FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, momentálně jsem na RD a končí mi až 03…

Dobrý den, momentálně jsem na RD a končí mi až 03/14, zjistila jsem ale, že jsem podruhé těhotná a nástup na 2. MD bych měla mít cca 8/13, už jsem si zvýčila RD na max. možnou částku 11.500,-- ale do 8/13 nevyčerpám celou částku 220.000,-- Tak mám dotaz, zda existuje nějaká možnost,jak to ten zbytek z první RD nepřijít, zda existuje možnost, že by manžel šel s 1. dítětem do vyčerpání 220.000,-- na RD a já bych v 8/13 nastoupila na druhou MD a pak bych po uplynutí 28 týdnů zažádala o druhou RD? A nebo to tak nelze? Díky moc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odměna notáře v dědickém řízení

Dědické poplatky Jaké jsou poplatky u notáře za sepsání a vyřízení dědictví? Jedná se o běžné záležitosti jako byt, něco úspor, staré auto. Jde o děddictví v I.kategorii Děkuji Rataj



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám jako zletilá nárok na výživné od svého otce do svých rukou. Případně zda je možné je po matce zpětně vyžadovat? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, rodiče prodali nemovitosti a ve…

Dobrý den, rodiče prodali nemovitosti a ve smlouvě mají uvedeno : Prodávající je povinen podat u FU přiznání k dani z převodu nemovitostí a to nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí a daň z převodu nemovitostí si sama vypočítat a ve lhůtě pro podání daňového přiznání zaplatit. Ovšem podle této smlouvy došlo mezi prodávající a kupujícím k dohodě, kdy kupující se zavazuje, že daň z převodu nemovitostí ve výši odsouhlasené FU ve stanovené lhůtě uhradí. Prosím o Vaše posouzení, kdo má v takovémto případě daň zaplatit. Moc děkuji za radu a za váš čas.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik by mi měla přispívat matka na výživné. Jsem studentka VŠ, je mi 20let a nežiji ani s jedním rodičem, otec platí 1500,- matka má čistý plat 19000 a vyživovací povinnost ještě na bratra (18) a sestru (8), je samoživitelka (nyní se rozvádí ale již má nového přítele se kterým plánují že budou spolu bydlet v novém bytě). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám malý krámek a chodí mně na 2…

Dobrý den, mám malý krámek a chodí mně na 2-3 hodiny vypomáhat zdarma tchýně, která je již přes 10 let v důchodu. Mám z tohoto nějaké povinnosti vůči nějakému úřadu? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Vávra


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobry den, prosim o radu k prac.smlouve na dobu urcitou. Uz vic jak rok jsem zamestnana na dobu urcitou, a vzdy jen po dobu 2-3mesicu, zamestnavatel vzdy poslal jen dodatek o prodlouzeni smlouvy (max. delka dodatku 3 mesice) od zari jsem na neschopence (tehotenstvi) ale posledni dodatek mam k 28.2.13 a termin porodu mam na duben. Potrebuji vedet jestli mi tim prac. pomer skutecne konci a jak event. postupovat dale, pripadne jestli se mam nahlasit pak na prac. urad a jak to eventuelne vyresit pokud mi to zdrav. stav neumozni. Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím moc o radu. V současné době…

Dobrý den, prosím moc o radu. V současné době zastupuji za kolegyni učitelku MŠ, která v březnu odchází na MD. Mám ale už od zaměstnavatele 3 sml. na dobu určitou. Vždy, když je kolegyně na nemocenské mám novou další smlouvu, kde je uvedeno po dobu nemoci té paní. Vím, že zaměstnavatel se mnou může uzavřít sml. na dobu určitou nejvýše 2x.(snad to ještě platí). Mohu nyní zaměstnavateli podat písemné oznámení o tom, že trvám na tom, aby mě zaměstnával a tím by měla být smlouva automaticky na dobu neurčitou, jestli se nemýlím. Ale mám strach, že pak mě mohou vyhodit ve zkušební době, jelikož MŠ je nově otevřena od září a všechny učitelky mají smlouvy na dobu určitou - na rok. Jediná já bych tedy měla na dobu neurčitou, což by pro zaměstnavatele asi nebylo tak výhodné. (Bohužel ne mou vinou, ale vinou účetní, která mi smlouvy psala.) Nevím, jak mám postupovat. Ani nevím, jak to mám se zkušební dobou, v každé nové smlouvě je uvedeno na dobu 3 měsíce, takže se mi vždy při nové smlouvě začíná zkušební doba od začátku.. nebo je to tak, že zk. doba běží od první smlouvy i v době, kdy kolegyni nezastupuji. Vůbec nevím, bojím se abych o práci díky špatné smlouvě nepřišla. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe postupovat? Moc děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní úraz

