FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je zaměstnavatel povinen dát zaměstnanci jeden výtisk dohody o ukončení pracovního poměru podepsaný z jeho strany? S "bývalým" zaměstnavatelem komunikuji pouze písemně, není momentálně v mých silám zajet tam osobně. Na konci září 2012 mi končila rodičovská dovolená, po e-mailech jsme se se zaměstnavatelem domluvili na ukončení prac. poměru právě ke konci rodičovské dovolené. Poštou jsem zaslala dva výtisky dohody mnou podepsané, které jim v pořádku dorazily, bylo mi slíbeno, že jakmile se oprávněná osoba, která dohodu může podepsat, vrátí ze služební cesty, dohodu mi odešlou zpátky, spolu se zápočtovým listem. Do 7 dnů po ukončení prac. poměru jsem ale nastoupila na PN z důvodu rizikového těhotenství. Vím, že zápočtový list tedy dostanu až po skončení PN, ale dosud mi nebyla odeslána ani ta podepsaná dohoda o ukončení prac. poměru. Na moje výzvy nijak nereagují. Proto by mě zajímalo, zda má zaměstnavatel tuto povinost a jak bych měla v tomto případě postupovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přivýdělek státních zaměstnanců ve služebním poměr

Přivýdělek státních zaměstnanců ve služebním poměru Dobrý den, chtěl bych se optat na možnost přivýdělku. Jsem státní zaměstnanec (HZS ČR) a hledám možnost, jak si legálně přivydělat. Ze zákona mají státní zaměstnanci zakázáno podnikat (s určitými výjimkami). Chci se proto zeptat, zda-li se daný zákaz vztahuje zároveň na smlouvu o dílo, brigádu, nebo zda vůbec existuje, nějaká ta "klička". Předem děkuji.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mohu jako jednatel firmy s.r.o. a zároveň jako…

Mohu jako jednatel firmy s.r.o. a zároveň jako jediný její majitel a společník poskytnout své firmě bezúročnou krátkodobou půjčku nebo musí být vždy stanoven úrok(případně dle kterého § tato povinnost vyplývá)? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobry den, vazeny pane doktore, mam dotaz ohledne…

dobry den, vazeny pane doktore, mam dotaz ohledne zastupovani pri soudnim jednani, kde jsem puvodne vystupoval jako svedek, ale vzhledem k odvolani bylo narizeno nove soudni jednani, muj dotaz mohu pri tomto novem jednani vystupovat jako obecny zmocnenec a je treba dolozit nejake vzdelani, popr. zalezi na rozhodnuti soudce, popr. za jakeho predpokladu muze obecny zmocnenec zastupovat pri novem soudnim jednani, dekuji predem, zdravim


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

promlčení pohledávky

Dobrý den. Uzavřela jsem Životní pojištění dne 25.2 2001.Z důvodu stěhování jsem zapomněla na celou pojistku,která tím byla ukončena 4.7.2001.pojišťovna mi zaslala na adresu oznámení o zániku smlouvy s výzvou k úhradě dlužného pojistného nejpozději 24.7.2001.A a dne mi došlo že mám zaplatit dlužné pojistné 602,-. Smlouva na postoupení pohledávek,kterou předali k soudu nebo advookátovi je ze dne 28.1.2010. Chtěla jsem se zeptat,jestli se nejedná už o promlčenou pohledávku POjištění dělá 602,-,odměna advokátovi 6 000,-. A pokud ano,jak by mělo znít odvolání k soudu.Děkuji Tomanová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám spor se Raiffeisen stavení…

Dobrý den, mám spor se Raiffeisen stavení spořitelnou. V dubnu lonského roku navštívila mého manžela a syna zástupkyně spořitelny a nabízela akci spořitelny. Pokud si navýší cílovou částku spoření dostanou úrokové zvýhodnění 100%. Oba své spoření dle dohody navýšili a přepokládali, že i spořitelna splní své sliby. V těchto dne byly zasílané výpisy a marně, zde hledali připsané úroky navíc, přestože navýšení ze strany spořitelny bylo. Po dotazu nám bylo zděleno, že se omlouvají ale našich smluv se akce netýkala. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vysoké částky, spořitelna se vykrucuje. Chtěla bych vědět, zda se má význam se spořitelnou přit.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, známý má takový problém: nastoupil "do…

