FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, vrácení daru

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda je možnost odstoupit od darovací smlouvy nemovitosti ze strany obdarovaného a se souhlasem dárců s převzetím nemovitosti zpět. Platí přitom promlčecí lhůta? Případ: V roce 2008 jsme (manžele) darovali synovi nemovitosti (byt, sklep, garáž, garážové stání) nabyté v roce 2007 (novostavba). Nemovitost byla a je zatížena omezením vlastnického práva – zástavou ve prospěch bance. Hypoteční úvěr nadále splácíme my (zmíněno i ve smlouvě – viz níže). Plánovalo se rychlejší splácení hypotečního úvěru, ale krize plány upravila směrem k prodloužení splátek. Synovi stávající stav nevyhovuje (má jiné plány), nám taky. Několik bodů ze smlouvy: - Obdarovaný prohlašuje, že předmět této darovací smlouvy přijímá do svého vlastnictví s vědomím omezení vlastnického práva zástavním právem. - Obdarovaný prohlašuje, že se seznámil se stavem předmětu darovací smlouvy a je mu tedy zřejmý jeho stav, charakter a druh, a s tímto stavem souhlasí. - Obdarovaný se podpisem této darovací smlouvy současně zavazuje nepřevést předmět daru, ani jeho část, po dobu trvání závazku dárců z hypotečního úvěru vůči věřiteli „název banky“, na třetí osobu, ani jej nezatížit žádným omezením vlastnického práva, bez písemného souhlasu dárců. - Dárci se zavazují až do úplného zaplacení pokračovat v řádném splácení hypotečního úvěru a v plnění všech souvisejících povinností vůči věřiteli. - Dárci mají právo se domáhat vrácení daru v případě, že se k nim obdarovaný a členové jeho rodiny budou chovat tak, že tím hrubě poruší dobré mravy. Poznámka: nejsou pro to důvody – závadné chování nebylo zaznamenáno ?. Víme, že tuto situaci by se dalo vyřešit novou darovací smlouvou: syn – dárce, my – obdarované. V tomto případě narážíme na 2 skutečnosti: - nemůžeme jako manžele to mít opět ve SJM jako původně, jen v podílovém spoluvlastnictví. Neuznává dar do SJM i katastrální úřad. - přitom, že pokračujeme ve splácení úvěru bance, nebudeme mít možnost uplatnění daňové úlevy za zaplacené úroky z hypotečního úvěru – dle FÚ nabytí nemovitosti již nebude spojeno s hypotečního úvěrem (?). Jak máme postupovat, při souhlasu všech účastníků – původních dárců a obdarovaného , aby se naplnili této představy? - obdarovány (syn) dobrovolně odstupuje od smlouvy, - manžele souhlasí s převzetím nemovitosti zpět do SJM, - katastrální úřad nebraní se návratu nemovitosti do SJM – jedná se o odstoupení od smlouvy, ne o novou darovací smlouvu, - obnovuje se právo manželů na uplatnění daňové úlevy za zaplacené úroky z hypotečního úvěru vázáného na tuto nemovitost Děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vnesené věci, odcizení

Dobrý den, minulý týden jsme byly s kamarádkou v jednom pražském, celkem velkém music baru. Věci jsme si odložily do šatny, kterou jsme i zaplatily. Když jsme si je chtěli vyzvednout nebyly tam. Takže byly ukradeny. Chci se zeptat, jestli nám musí ukradené věci nahradit, protože říkali, že pokud nedoneseme účty za oba kabáty a svetr nic nám nenahradí. Chci se tedy také zeptat, čím bych případně mohla argumentovat, kdybych doma nenašla účet. Předem děkuji za odpověď Markéta Špatná



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, naše firma dostala na naši žádost…

Dobrý den, naše firma dostala na naši žádost povolení splátek dluhu dlužného pojistného na soc. zabezpečení a penále ve splátkách dle výkazu nedoplatků na dobu 36 měsíců, které řádně plníme. Je běžná praxe, aby bylo zřízeno soudcovské zástavní právo na našich nemovitostech? Předem děkuji za odpověď. Kociánová Brno