Dobrý den, na pracovišti se dva zaměstnanci nepohodli a skončilo to jejich fyzickým incidentem, který řeší policie. Jeden z pracovníků (údajně napadený) utrpěl př incidentu úraz. Jedná se o pracovní úraz, když šlo o údajné fyzické napadení jednoho zaměstnance druhým zaměstnancem a bylo to na pracovišti? U zrodu neshody šlo o nějakou pracovní záležitost... Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SVJ

Vážení advokáti, prosím Vás o radu. Je nás 5 vlastníků jednotek v budově, z toho tři jsme vlastníky bytů (ostatní nebytových prostor). Všichni máme přispívat na náklady, které jsou spojeny se správou domu a pozemku, a to ve výši 10Kč za 1m2, tak jak máme ustanoveno v Prohlášení vlastníka. Máme založený účet na jednoho z nás a tam poukazujeme tuto platbu (fond oprav) a zálohu na vodné a stočné. Prosím, jak postupovat v případě, že jeden z nás (majitel bytu) neplatí tyto zálohy (fond oprav a vodné). Jakým způsobem to po něm můžeme vymáhat? Jak získat případně exekuční titul? Teď naposledy nezaplatil již 3x za měsíc 9/2012, 11/2012 a 12/2012 celkem cca 10000Kč. Pro úplnost, tento majitel měl účet určený k těmto platbám původně psán na sebe a protože je "podnikatel" a má dluhy, tak mu účet, kde bylo asi 360000Kč (našich společných finančních prostředků) obstavil soudní exekutor, ale toto již řešíme s PČR. A poslední dotaz, jsme jako vlastníci jednotek povinni mít uzavřené nějaké společenství nebo něco podobného? Jak jsem již psala, je nás pět vlastníků, z toho tři vlastní čtyři byty a dva vlastní nebytové prostory (jeden cukrárnu a druhý minisklad)? Moc děkuji za Vaši odpověď. Přeji hezké dny. Mirka



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o právní radu ohledně dědického práva. Jedná se o rodinný dům ,který v současné době stále vlastní moje matka. Mám vlastní rodinu,bydlím 30 km od bydliště mojí matky a protože mám vlastní život a s mojí matkou si moc nerozumím,navštěvuji ji pouze jednou za měsíc. Snažím se jí různě pomoci. Ona je velice svérázná ,proto některé návštěvy končí neporozuměním,výčitky a hádkou vyprovokovanou z její strany. Je jí 65 let a po smrti mého otce před šesti lety si po roce od jeho úmrtí našla nového přítele. S tímto mužem sdílí společnou domácnost včetně financí. Nachází u mojí matky porozumění a protože má moje matka malou živnost ,která ale v současné době již nevydělává,snaží se ji podporovat i finančně. Jelikož jsem jediný syn,měl bych mít podle všeho po úmrtí matky dědické právo na její nemovitost. Rodinný dům nechci pro sebe ,ale pro svou starší dceru. Když žil můj otec bylo rozhodnuto o tom ,že nemovitost bude zapsána na ni a po dovršení jejích 18 let bude jejím majetkem. To však již nestihl právně dotáhnout do konce a matka se tomuto rozhodnutí brání a nechce podniknout příslušné právní kroky pro toto přepsání. I přesto ,že je to moje máma,začínám se postupně obávat o to jak může celá záležitost dopadnout v budoucnu. Ptám se proto jak zamezit případným nepříjemnostem v budoucnu a jak přesvědčit svojí matku ohledně přepsání nemovitosti. Dále mne zajímá zda její současný přítel nemůže uplatňovat nárok na tuto nemovitost a pokud ano tak z jakého důvodu. Nemyslím si ,že by se matka chtěla s tímto mužem někdy vdávat a nebo ,že má v současnosti tendenci majetek na něj přepsat,ale jedná se mi o nárok nebo finanční vyrovnání při případném úmrtí mojí matky. Za odpověd,předem děkuji. S pozdravem. Miroslav Toušek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, děkuji moc za odpověď na dotaz z 11.1…

