FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Syn v rámci životního pojištění má sjednanou…

Syn v rámci životního pojištění má sjednanou pojistnou ochranu pro případ závažného onemocnění. 4 měsíce po uzavření této pojistné smlouvy mu byla diagnostikována roztroušená skleróza. Pojišťovna odmítla veškeré plnění v rámci této smlouvy s oddůvodněním, že při podpisu smlouvy neuvedl, že před 3mi lety byl na vyšetření v neurologické ambulanci s bolestmi zad. Od té doby tyto problémy ustaly, syn sportoval jezdil na kole, byl zaměstnán jako skladník ve stavebninách, což je značně namáhavá práce. Příznaky této nemoci se projevily dosti rychle. Prodělal vyšetření na neurologickém oddělění, kde až po vyšetření odběru mozkomíšního moku, byla diagnoza RS. Prosím o radu, jakou máme šanci domoci se plnění ze strany pojišťovny? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Syn měl pracovní úraz v r.1992.Od té doby mu…

Syn měl pracovní úraz v r.1992.Od té doby mu zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za pracovní úraz (do 65 let).Nyní je dlouhodobě hlášen na ÚP a dokládá měsíčně potvrzení zaměstnavateli, že je na ÚP hlášen.Co se týče podpory, již nárok nemá. Hlášení po finanční stránce z ÚP je nulové. Od 21.3.2013 byl uznán částečně invalidním 1.stupně.Ptám se, zda-li je podmínkou dále být hlášen na ÚP a nebo stačí zaměstnavateli nyní potvrzení ČSSZ,že je ID 1.st. a potvrzení o výši důchodu.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Srážky ze mzdy

Dobrý den, zajímalo by mě, zda další čerpání revolvingového úvěru je na výšením ve smyslu článku XLIV. z.č. 264/2006 Sb.? Díky.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Splatnost výživného

Dobrý den, co znamená: výživné je splatné do 3. v měsíci předem, počitá se výživné zaplacené 3.ledna za leden nebo za únor? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Volba člena dozorčí rady

Dobrý den, prosím o sdělení jak postupovat při volbě předsedy dozorčí rady, který je volen za zaměstnance. Jedná se o jediného kandidáta, který byl vybrán vedením společnosti. Jaká je potřebná účast zaměstnanců? Kolik platných hlasů je potřeba ke zvolení? Kdy je volba neplatná? Zda vůbec je nutné dělat tuto volbu, nestačí to, že je kandidát vybrán vedením?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu.…

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Koupili jsme byty v panelovém domě, vzniklo SVJ. Bývalým vlastníkem je město. Dům spravoval Bytes,organizace založená městem na správu bytů. Písemně jsme Bytes požádali o předání veškeré dokumentace k domu. Bytes dokumentaci odmítá vydat s tím, že bychom ji nevrátili a oni ji tam musí mít, protože dokumentace se vztahuje k více domům.Prý si k nim kdykoliv můžeme přijít do dokumentace nahlédnout. S tím jsme nesouhlasili, tak nám navrhli, že dokumentaci okopírují, ale na naše náklady.Odmítli jsme s tím, že dokumentace patří k domu a automaticky se předává při prodeji. Obrátili jsme se s žádostí přímo na bývalého vlastníka (město), ale ten neodpovídá. Můžete nám poradit, jak získat dokumentaci k našemu domu? Děkuji za odpověd. Helena Trepková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přijímání zaměstnance

Dobry den, pri vyberu uchazecu na funkci vedeni kuchyne se prihlizi k veku nebo k praxi v oboru? Je nutna predchozi praxe kucharky a lze misto ziskat bez vyberoveho rizeni, pokud je uchazecu vice? Dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den. Jsem obcan CR narozeny r. 1953 s…

Dobry den. Jsem obcan CR narozeny r. 1953 s trvalym pobytom na Slovensku. Do 31.12.1992 sem odpracoval na Slovensku v katerogii 1AA osem rokov. Od 1.1.1993 do 31.12.2000 som odpracoval v Cesku 1844 smen v kat. 1AA. V roku 2011 v Cesku mi bola priznana cast banskeho duchodu. Na Slovensku mi roky ani smeny v kat. 1AA od 1.1.1993 nechcu uznat protoze Cesko od 1.1.1993 zrusilo pracovne katerogie a nahradilo je §4. Nazizeni vlady cislo 363/2009. Na Slovensku platili pracovne katerogie do 31.12.1999. Prosil bych poradit ci sa v tom da neco udelat, jinac budu muset ist do duchodu na Slovensku v 62 rokoch. Dekuji, s pozdravom chuan.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, je mi 26 let a jsem studentkou…

