FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu:…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: pravomocným rozhodnutím soudu (7.5.2009) bylo rozhodnuto, že odpůrce musí do 3 měsíců zaplatit na náš účet určitý obnos (tedy do 7.8.2009). Peníze na náš účet však byly složeny až 13.8.2009. Máme nárok na nějaký úrok ze zpoždění platby? Pokud ano, pak kolik procent? Běží nějaká promlčecí lhůta? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Katastr nemovitostí

Dobrý den, kterými právními předpisy,vyhláškami,nařízenimi atd. se v r.1988, tj. před účinnosti nového katastrálního zákona se postupovalo při obnově katastrálního operátu. Děkuji



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, mám 9ti letého syny, na kterého otec platil výživné velmi nepravidelně.Podala jsem trestní oznámení , protože 3 roky výživné neplatil.Soud mu nařídil vzniklý dluh uhradit a pravidelně zasílat určené výživné.Výživné sice pravidelně posílá, ale dluh, který je 48tis nesplácí.Co mám v takovém případě prosím dělat?Mám opět podat trestní oznámení? Nemůže dluh propadnout?Moc děkuji za radu Karolina


odpovídal(a): Redakce

Výpověď smlouvy

Dobrý den Jsem OSVČ a mám nyní problém s firmou pro kterou již 8 let pracuji. Chtějí se mnou ukončit smlouvu k 30.4.2011 a zaslali mi tuto zprávu emailem 18.4.2011. Ve smlouvě, kterou jsem s nimi před lety uzavřel je věta "Tato smlouva je uzavřena na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou a to bez udání důvodu nedohodnou-li se jinak a platí pro obě strany stejně". Chtěla jsem se zeptak, jestli mohu po této firmě požadovat jednu měsíční platbu jako ušlý zisk, protože se semnou nikdo o ukončení smlouvy nebavil a já toto okončení odmítám takto podepsat. Můžete mi prosím Vás poradit co mám dělat ? Mnohokrát děkuji předem za radu. Marta


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v loňském roce jsem zakoupila do firmy…

Dobrý den, v loňském roce jsem zakoupila do firmy auto. Složila 2/3 akontace a 1/3 jsem si vzala úvěr. Úvěrová společnost si ale nechala můj velký technický průkaz. Chci se zeptat zda na to má právo, když auto je moje. Technický průkaz mi nyní zapůjčila, ale chce ho pod sankemi vrátit. Děkuji za odpověď Žáková Olga


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den pane doktore, dovoluji si Vás požádat…

Dobrý den pane doktore, dovoluji si Vás požádat touto cestou o radu. Mám syna z prvního manželství (19let) a v současné době by měl maturovat. Jelikož se s ním ani s jeho matkou vůbec nestýkám a nemám žádné informace o studijních výsledcích, plánech…nevím jak postupovat. Celá situace je ztížena ještě tím, že poslední „velmi přemrštěná“ žádost o zvýšení výživného mé bývalé manželky se vlekla 3 roky a z její strany byla takřka neúspěšná – soud ji zamítl (mám nízký příjem a navíc mám další 2 malé děti 4 a 1,5 roku). Výživné navíc stále platím bývalé manželce, protože poslední soud byl ukončen těsně před 18.rokem mého syna. S ohledem na opravdu velmi špatnou komunikaci a vztahy nepředpokládám, že mi syn sám dá vědět, jestli zdárně odmaturovala nebo co bude dál - stejně tak ani v nejmenším nepředpokládám, že mi syn na můj písemný dotaz odpoví – popřípadě odpoví pravdivě (soud totiž narazil na mnoho nepravdivých argumentů bývalé manželky k dosažení vyššího výživného). Nevím tedy, zda tuto situaci řešit již nyní v „maturitním období“ nebo se tyto záležitosti řeší na konci „běžného“ školního roku popřípadě ke konci prázdnin. Vím, že řádné potvrzení o dalším studiu (které vydává škola v měsíci září) je "důkazem" o dalším studiu (o nástupu do školy), ale co když se syn rozhodne dál nestudovat a nastoupí do zaměstnání či ÚP, co období od června do září – jak postupovat?. Na základě čeho mi „zanikne“ vyživovací povinnost, když není možná komunikace? Děkuji za vysvětlení.HK


