FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odstoupení od smlouvy

Dobrý den, nechal jsem si založit internet od soukromníka, který žádal zálohu za zřízení v hodnotě 3000Kč. Po nějaké době když chci od něj odstoupit a vrátit zálohu tvrdí, že to bylo na koupi zařízení k příjmu internetu (anténa, modem) a tudíž nám ji nevrátí. Jak to je? Když je to záloha tak by ji měl snad vrátit, nebo snad ne? Na faktuře stojí: Záloha za zřízení datové přípojky. Zprostředkovatel odmítl zařízení odnést. Jak máme tedy postupovat, máme to podat písemně? Děkuji za odpověď. JK Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu ohledně…

Dobrý den, dovoluji si Vás požádat o radu ohledně přiznání vdovského důchodu. Manžel byl voják a pobíral vojenský důchod. Zemřel 18.7.2008, já jsem měla V listopadu 48 let. Vojenská správa sociálního zabezpečení mi přiznala roční vdovský důchod, po roce mi byl odebrán a pracovnice mi sdělila, že kdybych byla o půl roku starší nárok na důchod by mi vznikl. Mohu požádat v tomto případě o změkčení zákona a jakou formou ? Bohužel naše manželství bylo bezdětné a tak jsem odkázána jen sama na sebe. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Jsem viníkem dopravní nehody,poškozený…

Dobrý den.Jsem viníkem dopravní nehody,poškozený se léčil cca 21 měsíců (poranění ruky) a bylo mu OSSZ vyplaceno 249.000.-kč nemocenské,které teď po mě OSSZ požaduje.Pojišťovna z povinného ručení uhradila pouze 88.000.-kč s tím,že zbytek neproplatí,protože podle nich to zranění nemá přímou souvislost s dopravní nehodou.OSSZ trvá na svém a pojišťovna také.Jsem 7 měsíců bez práce a teď mi hrozí exekuce na zbývajících 161.000.-kč.Opravdu nevím,co dál,na koho se obrátit. Děkuji za každou odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího…

Dobrý den, prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Moje dcera koupila rodinný domek. Ve smlouvě bylo uvedeno, že na nemovitosti neváznou žádné dluhy. Majitel, který nemovitost prodával žádné dluhy opravdu neměl, ale předchozí majitel měl dluhy u vodovodů a kanalizací. Teď vodovody vyžadují zaplacení dluhu po mojí dceři, jinak jim bude odpojena voda. Zajímalo by mě zda musí dluh uhradit popřípadě jakým způsobem se má bránit. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Závodní stravování

Dobrý den, chci se zepta, jestli má zaměstnanec nárok na dotovaný oběd , pokud pracuje na dohodu ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zúžení SJM

Dobrý den, chtěl bych koupit s manželkou byt jako investici, ale potřebovali bychom, aby tento byt nepatřil do SJM, ale abych byl vlastnikem pouze já. Záměrem je: a) Aby při případných problémech nebyl nijak dotknutelný náš byt, ve kterém bydlíme a který vlastní pouze manželka, která ho nabyla před svatbou. b) Manželka má syna z prvního manželství, který by v případě, že by manželka umřela dříve než já, zdědil část tohoto investičního bytu. Nechci, aby si mohl na takto zděděný podíl dělat nároky a ohrozit moji „pojistku na stáří“ dříve, než umřu já nebo na něj majetek převedu. Je vůbec možné nákup takového bytu vyjmout ze SJM, když nemáme uzavřenou předmanželskou smlouvu a je to možné udělat už před nákupem, když ještě neznáme hodnotu bytu, který koupíme?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, prosim Vas o radu. Jsem evidovana…