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Půjčka, dluhopis

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Chci se zeptat na bezpečnost půjčky formou dluhopisu. Je bezpečnější pučit peníze na rok formou dluhopisu a nebo nějaké smlouvy o půjčce? Obávám se, aby se mi půjčené peníze opravdu vrátily.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přivydělání v důchodu. Dobrý den, jsem…

Přivydělání v důchodu. Dobrý den, jsem důchodkyně která pobírá starobní důchod. Vyskytla se mi příležitost nabídky práce, jednalo by se o DPP, kde bych si nevydělala více, než 5000 kč/měsíčně. Byla bych povinna tento příjem někde oznámit(na nějákém úřadě)? Nevznikly by nějáké omezení na můj starobní důchod? Nerada bych lítala někde po úřadech. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Věcné břemeno, převod nemovitosti

Kupuji s manželem pozemek s chatou a jelikož manžel má z předchozích vztahů děti, chce, aby byla chata psaná jen na mě. Věcným břemenem užívání nemovitostí mu zaručím, že je může užívat.Jak mu mám smluvně zaručit, že chatu neprodám, nedaruji a v případě prodeje, že by měl nárok na polovinu prodejní ceny. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědická dohoda

Dobrý den, prosím zodpovězení dotazu. Manželovi zemřela maminka. Podle zákona by měli dědit děti. Dohoda mezi dětma je taková, že dům připadne jednomu synovi a zbylé sourozence vyplatí. Zajímalo by mě z jaké částky bude sourozence vyplácet, z částky, která byla uvedena u notáře nebo musí být na dům udělaný odhad. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dodrý den, byla jsem vážně nemmocná, prodělala…

Dodrý den, byla jsem vážně nemmocná, prodělala jsem 2 x rakovinu prsu, v červenci 2012 (půl roku po dokončení chemoterapie) mi bylo sděleno, že jsem zdravá a schopná nastoupit do práce. Práci zvládám jen velmi obtížně, navíc zaměstnavatel o mne nestojí a nejraději by mi vyplácel stále méně peněz. Do předčasného důchodu, bych mohla jít až 29.8. 2013, tj. cca za 10 měsíců. Na lékařské posudkové komisi mi bylo sděleno, že pokud o mne zaměstnavatel nestojí, mohu jít na pracovní úřad (ale já jsem měla řádnou smlouvu na dobu neurčitou a po skončení pracovní neschopnosti jsem musela nastoupit zpět). Pokud, ale rozvážu pracovní poměr sama ( např. k 31.12.2012), jak dlouhou můžu být na pracovním úřadě a kolik % budu dostávat?). Mám přiznanou ivaliditu I. stupně, vzhledem k věku trvale. Pokud ale zůstanu v práci, budu pod neustálým psychickým tlakem, pana majitele. Momentálně docházím na léčbu k paní doktorce na psychiatrii, ale říká že pokud nepominou spouštěče stresu budu mít problémy pořád. Ráda bych tedy ukončila pracovní poměr, ale potřebovala bych vědět, jak dlouho a kolik bych mohla dostávat na Úřadě práce, aby mi to vyšlo jít do předčasného důchodu. Jsem sama a nemohu si dovolit zůstat bez fiančních prostředků. Děkji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o vyjádření, sdělení, zda může…

Dobrý den, prosím o vyjádření, sdělení, zda může příspěvková organizace - základní škola, která sice má ve zřizovací listině v doplňkové činnosti povolen pronájem nemovitostí... poskytovat některým svým zaměstnancům v objektu školy přístřeší a uzavírat s nimi dohody na jeden rok o poskytování přístřeší. Domnívám se, že není oprávněna, nebyla pro tuto činnost kolaudace, porušuje platnou legislativu ČR (?) i problematiku spojenou s BOZP, přihlašováním, evidencí obyvatel apod. Děkuji. Ivan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

jak je to prosím se zaměstnáním u 1…

jak je to prosím se zaměstnáním u 1 zaměstnavatele při pobírání častečného ivalidního důchodu..zda může snížit plat??na 90%



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, jsem březnovej roku 50. Jak to…

