHA postupovala správně,když doklady o příjmech měl předložit zaměstnavatel a ten toto neučinil.Děkuji za odpověď. Milan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobry den, pred manzelstvim si ma neter zalozila…

dobry den, pred manzelstvim si ma neter zalozila penz.pripojisteni, jeji manzel si vzal pred vstupem do manz.velky uver na fin. podnikani a neter zastavila nemovitost, nyni v manzelstvi probiha exek.rizeni pro nesplaceni, nemovitost byla jiz v ramci exekuce prodana a byl to jediny dokument, ktery neter v souvislosti s uverem jeste nemanzela podepsala, 1. muze exekutor narokovat netere penz. pripojisteni nyni a v budoucnosti?, plati si ho mesicne 2. muze exekutor zabrat jine (movite) veci nabyte pred manzelstvim ?, dekuji za predem za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Můj syn(24 let) z prvního manželství studuje…

Můj syn(24 let) z prvního manželství studuje vysokou školu v Praze. Trvalé bydliště má v Mar. Lázních. Od SSSZ Dostává rodinné přídavky. Já jeho matka jsem se přestěhovala k synovi do M.L. z Prahy. Trvalé bydliště mám od června u syna v M.L. Z bývalým přítelem jsem se rozešla . Máme spolu 2,5 letého syna.Od června mám zažádáno u soudu o svěření syna do péče. Pracovnice SSSZ nyní od nás požaduje i příjmy od mého bývalého přítele a to za rok 2008. Z jakého důvodu požaduje pracovnice SSSZ jeho příjmy. Má nárok je po nás požadovat. Děkuji za vyřízení


odpovídal(a): Redakce

Jak aktualizovat zápis v Obchodním rejstříku

Můžete nám, prosím, poradit : V roce 2009 jsme založili s.r.o. se základním kapitálem 200 000,- Kč, dva společníci. Výše splacených vkladů při zápisu do OR byla 100 000,- Kč. V roce 2010 bylo splaceno zbývajících 100 000,-, v hotovosti, k rukám správce vkladu. Peněžité vklady byly spláceny po dobu 5 měsíců v hotovosti do pokladny. Jak máme aktualizovat zápis v Obchodním rejstříku ? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Sociální a zdravotní pojištění

Prosím o radu ohledně sociálního a zdravotního pojištění. 1) pobírám starobní důchod 2) jsem OSVČ, mám příjmy z jiné činnosti, konané výdělečně na základě oprávnění podle zvláštních předpisů (znalectví), 3) na tuto činnost jsem měl po část roku 2010 i živnostenské oprávnění, které jsem v listopadu 2010 odhlásil 4) Mám příjem jako lektor na škole č.1, s níž mám dohodu o provedení práce na celý rok (platí za mě daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění) 5) Mám i občasný příjem ze školy č.1 formou jednorázového autorského honoráře 6) Mám příjem jako lektor ze školy č.2, s níž mám dohodu o pracovní činnosti na celý rok (platí za mě daň z příjmu, nikoliv však zdravotní a sociální pojištění) 7) nepravidelně mám jednorázový příjem formou autorského honoráře od příslušného nakladatelství (jestliže např. vydají dotisk mé knihy) 8) relativně nejvyšším je příjem ad 4), poté následuje ad6), příjem ze znalectví ad2) je nejnižší. Prosím o radu, jak vypočítat základ pro sociální a zdravotní pojištění a jak rozdělit příjmy na hlavní a vedlejší. Díky.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

dobry den, vnuk nyni prerusil studium na vys.skole, na podzim ma v umyslu ve studiu pokracovat, ma narok na vyzivne ze strany otce (jake podminky), bydli u matky a nema zatim zadny prijem, dekuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den, bydlíme s družkou a dcerou 3 roky v RD, kde jsem veden jako jediný majitel a rád bych udělal z družky spolumajitelku našeho RD. Chtěl bych se zeptat, zda stačí jenom jednoduše požádat KÚ o zapsání spolumajitele do KN? Obešlo by se to bez znaleckého odhadu a darovací daně? Nebo musíme spolu napsat kupní smlouvu na polovinu RD, kde by se platila daň z prodeje? Nebo by tuhle situaci nejjednodušeji vyřešil případný sňatek s družkou? Děkuji za odpověď, Daniel Klečka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sekce: Právní poradna Téma: Rodinné právo …

Sekce: Právní poradna Téma: Rodinné právo Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a pobírám mateřský příspěvek 3.800,- kč. A to od září loňského roku, kdy mi byla mateřská snížena ze 7.800,- kč. Sociální odbor si nás předvolal z důvodu společného trvalého bydliště. Pracovnice sociálního odboru byla velice arogantní a nepříjemná. Žádala ode mne mé příjmy za rok 2008, ale také příjmy mého bývalého přítele za rok 2008. A také zda uplatňuje slevu na dani za rok 2008. Nechápu proč žádá příjmy od mého bývalého přítele, když s ním můj syn z prvního manželství nemá nic společného? V pondělí volala pracovnice ze Státní správy sociálního zabezpečení, že máme předložit všechny příjmy ve středu to je zítra 9.3.2011. Jinak budeme od června všechny dávky vracet zpět.Ještě jsem zapomněla, že syn pobírá na základě přiznání rod. přídavku příspěvek od vysoké školy, který činí 1.500,-kč. Ráda bych se Vás tedy tímto zeptala, jaký je důvod k dokládání příjmů bývalého přítele? Předem Vám velice děkuji za rychlé vyřízení.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyživovací povinnost

dobry den, vnuk (20let) nyni v unoru neuspel u zkousky a ukoncil tak 1.semestr na vys.skole, chce v zari zkusit studium na stejne ev.jine vys.skole, za jakych podminek ma narok na dalsi vyzivne ze strany otce,(rodice rozvedeni, vyzivne soudem urceno),vnuk je absolvent gymnazia, vzhledem k fin. situaci si bude muset hledat nejakou brigadu event. i nastoupit do prac.pomeru, je bez pridavku, bydli u matky,(jeji manzel je duchodce), matka neni schopna ho sama podporovat, dekuji predem za odpoved