FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Porušování pracovněprávních předpisů

Dobrý den,může zaměstnavatel po 3 měsících pracovní neschopnosti napsat zaměstnanci vytýkací dopis za porušení pracovních povinností a to hned 1.den,jakmile nastoupí do práce po PN? A musí vytýkací dopis obsahovat konkrétní výtky s datumem prac.porušení nebo stačí jen takové všeobecné jako,že si zaměstnavatel myslí,že ho práce nebaví apod. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Státní dozor na úseku zaměstnanosti

Dobrý den, zjistila jsem, že zaměstnavatel nenahlásil na zdravotní pojišťovnu, že jsem u něj zaměstnaná (od dubna 2016). Po 14 dnech a nespočtu urgencí jsem si dnes volala na pojišťovnu, zda je vše v pořádku a zaměstnavatel jim nyní nahlásil pouze duben 2016, přitom ve firmě pracuji stále. Ostatní zaměstnanci také nejsou přihlášeni, jak zjišťujeme. Je možné, že to dělá naschvál? Zaměstnavatel má dohodu s účetní, která za to nese zodpovědnost, tak je však pojištěná a nikdo můj problém neřeší. Zatím jsem si nevolala na sociálku, ale tam to podle mě bude stejné. Vím, že to je povinnost zaměstnavatele, ale ráda bych vše měla v pořádku. Stalo se, že při výpovědi jiných zaměstnanců nedostali ani zápočtový list. Mám v plánu také odcházet a nechci pak řešit všechny tyhle problémy, je možnost nahlásit to na nějaký úřad, který by se tímto zabýval? Moje trpělivost už přetéká. Teď jsem ještě žádala úřčetní o podání daňového přiznání, protože mi při nástupu dala pozdě podepsat prohlášení a přišla jsem o 2070 Kč, které by se mi teď měly vrátit, mám strach, že s ena to zase vykašle. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jitka



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, rodičovská dovolená

Dobry den,mam prosbu o radu.Kdyz jsem po RD v prosinci nastoupila do prace(jine nez pred MD) a z 22 prac.dni jsem mela 5dni volno jako prekazku zamestnavatele,tak jestli mam za prosinec narok na nejaky den dovolene? Na výplatní pásce za prosinec a leden mi to vyjelo,ale mzdová mi řekla,že na to nemám nárok,že musím mít odpracováno za ten rok 60dní a to jsem neměla když jsem byla před nástupem do práce na rodičáku,tak mi je prý musí vzít a smazat.Nechápu. Děkuji za odpověď Jankovičová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vznik pracovního vztahu

Dobrý den, v drogerii jsem se domluvila s paní vedoucí, že bych k nim mohla chodit na brigádu. Paní mi dala formuláře, které jsem vyplnila a poslala na sídlo firmy s tím, že na základě nich mi vytvoří dohodu o provedení práce. Bohužel toto vytváření smlouvy trvalo skoro 14 dní, během kterých jsem dostala lepší nabídku na brigádu. Dohoda mi nakonec přišla. Co mám dělat teď, když jsem ji ještě nepodepsala a nechci tam již na brigádu jít? Musím uvádět nějaké důvody? Mám ji poslat nepodepsanou zpět na sídlo firmy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Preventivní lékařská prohlídka

Dobrý den, pracuji v organizaci státní správy. Zaměstnavatelem jsem byla vyzvána k předložení výpisu ze zdravotní dokumentace od svého ošetřujícího lékaře vzhledem k tomu, že nejsem registrována u závodního lékaře k vyhotovení preventivní prohlídky. Tento výpis jsem předložila, ale zaměstnavatel mi odmítl proplatit poplatek za výpis s tím, že smlouvu má pouze se závodním lékařem a poplatky za výpis jsem povinna zaplatit ošetřujícímu lékaři já. Je tento postup správný?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, naše firma přechází pod jinou firmu s převodem všech zaměstnanců dle ZP. Moje funkce vykonávaná v současné firmě se pravděpodobně zruší, protože v nové firmě není potřeba. Jaká vyplývají pro mne práva z takto vzniklé situace? Mám nárok na odstupné, případně jiné pracovní místo se stejnou kvalifikací? A jak je to s mzdovými nároky? Děkuji za odpověď. T.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Konto pracovní doby

