FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené…

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené. Dítě má jeden rok.Se zaměstnavatelem mám smlouvu na dobu neurčitou. Nyní uvažuji o návratu do práce na 16 hodin týdně. Smlouva by byla dodatkem k mé současné smlouvě na dobu jednoho roku. Zajímalo by mě za 1) Jestli bych nestratila nárok na návrat na plý úvazek po skončení rodičovské dovolené pokud bych práci na 16 hodin týdně z mé strany ukončila napřiklad proto že mi padne hlídání? 2) Dotaz by byl kdybych při práci na 16 hodin znovu otěhotněla nebo otěhotněla když bych znovu nastoupila na plý úvazek ale pracovala jen krátkou dobu, zda bych stále měla nárok na mateřský příspěvěk a v jaké výši by byl?Zvažuji zda je vůbec pro mě výhodné do práce na 16 hodin nastoupit abych se tím nepřipravila o mateřský přispěvěk ve výši jaké byl při prvním dítěti kdybych znovu otěhotněla. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o Váš názor na otázku…

Dobrý den, prosím o Váš názor na otázku benefitů v souvislosti s diskriminací a rovným zacházení zaměstnanců dle ZP. Zaměstnavatel umožňuje zaměstnancům čerpání řady benefitů, některé však podmínil splněním podmínek, např. na příspěvek na penzijní připojištění nemají nárok "pracující důchodci", tj zaměstnanec pracující na smlouvu, 8 hodinou směnu, ale pobírající současně i starobní důchod. Prosím o Váš názor, neboť názory v dostupných médií se značné liší. Ivan



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem OSVČ. Provozuji nákup a prodej…

Dobrý den, jsem OSVČ. Provozuji nákup a prodej knih přes svůj vlastní eshop. Vedle toho nepravidelně poskytuji a fakturuji různým partnerům služby v oblasti analýzy a zpracování podkladů pro dokumentaci různých projektů nespadajících do oblasti IT. Ovšem pouze v relativně malém rozsahu. Nyní mám možnost dlouhodobě dodávat jednomu partnerovi služby, jejichž podstatou je moje kooperace na analýze požadavků a přípravě dokumentace pro vývoj informačních systémů tohoto partnera v rámci jeho projektového týmu. Pokud bude náš kontrakt realizován, bude příjem z této aktivity významně převyšovat příjmy z ostatních mých současných aktivit, které ale budu provozovat i nadále vedle té dlouhodobé aktivity pro mého nového obchodního partnera. Potřeboval bych vědět, co by měla, nebo naopak neměla obsahovat smlouva, definující náš vzájemný smluvní vztah, aby tento smluvní vztah nemohl být považován za závislou práci. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den, prosím o radu. Můj bratr měl přítelkyni, která během partnerského vztahu koupila dům. Vzhledem k tomu, že opravy tohoto domu financoval i bratr, darovala mu přítelkyně 1/2 domu. Nyní se rozešli a dohodli se, že bratr jí dar vrátí a ona mu vyplatí určitou sumu, kterou do domu vložil. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné, aby bratr dar sám vrátil, nebo o jeho vrácení musí jeho bývalá přítelkyně požádat? Také se chci zeptat, zda je třeba vrácení daru provést jako darování také u notáře nebo je jiný způsob? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Směnka, vymáhání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na platnost směnky. Začátkem roku 1994 jsem podepsala směnku na 50 tisíc Kč. Směnku poté její adresát poskytl někomu jinému. V červnu 1994 byl Krajským obchodním soudem udělen platební směnečný rozkaz. Ke směnce jsem se odvolala. Odvolání ale nebylo přijato, proto v říjnu 1994 Krajský obchodní soud směnečný platební rozkaz opět potvrdil a ponechal v platnosti. Nový majitel směnky - bezpečnostní agentura - již neexistuje. V době soudu byla zastupována komerčním právníkem (ten možná stále funguje). V rozsudku je napsáno, že směnečný platební rozkaz vydaný Krajským obchodním soudem ze dne ........1994 se ponechává v platnosti. Chtěla bych se zeptat, jestli je směnka stále platná, nebo jestli po určité době pozbývá platnosti. Dosud směnka uhrazena nebyla. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Můj manžel jde 22.10.2012 na transplantaci ledviny. V srpnu mu byl uznán plný invalidní důchod. Od operace bude minimálně po dobu 6 měsíců v rekonvalescenci. Co jsme se informovali, tak 3 měsíce od operace bude pobírat nemocenskou + inval. důchod. Po 3 měsícíh od operace bude pobírat pouze invalidní důchod (cca 9000,--). Má vyživovací povinnost ke 2 svým dětem z bývalého manželství (18let a 15let). Platí na ně měsíčně částku 4200Kč. Nikdy neměl s placením problémy, vždy platil rádně a včas. Se svojí ženou (se mnou) žije v pronajatém bytě. Já studuji vysokou školu. Čekáme spolu miminko, které se má narodit v prosinci. Můj dotaz zní, jestli máme šanci na snížení alimentů po dobu jeho rekonvalescence (min. 6měsíců) a popřípadě, jestli víte na jakou přibližně částku. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Dvě obchodní firmy - firma A se…

