FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den Dotaz: Potřebuji…

Dobrý den Dotaz: Potřebuji poradit, jaké právních předpisy platí pro níže popsaného způsobu řešení likvidace výskytu štěnic. Dcera pronajímá byt v Společenství Vlastníků Jednotek. Jako zástupce pověřený na základě, ověřené plné moci ve věci zastupování ve všech záležitostech v jednání se Stavebním Bytovým Družstvem a pověřeným vlastníkem SVJ v době nepřítomnosti dcery, jsem záležitost s likvidací hmyzu řešil. Začátkem února 2011 se objevili štěnice ve třech bytech v jednom ze tří vchodů domu SVJ s tím, že v 1 patře u dvou bytů 3 vchodu se vyskytli štěnice v menším rozsahu a ve 2 patře bytu, který dcera pronajímá, se zjistilo větší množství štěnic a vajíčka v různém stavu vývoje. SVJ rozhodlo na schůzi nájemníků vystříkání bytů včetně sklepů a společných prostor celého vchodu s tím, že se bude podle výskytu, postřik opakovat. Ovšem po tomto rozhodnutí a následném druhém postřiku nastalo dohadování, kdo to zaplatí a majitelé ostatních bytů rozhodli na schůzi, kde jsem nebyl pozván, že prvotní zdroj je právě v tomto bytě a veškeré náklady a platba za vchod jdou na účet tohoto bytu. Objednávku na deratizační firmu zadalo SBD na žádost SVJ. Faktura za postřik byla poslána na SBD a předseda SVJ na základě odsouhlasení schůze nechal fakturu přeposlat na adresu bytu dcery. Docela mi to zarazilo a ptal jsem nájemců, kteří bydlí v bytě dcery, zdali zjistili výskyt štěnic a kdy. Tvrdili ne, ale při dotazu po prováděném druhém postřiku přiznala manželka nájemce, že nějaké štípance měla a nevěnovala tomu pozornost. Vím z různých článků, kde se popisuje výskyt štěnic je těžké zjistit, kdy a hlavně jakým způsobem se tento hmyz dostává do objektů, objektivně je to až hmyz napadne člověka a každý reaguje na štípáni různě. Nezdá se mi proto standardní takto řešit finanční záležitost na jeden byt, vždyť to by měla být záležitost hlavně SVJ nebo SBD jako to se to řeší obvykle. Můj názor je, že likvidaci hmyzu mělo řešit SVJ a hlavně platba by neměla směřovat na jeden byt na základě výskytu hmyzu v bytě dcery, respektive přeposlat nájemníkům s kterými je uzavřená řádná nájemní smlouva, jak mi bylo doporučeno předsedou SVJ a některými nájemníky. Děkuji s pozdravem Milan Hruška Tel :773611614


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, OSVČ(cizinec) z dlouhodobým pobytem…

Dobrý den, OSVČ(cizinec) z dlouhodobým pobytem chtěl by se stát zaměstnavatelem. Má i nějaké jiné povinnosti, kromě těch co má OSVČ-zaměstnavatel(občan ČR).



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dnem 30.4 2011 mi končí pracovní…

Dobrý den, dnem 30.4 2011 mi končí pracovní poměr, na novém pracovišti - škole, se mnou uzavřeli prac. smlouvu od 2.5.2011. Chci se zeptat, zda by v budoucnu nebyl problém ten jeden den - 1.5, kdy nejsem nikde zaměstnaná. Dál se chci zeptat, jestli na tom nový zaměstnavatel něco tratí, když mě zaměstná až od pondělí 2.5, přičemž tedy 1.5 je státní svátek a neděle, nejedná se tedy o prac. den,než kdyby mě rovnou zaměstnal od 1.5.2011.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sousedská práva

Dobrý den, před 6 lety jsme si koupili rodinný dům, v jeho sousedství leží pozemek i s garází, který ale není náš (i když patří stejné osobě, které patřil i náš rodinný dům). Tento pozemek není oplocený, nikdo tam za celou dobu nechodí, nestará se o trávu. Lidé tam občas hodí nějaký plevel či odpadky. Již jsem kontaktovala majitele, ale prý nám to prodat nemůže (vlastní to s někých napůl). Tento neudržovaný a zchátralý pozemek i garáž nám narušuje výhled a obtěžuje nás. Chtěla jsem se proto zeptat, zda není možné, to nějak právně odkoupit /nevím třeba vyvlastnit/, prostě to nějak už vyřešit, abychom to mohli koupit a upravit to, aby se tam dalo v klidu bydlet. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu uzavřít "jen tak" Dohodu o provedení práce či Dohodu o pracovní činnosti. Jsem fyzická osoba (nepodniktel, neživnostník) a potřebovala bych uzavřít s kamarádem, který není nikde zaměstnaný(fyzická osoba, nepodnikatel, neživnostník) nějakou dohodu o brigádě (stavební práce na mém domě). Za tuto brigádu bych mu náležitě zaplatila. Je možné DoPP nebo DoPČ takto uzavřít, když nejsem žádný oficiální zaměstnavatel? Děkuji za odpověď, Helena Zemanová.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

