FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den! Může v průběhu soudního jednání (ne…

Dobrý den! Může v průběhu soudního jednání (ne trestní) žalobce soud požádat o doplnění důkazů? Soud dodnes akceptoval potvrzení předložená obžalovaným, i když jsou nereálná s argumentem soudce, že je to černé na bílém. Domnívám se, že pokud soud firmu sám o toto potvrzení požádá, vyjdou najevo jiné skutečnosti. Děkuji předem za Vaši námahu. Přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, organizujeme volby do dozorčí rady v…

Dobrý den, organizujeme volby do dozorčí rady v a.s. - pro člena voleného zaměstnanci. Dozorčí rada má tři členy, jeden člen je tedy volen z řad zaměstnanců. Byl navržen pouze jeden kandidát. Mohou volby vůbec proběhnout, nebo je třeba mít kandidáty alespoň dva? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydědění

Dobrý den,náhodou jsem zjistila,že syn,který má 33 roků má dluhy,a pravděpodobně vyšší.Promluvila jsem s ním,ale nechce mě říct v jaké jsou výši a kde.Jen přiznal,že existují.Potřebovala bych zjistit jaké jsou,aby jsme se nedostali všichni do problémů.Jsem vdova a druhý syn studuje VŠ.Ten první nemá u mě trvalé bydliště,celkově je problémový.Jaká je možnost vydědění,nebo snad až zřeknuti se ho.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Základní kapitál

Dobrý den, mám zájem o založení akciové společnosti. Veškeré informace jsem si zjistil na různých internetových stránkách apod. Bohužel jsem nenašel odpověď na mou poslední otázku. Nerozumím tomu, jak je to se základním kapitálem. Samozřejmě vím, že společnost může být zapsána do obchodního rejstříku po splacení 30% částky celkového základního kapitálu který je minimálně 2 mil. U s.r.o. to je tuším tak, že zakladatel vloží na nový, firemní účet minimálně 200 000,- na měsíc, po uplynutí doby může peníze vzít zpět z účtu a použít jak je libo. Je tomu tak i u akciové společnosti? Kdybych vložil na účet 2 mil. na měsíc, mohu je poté vzít a vložit do podnikání nebo musejí zůstat na účtě dokud neprodám akcie čímž se mi to vrátí jinou cestou a počáteční dva mil. budou po celou dobu podnikání ležet na účtě? Nebo si mohu také peníze vybrat a vložit do podnikání. Doufám že jsem se vyjádřil srozumitelně, děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, odstupné

Dobrý den,děkuji za odpověď,tento postup jsem pochopila,ale zaměstnavatel mi dal písemné potvrzení,které mám podepsat,že s převodem práv a povinností na jiného zaměstnavatele souhlasím. Když tento papír nepodepíšu teď, než k tomu převodu dojde,zřejmě dostanu výpověď,protože původní zaměstnavatel se ruší,ale bude u té výpověďi ní nárok na odstupné ?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod k jinému zaměstnavateli, výpověď

Dobrý den na základě oznámení zaměstnavatele dojde podle § 338 odst.2 zákoníku práce k převodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele.Musím jako zaměstnanec s tímto postupem souhlasit ? A v případě nesouhlasu,jaké jsou možnosti pro podání výpověďi s nárokem na odstupné ? Děkuji za info.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Jsem již delší dobu hlášena na úřadu…

Dobrý den.Jsem již delší dobu hlášena na úřadu práce, pouze minulý rok jsem od 20.6.2012 do 31.8.2012 pracovala za hrubý měsíční výdělek 5492,- Kč. Nyní jsem tedy na ÚP, ale od 28.5.2013 nastupuji na mateřskou, protože 9.7.2013 mám termín porodu. Mám nárok na nějaký příjem od toho 28.5.2013 nebo až od narození dítěte? Děkuji Rezková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu, když má dlužník v…

