FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dědické řízení

Dobrý den, zemřel mi tatínek. Měl důchodové spoření, ve kterém jsem zapsána jako obmyšlená osoba. Kromě osobních věcí a tohoto pojištění tatínek neměl žádný jiný majetek, jelikož v roce 2008 jsem dostala darem nemovitost, ve které nyní bydlíme společně s ovdovělou maminkou. Prosím o radu, jestli se mám spojit s právníkem kvůli dědickému řízení. Nechci nic zatajit a nevím jak mám postupovat. Děkuji za Váš čas Jarka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím o radu, syn stál v ulici a druhé auto ho…

Prosím o radu, syn stál v ulici a druhé auto ho objíždělo a odřelo mu blatník a druhé auto si odřelo celý bok, byl sepsán záznam o nehodě se svědky oba řidiči podepsali a nyní ten co objížděl a naboural syna,tak nechce uznat vinu a nahlásil to na naši pojišťovnu, syn to nahlásil jako poškozený na jeho pojšťovnu, jak se to rozřeší, když nikdo nechce uznat vinu? Děkuji Jarmila



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,ráda bych vědala kolik dní (měsíců)…

Dobrý den,ráda bych vědala kolik dní (měsíců) musím odpracovat, abych měla nárok na nemocenskou dávku v případě, že jsem od 7/2010 do 2/2012 pobírala rodičovský příspěvek, do 2/2013 jsem byla u zaměstnavatele na rodičovské dovolene (bez příspěvku), poté dostala výpověd a jsem vedena na úřadu práce.V současné době mám nastoupit do zaměstnání. Předem děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

prosím kamarádce zemřel manžel,jí je 53 let…

prosím kamarádce zemřel manžel,jí je 53 let,prosím kdo mi vysvětlí laicky,jak to je s vdoveckým důchodem a pak zda má nárok pro pbnovení dík


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pracovní neschopnost

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti, ale mám vycházky od 13:00 - 17:00 hod. Zaměstnavatel po mě žádá, abych v době vycházek jela do kanceláře(cca 50 km) a tam předala nějaké ceniny. V PN jsem 10 dní a předpokládané ukončení PN asi za 5 dní. Účetní uzávěrka je u nás daná do 10. dne v měsíci, což již budu v práci. Může zaměstnavatel toto žádat, a pokud ano, mám na to mít písemný příkaz? Děkuji za odpověď. Konečná


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Úrok z prodlení

Úroky z prodlení - PRIBOR Dobrý den, ve smlouvě uzavřené mezi Dodavatelem a Odběratelem se uvádí: „Dojde-li k prodlení Odběratele s poskytnutím plnění vůči Dodavateli, je Odběratel povinen platit z neuhrazené částky úroky ve výši úrokové sazby jednoměsíční PRIBOR (ve výši ke dni splatnosti daného závazku) + 3%.“ Jak se vypočítá úrok z prodlení, trvá-li prodlení rok a dlužná částka je 100 000 Kč?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při pobírání…

Dobrý den, rád bych se zeptal, zda při pobírání Rodičovského příspěvku mohu mít příjem od zahraniční firmy (v rámci EU). Jedná se o obchodní činnost - prodej zahraničního výrobku do eshopů v ČR. Smlouva by byla uzavřena se zahraniční firmou. Děkuji za odpověď. M. K.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den. v roce 2005 jsem byl po nehodě…

dobrý den. v roce 2005 jsem byl po nehodě odsouzen k pokutě, bohužel jsem rozhodnutí z důvodu změny bydliště nepřevzal a dnes jsem obdržel výzvu k zaplacení od exekutora. Na novém bydlišti žiji od roku 2008 a exekutor mi v emailu napsal následující: Je pravda, že máte na této adrese pobyt od roku 2008, jenže vzhledem k tomu, že se nám několikrát nepodařilo doručit tehdy, tak jste „spadl“ do kategorie povinných, které se nedaří dohledat, a kde se pohledávka pravděpodobně nepodaří vymoci. No a v zásadě Vaše nová adresa byla zjištěna až teď, když jsme se snažili prolustrovat právě takové spisy, které působily tím dojmem, že se povinného nepodaří dohledat, zda u nich nedošlo k nějaké změně. Je pravdou, že jsme měli možnost zjistit Vaši novou adresu pobytu o něco dříve, bohužel ta věc se mi dostala do ruky až teď po pracovníkovi, který se měl o spis starat přede mnou. Má smysl proti exekuci něco dělat nebo raději zaplatit? díky Z.K.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Za jakých podmínek lze odkoupit firmu. Pavel…

Za jakých podmínek lze odkoupit firmu. Pavel Pospíšil


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vypovědní lhůta, pracovní neschopnost

Dobrý den,30.6.2013 mně končí výpovědní lhůta,dostanu 3- měs.odstupné. Pokud půjdu na prac. úřad, 3 měsíce nedostanu podporu. Mám dlouhotrvající zdravotní problém.Bude výhodnější nejprve pracovní neschopnost? Pokud bude PN trvat 1-2 měsíce, dostanu po jejím ukončení/a přihlášení se na úřadu práce/ podporu hned? Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dotaz: Dobrý den. Mám dotaz ohledně vzdání se…