dvouletá rodičovská dovolená, dobrý den , měla bych dost komplikovaný dotaz. Mám rodičovskou dovolenou na 2 roky, ale zapoměla jsem zaslat písemnou žádost zaměstnavateli- sdělila jsem to pouze svojí nadřizené, tu však propustili a s firmou to vypadá dost bledě. Chtěla jsem se vrátit do práce dřív ( když byl synovi rok a již jsem žádala nadřízenou po skončení mateřské- to však nebyl možný částečný úvaz, tkaže jsem to vzdala ). Zaměstnavatel mi sdělil, že nástup není možný a že mohu nastoupit až budou synovi tři roky, ale vzhledem k tomu, že mám dvouletou R.D. tak nevím, co po těch dvou letech dělat, protože být doma si nemohu z finančních důvodů dovolit ani nyní. JE MOŽNÉ ZASLAT tuto žádost ještě dodatečně i přesto, že oni mi nechtějí vůbec vyhovět ( ani za mě nikoho na moje místo nevzali takže tento problém tam není) Díky moc Jana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem státním zaměstnancem na dobu…

Dobrý den, jsem státním zaměstnancem na dobu neurčitou, t.č. na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel mi sdělil, že po návratu budu pobírat plat o 4 platové třídy nižší, protože budu považována za nováčka bez zkušeností. Nastupovat budu na stejné místo a vykonávat stejnou práci, jako před RD. Je to v pořádku?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, 27. prosince tohoto roku mi vzniká…

Dobrý den, 27. prosince tohoto roku mi vzniká nárok na řádný starobní důchod. nebylo by ale pro mne lepší odejít do předčasného důchodu k 27. září, aby se důchod vypočítával ještě "postaru"? Můj hrubý plt je v současné době 29 000,-Kč. Děkuji za odpově´d


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr, potom…

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr, potom jsem byla v pracovní neschopnosti a nyní jsdu na úřad práce. Jaká mi bude vyplácena podpora z bývalého zaměstnání nebo z nemocenské. Děkuji Marcela Z. Praha


odpovídal(a): Redakce

Zadlužení

Dobrý den. S manželem jsem zjistila, že tchýně má úvěr, bohužel ale ne jeden. Dohledáním dokumentace a zaktualizováním všech pohledávek od věřitelů je celková částka úvěrů zhruba 520 000,-, z toho zbývá zaplatit cca 460 000. 1/3 jsou kreditní karty (zaplatí splátku a do týdne si přičtenou částku vybere zpět z bankomatu), zbytek nestíhá již splácet - ačkoli zatím nepřišla upomínka ani exekuce. Celá rodina se snažila pomoci, dokud jsme nezjistily, jaká je pravda o celkové částce dluhu. Je v důchodu (11000 Kč), k tomu na část. úvazek práci cca 5000 Kč. K tomu již delší dobu podniká v malém občerstvení. Výdělek je minimální, pouze doplňkový prodej v letních měsících - květen - září. Zbytek měsíců je nevýdělečný. Dokumentace OSVČ v pořádku, peníze nebyly zneužity na podnikání, ale na komfort tchýně - dovolené, nákupy.... Jaké je řešení této situace? Tchýni je 61 let, tchánovi 72 let. Majetek nemají žádný, bydlí v domě pro seniory. Je řešením osobní bankrot – jaká je šance uspět? Jakou roli v tom hraje podnikání - je lepší skončit? Anebo jakým způsobem situaci řešit? Děkuji moc.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den, existuje nějaká promlčecí doba u samotné exekuce nebo záleží pouze na exekutorovi, zda exekuci zastaví nebo odloží a vrátí se k případu dlužníka a k nevyřízené exekuci třeba za dvacet let? Dlužník má sice trvalé bydliště v ČR a je to občan ČR, ale pracuje dlouhodobě v zahraničí, nemá účet vedený u české banky a byt měl v ČR pouze pronajatý. V bytě už je jiný nájemce, dlužník v bytě žádné své věci nemá, takže není v současné době nic, co by mohl dotyčnému dlužníkovi v ČR exekutor zabavit (mobiliární exekuce) nebo obstavit (účet, srážky ze mzdy).