Dobry den, prosim Vas o radu. Jsem evidovana na UP a hledam si praci. Byla jsem na pohovoru v hotelu na recepcni. Domluvili jsme se na denni smenu s tim, ze po absolovani zkousky ze skoleni pocitac. programu nastoupim na HPP. Skoleni se protahlo na 2 dny kdy jsem pak i pracovala jako recepcni 8 hod kazdy den. Zkousku jsem uspesne zvladla na 3.den, ale bylo mi receno, ze se se mnou pocita jenom na nocni sluzbu, coz jsem odmitla. Zazadala jsem o vyplaceni odprac. hodin i za skoleni. Majitele se mi vyhrazaji soudem. Mam pravo na vyplatu i kdyz to nemam podlozene zadnou smlouvou? Je moznost se obratit na nejaky kontrolny urad? Protoze jsem nebyla prvni, s kterou takto zachazeli. Dekuji za odpoved i za Vas cas. Preji hezky den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Osobní údaje

Dobrý den, nadřízený nás v práci "nutí" podepsat souhlas s vyfotografováním a následném použití fota. Já nechci, aby moje foto bylo kdekoliv používáno. Existuje nějaká právní norma, o kterou bych se mohl "opřít", resp. má zaměstnavatel právo na takové jednání? Děkuji JH.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Sousedská práva

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Sousedovi spadla k nám zeď asi před rokem, uklidili si ty cihly přes náš pozemek a jinak asi půl zdi zůstalo tak jak je. Všechno máme od nich nafoukané na našem dvoře. Je povine toto opravit? A ještě jeden dotaz - parcela za naším dvorem je obecního úřadu. Jelikož bydlíme na kopci, jsou tam terasy a když prší nebo je nějaké špatné počasí všechno se to hrne na náš dvůr. Je povinen Obecní úřad zajistit, aby terasy neujížděly a také zajistit úpravu těch terasí, které děláme dosud my? Děkuji a přeji hezký den. Boženka Děkuji a přeji hezký den. Boženka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, ráda bych požádala o radu, jak se…

Dobrý den, ráda bych požádala o radu, jak se postupuje v případě, kdy se chystáme změnit vyší odměny za výkon funkce jednatele. Výše odměny je stanovena ve Smlouvě o výkonu fce jednatele. Musím vytvořit novou smlouvu s novou výší odměny? Nebo stačí jen nějaký dodatek nebo samostatné rozhodnutí valné hromady a z něj zápis a smlouvu neměnit? Dále u nás došlo ke změně sídla společnosti, je třeba kvůli tomu aktualizovat smlouvy o výkonu fce? Stačí opět jen dodatek nebo smlouvy nové a datum na případné nové smlouvě bude ke vzniku společnosti nebo ke dni změny? Děkuji moc!



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz, zda je možné…

Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz, zda je možné nějak zpětně vyplácet rodičovský příspěvek. Vím, že to jde jen za 3 měsíce zpětně. Mojí nepozorností došlo k tomu, že sem po skončení mateřské nepodala žádost o rodičovský příspěvek a včera, když jsem se šla zeptat na Skartu, mi paní zdělila, že nepobírám rodičák, se zděšením jsem zjistila, že nárok na mateřskou mi skončil 7. 1. 2012 a do téhle doby jsem nepobírala rodičák. Mám o něj zažádáno o 3 měsícezpětně, tedy od července 2012. Bylo by možné ho jakýmkoliv způsobem ho získat i za toho půl roku, od ledna do června 2012? Jde o hodně peněz a pro nás důležitých. Nevšimla jsem si toho z důvodu většího obnosu peněz na mém účtě, všechny srážky nám odcházeli a tudíž jsem nepotřebovala účet jakkoli kontrolovat. Je to moje neskutečná chyba a chtěla bych jí nějak napravit. Prosím poraďte mi. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Promlčení