Dobrý den, jsem březnovej roku 50. Jak to pročítám, pro sebe potřebuji více. Vyučení-3 roky, vojna pak již práce. Od 1993 jako OSVČ. Některé roky jsem byl ve ztrátě, další rok jsem platil dobrovolně zálohy na důchodové zabezpečení, které mi v dalším roce vrátili. Prý jsem podepsal že nechci být pojištěn. Ale nikde jsem nepodepsal, že nechci, aby se mi doba nepočítala do odpracovaných let. To mi nikdo neřekl. To bych tam ty peníze vrátil. Nyní mi byl přiznán důchod od 26.9. krácený o pár let. Dotaz: lze výplatu ještě zastavit a pokračovat v práci třeba do ledna - února, aby se mi započítal další rok? Dostal jsem zatím jen zálohu. Vzhledem k tomu, že se ještě neví, jak to bude v příštím roce, co teď? To by se přepočítávalo vše od začátku ?? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o Váš názor, odkaz na platnou…

Dobrý den, prosím o Váš názor, odkaz na platnou legislativu, judikát... Při provádění kontrol na podřízených organizacích, kromě jiného kontroluji provádění pokladních činností, provádím storna pokladen…apod., s citací, že platnost vyhlášky č.118/1972 Sb., o pokladních operací v roce 1993 skončila a měly by organizace přijmout vlastní opatření ke snížení finančních rizik… tj. např.stanovení závazných pokladních limitů, uložení klíčů,postupů při výběru hotovostí, apod. Dával jsem i na zvážení, zda je vhodné a účelné nošení klíčů od pokladen, trezorů, odpovědnými zaměstnanci domů. Jsem názoru, že by měl být duplikát klíčů, a ten uložen na bezpečném místě v organizaci pro případné nepředvídatelné situace. Toto se mi nyní vymstilo. Organizace, která měla alarm napojený na MP s následným hlášení do mobilů vybraných vedoucí organizace, nainstalovány folie na řadě nově instalovaných oknech…byla vykradena neznámým pachatelem. Po vniknutí do budovy, následným vypáčením okna přes WC,rozkopáním dvojích dveří a následným vniknutím do ředitelny, kde byl umístěn trezor. Prohrabáním ředitelny a přilehlé místnosti se zloději podařilo zmocnit duplikátů klíčů od tresoru a vybrat zde uložené finanční hotovosti... pokladní hotovost, hotovost - výběr poplatků za kroužky, družinu, charitu, finance SRPŠ… Poněvadž zloděj ponechal klíče v trezoru zámku… pojišťovna odmítá škodu nahradit…policie nikoho zatím nedopadla (a i kdyby vrácení financí by bylo stejně v nedohlednu). Následně jsem byl i já nepřímo, ústy vedení označen za částečného strůjce …dokonané krádeže. Ptám se, zda existuje platná legislativa ČR k ukládání klíčů a k této citované problematice a…, a zda existuje judikát k povinností pojišťovny hradit takto způsobené škody v obdobném případě, když šlo evidentně o vloupání a překonání překážek.... Pokud by pojišťovna proplatila škodu, pak by se nic nedělo. Ve smlouvě s pojišťovnou není o uložení klíčů, ukládání finančních hotovostí …. zmínka….pouze stanoven finanční limit a spoluúčast. Předem děkuji. Ivan


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, drobné opravy

Dobrý den. Můžeme požadovat po nájemníkovi proplacení částky za povinnou revizi komínu, když dotyčný komín používá pouze on. V nájemní smlouvě je odstavec, že je povinnen i služby spojené s užíváním bytu. Děkuji Pulec


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předkupní právo

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně pozemku. Pozemek (zahrada a příjezdová cesta) sousedící s našim pozemkem patří 2 majitelům - každý dle katastru vlastní 1/2. Jeden z majitelů prodej blokuje a druhý majitel to chce prodat. Chci se Vás zeptat, zda je možné, abychom si koupili 1/2 majitele, který se toho chce zbavit? Je to možné takto udělat, není k tomu potřeba mít souhlas druhého majitele? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem vlastníkem jednoho z pozemku…