Dobrý den. Dvě obchodní firmy - firma A se sídlem v ČR a firma B sídlící na Kypru s anonymními akciemi (majitele ale doložit lze, není to nikdo, kdo působí přímo ve společnosti A) uzavřely dne 15.12. 2005 smlouvu o postoupení pohledávky. Firma A byla věřitelem 2 pohledávek za dlužníka, tehdejšího předsedy dozorčí rady firmy A, v celkové výši 8 600 000 kč. Úplata za převzetí pohledávky firmou B byla stanovena na 60% nominální hodnoty, tj. 5 160 000 kč. Firma B je ale zároveň majoritním akcionářem firmy A. Druhým a posledním akcionářem je ředitel společnosti A, který celou smlouvu o postoupení pohledávky vyjednal a schválil. Lhůta pro zaplacení zmíněných 60% byla stanovena na 15. 12. 2006, ale částka je dosud vedena jako nezaplacená a nikdo neusiluje o její uhrazení. Jedná se o komplexní smlouvu. Firma A má velké tržby - v roce 2005 130 mil. kč, ale malé zisky - v roce 2005 necelé 2 miliony. Je zvláštní, že se ani v následujících letech nepokusila získat částku, jež je dvojnásobného ročního zisku společnosti. Nemohlo dojít ke krácení daně? Případně jaký paragraf konkrétně byl porušen a jaká je tr. sazba? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úrok z prodlení

Dobrý den, mám otázku na fakturování: již několikrát jsem upozorňoval jednu společnost, kam dodávám zboží a splatnost faktury je 60 dní, aby platili včas, že splatnost je max. doba, ne povinná a přesto mi platí stále pozdě. Dá se do faktury dát úrok z prodlení, je vymahatelný a dle jakého §? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zdravím. V březnu v roce 2013 budou mému synovi 3…

Zdravím. V březnu v roce 2013 budou mému synovi 3 roky. Sklončí mi rodičovská dovolená a nejspíš nastoupím od 1.4. do práce. Kdybych chtěla umístit syna v MŠ třeba už teď v září (za předpokladu, že s ohledem na požadavky MŠ, bude syn mluvit, chodit na toaletu a sám jíst a oblékat se....) tak mi ho MŠ nevezme, že "berou děti až od 3 let". Přitom !!!!! abych mohla syna do školky umístit až mu skutečně budou 3 roky, tedy v březnu příštího roku, musela jsem k zápisu v květnu 2012 a musím platit školkovné (měsíčně úplatu za MŠ) , jako by tam už chodil teď, od 1.září. Takže cca půl roku budu školce platit úplatu a syn ji nesmí navštěvovat. Zajímalo by mě, jestli tím MŠ neporušuje žádný zákon.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, prosím o radu v případě, kdy zaměstnanec odmítne pracovat v sobotu a v nedělí jednou za 14 dní (čtvrtek a pátek volný). Konto týdenní pracovní doby tj. 40 hod by bylo dodrženo,žádný přesčas by nevznikl. Máme nerovnoměrné rozvržení pracovní doby a odbory a kolektivní smlouvu nemáme. Může zaměstnanec dostat výpověď když odmítne pracovat o víkendu?Nezletilé děti zaměstnanec nemá a žádný důvod neuvedl.Děkuji Kalousová, SVMK Kladno