Dobrý den, prosím o radu, když má dlužník v oddlužení HPP a VPP, v jaké výši se provádějí srážky na předností pohledávky z toho VPP? Jsou to dvě třetiny, které se srazí a odešlou insolvenčnímu správci (IS) a jedna třetina zůstane dlužníkovi? Jak postupovat v případě, že v usnesení o povolení oddlužení je určeno, že z VPP se má vše posílat IS. A v dalším výroku je uvedeno, že IS má každý měsíc provádět kontrolu příjmů dlužníka a zkontrolovat výši částky postižitelné výkonem rozhodnutí pro přednostní pohledávky, a v případě, že by dlužníku byla v kalendářním měsíci stržena jiná částka, než je přípustné, aby rozdíl s dlužníkem vyrovnal. Má IS vracet dlužníkovi 1/3 z VPP nebo ne? Velmi děkuji za odpověď. M. Z.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o půjčce

Dobrý den, beru si na sebe půjčku z banky, kterou poskytnu svému druhovi, jelikož je podnikatel a neměl by jí tak výhodnou. Ráda bych ale byla krytá pro všechny případy. Jak mám postupovat? Mám nechat podepsat partnera směnku, že se zavazuje platit měsíční splátky do daného data splacení či něco jiného? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, před rokem a půl proběhlo u notáře…

Dobrý den, před rokem a půl proběhlo u notáře dědické řízení po mé zesnulé matce, kterého se zúčastnil pouze můj otec(manžel zesnulé) a můj bratr(syn zesnulé), ode mě měl bratr plnou moc k zastupování. Do dnešního dne nemám žádné vyrozumění o tomto proběhlém řízení a bohužel ani účastníci řízení mi dědickou zprávu neukázali. Je možné nějakým způsobem nahlédnout do této dokumentace a jak postupovat? Mám nárok na kopii této zprávy, přestože jsem se osobně nezúčastnil a pouze dal plnou moc? Děkuji J.V.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, ochranná doba

Dobrý den, můj dotaz se týká nemoci ve výpovědní lhůtě. K 31.8. 2012 mi měl skončit pracovní poměr-pro nadbytečnost. 6.8.2012 jsem nastoupila pracovní neschopnost. Nyní budu již po operaci uschopněná, ale chtěla bych, aby mi vyšlo ukončení poměru k poslednímu dni měsíce, tzn. ke kterému dni mě má lékař uznat práce schopnou, mám samozřejmě ještě napracovat zbývající dny za měsíc srpen. (Jedná se mi o to, zda nastoupit 6.dne v měsíci a pak dotáhnout měsíc v zaměstnání bez ohledu na počet pracovních dní v daném měsíci a měsíci srpnu, či se počítají chybějící dny nemoci za měsíc srpen - tzn. pokud nemoc nastala 6.8. 2012....potom do konce měsíce chybělo odpracovat 20 pracovních dní, tudíž např.v měsíci červnu 2013 by nástup do zaměstnání byl již 3.6.). Děkuji za odpověď. P.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pohledávka, konkurz

Dobrý den. Syn je věřitelen soukromé osoby a na tu byl prohlášen konkurz. Do tohoto insolvenčního řízení se úspěšně přihlásil. Jak to bude s vypořádáním dluhu ? Děkuji za odpověď. S pozdravem Vladimír Pulec


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, odstupné

Dne 30.6.2013 mi skončí pracovní poměr dle § 52. Dostanu odstupné. Jak mám dále postupovat? Kdy se mám hlásit na pracovním úřadě? Od kdy a jakou dobu jak mi bude vyplácena podpora v nezaměstnanosti?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den prosím o radu. Pronajímáme nebytové…