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM

Dobry dne, chtela jsem se zeptat jak je to v pripade ze do manzelstvi vstoupim s hotovosti na ucte ktera byla ziskana vyhradne moji cinnosti pred manzelstvim. Zustava tato hotovost i nadale mojim vylucnym majetkem i po svatbe? Pokud bych po te za ni v manzelstvi neco zakoupila jako treba byt nebo hmotne veci byli by tyto stale jenom muj majetek nebo by to jiz bylo spolecne vlastnictvi? Dekuji predem za opdoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím o sdělení, jak se vypočítává přízpěvek na…

Prosím o sdělení, jak se vypočítává přízpěvek na bydlení. Bydlím v rodinném domku se zkolaudovanými dvěma byty. V jednom bytě bydlím s manželkou a třemi dětmi a ve druhém bytě bydlí dcera se synem. Bydlíme jako dvě samostané domácnosti. Plyn elektřina i když se jedná o 2 samostatné byty mají vždy společné jedno odběrné místo a vždy jeden měřič Platím za oba dva byty - obě domácnosti jednou částkou plyn a jednou částkou elektřinu. Jak se to bude vypočítávat pro výpočet - kalkulačku pro přízpěvek na bydlení. Moc děkuji za brzskou odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Navrácení daru

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné v případě darování nemovitosti žádat navrácení v případě, že dárci byli dva a jeden z nich je již po smrti. Nemovitost byla darována před dvaceti lety. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat. Zaměstnavatel ruší prodejnu k 30.4.2011. už učinil veškerá opatření k uzavření prodejny z důvodu malých tržeb.Ale zaměstnancům jen řekl že se prodejna ruší. na požádání aby vystavil tedy výpovědi a dal nám je včas , se staví tak že to není důležité. Má na to zaměstnavatel právo? nemusí zde dodržet dvou měsíční výpovědní lhůtu ? Jak by jsme měli postupovat vůči zaměstnavateli tak aby byly splněny veškeré právní náležitosti ? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podnikání při zaměstnání

Dobrý den, při nástupu do zaměstnání jako úřednice samosprávného celku jsem uvedla, že mám živnost - tedy podnikám jako OSVČ. Zaměstnavatel neměl žádné připomínky, ani požadavky. Lze to považovat za souhlas? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Společenství vlastníků jednotek

Dobrý den, nevím přesně do které sekce patří múj dotaz. V našem Družstvu vlastníků domu máme určeny platby do fondu oprav podle bytové plochy, ale za některé investice do domu (nové hlavní dveře, oprava střechy apod.) máme ve vyúčtování odečteni všichni stejnou částku. Zdá se mi to nelogické. Čekala bych, že i výdaje za opravy členů by měly být podle plochy bytu. Existuje nějaký paragraf, který tot určuje, nebo je to na domluvě členů družstva? Děkuji Trnavská


odpovídal(a): Redakce

Podnikání v pronajatých prostorách

Dobrý den, prosím o sdělení, zda zaregistrované občanské sdružení, kterému veškeré náklady, platí městská část, tj. zdarma má propůjčeny místnosti, s vybavením, placeny energie, pojištění, atd., bude v zdarma pronajatých místnostech "podnikat", tj. pronajímat místnosti jiným organizacím za úplatu. Nedopouští se tím porušení platné legislativy ČR? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Společníkem ve dvou firmách

Dobry den, chtela bych se zeptat zda je mozny zalozit akciovou spolecnost a po nejake dobe SRO a byt v obou spolecnostech partner. Co z toho pro me vypliva a jak muzu nasledne z akciove spolecnosti odejit.


odpovídal(a): Redakce

V pozici věřitele

Dobrý den, s.r.o. nám dluží peníze, byl vydán platební rozkaz, jenže ho nejde doručit, neboť nemají datové stránky a poštu prostě nepřebírají, soud nám tento platební rozkaz zrušil a já se ptám jaké mám možnosti, bude nařízeno jednání, které při našich soudech může být až za 3 až 5 let a mezitím se s.r.o. zruší a založí se nové s těmi samými lidmi ve stejných prostorách a stejným podnikáním, nechci, aby jim to prošlo tak se ptám jak se mohu bránit. Kde všude napsát stížností a zda pomůže napsát na soud do Obchodního rejstříků, že nemají zřizené datové schránky? Chci jim ztížit jejich další neoprávněné kroky. Právník říká, že musíme čekat a já se s tím nechci smířit. Děkuji