Dobrý den, známý má takový problém: nastoupil "do zaměstnání", alespoň si to myslel. Smlouvu mu však zaměstnavatel nedal, pořád to odkládal se slovy "příští týden (nebo i měsíc) to bude". Známý normálně pracoval, za první měsíc dostal po částech nějaké peníze. Další 3 měsíce ale nedostal ani korunu, právě naopak, musel dotovat některé potřebné věci. V sumáru mu dluží cca 30tisíc korun. Můj dotaz zní, jak se může občan bránit, pokud mu zaměstnavatel opakovaně slibuje smlouvu, odvádí práci, ale nedostává mzdu. Pokud nahlásí zaměstnavatele, dostane postih i on, protože také na černo pracoval, i když ne úmyslně. Dá se toto nefér chování zaměstnavatele nahlásit a má šanci ještě nevyplacenou mzdu někdy dostat? Ne každý má nastudované zákony aby věděl, že tam neměl nastupovat, hlavně když je práce tak málo...Děkuji mnohokrát za Váš čas.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v současné době je tchýně v…

Dobrý den, v současné době je tchýně v insolvenčním řízení. Měla bych dvě otázky: 1) Vlastní nemovitost - ornou půdu - jak postupovat při jejím prodání? Jsou zájemci na její odkup - bude vracet veškeré peníze za prodej půdy v rámci insolvence? 2) je dochodce, nicméně na částečný úvazek pracuje jako správce v jednom zařízení. V letních měsících zde také na živnostenský list prodávala drobné občerstvení. Tuto živnost musela v rámci insolvence zrušit. Jak postupovat správně, kdyby chtěla prodat kávu, hranolky???? Přes zaměstnavatele, který ji platí jako správce? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosíme o radu s přechodem práv a…

Dobrý den, prosíme o radu s přechodem práv a povinnosti z pracovně právního vztahu z dosavadního zaměstnavatele na nového. Zda máme postup správně a zda není nutno sepsat se zaměstnankyněmi navíc i ukončení dohodou, než dojde k odhlášce zaměstnankyň u dosavadního zaměstnavatele vůči úřadům.Dosavadní zaměstnavatel fyzická osoba (náš klient) přenechává od 1.3.2013 dosavadní využívané prostory (bar ) a s tím přenechá novému nájemci ( asi také fyzická osoba) i své dvě zaměstnankyně, ty s tímto rozhodnutím zaměstnavatele byly seznámeny písemně v měsíci 1/2013( viz § 339 ZP). Náš klient a nový nájemce spolu sepsali *, že k danému dni tedy k 1.3. 2013 dosavadní nájemce přenechává pronajaté prostory ( pro stejnou činnost ) a spolu s tím i své 2 zaměstnankyně (které v tomto baru pracují) vypsané jménem, příjmením, r.č, bydlištěm s tím, že přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele k tomu datu též. Naše dotazy jsou: stačí takto sepsané mezi naším klientem a nabyvatelem, bez nutnosti jít k notáři pro ověření jejich(zaměstnavatelé) podpisů? Musí být v tom sepsání *, užito i § 338 ZP že? A v neposlední řadě, je nutné u dosavadního zaměstnavatele ( náš klient ) udělat sepsání ukončení dle § 49 ZP s odvoláním se na přechod práv a povinností dle § 338, aby nevznikl dohad o případném odstupném či neplatném ukončení prac.poměru bez písemné podoby a § o skončení jak je to v §48 ZP uváděno u dosavadního zaměstnavatele? Dočetli jsme se v komentáři k §338 až 339, že převodem přecházejí práva a povinnosti z prac.práv.vztahů, vždy na nabyvatele(tedy nevyčer.dovolená, doba neurčitá atd ) aniž by bylo třeba končit jeden prac. poměr a navazovat nový. Z tohoto moc chytří nejsme zda tedy dohody o ukončení pra.poměru musí či nemusí být k tomu 28.2.2013. Děkujeme předem. J.P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Trvalé bydliště, SJM