Dobrý den,pracujeme v Globusu, kde máme nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, náš tzv.roční fond je 2080 hodin. Náš zaměstnavatel nám každý měsíc vypracuje rozpis.Směnu nám ale neplánuje na státní svátky, kdy je dle zákona zavřeno. Abychom splnili roční fond hodin, naplánuje nám odpracování hodin na jiné dny.Chtěli bychom se zeptat, zda tento postup nahrazování st.svátků je správný a je v souladu s pracovněprávními předpisy? Předem děkujeme.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den,prosím jak je to ,když jsem nastoupila do práce a po 2měsících jsem v pracovní neshcopnosti,ale podle zdravotního stavu to nevypadá,že bych tuto práci mohla ještě vykonávat.Musím po ukončení prac.neschopnosti nastoupit na jden den do práce a podat výpověď nebo stačí zavolat a domluvit se na ukončení,protože jsem stále ve zkušební době.Děkuji H.R.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď zaměstnance

Dobrý den,potřeboval bych poradit. Byl jsem zaměstnaný na dobu neurčitou. K 30.6.2016 jsem podal výpověď s pracovního poměru s dvouměsíční výpovědní lhůtou. V době výpovědní lhůty se mi stal úraz, nastoupil jsem na neschopenku. Neschopenku jsem ukončil k 31.12.2016. Mohl mi zaměstnavatel ukončit pracovní smlouvu po uplynutí dvouměsíční lhůty nebo se na mě vztahuje ochraná lhůta v době pracovní neschpnosti? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, mateřská dovolená

Dobrý den. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou.V létě v roce 2016 jsem otěhotněla.V práci jsme se dohodli, že budu pracovat, dokud to půjde, i když bych měla být na neschopence kvůli rizikovému těhotenství a to z důvodu již několikátého potratu...Tak jsem tedy pracovala skoro do konce listopadu, pak jsme se domluvili na dovybrání dovolené za ten rok a že od 1.12. nastoupím již na rizikové těhotenství na neschopenku.Takže od 1.12.2016 jsem v prac. neschopnosti.Na mateřskou budu nastupovat 14.2.2017 podle plánovaného termínu porodu.Četla jsem, že po vyčerpání mateřské PPM po dobu 28 týdnů mám nárok na jakoby vybrání si dovolené u svého zaměstnavatele a poté, ale už i během té dovolené mohu pobírat rodičovský příspěvek do třeba zvolené 3 leté mateřské.Samozřejmě, že podám oficiální písemnou žádost jak o dovolenou zaměstnavateli, tak i žádost o rodičovský příspěvek úřadu.Jen bych chtěla vědět, jestli mám nárok na 20 dní dovolené, nebo kratší.Pochopila jsem, že tato dovolená má být v plné výši 20 dní a že prostě nastávající matce přísluší ta dovolená za dobu PPM, jelikož se tato doba počítá jako výkon práce.Jen si říkám, když náleží za těch 28 týdnů PPM, tak jestli je to těch 20 dní dovolené, nebo méně. Předem moc děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Práce přesčas, délka týdenní pracovní doby

Dle smlouvy mám pracovní úvazek 40 hodin týdně; nepřetržitý třísměnný provoz 24/7. Jak vypočítat měsíční nárok na přesčas? Příklad: V lednu 2017 odpracuji celekm 23 dní. Plánovací kalendář na rok 2017 praví, že 1. měsíc má 22 pracovních dní. Zaměstnavatel tvrdí, že mi nárok na přesčas nevznikl, protože úvazek mám 40 hodin týdně. Tím, že jsem pracoval 1. ledna což byla neděle, tak prý je vše v pořádku a přesčas nevzniká, protože týdenní úvazek nebyl překročen. Vaše vyjádření? Kde a jak jej případně upozornit na správnou kakulaci, zákonný výklad?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den, manželka nastoupila 15.8.2016 na mateřskou dovolenou, ta skončí 26.2.2017. Od 27.2.2017 do 4.4.2017 by si vybrala řádnou dovolenou, na kterou má nárok (7 dní z r. 2015 a 20 dní z r. 2016). Tutíž od 1.1.2017 do 4.4.2017 "odpracovala" 67 dní (mateřská dovolená i řádná dovolená se považují za výkon práce) a měla by mít nárok na plnou dovolenou za rok 2017 (20 dní), kterou by si vybrala hned poté, tedy 5.4.2017 - 5.5.2017 a pak by přešla na rodičovskou dovolenou. Čerpali jsme ze zákoníku práce a § 212 (1), § 216 (2), § 217 (5), § 223 (1) a § 348 (1). Je tato úvaha správná? Zatím se nám názory od různých odborníků rozcházejí. Díky


