FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti

Dobrý den,chci darovat starší rodinný domek dceři. Je vdaná, bezdětná, ale s jejím o 20 let starší manželem si naše rodina nerozumí.Je možné v darovací smlouvě nějak ošetřit skutečnost, aby domek dcera pod vlivem manžela nepřepsala pak i na něj (má děti a vnoučata z předešlých vztahů) a aby jej např. nepoužili jako zástapu na koupi nového auta a pod.? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, můj syn dostal darem od otce skútr,…

Dobrý den, můj syn dostal darem od otce skútr, darovací smlouva nebyla sepsaná. Syn se po 2 letech rozhodl, že skútr prodá. Sepsala se kupní smlouva, kterou podepsal kupující a jako prodávajícího uvedl syn otce, který mu skútr daroval a kupní smlouvu jsem za jeho otce podepsala já. Jsme rozvedeni a synův otec byl tenkrát mimo trvalé bydliště syna. Dnes samozřejmě vím, že jako prodávající měl být uvedený syn. Bývalý manžel - otec mého syna, mě chce zažalovat za zneužití osobních údajů. Nemůžu se s ním domluvit. Jaký mi hrozí trest - pokuta, kdyby to chtěl řešit soudně a nebylo se s ním možné domluvit? Děkuji za odpověď I. Hlávková.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Prosil bych o radu: V červenci 2014 mi…

Dobrý den. Prosil bych o radu: V červenci 2014 mi vznikne nárok na obnovení vdoveckého důchodu. V stejné době mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Budu mít nárok na pobírání vdoveckého důchodu v případě, že ani dál nebudu mít práci? Děkuji. Zdenek M.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

jsem vdovec,manželka zemřela v roce 2009,byla…

jsem vdovec,manželka zemřela v roce 2009,byla plně invalidní..letos po dovršení 58 let jsem dostal vdovecky duchod..7397 korun..bude mi při odchodu do starobního duchodu kracen a jak ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den, rada bych se zeptala na narok na…

Dobry den, rada bych se zeptala na narok na rodicovsky prispevek, konkretne: - mam narok na RP ja nebo ho musi uplatnit manzel ( je platcm nem. poj.) - pokud narok mohu uplatnit ja, mohu si vybrat delku RP? Vstupni informace: K 31.8.2012 jsem ukoncila pracovni pomer dohodou, od 3.9.2012 do 13.2.2013 jsem pobirala nemocenskou z duvodu rizikoveho tehotenstvi. V soucasne chvili, od 14.2.2013, pobiram penezitou pomoc v materstvi ( budu pobirat 28 tydnu). Dekuji predem za odpoved, Lenka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Důchod - odpracovaná doba. V roce 1976 jsem byl…

Důchod - odpracovaná doba. V roce 1976 jsem byl vyloučen z vysoké školy v půlce měsíce. Práci jsem nastoupil až za 12 dní, než jsem ji sehnal. Běžně firmy v té době přijímaly zaměstnance jen k 1. dni v měsíci. Dosavadní zaměstnavatelé mi vyhodnocují dobu jako "neprokázanou". 1. Jaký dopad má těchto 12 dní na započítání důchodu? 2. Je nutné vstoupit do jednání s Českou správou sociálního zabezpečení před odchodem do důchodu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o pracovní činnosti

Dobrý den, jsem živnostník a mám podepsanou Smlouvu o obchodním zastoupení. Nicméně mi byla nabídnutá možnost přivýdělku o víkendech.Ráda bych, aby mi druhá strana hradila sociální a zdravotní pojištění. Jakou formu zvolit, aby to nebylo v rozporu se zákonem, a druhá strana mi mohla SZP platit. Může to být formou Dohody o pracovní činnosti např.? Nebo kdyz mi druhá strana vystaví nějakou smlouvu, třeba na půl úvazku, mohu při tom pokračovat v podnikání, činnosti, kterou doposud dělám na základě mé smlouvy o obch. zastoupení. Předem děkuji za odpověď. L.C.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat na moji situaci. Jsem…