Dobrý den, jsem vlastníkem jednoho z pozemku který je v UP označen jako lokalita pro kterou musí být zpracována územní studie. Obci jsem nabídl pro urychlení celé věci , že ji zadám k vypracování a celou zaplatím,s čím obec souhlasila. Na příslušný stavební úřad jsem si podal žádost o zadávací podmínky pro zpracování studie. Nyní mi bylo ústně odpovězeno, že studii zadávají oni jako příslušný stavební úřad a , že musí být výběrové řízení na zpracovatele studie. Já jsem to, ale chtěl zadat firmě která zpracovala UP neboť zná lokalitu nejlépe. Podle staveb. úřadu to prý nelze ani přesto, že studii budu hradit já, a mám písemný souhlas obce.Dotazuji se , zdali je to tak a musí být výběrové řízení? Problém je , že si sami úředníci nejsou jisti . Děkuji Fiala


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu ve věci pracovního…

Dobrý den, prosím o radu ve věci pracovního úrazu. Měl jsem pracovní úraz, upadl jsem v provozní dílně zaměstnavatele a pravděpodobně si narazil záda a této souvislosti došlo k podráždění kořenového nervu bederní páteře. Pracovní úraz byl řádně sepsán, vystavena neschopenka s vyznačením pracovního úrazu, existují podepsaní svědci na sepsaném protokolu o úrazu. Potud je asi všechno v pořádku. V pracovní neschopnosti jsem cca 9 týdnů – byl jsem nejdříve doma s tím, že je třeba klidový režim a neuroložka mi předepsala různé tabletky na užívání. Protože se stav spíše nelepšil, ale zhoršovaly se bolesti a pohyblivost, byl jsem hospitalizován na 14 dní v nemocnici a dostával infuze. Po propuštění asi 1 měsíc rehabilituji. Bolesti sice přetrvávají, stav se ale trochu lepší, ale dosti pomalu. Urputné bolesti vystřelující do nohy se změnily na tupou bolest v bedrech a nohách se silným mravenčením. Prodělal jsem vyšetření EMG, CT a MR a čekám na výsledky. Jsem v odborné péči neuroložky. Dotaz : Dnes jsem byl u praktické lékařky a ta mi sdělila, že za ní byla lékařka z Kooperativy (u té je můj zaměstnavatel pojištěn) a ptala se na můj aktuální zdravotní stav a výhled ukončení pracovní meschopnosti. Důvodem byla má dřívější pracovní neschopnost asi před 2 lety, kdy jsem byl práce neschopen s bolestmi zad, které před neschopností trvaly delší dobu (bral jsem jen léky proti bolesti, abych mohl vydržet chodit do práce) a vyústily při zhoršování bolestí až v moji tehdejší pracovní neschopnost a tehdejší hospitalizaci v nemocnici na infuzích. Lékařka z Kooperativy chce po mně, abych u ošetřující neuroložky zajistil jakýsi „odborný názor“ na základě dřívějších lékařských zpráv a nálezů, které budou porovnány s aktuálními nálezy a zprávami. Z toho má být učiněn závěr, jak dlouhou dobu si vyžádá podle názoru neuroložky léčba poúrazového stavu (tedy léčení úrazu) a trvání neschopnosti. A pokud bude neschopenka pokračovat dále bude to, jak jsem vyrozuměl, pracovní neschopnost vynucená spíše chronickým stavem poškození bederní páteře ( a dojde překvalifikování diagnozy z S - poranění na M - běžný bolestivý stav. Jako příklad mi praktická doktorka uvedla, že pokud neuroložka stanoví 4 měsíce léčby úrazu (jako běžnou dobu obdobných délek pracovních neschopností obdobně závažných pracovních úrazů), tak pravděpodobně bude-li s touto dobou lékař Kooperativa souhlasit, tak mi bude doplatek do 100% platu přiznám na dobu 4 měsíců. V případě, že budu na neschopence i po těchto 4 měsících s diagnozou M například ještě další 2 měsíce, bude mi po tyto 2 měsíce vyplácena již normální dávka nemocenské, jako při každém jiném onemocnění. Musím uvést, že po první hospitalizaci před 2 lety a nastoupení do práce, jsem se cítil poměrně dobře a bez problémů. Neměl jsem za celou dobu do tohoto pracovního úrazu zameškanou jedinou hodinu v práci, spíše jsem měl cca v průměru 20-30 hodin měsíčně přesčas. Vše až do doby současných bolestí spojených s úrazem. Nebyl jsem nemocen ani z jiných důvodů. Chápu, že Kooperativa nechce plnit nebo minimálně, ale toto mi připadá nedůstojné a jako dohadování o ceně na trhu. Zvlášť pokud do systému přispívám jako zaměstnanec přes 25 let a kromě minulé a současné hospitalizace a problémy se zády jsem v podstatě nikdy nic nečerpal, nebyl jsem víceméně nemocen, nebyl jsem v jiných případech v nemocnici, namám žádné operace nebo jinou nákladnou léčbu. Ještě mi praktická lékařka sdělila, že může údajně nastat varianta, že pokud moje neuroložka stanový neúměrně dlouhou dobu na léčení úrazu, posudkový lékař (nebo lékař Kooperativy – teď nevím) stanoví tuto dobu sám a může být kratší (například pouze 2 měsíce) a za tyto 2 měsíce dostanu doplatek do 100% platu. Je takovýto postup správný a požadavek neodporuje běžným zvyklostem nebo normám? Je vůbec možné, aby neuroložka současnou neschopnost takto rozdělila – tolik za současné léčení úrazu a tolik za léčení stavu spojeného s předchozím zdravotním problémem ? Troufám si tvrdit, že kdyby úraz nevznikl, mohl jsem i nadále být několik let v pořádku a žádnou léčbu bych nepotřeboval. Spouštěcím mechanizmem a impulzem byl úraz v souvislosti v výkonem práce, na pracovišti a v pracovní době. Děkuji za názor a odpověď ikame