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Okamžité zrušení pracovního poměru

Dobrý den, prosím o radu. Zjistili jsme, že náš zaměstnanec krade nářadí z dílny. Chceme mu dát okamžitou výpověď podle § 55 b. Pokud se odvolá k soudu, jaké jsou nejlepší prostředky, jak dokázat jeho vinu? Máme na něj podat trestní oznámení na policii pro krádež? Je pak lepší s výpovědí počkat až na výsledek šetření nebo ji můžeme podat již v průběhu? Co když je škoda menší než 5tis. Kč, jaké jsou pak obstojné důkazy pro soud? Předem Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úmrtím pana P. M., bytem Poděbrady, dne 19. 8.…

Úmrtím pana P. M., bytem Poděbrady, dne 19. 8. 2012 nedošlo k naplnění smlouvy o ubytování od 22. 8. 2012 v jeho rodinném domku. Na jeho bankovní účet u Čs.Spořitelny jsem převedl zálohu 7000 Kč, kterou mi následně potvrdil e-mailem. Prosím o informaci, zda můžu tuto pohledávku přihlásit u Okresního soudu v Nymburku do předběžného šetření k dědickému řízení. S pozdravem a díky za odpověď František Juřica


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, zkušební doba

Dobrý večer, prosím o radu. Podala jsem po 10 letech u firmy výpověď, doručila ji zaměstnavateli a v půli výpovědní lhůty jsem písemně výpověď vzala zpět. Zaměstnavatel nechal uplynout výpovědní lhůtu a dal mi novou smlouvu na stejné pracovní místo za stejné peníze, ale se zkušební dobou 3 měsíce. Práci jsem nepřerušila ani na 1 den. Ptám se, zda je zkušební lhůta správně. Děkuji Marie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Protiplnění, akcie

Dobrý den, zjistil jsem, že letos vypršela lhůta pro nárok na protiplnění za akcie firmy Omnipol. Je možné získat výplatu za akcie i po termínu? Jak mám postupovat v uplatňování nároku? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitostí

Dobrý den, chtěla bych prosím vědět, jaká daň se bude platit při převodu nemovitosti (rodinného domu) z bratra na druhého bratra. Bylo by možné nějk spočítat tu nejnižší daň. Nemovitost má hodnotu asi 1500000,- Kč. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, obracím se na vás s netradičním…

Dobrý den, obracím se na vás s netradičním dotazem. Na internetu jsem objevila inzerát, kde prodejce nabízí "individuální plán změny životního stylu", který si nechal zpracovat v nějakém estetickém centru na míru. Měla bych o tento plán zájem, jen nevím, zda toto neporušuje nějaká autorská či jiná práva toho, kdo plán vytvořil. Prodejce nabízí pouze jeden výtisk (tzn. originál, za který řádně zaplatil) a nejedná se tedy o šíření kopií. Můžu si jej beze strachu koupit, a neporušit tímto zákon třeba o ochraně duševního vlastnictví nebo podobně? Děkuji moc za vaši odpověď a přeji krásné slunečné dny.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý dem mám dotaz do 27.2012 jsem pobírala…