Dobrý den, děkuji moc za odpověď na dotaz z 11.1.2012 (odpověď: "Vážená paní, Váš pocit je zcela správný. Zákoník práce totiž stanoví, že: "Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení."). Prosím, ještě k tomuto: Mám se ohradit a chtít změnu smlouvy na dobu neurčitou? Nemůže mě zaměstnavatel pak v 3 měsíční zk. době propustit, jelikož by se mu nelíbilo, že mě musí již do sml. dát dobu neurčitou? Nevím, jestli na to mám upozorňovat. Pro mě je to samozřejmě výhodnější mít smlouvu na dobu neurčitou, ale nevím, jak na to bude reagovat zaměstnavatel. Prosím, poradíte mi, jak nejlépe postupovat? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dala jsem v zaměstnání výpověď s…

Dobrý den, dala jsem v zaměstnání výpověď s výpovědní lhůtou probíhající v prosinci 2012 a lednu 2013. Celý prosinec jsem však byla v pracovní neschopnosti. Měla bych mít nárok na volno 1/2 dne týdně na hledání nového pracovního místa. Můžu tyto půldny čerpat i zpětně (za měsíc prosinec), tak, že bych v lednu t. r. mohla vyčerpat 8 půldnů? Toto volno na hledání nového místa bude neplacené. Mám povinnost přinést zaměstnavateli nějaký doklad, že jsem si v době, kdy jsem nebyla v práci, hledala nové místo? Podle mého názoru ne, když je to neplacené - v zákoníku práce jsem nic takového nenašla. Navíc hledání nového místa je široký pojem, to přece může zahrnovat i procházení inzerátů na internetu a to nijak nedoložím. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, Prosím mám takový dotaz: Byla jsem přijata do zaměstnání za paní, která půjde na mateřskou dov. Na MD má odcházet v březnu. Od té doby střídavě do práce chodí, nebo je na neschopence a povolají za ní mě. Vždy dostanu novou pracovní smlouvu, kde je psáno po dobu nemoci té paní (takže dle mě jde o smlouvu na dobu určitou): první smlouva byla na týden v říjnu, druhá byla po dobu její dovolené v prosinci a třetí je nyní platná, je opět na neschopence, ve smlouvě mám opět po dobu nemoci paní... Prosím je možné, aby mi zaměstnavatel dal již po třetí smlouvu na dobu určitou? Myslím,že od 2012 je nějaká změna. Měla bych se ohradit a chtít po zaměstnavateli novou sml. na dobu neurčitou? Děkuji za radu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, s kamarádem, který se stejně jako já…

Dobrý den, s kamarádem, který se stejně jako já zajímá o hudbu jsme se rozhodli, že bychom uspořádali konzert pár našich známých kapel, které hrají pouze "za cesťák". Místo již máme domluveno s naší hospodskou, která má k hospodě připojen krytý parket. Tuto událost chceme udělat hlavně pro pobavení našich kamarádů a známých, proto nechceme vybírat vstup, ale oslovit firmy a požádat o sponzorství. Tady si ale klademe otázku, na kterou jsem nikde nenalezl odpověď. Potřebujeme k tomuto našemu záměru živnostenský list, popřípadě jaký obor činnosti a jaké další podmínky musím pro pořádání akce splnit? Za další nevím, jak je to se společností OSA, když ani jedna kapela není k OSE hlášena, jestli je nutno hlásit či nikoliv. Četl jsem, že poplatek OSE se odvíjí od výše vstupného, ale pokud kapely pod OSou nejsou, nevidím jediný důvod jí něco platit i kdybych vybíral vstupné. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Jírovec