Dobrý den, chci se zeptat na moji situaci. Jsem na dvouleté RD od r. 2011, ale dostala jsem letos v únoru výpověď od ins. správce, protože firma, kde jsem pracovala je v úpadku. Jsem momentálně znovu těhotná. Chci nastoupit na nemocenskou, ale nevím, jestli na ni mám vůbec nárok a pokud ano, kdy na ni nastoupit? Už teď ve výp. době? Nebo až po uk. prac. poměru- v ochranné lhůtě? Předpokládám, že budu muset pozastavit čerpání rodičovského příspěvku. Pro úplnost doplňuji, že před otěhotněním jsem měla smlouvu na dobu neurčitou. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

8.března 2013 jsem dosáhl věkové hranice pro…

8.března 2013 jsem dosáhl věkové hranice pro odchod do důchodu.Jsem invalida 3.stupně,pobírám invalidní důchod.Jelikož pracuji u bezpečnostní agentury(chráněná dílna),nepožádal jsem o starobní důchod.Jako strážný pracuji již osmý rok a odvádím sociální dávky.Bude mi důchod v 65 letech automaticky přepočítán a navýšen,nebo musím žádat předem,před dovršením 65 let věku?Poraďte mi prosím.Mám obavu,že pokud odejdu do starobního důchodu firma ztratí zájem o moji osobu,neboť nebude pobírat na moji osobu příspěvek.Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem rocnik 1950. V Cesku mam odpracovanych 31…

Jsem rocnik 1950. V Cesku mam odpracovanych 31 let.Od 1.7.2002 pracuji ve Svycarsku a hodlam pracovat do 31.12.2015. V Cesku chci pozadat o duchod za oneh 31 let od cervence 2013, pri tom budu dal pracovat,az dovrsim duchodovy vek 65 let a pak pozadat o duchod ve Svycarsku za odpracovanych 13,5 let. Je teto postup spravny?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, se zaměstnavatelem mám sepsanou…

Dobrý den, se zaměstnavatelem mám sepsanou smlouvu na dobu určitou a to do 30.4.2013. Momentálně jsem měsíc v pracovní neschopnosti, dle sdělení lékaře PN potrvá nejméně 6 měsíců. S největší pravděpodobnosti se mnou další smlouvu nesepíše a pravděpodobně skončím v evidenci úřadu práce. Mám dotazy : Kdy se jít přihlásit na úřad práce, jestli hned po datumu ukončení smlouvy nebo až po ukončení PN? Dále, kterým datumem mne vlastně zaevidují na úřadu práce? Děkuji za odpověď. JJ


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,kdy půjde můj manžel do důchodu…

Dobrý den,kdy půjde můj manžel do důchodu,orientačně .je mu 58 let,narodil se 4.10.1955.vloni podle důchodové kalkuačky měl jít do důchodu v roce 2017 v říjnu,ale letos je podle té samé kalkuačky má jít do důchodu 4.2.2019.proč ta změna a jak se přidávají měsíce k výpočtu starobního důchodu,to se bude každý rok něco přičítat?děkuji za odpověď manželka Olga


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, od začátku roku jsem v evidenci úřadu…

Dobrý den, od začátku roku jsem v evidenci úřadu práce a pobírám podporu v nezaměstnanosti. Ve volném čase vyrábím bižuterii z korálků. Dostala jsem nabídku prodat nějaké šperky na akci místní Základní školy. Můžu tento prodej uskutečnit bez živnostenského listu? Pokud ano, je nějak omezen případný výdělek? A byl by to problém vzhledem k pobírané podpoře v nezaměstnanosti? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, na začátku února jsem si pořídili koně…

Dobrý den, na začátku února jsem si pořídili koně, údajně zdravý, hodný, jediná vada, bylo zdrhání z vodítka. To by se dalo v pořádku vyřešit, koník však absolutně nerespektuje prostor člověka,jde zkrátka přes něj, pod sedlem jezdce nerespektuje, již to bude 5 týden co jí máme, řekli jsme si, že to s ní skusíme, dáme jí šanci. Jenže dneska v noci nám zabila koně, v noci strašnej rambajz, vylezli jsme z baráku, kůn zkopaný v rohu ohrady,pouze sebou 2x škubl a zemřel na místě. Po tomhle jsme usoudili, že takového koně doopravdy nechceme. ( přítele minulý týden nakopl - vyhodil si koleno, a mě včera zpálil ruku o vodítko) Mám šanci koně vrátit? zkušební lhůta je 6 týdnů.... Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je to…