Dotaz: Dobrý den. Mám dotaz ohledně vzdání se předkupního práva. Je u tohoto dokumentu nějaká promlčecí doba ? Na dokumentu není žádná doba do kdy platí. Děkuji. Odpověď: Předkupní právo uplynutím nějaké doby nezaniká. Je-li předkupní právo sjednáno jako právo věcné, tak zanikne buď vzdáním se předkupního práva ze strany oprávněné osoby, příp. jeho nevyužitím při prodeji nemovitosti. Nezaniká tedy uplynutím určité doby. Odpověděl: Zdeněk Navrátil, JUDr. Dobrý den. Dotaz zněl zda uplynutím nějaké doba zaniká vzdání se předkupního práva. Jedná se o pozemek. Jeden z podílníků se v roce 2005 generálně vzdal předkupního práva a teď to nechce akceptovat. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Raiffeisenbank má tento měsíc reklamní…

Dobrý den. Raiffeisenbank má tento měsíc reklamní akci v rámci spotřebitelských úvěrů. Vezmu-li si do konce tohoto měsíce úvěr na 250 tis. kč a budu-li pět let řádně splácet, vrátí mi banka po splacení úvěru 50 tis. CZK zpět. Info o této akci zde: http://www.rb.cz/attachements/pdf/osobni-finance/uverove-produkty/pravidla-reklamni-akce-bonus-za-radne-splaceni.pdf Úvěr jsem si vzal, problém však je, že ve smlouvě o vrácení 50 tis. není ani slovo. Když jsem se dotázal, jak mi zaručí, že těch 50 tis. dostanu, bylo mi řečeno, že se to takto u reklamních akcí dělá a nemusím se obávat, jelikož podobných akcí dělá banka mnoho. Má otázka zní, mám nárok na tento bonus, když jsem splnil podmínky reklamní akce (žádost o úvěr do konce měsíce) i přesto, že bonus není součástí smlouvy? Nebo je udělení tohoto bonusu jen na libovůli banky, která se může kdykoli v průběhu nadcházejících let rozhodnout, že mi bonus z jakéhokoli důvodu nevyplatí. Jinak řečeno, pokud bych bonus nedostal, je právně vymahatelný? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den! Můj bratr dostal od babičky a dedy…

Dobrý den! Můj bratr dostal od babičky a dedy barák darovací smlouvou s tim,že babička s dedou zde v klidu dožijí. Děda zemřel,babička tam s nim žije sama. Bratr mi zakázal chodit do toho baráku, já tam chci chodit za babičkou,která je po operaci nohou,blbě se hýbe... vždy když tam jsem,tak mě vyhodí. Cchi se tímto zeptat,jestli má právo mě vyhodit,když jsem babičky návšteva ??? Děkuji za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Předkupní právo

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vzdání se předkupního práva. Je u tohoto dokumentu nějaká promlčecí doba ? Na dokumentu není žádná doba do kdy platí. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den.Prosím o radu týkající se vlastnictví…

Dobrý den.Prosím o radu týkající se vlastnictví nemovitosti.Můj syn byl výlučným vlastníkem rodinného domu,oženil se a po svatbě darovací smlouvou převedl nemovitost na manželku.V katastru nemovitostí byla zapsána nově jen ona. Vzápětí tuto nemovitost prodala přijala hotovost.Stala se nemovitost skutečně jejím výlučným majetkem,když ji získala darem od manžela v době manželství ? Byla oprávněná ji prodat bez jeho souhlasu ? Musí zaplatit daň z převodu nemovitosti a daň z příjmu,když s dárcem nikdy nežila ve společné domácnosti,neměli společné trvalé bydliště a současně nemovitost vlastnila jen půl roku ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, měl jsem nastoupit u jedné společnosti…

Dobrý den, měl jsem nastoupit u jedné společnosti na DPČ. Před nástupem jsem absolvoval vstupní zdravotní prohlídku, kterou hradil zaměstnavatel. Nicméně nakonec jsem na pozici z osobních důvodů nenastoupil. Podotýkám, že jsem za celou dobu DPČ nepodepsal, nebyl jsem tedy jediný den zaměstnancem této společnosti. Nyní po mně společnosti chce uhrazení nákladů na vstupní zdravotní prohlídku. Mají na to právo? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz ohledně úhrady vstupní…

Dobrý den, mám dotaz ohledně úhrady vstupní lékařské prohlídky. Měl jsem k jedné společnosti nastoupit na DPČ, před nástupem jsem absolvoval vstupní lékařskou prohlídku, kterou budoucí zaměstnavatel hradil. Do práce jsem ale nakonec z osobních důvodů nenastoupil. Tedy nepodepsal jsem ještě žádnou DPČ. Společnost po mně nyní chce úhradu nákladů za vstupní lékařskou prohlídku. Mají na to právo? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převedení na jinou práci

Dobrý den, může zaměstnavatel přeložit zaměstnance na jinou pracovní pozici poté, co zjistí, že zaměstnancův příbuzný pracuje pro konkurenční firmu?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování nemovitosti, SJM

Dobrý den,moje rodiče vlastní pozemek s RD a můj otec by na mě chtěl převést svůj podíl. Co je pro to nutné udělat? Bude nutné platit darovací daň? Je možné do smlouvy vložit klauzuli o dožití v RD? Pokud by po převodu způsobil dluhy etc. vztahuje se na tento majetek exekuce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dovážíme minerální vody ve vratných…

Dobrý den, dovážíme minerální vody ve vratných zálohových obalech. Za rok 2012 byl náš obrat 0,5 mil. CZK. Vztahuje se na nás zákon o obalech??? Musíme splnit obě dvě podmínky §15a zákona o vratných obalech, anebo jen jednu např. kg vratných obalů, abychom se museli registrovat na MŽP. Děkuji moc za odpověď M.