S bývalým manželem vlastníme byt, každý polovinu (zaneseno na katastrálním úřadu). Po rozvodu bydlí v bytě pouze manžel. Chtěla bych si přehlásit trvalé bydliště. Ještě nemáme rozdělené SJM. Ovlivní změna trvalého pobytu nějak mé vlastnictví bytu nebo pozdější vyrovnání společného majetku?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je přípustné, aby soudní exekutor…

Dobrý den, je přípustné, aby soudní exekutor provedl exekuci ještě předtím, než soud rozhodne o návrhu povinného na její zastavení? Návrh byl zaslán exekutorovi, který mu nevyhověl a postoupil jej soudu. Soud dosud nerozhodl, avšak exekutor již provedl exekuci srážkou ze mzdy a částka již odešla na jeho účet. Dle mého názoru by měl exekutor vyčkat rozhodnutí soudu, protože co když soud rozhodne, že se exekuce zastavuje? Bude pak exekutor peníze vracet? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobré mravy, hypotéka

V březnu 2008 jsem uzavřel s Credit Funding a.s. smlouvu o hypotéce. Měl jsem zájem úvěr refinancovat a získat lepší podmínky.Nynější RPSN 6,14%p.a./v r.2009 RPSN 7,98%/ Zjistil jsem, že jsem podepsal pro mě značně nevýhodné Všeobecné obchodní podmínky. Poplatek 6% za předčasné splacení ze zůstatku úvěru. Dále, že vylučuji účinnost ustanovení §503 odst. 3 č. 513/1991 Sb. Obch. zák. ve znění pozdějších předpisů. Zajímal by mě Váš názor, zda je možné uspět s návrhem, že takové podmínky jsou v rozporu s dobrými mravy. Děkuji, Podzemský 606627871


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli má…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli má zaměstnavatel právo na to aby rozhodoval kolik dní volna si můžu vzít. Nakázal nám totiž že v období červen,červenec,srpen si můžeme vzít jen 5 dní dovolené. Ale zájezdy k moři atd.jsou většinou tak na 10 dní a více. Dá se s tím něco dělat prosím? děkuji za odpověď. Králová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den, darovala jsem chatu svému synovi/je…

dobrý den, darovala jsem chatu svému synovi/je rozvedený/, který má syna/můj vnuk/.Kdo by dědil v případě jeho úmrtí za předpokladu, že by se můj syn opět oženil. Zda by měla nárok i jeho manželka anebo jenom jeho syn.Je možné upravit dědictví tak, aby zůstalo pouze synovi? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odmítnutí soudního podání

Dobrý den, prosím Vás o radu, soud odmítnul mé podání - žalobu - podle ust. § 43 odst. 2 o.s.ř. Předtím mi dal pouze velmi krátkou lhůtu k odstranění vad podání (jen tři dny). Nyní jsem podal blanketní odvolání proti tomuto usnesení o odmítnutí žaloby. Chci se zeptat, když nyní opravím své odmítnuté podání - žalobu, bude to stačit a soud I. stupně nebo odvolací soud na základě toho zruší rozhodnutí o odmítnutí nebo toto již nestačí a je potřeba argumentovat také (ne-li pouze) do nesprávnosti rozhodnutí soudu I. stupně (např. krátká lhůta k opravě, atp.)? Děkuji Vám velmi za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikám a rekonstruovali jsme…