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je to možné, jaká bude zhruba moje měsíční mateřská dovolená. Nedokáži si ji přesně spočítat. Dělá mi to veliké rozdíly, jelikož mi kalkulačky počítají velice různé výše z důvodu, že jsem na rizikovém těhotenství. Záleží tedy, zda počítám na kalkulačkách jen výši z hrubé mzdy, nebo výši se započítanou nemocenskou. Můj průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců je 11 500,-. Jsem od 27.11.2012 na nemocenské a budu tak až do nástupu na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 3.7.2013 a na mateřskou budu nastupovat asi 8 týdnů před termínem porodu. Čekám jedno dítě. Pokud by to bylo možné mi napsat alespoň přibližnou částku, kterou budu dostávat? Nebo kde se na toto mohu informovat. Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den Jokešová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jak postupovat,abych darované věci,které jsem…

Jak postupovat,abych darované věci,které jsem vnukovi daroval.(vrtačku prodlužovaci,kabel,nadoby na kvas s ovoce a pod.)


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Spotřebitelské smlouvy

Dobrý den, prosím o Váš názor. Moje matka (88 let) se nechala zlákat obchodníkem na změnu dodavatele energií-plynu. Od společnosti ČEZ přišlo nepodepsané, nedatované sdělení, že od ...dojde ke změně distributora energií. Já jako majitel jsem nesouhlasil se změnou distributora, navíc kopie Smlouvy, kterou jako jedinou máme k dispozici, částečně čitelnou, vykazuje některé nepravdivé údaje a zejména nebyla podepsána mojí matkou na dvou místech-za objednatele a na místě plné moci o zprostředkování. Jednání s ČEZ je neúspěšné, trvá na uzařené Smlouvě, originál (sken) Smlouvy mi odmítá poskytnou. Zvažuji podání o oznámení na podezření spáchání trestného činu poškozování cizích práv a pokusu o podvod adresované Policii ČR a státnímu zastupitelství. Můžete mi poradit... Předem děkuji. Ivan.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Firma ve které jsem pracoval šla do…

Dobrý den. Firma ve které jsem pracoval šla do konkurzu a pracovní poměr byl ukončen v srpnu 2012 s tříměsíčním odstupným. Jelikož jsem hledal zaměstnání, pracoval jsem alespoň na brigádě přes pracovní agenturu.(dohoda o pracovní činnosti) Po skončení brigády jsem stále neměl práci na hlavní pracovní poměr, zažádal jsem 17.12.2013 na úřadu práce o podporu v nezaměstnanosti. Tato podpora byla vypočítána z brigády a ne z posledního hlavního pracovního poměru. Je to tak správně.Průměr z brigády byl o 2/3 menší. Děkuji za Vaší odpověď. Karel


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem ročník 1955 a potřebuji poradit,co dělat.Mám…

Jsem ročník 1955 a potřebuji poradit,co dělat.Mám matku o kterou je třeba se starat ,abych nemusela do předčasného důchodu


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý večer, chtěla bych se zepatat jak…

Dobrý večer, chtěla bych se zepatat jak postupovat v případě, že jsem nyní objevila dokument ve kterém se zavazuji k datu dne, měsíce roku 2008 k uhrazení dlužné částky (15.000kč)za poslední školní rok na ssou . Školné hradila má matka od začátku studia kdy jsem nastoupila jako nezletilá na učiliště. Poslední rok do dnes nezaplatila já se o tuto věc bou žel nestarala, dnes jsem našla výše zmíněný dokument a tak jsem si u matky ověřila jestli dluh uhradila, zdělila mi že ho neuradila a ani jí nechodily žádné upomínky. Co dělat v tomto případě? Bude škola vymáhat dluh na mě nebo na mé matce? Děkuji za odpověď Tereza