Dobrý den, je mi 26 let a jsem studentkou prezenčního studia 4.ročníku VŠ. V září budu mít zastavený sirotčí důchod. Z rodiny, ze které pocházím je maminka v insolvenčním řízení, pobíra vdovský důchod a sestra rovněž pobírá sirotčí důchod. Na podzim 2013 mi bude zastavený sirotčí důchod (bude mi 26 let) a v prezenčním studiu budu pokračovat. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na existenční minimum nebo na nějaký jiný sociální příspěvěk, když žiju sama ve městě, ve kterém studuji.Trvalé bydliště mám doma u maminky. Děkuji za odpověď MArie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Jsem 62 rocnik, mam odpracovano poctivych 26 let…

Jsem 62 rocnik, mam odpracovano poctivych 26 let a par mesicu. Jiz 11 let ziji v USA a narok na odchod do duchodu mam 5. dubna 2025. Pred par lety byl zaveden zakon, resp. bylo zakonodarci schvaleno, ze u lidi do rocniku 1962 se doba odpracovanych let nemeni a zustava u 25 let. Od rocniku 1963 ale bude tato doba odpracovanych let stoupat. Nyni je v duchodove otazce takovy chaos, ze lidi absolutne nevedi,kolik vlastne musi mit odpracovano, aby dostali slusny duchod. Jak uz jsem uvedla, jsem 62 rocnik, tedy spadam do skupiny, ktera ma mit odpracovano 25 let. Od ktereho rocniku tedy plati novy zakon o odpracovanych letech az na 35, ponevadz muj rocnik uz nespada do duchodoveho pilire. Ten je mozne si uzavrit pouze od urcitych rocniku (mladsich). Zajima mne tedy, zda stale plati, ze pro rocniku 62 stale plati tech 25 let, resp. od ktereho rocniku plati vyhlaska nutnych odpracovany 35 let.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud Vám přijde dopis od exekutora s exekucí na movité věci, týká se to opravdu pouze movitých věcí nebo se to může týkat i nemovitostí (např. bytu či baráku)? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dluh, žaloba

Dobrý den ,půjčil jsem svému vnukovi 12000kč s tím,že mi bude,počínaje listopadem 2012 splácet 2500kč měsíčně což mi podepsal,splatil však jen 1krát2500kč a pak 900kč,od té doby neplatí.Co s tím mám udělat jsem v důchodu.Práci má,jezdí ve vlastním autě,je v tomto případě možná exekuce?Děkuji František.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné rozvedené manželky

Dobrý den, mám dotaz ohladně výživného na manželku po rozvodu. Manžel už se nějakou dobu nezdržuje doma a přemýšlíme o rozvodu. Dítě společné nemáme (já mám z prvního vztahu, majetkově se vyrovnáme dohodou. Já pracuji, pobírám čátsečný ID a alimenty na mé dítě. Průměrný měsíční příjem manžela je o cca 10-15tis více než-li můj. Chtěla jsem se zeptat, zda mi po rozvodu vznikne nárok na výživné na mou osobu. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nemoc, odstupné

Dobrý den, mám nárok na odstupné, když mě zaměstnavatel dá výpověd´. Před rokem jsem prodělal operaci plotének. Po roce mě poslali k závodnímu doktorovi, podle jeho vyjádření se firma rozhodne. Bylo mi naznačeno, že pokud to dopadne špatně, rozvážou se mnou ihned pracovní poměr. Mám 23625 kč hrubého. Děkuji s pozdravem Klaus Radek.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vážení, prosím o radu v právní otázce. Situace…

Vážení, prosím o radu v právní otázce. Situace: Půjčil jsem podnikatelce OSVČ, peníze na podnikání, což mám doloženo dvěma smlouvami o půjčce. Dlužnice nic nevrátila. Podal jsem na ní žalobu k okresnímu soudu pro nevrácení dluhu. Předběhla soud a dala si žádost o oddlužení. Proto že podnikala, insolvenční soud žádost o oddlužení zamítl. Moje poptávka je uznána. Soud v příštích dnech vyhlásí na její majetek OSVČ konkurs. Já musím v této fázi a zákonné lhůtě podat přihlášku pohledávky do konkurzu. Mám prosím dvě otázky. -Kde mám sehnat formulář pro podání přihlášky pohledávky do konkurzu? -Mohu v této fázi, kdy bude vyhlášen konkurz na majetek dlužnice postoupit tuto prokazatelnou a uznanou pohledávku mému synovi, přihlášku pohledávky by podal pak již on? Děkuji za radu. V. Fus.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Děkuji za odpověď na můj dotaz. Mohl by jste mi…