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní doba, inspektorát práce

Dobrý den, dělám ve firmě kde je dvousměnný provoz, tzn. ranní a odpolední směna. Pracovní smlouvu mám na 40hodin týdně, ale mám rozpis služeb včetně sobot a nedělí, dělám dvanáct dní vcelku, a to bez nároku na volný den a nebo proplacení přesčasů a příplatků za víkend. Zaměstnavatelem je to odůvodněno tím, že to mám zahrnuto již ve mzdě jako paušál, ale písemně o tom není v pracovní smlouvě ani v platovém výměru žádná zmínka. Dále ve dnech svátku nám je nařizována dovolená aniž byl svátek uznán a nahrazen, v době kdy mám dovolenou a vycházel by na mne "pracovní" víkend mám strženou dovolenou i za sobotu a neděli. Má na toto zaměstnavatel nárok? a jak mám popřípadě postupovat dále? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Státní svátek

Dobrý den rád bych se zeptal na povinnost odpracovat si směnu za státní svátek. Do loňského roku to fungovalo normálně, tj. ve státní svátek byl pracovník doma, pouze jeden byl přítomen na pracovišti. Měl za to 100% příplatek, a náhradní volno. Nyní zaměstnavatel chce, abychom dobu strávenou doma v době státem nařízeného státního svátku,si nahradili. Pracuji v supermarketu, takže je od r.2016 zavřeno i v jiné dny státních svátků. Máme měsíční mzdu,dle platového výměru. Připadá mi nelogické nahrazovat volno o státním svátku. Zaměstnavatel tvrdí , že nebude vycházet tzv. fond prac. hodin. Má pravdu? O jaký článek zákoníku práce se jeho nařízení opírá. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