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dcera je vdaná a studuje a bydlí v…

Dobrý den, dcera je vdaná a studuje a bydlí v Brně s manželem rovněž studentem. Oba dva nemají ještě 26 let a budou mít dítě. Jaké mají možnosti získat podporu? Manžel dcery chodí na brigádu na částečný úvazek. ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy týkající se občanských…

Dobrý den, mám dva dotazy týkající se občanských sdružení. Může občanské sdružení jako nezisková organizace podnikat, použije-li zisk s takového podnikání ve smyslu svých stanov? Jsou pro to nějaké další podmínky? Může občanské sdružení vyplácet odměnu za práci svému předsedovi? Jsou pro to nějaké možnosti, či omezení? Předem děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den Jsem OSVČ a z firmy pro kterou pracuji na ŽL mi poslali emailem "vzhledem k reorganizaci a zefektnění prací Vám musím oznámit, že k 30.4.2011 bude ukončena smlouva a již nebudeme využívat služeb Vaší firmy." Ve smlouvě před časem uzavřené je věta "smlouva se uzavírá na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou pokud se strany nedohodnou jinak." Se mnou se nikdo nebavil a pouze mi byl zaslán email. Mám to chápat, že už od 1.5. nemám chodit do práce a nebo mám bez problémů chodit dál až do 31.5. do kdy vlastně platí výpovědní doba. A jak se mám zachovat když mi bude nějakým způsobem oznámeno, že už od 1.5. nemám chodit. Já to v tom případě chápu jako porušení smlouvy a tím pádem si myslím mám nárok ještě na jednoměsíční plat jakodorovnání ušlého zisku. Prosím o radu. Šambergrová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Skončení pracovního poměru

dobrý den, jaká je prosím ochranná lhůta pro nemoc po ukončení pracovního poměru dohodou? je to někde v zákoníku práce uvedeno? Co se stane, když druhý den onemocním? mám nárok na nemocenskou nebo už ne?děkuji moc



odpovídal(a): Redakce

Dotace a nezisková organizace

Dobrý den, jsme občanské sdružení, nezisková organizace. Může toto sdružení podnikat, aby získalo finance na realizaci záměrů podle platných stanov tohoto občanského sdružení? Jsou v nějakém zákoně pro to stanoveny podmínky nebo omezení? Předem děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v roce 2008 jsem uzavřel se…

Dobrý den, v roce 2008 jsem uzavřel se zprostředovatelem pojistnou smlouvu - životní pojištění. V kopii POJISTNÉ SMLOUVY, kterou vlastním není uvedena doba pojištění ani datum konce pojištění. Pojišťovně jsem v tomto roce zaslal dopis, v kterém jim sděluji, že považuji smlouvu za absolutně neplatnou pro neexistenci podstatných náležitostí stanovených § 4 odst.1 písm.f zákona č. 37/2004 Sb. Pojištovna mi zaslala jejich kopii, kde byly již datumy a doba doplněna a rovněž odpověď, že shrnutí všech parametrů sjednané smlouvy jsem obdržel na pojistce / dokladu vydaném pojištovnou/. Tento doklad / pojistka s určení doby / mě byl doručen, ale pravděpodobně jen jako obyčejné psaní. Nahrazuje tato "pojistka" ve smlouvě neuvedený datum pojištění? Je možno pojišťovnou odeslané obyčejné psaní s pojistkou považovat za doklad o přijetí návrhu ve smyslu právního úkonu ? PS: Smlouvu chci zrušit a vrátit zaplacené pojistné. Děkuji za odpověď. P.B.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Uzavírání smluv

Dobrý den, prosím o informaci, zda je možné považovat korespondenci, objednávky nebo reklamace provedené elektronicky prostřednictvím emailové adresy úřadu, firmy nebo instituce, které tuto emailovou adresu mají na svých oficiálních internetových stránkách, za právně závazné. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