Děkuji za odpověď na můj dotaz. Mohl by jste mi prosím ještě obajsnit,jestli mohu telefon reklamovat, když prodejce řekne, že ho prodával jako fyzická osoba, protože žádný obchod na prodej telefonů nemá? A ještě může říci, že neurčil které díly v telefonu jsou určeny jako náhradní, a že například zadní kryt mohu použít. Platbu prodejci a celou komunikaci s ním, kde jsme se na všem dohodli, mohu doložit. Původní dotaz byl Vady zboží: Dobrý den, prosím o pomoc s tímto. Na aukčním portálu aukro.cz jsem našel aukci mmobilního telefonu a kontaktoval jsem prodejce, že bych o něj měl zájem. A domluvili jsme prodej přes email, mimo aukro. Telefon mi přišel, odpovídá krátkému popisu, který byl na aukro.cz kde psal, že je na náhradní díly, ale nenapsal, že telefon přišel do kontaktu s vodou, a že uvnitř je poškozený, tak že se dá těžko použít na náhradní díli. Ihned jsem prodejce kontaktoval, že chci telefon vrátit. Ale prý o tom, že přišel do kontaktu s vodou a o dalších vadách uvnitř nevěděl a odmítl vrácení. Prodejce mi nedal, žádnou fakturu, ale je to právnická osoba a na obálku, ve které telefon poslal dal svoje razítko s IČO a DIČ, ale prodej telefonu zřejmě nesouvisí s jeho podnikatelskou činností, která je: Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení, Nespecializovaný velkoobchod, Maloobchod s použitým zbožím v prode jnách, Ostatní vedlejší činnosti v dopravě. Odpověď: Dobrý den, Vy jste telefon zakoupil jako fyzická osoba a předpokládám, že jste ho nechtěl využít k podnikatelské činnosti v době uzavření smlouvy proto se pohybujeme v režimu občanského zákoníku. Vady které jste popsal měl telefon již v době prodeje, jedná se o vady skryté. Prodávající odpovídá za to, že mobilní telefon má vlastnosti obvyklé k jejímu použití. Jelikož náhradní součástky nelze použít jedná se o pochybení na jeho straně. Vady musíte vytknout bez zbytečného odkladu poté co jste měl možnost si danou věc prohlédnout. Pochopil jsem, že jste tak učinil a kontaktoval prodejce, že nejste se zakoupeným výrobkem spokojen a chcete ho vrátit. Dle § 504 zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, aktuální znění, máte na vytknutí vady prekluzivní lhůtu šest měsíců. Tedy v tomto případě se jedná o rozpor s kupní smlouvou, prodávající odpovídá za tuto vadu. Dle § 620 zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, aktuální znění, je záruční lhůta 24 měsíců a počíná běžet od doby, kdy jste mobilní telefon převzal. Můžete tedy požadovat výměnu celého nebo části mobilního telefonu, předpokládám že zmíněná vada je neodstranitelná. Dále můžete žádat přiměřenou slevu z ceny věci popřípadě od smlouvy odstoupit. Z Vašeho emailu usuzuji, že máte zájem od této smlouvy odstoupit na to máte plné právo, nezapomeňte jen na reklamační lhůtu 24 měsíců. Ovšem největší problém je, že nemáte potvrzení o koupi telefonu. Pokud můžete prodejci nějakým způsobem prokázat, že jste daný telefon zakoupil od něj, například platební transakce, svědkové. Dalo by se o uplatnění nároku přemýšlet i bez záručního listu. O záruční list máte právo požádat. Problém může být prokázat výši ceny za jakou jste telefon zakoupil pokud chcete uplatnit nárok odstoupení od smlouvy. V tomto případě má prodávající povinnost uchovávat cenovou historii spotřebního zboží tri roky. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vady zboží

