FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v mé pracovní smlouvě ze 4.1.2010 je…

Dobrý den, v mé pracovní smlouvě ze 4.1.2010 je uvedeno, že "pracovní poměr se sjednává na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou". Tato věta již není dále nijak časově, ani jmenovitě (kterou kolegyni zastupuji) omezena.V současné době jsem na RD s tříletou variantou, která mi končí 26.5.2014. Kolegyně, kterou jsem měla při svém nástupu zastupovat již ukončila v polovině července 2013 svou RD a dostala od zaměstnavatele výpověď pro nadbytečnost.V současné době jsem těhotná, TP. 3.5.2014, čili ještě za dobu trvání předchozí RD, prosím o následující odpověď: 1) mám nárok na PPM v případě, že můj poměr byl uzavřen na dobu určitou avšak ze smlouvy nevyplývá, kdy tato doba končí? 2) je možné, že by mi byl pracovní poměr ukončen nástupem kolegyně do práce a já o tom nebyla informována? 3) v případě, že bych musela nastoupit po ukončení 1. RD - 26.5.2014 do práce a byl mi prac.poměr ukončen, mám nárok na odstupné a výpovědní dobu? Moc děkuji za Vaše vyjádření k mým dotazům.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výše výživného

Dobry den,chtela bych se optat na vyzivne na syna.Mujbyvaly je velmi nespolehlivy tak jsemna nej samozrejme podala i trestni oznameni,zacal paltit ale dluzne bohuzel ne.Plati vyzivne na 13 syna 1300kc,pritom si vydelava spousty penez kolem 20 tis.ma jeste jedno ditko 6 let plati 1800kc.Dotaz v letosnimroce dostal exekuci v podniku za neplaceni nejakych jeho dluhu,ja jsem pozadala o zvyseni alimentu na okresnim soude kde castka byla zvysena na 3500kc.Jaky je vypocet pro vyzivovaci povinost na co maji narok deti a on kdyz ma exekuci.Jsem samozivitelka nyni bohuzel v plnem invalidnim duchode a kazda koruna se hodi.dekuji vam nashledanou



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, v únoru 2013 jsem dostal nabídku…

Dobrý den, v únoru 2013 jsem dostal nabídku zúčastnit se zájezdu do Británie v září 2013 přes Vyšší odbornou školu. Škola požadovala uhradit zálohu v hodnotě, kterou jsme sami uznali za vhodné. Celkem za zájezd přes 7000Kč. Dosud jsem neobdržel žádnou závaznou přihlášku. Pouze při placení zálohy jsem se podepsal do tabulky se svým jménem. Nyní z vážných důvodů se nemohu zájezdu zúčastnit. Tuto informaci jsem dal vědět více než měsíc před plánovaným odjezdem a pedagogové špatně a arogantně komunikují (první odpověď na email či sms až po 13 dnech). V podstatě chtějí doplatit zbylou částku, pokud si sám nesjednám náhradu. Můj dotaz zní. Jestliže se školou nemám uzavřenou přímo závaznou přihlášku, kde by byly jasně dané podmínky a nejsem ani jejím studentem (pro mě je v podstatě cestovní kanceláří), můžu požadovat vrácení celé částky peněz? Nebo již pouhým podpisem potvrzujícím uhrazení zálohy do tabulky se jmény vznikl jakýsi smluvní vztah se školou a mají právo požadovat doplatek celé částky? Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odměna člena dozorčí rady

Dobrý den, jsem člen dozorčí rady v Akciové společnosti již několik let.Je povinnost akciovky vyplácet členům dozorčí rady peníze?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, dne 1.1.2007 jsem odešla do…