Dobrý den, koncem května mi končí rodičovská dovolená. Jelikož jsem opět těhotná a objevily se komplikace spojené s těhotenstvím, nastoupím po skončení rodič. dovolené přímo na nemocenskou. Prosím o informaci, zda mám v tomto případě vůbec nárok na nemocenskou - alespoň ve formě životního minima. Jsem vdaná a manžel je výdělečně činný. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Reklamace opravy

Dobrý den zákazník u mě objednal úpravu jeho výrobku. Na úpravu dostal nabídku v hodnotě 12Kč. Jelikož hrozilo možné poškození výrobku při procesu jeho úpravy, nejdříve jsem provedl zkoušku procesu na pár kusech. Při zkoušce nedošlo k poškození dílů a na základě toho jsem přistoupil ke zpracování celého množství. Po zpracovaní celé dávky se však ukázalo, že některé díly byly pravděpodobně v průběhu procesu poškozeny. Zákazník nyní reklamuje poškozené díly a dožaduje se náhrady celé původní pořizovací hodnoty dílu tj. cca 200Kč. Podotýkám, že o této sumě nepadla před zpracováním žádná zmínka a celá zakázka je pouze na bázi nabídka a objednávka bez další smlouvy. Jsem ochoten přistoupit a oželet hodnotu moji práce tzn. 12Kč za provedenou práci na poškozených dílech. Pokud bych přistoupil na celou hodnotu náhrady, budu na tom několikanásobně ztrátový. Má zákazník právní nárok na úhradu celé hodnoty dílu? Jakým způsobem mám případně v budoucnu smluvně ošetřit podobný případ, abych se vyhnul podobné nepříjemnosti? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Platba za rozhlasové vysílání

Dobrý den, jsme příspěvková organizace Domov důchodců, zajišťujeme péči, ubytování a stravovní pro seniory. Po budovách, a na pokojích klientů máme reproduktory z důvodu hlášení informací a také pouštění rádia a můj dotaz se týká toho, jestli jsme povinni platit poplatek za tyto služby. Tzv. Integram, za šíření hudby z médií? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Předem děkuji za zodpovězení první…

Dobrý den, Předem děkuji za zodpovězení první části předešlého dotazu ohledně cen v kavárně.Druhá čast dotazu byla k výši vstupného do soukromého muzea modelové železnice.Je to opět činost kterou provozuji jako OSVČ,na svoje náklady.Za prostory v kterých je muzeum instalováno po dohodě odvádím 50% zvybraného vstupného na účet úřadu,ten mi dodává papírové orazítkované vstupenky.Od 1.4.2011 jsem oznámil zvýšení vstupného a požádal zajištění vstupenek.Rada města toto neschválila ač jim to již z odkazem na platné zákony nepřísluší.Je to obdobné jako zashování do cen v kávárně. S pozdravem Jan Souček.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, jsem od 8/2010 na neschopnosti po autohavárii, nyní bych ji měla končit a zaměstnavatel mi oznámil, že dle paragrafu 52 písm.c se mnou nepočítá. Navrhl dohodu s odchodem ihned a 3 odstupné,ani oni ani já se za dané situace nechci vracet,ale mohli by mi dát vyšší odstupné. vždyť ty 3 má každý. Pokud bych to prý nepodepsala, dají mi výpoveď 2+3, ale prý by mi mohli snažit plat na ty 2 měsíce, aby se pak odstupné počítalo z nižší částky. Parcuji tam 11 let bez jakékoliv absence. Mohou takto postupovat a z jakého příjmu se počítá prosím odstupné, když poslední celou mzdu jsem mělo za červenec 2010, pak jen těch 14 dní a dosud už jen nemocenskou. Děkuji předem za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,podnikám vpodnajatem prostoru jako OSVČ…

Dobrý den,podnikám vpodnajatem prostoru jako OSVČ.Je možné aby z jakého koli zákona, bylo zasahovano místním úřadem do mého pdnikání.Jedná se oceny v kavárně a vstupné do soukromého muzea.Podle mně a platných zákonů vstupy a výstupy provozovaných živností jsou výhradně v pravomoci podnikatele.Předem děkuji za odpověd´a přeji hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den, prosím o radu, babička chce vnukovi darovat menší nemovitost. Co vše je k tomu potřeba, lze darovat bezplatně? Moc děkuji