Dobrý den, podnikám a rekonstruovali jsme pronajaté prostory.My s přítelem jsme zainvestovali 35 213,-, s kolegyní, která je se mnou v těchto prostorách jsme uzavřely smlouvu o uhrazení 1/2 nákladů tj. 17606,- Kč na rekonstrukci(1000,- Kč/měsíčně od 4/2010),ta splácela velice nepravidelně a řešily jsme to, tak že když přišlo nějaké vyúčtování,tak mi dala část.K 31.12.2012 mi zaplatila celkem 8800,-, situace je taková, že k 1.1.2013 skončila v těchto prostorách podnikat a teď přišlo vyúčtování(za rok 2012), já by chtěla částku 2700,- ještě jako poslední splátku rekonstrukce (bude zbývat 6106,-)mám na to právo? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, dědění

Měla bych dotaz ke SJM. S manželem jsme si pořídili a společně vybavili byt, který máme ve vlastnictví více jak 20 let a současně spolu s ostatními vlastníky bytů tvoříme sdružení vlastníků bytů. Jak by vypadalo dědické vyrovnání v případě smrti manžela, který má 3 dospělé děti z předchozího manželství a spolu vychováváme 1 nezletilého syna. Mám obavu, abych v případě jeho smrti dokázala uspokojit dědické nároky, aniž bych musela prodat byt, nebo se nějak zadlužila. Navíc v jeho rodině nepanují příliš vřelé vztahy, takže bych nerada vyplácela někoho, kdo se neumí postavit k práci. Vím, že manžel nemůže své děti ze závěti bez závažných důvodů vydědit. Proto můj dotaz zní: 1. Jakým podílem by se mezi manželku, 3 zletilé děti a jedno nezletilé dítě dědila jeho půlka SJM (veškerý majetek je ve SJM) za současného stavu majetku? 2. Jak by se dala formulovat závěť ve prospěch manželky tak, aby byly zachovány minimální zákonné požadavky na dědictví jeho dětí? 3. Lze celou jeho půlku bytu převést na manželku v rámci zúžení společného jmění manželů? 4. Patří do SMJ i běžné vybavení bytu? Děkuji za odpověď, Soňa


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,mám k Vám tento dotaz.Od 1.1. 2013 mě…

Dobrý den,mám k Vám tento dotaz.Od 1.1. 2013 mě vznikl nárok na starobní důchod.O něj jsem si ještě nezažádal.Pracuji dál na plný úvazek na dobu neurčitou. Mám problém ten,že jsem v minulosti podnikal a bohužel mi z tohoto titulu vznikly exekuce. V mém nynějším zaměstnání mi prozatím žádné částky nestrhávají z platu.Obávám se však,jakmile zažádám o důchod a současně bych pracoval,že se tato situace změní a zřejmě půjde exekuce na důchod nebo na plat v zaměstnání,nebo obojí?Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, manžel platí na 14-tiletého syna z 1.…

Dobrý den, manžel platí na 14-tiletého syna z 1. manželství výživné, které bylo naposledy navýšeno před 4 lety dle manželova návrhu. Nyní si bývalá manželka zažádala znovu o zvýšení, pan soudce navýšil výživné o 1000,-Kč. Dítě navštěvuje základní školu, BM uvedla jako důvod žádosti ten, že se zvýšily synovy nároky na ošacení a volnočasové aktivity. Naše rodinné příjmy jsou stejné jako byly v době, kdy bylo výživné navýšeno naposledy. Naopak nám stouply výdaje na dopravu do práce, protože jsme s manželem oba změnili zaměstnání a během doby od posledního zvýšení alimentů se nám narodil další syn. Manžel s rozsudkem nesouhlasí, plánoval podat návrh na zvýšení alimentů příští rok, až jeho syn začne studovat na střední škole. Chce se odvolat ke krajskému soudu. Chci se zeptat, zda si myslíte, že to má vůbec nějaký smysl. Předem děkuji za brzkou odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Od 1.11.1975 do…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Od 1.11.1975 do 31.12.1983 jsem byl voják z povolání, od té doby jsem normálně civilně zaměstnaný. Jsem ročník 1955, kdy můžu jít do důchodu?