Dobrý den, prosím o pomoc s tímto. Na aukčním portálu aukro.cz jsem našel aukci mmobilního telefonu a kontaktoval jsem prodejce, že bych o něj měl zájem. A domluvili jsme prodej přes email, mimo aukro. Telefon mi přišel, odpovídá krátkému popisu, který byl na aukro.cz kde psal, že je na náhradní díly, ale nenapsal, že telefon přišel do kontaktu s vodou, a že uvnitř je poškozený, tak že se dá těžko použít na náhradní díli. Ihned jsem prodejce kontaktoval, že chci telefon vrátit. Ale prý o tom, že přišel do kontaktu s vodou a o dalších vadách uvnitř nevěděl a odmítl vrácení. Prodejce mi nedal, žádnou fakturu, ale je to právnická osoba a na obálku, ve které telefon poslal dal svoje razítko s IČO a DIČ, ale prodej telefonu zřejmě nesouvisí s jeho podnikatelskou činností, která je: Zprostředkování velkoobchodu a velkoobchod v zastoupení, Nespecializovaný velkoobchod, Maloobchod s použitým zbožím v prodejnách, Ostatní vedlejší činnosti v dopravě.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,mam dotaz ohledne prac. smlouvy na dobu…

Dobry den,mam dotaz ohledne prac. smlouvy na dobu urcitou. Po asi 5 prodlouzeni smlouvy dodatkama-behem 1roku, jsem pozadala pisemne zamestnavatele(jeste nez doprsel posl. dodatek) o smlouvu na dobu neurcitou, (podle ZP §39) v te dobe uz jsem marodila na riz. tehotenstvi. Zamestnavatel mi po tel. rekl, ze kontaktuje pravnika a ze se mi tedy smlouvu predela na dobu neurcitou. Posl. dodatek byl ke dni 28.2.13 a pochopila jsem, ze nove prodlouzeni by melo probehnou do 2 mes. Od te doby mi zamestnavatel jen slibuje a rika, ze mi stejne propustit nemuze atd. ale smlouva mi stale neprisla. Za chvilku ty 2 mes. vyprsi a ja bohuzel nevim jak pokracovat dal abych neco nepodcenila atd. navic bych mela do konce dubna rodit,(uz jsem nastoupila na materskou dov.) tak si moc nedovedu predstavit behat po soudech atd. ale mozna to nebude nutne.. Prosim poradte mi jak postupovat ted aby mi tu novou smlouvu zaslal. Predem moc dekuji za odpoved a pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Preventivní zdravotní prohlídky

Dobrý den, pracuji jako knihovnice ve velké státní neziskové organizaci. Má práce spočívá z velké části v práci s počítačem a při vyhledávání ve fondu občas lezu na žebříky, k čemuž absolvuji pravidalná školení bezpečnosti práce. Při vstupu do zaměstnání jsem absolvovala vstupní prohlídku u závodního lékaře. Teď jsme dostali od zasměstnavatele informaci, že jsme nově podle § 106 odst. 4 písm. b) zákoníku práce povinni se účastnit pravidelných, po 3 nebo 5 letech se opakujících, preventivních prohlídek u sjednané lék. firmy. Pokud tak zaměstnanec neučiní, podle zákona č. 373/2011 Sb., § 44 odst. 7 považován za zdravotně nezpůsobilého a zaměstnavatel je povinen jej vyřadit z práce, protože nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti (§ 103 odst. 1 písm. a) ZP). Zaměstnanci by tak vznikla překážka v práci na jeho straně, tzn. bez nároku na náhradu platu. Ráda bych věděla, zda má záměstnavatel právo takovéto opakované preventivní prohlídky v průběhu prac. poměru požadovat. Navíc při první této prohlídce chce zaměstnavatel přinést výpis mé zdravotní karty od mého praktického lékaře, což se mi vůbec nelíbí. Všechna zvláštní ustanovení, která se vztahují k paragrafům viz výše se podle mne týkají rizikových prací a situací, kdy naopak zaměstnanec žádá po zaměstnavateli vydání lékařského posudku. Děkuji a přeju hezký den Kateřina Trnavská


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím o sdělení, pokud jsem nar.1955-březen…

Prosím o sdělení, pokud jsem nar.1955-březen,2děti - od kterého roku se mi bude započítávat hrubý příjem na výši starobního důchodu ? Absolventka střední školy-4roky, vznik prac.poměru od 1.7.1974. Taktéž mne zajímá, zda jsou započítávány brigády v období letních prázdnin /mám na mysli r. 1969-73/. Děkuji za vyřízení.