Dobrý den prosím o radu. Pronajímáme nebytové prostory pro bar. V r.2008 byla uzavřena nájemní smlouva na 26000,--Kč, od r.2010 se nájemné zvedlo na 27500,--kč, bohužel však nebyl sepsán dodatek ke smlouvě, ke zvýšení došlo do ústní dohodě. Až dosud nájemkyně zvýšené nájemné vpořádku platila, nyní se však dostala do dluhů, nerozešli jsme se v dobrém a ona si najala právníka s tím, že neoprávněně platila 3roky nájemné vyšší a chce rozdíl zpátky. Má na toto právo? Celou dobu zvýšené nájemné vědomě platila a ted kdyz ma obrovske problemy, tak vymysli z koho dostat penize. Stejne tak je to s energiemi, energie byly psane na naši firmu a my jsme ji je přefakturovavali,byla to její spotřeba na její bar, ted prisla s tím, že o tom nemáme žádnou psanou dohodu a bude to chtít také doplatit. Celé roky s tím neměla problém, dokonce faktury chodily nejprve na její adresu a ona nám je předávala k přefakturaci, aby první viděla jaké jsou případné doplatky . Vím že je to dost naše chyba, že jsme podcenili význam smlouvy, ale celou dobu byla spolupráce výborná, bohužel to dopadlo jak to dopadlo a my ted nevíme jak se bránit. Tvrdí také, že podpis na nájemní smlouvě není její, přitom tu smlouvu má u sebe, a pak také teda nechápu na základě čeho celou dobu v provozovně podnikala a nikdy si nestěžovala že něco není v pořádku. Děkuji pokud budete schopen mi trochu poradit na co máme nebo nemáme nárok.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní poměr na dobu určitou

Dobrý den, Jsem zaměstnána jako učitelka MŠ. Mám smlouvu na dobu určitou a to již třetí. První v říjnu 2012 jako zástup za nemocnou paní, druhou v prosinci 2012 také zástup a třetí mám od 8.1.2013 také za nemocnou paní, která od 1.4.2023 nastoupila na mateřskou dovolenou a mě byla předložena k podpisu "dohoda o změně pracovní smlouvy" kde je psáno: "Účastníci se tímto dohodli s účinností od 31.3.2013 na následující změně obsahu pracovní smlouvy uzavřené dne 8.1.2013: Pracovní smlouva uzavřená po dobu nemoci p.Kondekové se mění na pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.8.2013. Žádám o uzavření smlouvy na dobu určitou dle §4b,odst.1 ZP s odkazem na §363 a jsem si vědoma, že mi nevzniká nárok dle §39. Změna pracovní smlouvy je provedena na dobu určitou do 31.8.2023." Bohužel jsem tuto smlouvu - dohodu podepsala, neomlouvá mě ani, že jsem podepisovala narychlo, kdy se smlouvou přiběhla šéfová a já měla na starost cca 20 dětí, s tím, že mám rychle podepsat, že už to měla odevzdat, že je to vše jen formalita... Bohužel časem se ukázalo, že nebyla, nyní řeším problémy, novou pracovní smlouvu již nedostanu, paní ředitelka potřebuje umístit svou známou , zřejmě to tak bylo již připraveno. Prosím, mám nějakou možnost se bránit? Je pravda, že jakékoli změny pracovní smlouvy na dobu určitou, které jsou nevýhodné pro zaměstnance i přes to, že je podepsal, by neměly být platné? je to vlastně dohoda ke třetí pracovní smlouvě na dobu určitou, která nahrazuje čtvrtou pracovní smlouvu na dobu určitou, která by byla již neplatná. Prosím, mám nějakou šanci? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Mám dotaz: Dostala jsem již 3 smlouvy…

Dobrý den. Mám dotaz: Dostala jsem již 3 smlouvy na dobu určitou. Soudím, že jsou na dobu určitou, jelikož je v nich uvedeno po dobu nemoci paní XX. Může být takováto smlouva považována za pracovní smlouvu na dobu určitou, i když zde není jasné, jestli bude paní XX nemocná jeden den nebo jeden rok? Takovouto smlouvu mám již potřetí a nyní jsem k té poslední třetí bohužel podepsala dohodu o změně pracovní smlouvy, kde je uvedeno "do 31.8.2013". Je tato dohoda platná, když v podstatě nahrazuje v pořadí již 4 smlouvu na dobu určitou a navíc je pro mě nevýhodná? Bohužel jsem ji podepsala s tím, že jsem plně důvěřovala své šéfové, která jí narychlo chtěla podepsat při mé činnosti s dětmi (pracuji v MŠ) a tvrdila, že je to formalita a já neměla v tu chvíli čas ani prostředky podívat se, co je to paragraf 39. Vím, že jsem podepisovat neměla, ale bohužel:-( Nyní se mi to vymstilo, zřejmě chce paní ředitelka zaměstnat svou známou a mě se zbavit.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Podílové spoluvlastnictví

