FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Státní úřad inspekce práce

Dobrý den, je v pořádku, pokud (nejmenovaný) zaměstnavatel podmiňuje uzavření pracovní smlouvy u dělnických profesí povinným uzavřením životního pojištění dle výběru zaměstnavatele? Předpokládám že ne. Navíc ještě podmiňuje další trvání pracovního poměru u zaměstnanců na dobu neurčitou taktéž uzavřením životního pojištění. Jedná se o lokalitu s vysokou nezaměstnaností a zaměstnanci se obávají o práci, pokud ten dodatek ke smlouvě a následně životní pojištění nepodepíšou. Co dělat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru zaměšstnancem ze zdravotních důvodů. Mám invalidní důchod a uvažuji o změně zaměstnání za lehčí práci.Chtěl bych Vás poprosit o sděloení,jak ukončit pracovní poměr u zaměstnavatele-co musí být vše ve výpovědi uvedeno abych měl nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti pokud bych během dvou měsíční výpovědní lhůty vhodné zaměstnání nenašel.Děkuji moc předem za odpověd.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úrok, půjčka

Jaký úrok může požadovat fyzická osoba pro úvěr druhé fyzické osobě? Jaký je běžný úrok?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli je možné ( v písemné podobě samozřejmě )dodatkem k pracovní smlouvě na dobu určitou tuto dobu zkrátit, stejně jako je možné ji prodloužit a jestli tento dodatek bude platný ( v tomto roce 2012 )? Četla jsem, že dohodou obou stran lze změny v prac.smlouvě dělat, a to tím dodatkem. Příklad na zkrácení doby u doby určité, dodatkem( že to lze )a tedy kladné odpovědi k ní jsem našla, ale bylo to oboje rokem 2011.Děkuji za odpověď. Jana ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Živnostenské podnikání, živnosti

Dobrý den, jsem studentem vysoké školy a v dnešní době najít brigádu není nic lehkého. Napadlo mě, že bych si otevřel stánek s občerstvením, se kterým bych v letních měsících objel pár festivalů a trhů. Ve stánku bych točil pivo, dělal párek v rohlíku, opékal klobásy, případně steaky. Tímto bych se chtěl zeptat, co je vše zapotřebí pro uskutečnění mého plánu. Nemám žádné vzdělání v oboru pohostinství, ani praxi. Děkuji za odpověď. Jírovec


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Rodičovská dovolená

Dobrý den, mám dotaz ohledně nového pracovního místa. Jsem již zaměstnaná na dobu neurčitou a v současnosti jsem na rodičovské dovolené. Dozvěděla jsem se, že se mé pracovní místo zrušilo, ale zaměstnavatel mi to oficiálně nedal vědět, nejspíš to nechává až po skončení rodičovské dovolené. Kdybych teď chtěla nastoupit do zaměstnání a nahlásila bych mu ukončení rodičovské dovolené, co by udělal? Dá mi okamžitou výpověď s odstupným, když pro mě nemá místo nebo dostanu nějakou výpovědní lhůtu? Nevím totiž, od kdy mohu do nového zaměstnání nastoupit, abych neporušila zákon. Děkuji za odpověď Poláková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je v pořádku, jak mi Úřad práce…

Dobrý den, je v pořádku, jak mi Úřad práce vypočítal podporu v nezaměstnanosti? Můj poslední pracovní poměr trval od 2.6.2008 do 30.4.2012 s průměrným čistým příjmem cca 21000,- Kč. Poté jsem od 1.5.2012 do 30.10.2012 podnikala jako OSVČ, 30.10.12 jsem činnost pozastavila. Jelikož jsem ještě nepodala daňové přiznání a přehled na OSSZ, vypočítal mi ÚP podporu v nezam. podle průměrné mzdy v národním hospodářství a nějakých násobků, které jsou značně nevýhodnější než procenta, co mají zaměstnanci ze svých předchozích příjmů. Takže pro první 2 měs. 3559,- Kč, další 2 měs. 2848,- K, poté 1 měs. 2610,- Kč. Přijde mi nespravedlivé, že celé roky pracuji jako zaměstnanec, pak půl roku jako osvč a poté mi vypočítají tak směšnou podporu... Děkuji předem, N.Semml.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Dne 1.10.2012 jsem podepsal DPP s…