Dobrý den, prosím, za jak dlouho se obecně promlčí pracovněprávní pohledávky? Jsou to tři roky? A pokud je tato pohledávka starší, lze ji uplatnit (ve výši v které přesahuje promlčecí lhůtu) v insolvenčním řízení jako klasickou přihlašovanou pohledávku (pokud dlužník nenamítne promlčení)? A jak je to s pohledávkou na náhradu škody způsobené na zdraví, je zde promlčecí lhůta dva roky? A lze ji také v rozsahu ve kterém přesahuje promlčecí lhůtu uplatnit v insolvenčním řízení jako klasickou přihlašovanou pohledávku (pokud dlužník nenamítne promlčení)? Obecně lze pohledávky postavené na roveň pohledávkám za podstatou, uplatnit jako klasicky přihlašované, pokud už jsou promlčené? Nebo se v žádném případě v insolvenčním řízení neuspokojují? Nebo se neuspokojují jen v případě pokud je dlužník popře z důvodu promlčení? Moc Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Mirka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,prosím odpověď, zda může být členem…

Dobrý den,prosím odpověď, zda může být členem výboru SVJ nečlen tohoto SVJ. Vlastníkem bytu je manžel se svým bratrem (dědictví)a já mám nabídku výboru , vzhledem ke svým zkušenostem, stát se členem tohoto výboru, pokud budu shromážděním zvolena. Děkuji za odpověď ! Dlabolová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, dědění

S manželem máme jedno dítě. Manžel má z předchozího vztahu 2 deti. Mohly by děti z předešlého vztahu v případném dědictví po manželovi dědit i peníze z bankovního účtu a termínovaného vkladu, které jsou psány na manželku?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, od r.1988 pracuji na Slovensku,kam…

Dobrý den, od r.1988 pracuji na Slovensku,kam denně dojíždím z ČR. Důchodový věk mi nastává v SR v lednu 2014,v ČR v březnu 2014. Když nyní-v 10/12 anebo 11/12- bude se mnou ukončen pracovní poměr na Slovensku a v ČR práci zatím nemohu najít,jaké mám možnosti se s mým zaměstnavatelem dohodnout,aby bylo možné co nejlépe přečkat dobu do mého nástupu do důchodu? Je mi ochoten vyhovět,avšak neznám možnost platnou pro ČR. Vím,že na úřadu práce mohu být evidovaná 11 měsíců,co by mi vycházelo až od dubna/2013. Lze mít před UP neplacené volno? Lze mít odstupné a až po uplynutí doby,na kterou obdržím odstupné,se přihlásit na UP? Děkuji Vám za radu. Lea


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dostal jsem se do platební…

Dobrý den, dostal jsem se do platební neschopnosti a to tak daleko, že jsem již využil nebankovních půjček se směnkami a nemohu je splácet. Prosím o pomoc. Děkuji Pospíšil


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Chci se zeptat na…

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Chci se zeptat na bezpečnost půjčky formou dluhopisu. Je bezpečnější pučit peníze na rok formou dluhopisu a nebo nějaké smlouvy o půjčce? Obávám se, aby se mi půjčené peníze opravdu vrátily.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Letošního roku v dubnu jsem nabyl od…

Dobrý den, Letošního roku v dubnu jsem nabyl od babičky darovací smlouvou nějaké pozemky.Po přepsání na katastru na mě jsem se domluvil se zemědělcem na jejich prodej protože se jedná o ornou půdu a on má pole hned vedle.Prodej se uskutečnil a já jsem zaplatil na finančním úřadě dan z převodu namovitosti.Tam mi ale ještě řekli že příští rok musím udělat danové přiznání a zaplatím 15 procent dan z prodeje, protože jsem s těmito pozemky neměl nic dělat do konce tohoto roku. Jak to je.Děkuji za odpověd.Damek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat můj manžel ma…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat můj manžel ma syna z prvního manželství, jde nějak udělat aby neměl nárok na dům který jsme z manželem postavili?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, dědické řízení

Dobrý den, chtěl se zeptat jak je to s převodem nemovitosti, respektive s částí nemovitosti, která je součástí dědického řízení. Babička chce darovat zbytek nemovitosti, to znamená svoji polovinu a část, která jí připadne po vyřízení dědictvi po dědečkovi své dceři. Dá se nemovitost převést i teď, dokud není dědictví vyřízené, nebo se musí počkat? Děkuji za odpověď.