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Společné jmění manželů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,jestli je moždé prodat polovinu nemovitosti zapsanou jako SJM manželovi a přepsat tak majitele nemovitosti pouze manžela.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu jak postupovat v…

Dobrý den, prosím Vás o radu jak postupovat v případě, že jsem pracovala jako OSVČ pro soukromou firmu na smlouvu o spolupráci na dobu neurčitou a tato firma se mnou rozvázala pracovní poměr dohodou - pro nedostatek práce. Mám nárok na nějaké odstupné? Při slovní dohodě mi bylo slíbeno odstupné za 1 měsíc v celkové výši a následný měsíc ve výši 2/3 dohodnuté ceny plnění /odměny za provedenou práci/, bohužel jen slovně a nyní mi bylo sděleno, že nedostatnu nic. Spulopráce trvala 2 roky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zrušení s.r.o. bez…

Dobrý den, prosím o radu. Zrušení s.r.o. bez likvidace. Popis: s.r.o. - založena roku 2000, 2 společníci, majetek již odepsán, převeden na FO, tedy společnost bez majetku. 2 roky se nekonala valná hromada s výjimkou mimořádné (odstoupení 1 společníka z funkce jednatele). Nyní společnost bez dluhů, závazků a finanční prostředky v nepatrné výši. 1)Lze zažádat o výmaz? 2)Může být případně nástupcem OSVČ? Příp. kde najít opravdu spolehlivé info (různí se). Společnost nemá prostředky na profesionálního poradce, likvidátora apod. Děkuji za každou radu!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trvalý pobyt

dobrý den, mám otázku na trvalé bydliště. Nyní bydlím u rodičů ve zlínském kraji, kde mám také přihlášené trvalé bydliště. Na něj se váže živnostenský list, pojistka na auto aj. Uvažuji o koupi bytu v jihomoravském kraji. Když byt koupím, musím si tam přihlásit trvalý pobyt? Tím by mi tedy zanikl trvalý pobyt ve zlínském kraji a musel bych nahlašovat změny na živnostenském úřadu a přehlásit auto pod daný úřad v jihomoravském kraji. Je nějaká možnost, že po koupi bytu bych nemusel měnit trvalé bydliště? např. je možné byt koupit a nahlásit jen majitele bytu s trvalým bydlištěm jinde? Děkuji za odpověď. Roman