Dobrý den. Dne 1.10.2012 jsem podepsal DPP s Firmou: Lukaš Zeman-centrumplotu.cz.Moje pracovní doba byla stanovena na rozsah hodim 40 v měsíci. Skutečnost byla však jiná.Pracovní doba byla od 7:00h do 17:00h někdy i déle. K tomu všemu každou sobotu krom jedné v měsíci. Dnes je 3.12.2012 a ješte mi nebyla vyplacená mzda, a to ani dle DPP. Dále mi byla dodána další DPP na období 1.11.2012. do 31.11.2012.Jejikož jsem ještě nedostal výplatu do dnešního dne, tak jsem už 1.12.2012 nenasroupil do práce. Potřeboval bych poradit jak mám postupovat aby mi byla vyplacena mzda.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Mám dotaz zda dle novely o exek.zákona…

Dobrý den. Mám dotaz zda dle novely o exek.zákona platné od 1.1.2012 může exekutor ex. postihnout příjmy mého manžela za mé dluhy, které vznikly před uzavřením manželství. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darovací smlouva

Dobrý den, Chtěl bych převést veškerý svůj movitý majetek ( včetně vybavení domácnosti ) na rodinného příslušníka, v mém případě na otce. Chci se zeptat, jak mám postupovat a co můžu čekat za komplikace



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, byli sme na Slovensku na navsteve…

Dobry den, byli sme na Slovensku na navsteve rodicu. Neznamy vinik mi naboural zaparkovane auto. Mame od policie zaznam o nehode. Mame pouze povinne ruceni, havarijne nemame. V pojistovni nam zdelili, ze v takovem pripade se mame obratit na Kancelar Ceskych Pojistitelu. Tam nam zdelili, ze s garancniho fondu nedostaneme nic, protoze nebyla ujma na zdravi/zivote. Nebylo by mozne na mou situaci pouzit § 24b? § 24b (1) Z garančního fondu poskytuje Kancelář náhradní plnění poškozenému s bydlištěm nebo sídlem na území České republiky také tehdy, jestliže a) není možné zjistit vozidlo, jehož provozem byla na území jiného členského státu, než je Česká republika, způsobena škoda, nebo b) do 2 měsíců ode dne vzniku škody způsobené provozem vozidla na území jiného členského státu, než je Česká republika, není možné zjistit pojišťovnu, které vznikla povinnost poskytnout pojistné plnění za tuto škodu. (2) Kancelář má právo na náhradu vyplacené částky náhradního plnění podle odstavce 1 a) vůči garančnímu fondu v členském státě, ve kterém došlo ke škodě, jestliže nelze zjistit vozidlo, jehož provozem byla škoda způsobena, b) vůči garančnímu fondu členského státu, ve kterém došlo ke škodě, jestliže byla škoda způsobena provozem vozidla, které má obvyklé stanoviště na území jiného než členského státu, c) vůči garančnímu fondu v členském státě, na jehož území má vozidlo, jehož provozem byla škoda způsobena, obvyklé stanoviště, jestliže nelze zjistit pojišťovnu, které vznikla povinnost poskytnout pojistné plnění za škodu způsobenou takovým vozidlem. (3) Ustanovení § 24a odst. 9 a 10 platí v případě náhradního plnění podle odstavce 1 obdobně. Za odpoved predem dekuji. S pozdravem, Harnos


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je vážné…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je vážné porušení smlouvy, prodej výrobků v kamenném obchodě (potažno e-shopu), když je ve smlouvě napsáno, že dané zboží lze prodávat pouze formou "síťového prodeje". Má dodavatel právo nařizovat jakou formou lze zboží distribuovat? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nájem, poplatek z prodlení

Dobrý den, jsme Družstvo vlastníků domu a jeden z členů opakovaně s velkým zpožděním platí nájemné. Platí i pro nás ust. § 697 občanského zákoníku a ust. § 2 nařízení vlády č. 142/1994 Sb o poplatcích z prodlevy, nebo nemáme jako družstvo právo od člena takovýto poplatek z prodlevy vybírat? Děkuji Kateřina Trnavská


odpovídal(a): Redakce

Dobrý deň, chcel by som prepísať podiel českej s…

Dobrý deň, chcel by som prepísať podiel českej s.r.o a neviem, či pri prepise musím byť fyzicky, alebo stačí splnomocniť inú osobu, alebo advokáta. Je pre mňa totiž problém dostaviť sa ku prepisu, a preto potrebujem od Vás informáciu, či by to bolo možné aj takouto cestou splnomocnenia. Vladimír Haviar