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, Chtela bych se zeptat,zda-li ma…

Dobry den, Chtela bych se zeptat,zda-li ma student z duvodu dlouhodobych zdravotnich problemu omezujici najit si i brigadu pravo na invalidni duvod. Je mi jasne,ze vse zalezi na posouzeni lekare,ale jde mi predevsim o to, jestli muze o duchod zazadat i student,ktery nikdy nepracoval. Rada bych si nasla brigadu,ale bohuzel mi zdravotni stav nedovoluje vykonavat praci jak bych mela. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce, dědictví

Dobrý den, můj otec (stejným jménem a příjmením jako já) má z minulosti dluhy v celkové výší cca 500 000 kč, exekuci na plat a dluh za sociální. Před časem jsem se oženil, mám dvě děti a mám hypotéku na dům. Jelikož se otec jmenuje stejně a soud se mu snaží doručovat soudní obsílku a on se na adrese trvalého bydliště nezdržuje, zkoušeli mu posílat korespondenci na mou adresu, i když u nás nebydlí. Jak mohu postupovat, aby mi nehrozila exekuce provedena na mém majetku, když jsem jeho syn, mohu se tomu bránit teď předem? Lze se zříci za jeho života nároku na dědictví po něm? Informoval jsem soud písemně, že se mnou nežije a požádal, aby mi poštu nezasílali, protože se nestýkáme. Nevím, co mám udělat, abych ochránil svou rodinu před problémy, které nás mohou potkat. Moc Vás prosím o radu, jak postupovat, jestli s tím mohu něco udělat. Děkuji. S pozdravem, Miroslav Bulka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám otázku:Jsem zaměstnaná HPP zkrácený…

Dobrý den,mám otázku:Jsem zaměstnaná HPP zkrácený 32,5hodin týdně!!už jsem si zjistila podle zákoníku,že mohu odpracovat 40hodin týdně + přesčas 8hodin na každý týden,ALE!!má otázka je-kolik hodin mi zaměstnavatel za daný měsíc muže proplatit?????Nejde mi to do hlavy.V mém zaměstnání jsem pracovala rok na DPČ a měla jsem vždy kolem 90hodin měsíčně,ale každý měsíc mi byl proplacen jen určitý počet hodin (jednou 84,jednou 40hodin)toto nechápu,ptala jsem se učetní a řekla že to tak prostě je.Nevím jak to bude teď,když už mam HPP zkrácený 32,5hodin týdně.Proplatí mi 130hodin/měsíc vubec?A když budu mít víc,třeba 160hodin?Nikde jsem to na internetu nenašla,prosím o odpověď.Děkuji K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,.. mám dotaz týkající se předmětu…

Dobrý den,.. mám dotaz týkající se předmětu investování fondů kvalifikovaných investorů, který potřebuji zodpovědět v rámci řešení jednoho svého pracovního úkolu, a to.... je možné, aby fond kvalifikovaných investorů, investující v oblasti nemovitostí, vyvíjel činnost kromě investování formou výstavby/nákupu a následného prodeje/pronájmu nemovitostí také tím způsobem, že součástí investiční činnosti bude provoz nemovitosti, resp. konkrétněji tovární výrobní činnost provozovaná přímo fondem kvalifikovaných investorů ?


odpovídal(a): Redakce

Úroky z prodlení

Dobrý den,potřebovala bych spočítat úrok z prodlení a poplatek ze sprodlení a to z částky 187600,-Kč a to od data 01.11.2010 do 08.11.2012 jde o dávky pěstounské péče na malé holčičky,které okradl stát.Potřebuji vědět kolik je cílová částka i s dluhující sumou a úroky.Na internetu sice je kalkulačka pro výpočet úroků,ale není zde popsáno,zda je to včetně jmenované dlužné částky.Děkuji za ochotu a pomoc