Dobrý dem mám dotaz do 27.2012 jsem pobírala rodičovský příspěvěk ale při tom jsem již nějakou dobu pracovala u téhož zaměstnavatele jako před nástupem na md a následnou rd. zaměstnavatel mi nijak smlouvu neupravoval a vykonávala jsem tutéž práci ve stejné pozici jako před md. Od doby co jsem ukončila rodičovkou dov. jsem nastoupila normálně do zaměstnání tj od 1.3.2012 ale otěhotněla jsem a od 15.5.2012 jsem na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství. jde mi o to že dostávám nemocenské dávky jen ve výši 4000kč a to prý pro to že jsem při rodičovké dovolené pracovala a nemocenská se mi tudíž vypočítává ze mzdy kterou jsem měla rok zpětně a to i přes tože jsem tedy byla na rd. poukazuji na to že zamestnavatem mi nijak smlouvu neměnil ani mě na nic neupozornil a pracovala jsem pro něj cca 6-7 dní v měsíci a to ani po celý rok 2011 ze kterého se mi nemocenská počítá. chci se zeptat jestli s tím mohu něco dělat. můj plat je normálně 16-17 tisíc hrubého. předpokládala jsem tedy že se mi nemocenská bude vypočítávat z normálního platu a ne z toho co jsem si vydělala pri rodičovské. Dá se s tím ještě něco dělat . Předem moc děkuju za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ČZS jako nezisková organizace má…

Dobrý den, ČZS jako nezisková organizace má prodejnu, kde členové ČZS prodávají své přebytky, také zboží jako např.zeminu, hnojiva., které organizace do této prodejny nakoupí.Za tuto činnost si nenárokují žádnou mzdu. Organizaci odvádí z prodeje 10 % ze zisku, 20 % ze zisku od nečlenů. Hlídají si hranici svého příjmu k odvodu daně. Do roku 2011 s nimi nebyla uzavřena žádná písemná Dohoda o provedení práce. (Pouze ústní). Převzala jsem vedení účetnictví ČZS a mám za to, že od r. 2012 by měla být písemná DPP se všemi prodávajícími členkami. Ovšem jakmile se tato uzavře, měly by dostávat i minimální mzdu. Již tak je tato činnost pro organizaci ztrátová (svítí se, topí se, uklízí, to jsou náklady , které převyšují příjmy, které se odvádí z prodeje přebytků). Pokud se ještě bude muset vyplácet mzda, bude muset být tato prodejna zřejmě uzavřena a organizace se rozpadne, což by byl velmi negativní dopad pro lidi v naší obci, kteří čerstvé a levné produkty rádi nakupují .Toto je též hlavním smyslem a činností ČZS, jak pro členy a tak pro ostatní obyvatelé. Příjem z různých akcí a výstav na provoz již stačit nebude. Prosím o radu, jak s tímto problémem naložit, abychom neporušili zákon a nevystavili organizaci nebezpečí postihu Úřadu práce (FÚ). Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, moje známá pochází ze Slovenska a má…

Dobrý den, moje známá pochází ze Slovenska a má slovenské občanství. Před 8 lety se přestěhovala matkou do ČR, kde má přechodný pobyt. Otec na Slovensku zemřel a matka v ČR asi před třemi lety také zemřela. Mladá dvacetiletá slečna tak zůstala sama bez prostředků. V současnosti studuje , bydlí u kamarádek a občas se snaží něco vydělat po večerech brigádně aby byla schopna přežít. Pobírá jenom přídavky, tak že její měsíční příjem je asi 1500 Kč. Poraďte, snažně Vás prosím co se stím dá dělat, je bezradná, psichycky vyčerpaná a neví co dál. Děkuji Josef


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám následující problém se mzdou. Mám…

Dobrý den, mám následující problém se mzdou. Mám smlouvu o pracovním poměru, v níž je uvedeno, že "Výše mzdy je uvedena v samostatném mzdovém výměru, který je nedílnou přílohou smlouvy." (odst. 1) Zároveň je však v ní i odst. 2: "Zaměstnavatel může z důvodu nevytvoření potřebných zdrojů v souvislosti s výdledky hospodaření spol. rozhodnout o snížení mzdy uvedené v odst. 1, avšak toto snížení nesmí činit více než 40% výše mzdy." V průběhu června mi zaměstnavatel předložil Mzdový výměr k podpisu, ten jsem však nepodepsal (je v něm napsáno přesně "Smlouvní strany se dohodly, že zaměstnanci náleží za vykonanou práci měsíční mzda..."). Mzdový výměr mi byl předložen v průběhu června a začal platit zpětně od 1. června, ale na to nemám důkazy. Jaký je Váš právní názor. Mohl mi snížit mzdu, anebo nemohl?