Dobrý den, byla jsem na rodičovské dovolené s mladším synem. Syn se narodil 24.8.2013. Čerpala jsem rodičovský příspěvek a předpokládala jsem čerpání do 24.8.2013. V červenci jsem se šla náhodou kolem úřadu práce zeptat, do kdy přesně ten rodičovský příspěvek bude a dostala jsem informaci, že bude příspěvek do 30.6.2016 a poslední dávka přijde v červenci 2017. Začala jsem tedy řešit se svým zaměstnavatelem nástup do zaměstnání, dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru dohodou a dostala jsem odstupné. Na jeden den mne zaměstnali, abych měla vyšší základ pro eventuální výpočet podpory v nezaměstnanosti. Podporu jsem nečerpala a evidovala jsem se na úřadu práce 27.7.2016, abych měla zajištěné zdravotní pojištění. V prosinci 2016 jsem šla vyřídit žádost o podporu v nezaměstnanosti a byla jsem v šoku, když mi vypočetli dávku 3500,-, když jsem měla hrubou mzdu ca 30.000,-. Podporu mi vypočetli z národního hospodářství jako 0,15 násobek.. či co.. Problém je v tom, že jsem nedošla do 3.7.2016 na úřad práce, ale až 27.7.2016. Ale rozhodnutí o odejmutí rodičovstkého příspěvku mi bylo posláno az 11.7.2016, takže jsem nevěděla, že mi končí rodičovský příspěvek k 30.6.2016. Dnes mi na úřadu práce řekly, že s tím nemůžou nic udělat. Sociální dávky - rodičovský příspěvek-posílají info až po ukončení rodič.příspěvku a výplatě této dávky. Tak by mne zajímalo, jestli se dá někde dovolat a nějak si vyřídit (vybojovat) normální výpočet z průměrné hrubé mzdy, když jsem nedošla na úřad práce do 3 prac. dnů od ukončení rodič.příspěvku, když v poddstatě jsem ani nevěděla, kdy přesně ten rodič. příspěvek bude ukončen. Dnes jsem dostala rozhodnutí o výpočtu dávky v nezaměstnanosti, řekla jsem, že podám odvolání, takže tuto dávku mi nevyplatí a dokud to poběží, tak ani výplatu dávky nedostanu.. ale chtěla bych s tímto nějak bojovat. Ani jedna strana úřadu práce nepochybila, obě strany jak dávky rodičovského příspěvku, tak dávky podpory v nezaměstnanosti mají zadáno v systému vše správně, ale problém je v tom, že já nevěděla, kdy končí rodičovský příspěvek a přišla jsem na úřad pozdě.. místo 3.7. až 27.7. a tím vypočítali 0,15 násobek.. dá se s tím něco dělat? na koho se obrátit a jak argumentovat? děkuji moc za radu a poradu. Martina Trubačová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den.Pracuji ve firmě od září 2016,před tím jsem byla na MD.Smlouvu mám na dobu určitou,končí 5.3.2017.Zjistila jsem že jsem těhotná.Chci se zeptat,pokud bych šla na nemocenskou bude mi nemocenská vyplácena i po ukončení prac.poměru?Musela bych se nahlásit na ÚP?A měla bych nárok na mateřskou?Pokud bych těhotenství neoznámila,nechala si prodloužit smlouvu a pak šla marodit,je to nějak napadnutelné? Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek do 9/17. Ovšem dostala jsem dobrou nabídku k práci na plný uvazek od 1.1.2017. proto jsem ve stavajícím zaměstnání podala výpověd, ale ted se vyskytli potíže u nového zamstnavatele, kdy sliby nechce dodržet, zvažuji že odejdu a nevím kam se hlásit , když ještě 9 měsícu pobírám rodičák .


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mateřská dovolená, peněžitá pomoc

Dobry den, muj dotaz se tyka PPM. 27. 4.2016 jsem porodila druheho syna. Jelikoz jsem netusila ze mam narok na PPM zacala jsem rovnou pobirat rodicovsky prispevek. O sest mesicu pozdeji vyplulo na povrch, ze jsem mela na PPM narok a lze jí proplatit zpetne jednorazove. Tak se stalo, v listopadu 2016 mi byla zpetne a jednorazove vyplacena materska. V tu chvili mi pozastavili rodicak a ted po me chtej zpet vyplatit rodicak, ktery jsem pobirala od dubna do rijna (jde o téměř 50 tisic). Rovnou mi dali novou zadost o rodicak, ktery bude nove vypocitany a budu ho dostavat od unora. Chci se zeptat, zda je tento postup uradu v poradku? Jsem bez rodicaku jiz 4 mesice, jeste tedy musim zaplatit 50 tisic. Urednice se ohani, ze jsem nemohla pobirat RP a PPM spolecne, ale kdyz jsem PPM dostala jednorazove, tak to vidim cele trochu jinak. Dekuji za odpoved a nazor. MARTINKOVA


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená

Dobrý den, pracuji jako zaměstnanec, prodavač. Pracovní dobu mám od 09:00 do 21:00 hod., krátký dlouhý týden, pondělí-neděle. Pokud mi státní svátek(obchod je zavřen) připadne na mojí směnu, zaměstnavatel mi hodiny vezme z dovolené. Má na to právo? Děkuji. D


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dovolená, pracovní neschopnost

Za rok 2015 jsem si určil čerpání dovolené dle § 218 ZP v 11/2016 a 12/2016. Stal se mi ale úraz (mimo práci) a v době dovolené jsem práce neschopen. Přijdu o dovolenou za rok 2015, nebo si ji budu moci vyčerpat po skončení PN? Nebo jak to je?