Dobrý den, měl bych dotaz.S manželkou jsem rozveden,ale vlastníme stále na půl byt, který momentálně obývám jen já z důvodu,že se ex-manželka dobrovolně odstěhovala. Hypotéka je také na půl a její přispívání je nepravidelné.Je to již rok co zde nebydlí a vůbec nepřispívá na společný fond oprav, služby a jiné věci jsou v mé režii což je pochopitelné.Chtěl bych poprosit o radu, co je její povinnost platit, jakožto spoluvlastník nemovitosti i když tu fyzicky nebydlí, ale 50% bytu vlastní?Předem děkuji za pomoc a s pozdravem.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o radu ohledně odstoupení od…

Dobrý den, prosím o radu ohledně odstoupení od smlouvy spotřebitelského úvěru (Autoleasing) který byl sjednán na 12měsíců - je na něm vázáno auto, které bylo autobazarem předáno. Část celkové ceny vozidla byla zaplacena na místě prodejci, zbývající část byla řešena právě formou tohoto úvěru, který zprostředkoval prodejce. Na auto bylo navíc sjednáno pojištění u Defend Finance s.r.o. a na místě byla uhrazena také hotovost za toto pojištění. Chci odstoupit od smlouvy spotřebitelského úvěr ( v rámci 14dnů od podpisu) Můj dotaz zní: 1) po odstoupení od této smlouvy, pošle mi společnost odpověď s přesnými informacemi na jaký účet mám zaplatit jistinu úvěru plus případné další poplatky které vznikly abych měl jistotu, že vše bude zaplaceno řádně a bez dalších skrytých sankcí ? 2) zanikne automaticky pojištění k vozidlu které s úvěrem souvisí ? a pokud ano, budou mi navráceny peníze, které jsem zaplatil na prodejně v hotovosti prodejci ? 3) pokud odstoupím od smlouvy, bude možné vyžadovat navrácení auta a zrušení celé obchodní události ? Mým cílem je odstoupit od smlouvy na nevýhodný leasing - jistinu řádně splatit, být tedy následně vlastníkem auta a zachovat pojištění k autu. Věřím že problematiku výše popsanou zde řeší mnoho jiných spotřebitelů, kteří byli vmanipulováni k nevýhodnému úvěru. Podrobnější odpověď která řeší provázanost předmětu koupě - a případná pojištění kolem toho jsem nenašel. Děkuji za pomoc. Zdraví Marek 76


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď, pracovní poměr

Dobrý den, po dvou letech jsem podala výpověď u svého zaměstnavatele, kterou jsem si ve výpovědní době rozmyslela, zaměstnavatel však nechá výpovědní dobu 2 měsíce uběhnout a uzavře se mnou novou pracovní smlouvu na dobu neurčitou(nemá za mě náhradu). Budu mít zkušební dobu 3 měsíce, nebo ne? A kdybych dostala výpověď ve zkušební době náleží mi odstupné a jak je to s výší podpory- 65% nebo 45% ? Může mi dát i na dobu určitou- dokud nenajde náhradu za mne?? Může to vůbec takto udělat?? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, pobírám starobní důchod a ráda bych…

Dobrý den, pobírám starobní důchod a ráda bych si našla nějakou brigádu. Ráda bych věděla, zda je nějaké finanční omezení (kolik si mohu maximálně vydělat) aniž by to mělo negativní vliv na můj důchod. Také bych ráda věděla, zda se mi mohou započítat odpracované hodiny z brigády k přepočtu důchodu.