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dne 20.2.2013 dosáhnu důchodového věku.…

Dne 20.2.2013 dosáhnu důchodového věku. Zaměstnavatel mi nabídl : 1.odchod do starobního důchodu formou dohody o ukončení pracovního poměru dohodou ke dni 31.12.2012 s tím, že mi vyplatí 5 měsíční odstupné. 2. ukončení pracovního poměru k 28.2.2012 - odchod do star. důchodu a vyplacení 3 měsíčního odstupného. K doplnění informací dodávám, že provozuji živnost jako vedlejší pracovní poměr a za loňský rok a ani v letošním roce jsem neměl z této živnosti žádné příjmy (nulové daňové přiznání). Která z těchto variant by pro mne byla nejvýhodnější z finančního hlediska? (uvážení možnosti přihlášky na prac. úřadě na 2. měsíce .....atd.) Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, SJM

Dobrý den, mám otázku ohledně společného jmění manželů. Od 1.1.2013 platí nový zákon ohledně dopadu exekuce na manžela(ku), který není dlužníkem a ani o dluhu neví. Mohu své jmění něják ochránit? Jde v předmanželské smlouvě ustanovit, že si jeden z manželů nemůže půjčit bez vědomí toho druhého? Popř. kdyby si půjčil, tak za své dluhy odpovídá pouze on? Popř. Jaké jsou varianty ochrany mých příjmů? Může mi exekutor "sáhnout" Na penzijní připojištění, stavební spoření, spořící účet?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o inforamci, zda mohu vyrábět…

Dobrý den, prosím o inforamci, zda mohu vyrábět v rámci živnosti volné pekárenský výrobek ze zaklupené směsi. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem OSVČ, v pronajaté dílně jsem podnikal.…

Jsem OSVČ, v pronajaté dílně jsem podnikal. Vedlejší dílnu měla pronajatou jiná OSVČ. V prosinci 2010 mu vybuchl kotel a obě dvě dílny zhořely. Já jsem neměl uzavřenou pojistku. Soused měl a dokonce i na odpovědnost za způsobenou škodu. Řekl mi, že pokud se prokáže, že na tom požáru nese vinu, bude to uhrazeno právě z té pojistky na odpovědnost. Hasiči provedli šetření a zjistili, že majitel kotle nenese žádnou vinu, proto mi bylo jeho advokátkou řečeno, že mi nebude nic proplaceno ani z pojistky a ani on nemá zájem mi něco uhradit. Vznikla mi škoda 400 000 na zařízení dílny, vše zhořelo. Do dnešního dne jsem se snažil s ním nějak domluvit, ale bez úspěchu. Mám strach o promlčení této události a prosím o radu, zda mám nějakou naději na náhradu škody.Zaplatím si advokáta, ale potřebuji vědět, zda to k něčemu bude. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v roce 2009 jsme společně s přítelem…

Dobrý den, v roce 2009 jsme společně s přítelem koupili byt. Částečně jsme ho financovali ze svého a částečně úvěrem ze stavebního spoření. Tento úvěr je pouze na přítele, já nejsem uvedena jako spoludlužník, a doba splácení je minimálně dalších 10 let. V katastru nemovitostí jsme jako vlastníci bytu uvedeni oba. Nyní ovšem řešíme rozchod. Přítel si chce byt nechat s tím že mi vyplatí to co jsem do něj investovala. Ráda bych věděla jak vyřešit převod mé poloviny bytu na mého přítele, protože se nejedná o klasický prodej, ani o vypořádání SJM protože manželé nejsme. Napadlo mě zda je možné sepsat darovací smlouvu (na bytu sice je zástavní právo, ale v tomto případě by byl "obdarovaný" ten kdo nemovitost zastavil) a u tuto doložit na katastr nemovitostí, s tím že převod peněz by potom mezi námi proběhl neoficiálně. Velmi děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, SJM

Dobry den, rodice chteji me a memu bratrovi prepsat nemovitost (za zivota darovat), muj manzel ma ale dluhy z jeho podnikani za trvani naseho manzelstvi a navstevuje ho exekutor, bude se na mou 1/2 nemovitosti nahlizet jako na muj zdedeny majetek anebo jako na majetek spolecne nabyty za trvani manzelstvi? Dekuji.