Dobrý den, dne 1.1.2007 jsem odešla do starobního důchodu. Ten pobírám, ale dále pracuji na dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele. Nyní jsen se dozvěděla, že bych mohla požádat o zvýšení svého důchodu, vzhledem k tomu, že z výplaty je mně sráženo sociální i zdravotní pojištění. Vždy na dobu kalendářního roku mám uzavřenou dohodu o pracovní činnosti se svým zaměstnavatelem. Prosím o odpověď, kam se mohu se svou žádostí obrátit. Za vyřízení předem děkuji. Škvárová Zdenka nika2007@volny.cz


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Smlouva o obstarání věci

Dobrý den, prosím o radu. Do konce roku 2013 jsem na RD (jinak jsem zaměstnanec na dobu neurčitou, v oboru naprosto nesouvisejícím s předmětem dotazu) a mám možnost si přivydělat tím, že bych pro jednoho insolvenčního správce komplexně zajistila prodej (zajištěné) nemovitosti z majetkové podstaty. Za tuto činnost bych obdržela 5 % z výtěžku zpeněžení-asi 35 tis. Kč (podle § 298 Insolvenčního zákona). Na základě jaké smlouvy bych měla tuto činnost vykonávat, aby bylo vše v souladu s právními předpisy, zároveň abych optimalizovala své daňové povinnosti a bylo by možné si před zdaněním odečíst nějaké náklady? Pokud by k prodeji došlo letos platí, že jsem na RD, pokud by k prodeji došlo v roce 2014 budu již zaměstnanec. Je výhodnější přivydělat si ještě letos na RD nebo až v roce 2014 jako zaměstnanec? Jinak si nijak nepřivydělávám, tuto činnost jsem nikdy nedělala, ŽL nemám, šlo by o jednorázovou činnost. Mandátní smlouva asi nepřipadá v úvahu, když nejsem podnikatel, že? Šlo by použít příkazní smlouvu? Nebo dohodu o provedení práce? Nebo je jiná možnost? Velmi děkuji za odpověď. Mirka


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prodej, nájem

Dobrý den, naši sousedi by nám rádi za úplatu přenechali chatu - dočasná stavba a nájem městského pozemku. Prosím poraďte jaká smlouva by pro tento úkon byla nejvhodnější. Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz: Tři týdny jsem zaměstnaná…

Dobrý den, mám dotaz: Tři týdny jsem zaměstnaná u firmy Ranob a nyní mám velké zdravotní problémy. Jsem PID, pracuji na pracovní smlouvu. Nevím, zda mohu dostat nemocenskou od lékaře. Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mám doma stodolarovou bankovku z roku 1993, mohu…

Mám doma stodolarovou bankovku z roku 1993, mohu ji ještě někde uplatnit?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Obchodní zastoupení

Dobrý den. Mám sepsanou smlouvu o obchodním zastoupení na dobu určitou, ale dostal jsem se do pracovní neschopnosti. Může po mně zastoupený vyžadovat pracovní povinnosti? Končí tato smlouva datem konce sepsaném ve smlouvě pokud jsem na neschopence, nebo se nějak prodlužuje? Předem moc děkuji za odpověď. S přáním krásného dne A.Filip.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem by…

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem by bylo možné pronajímat nemovitost, která není v mém vlastnictví, ale ve výlučném vlastnictví manželky. Pokud by mi nemovitost pronajala za symbolickou cenu, mohla by mít problémy s finančním úřadem. Pokud by mi dala plnou moc, může ji také kdykoliv zrušit a stejně příjmy bude danit ona. Chci s nemovitostí nakládat a také se starat o daně sám. Jde mi také hlavně o to, abych se nemusel stát podnikatelem (jsem důchodce) a příjmy danil jako nepodnikatel podle §9. Můžu použít smlouvu o výpůjčce, když v ní bude povoleno, že nemovitost můžu poskytnout další osobě? Nebo už budu považován za prostředníka a musím být podnikatel? Může být ve smlouvě uvedena také pokuta za předčasné ukončení z její strany – za předpokladu, že se o nemovitost budu řádně starat a užívat k účelu, který bude stanoven ve smlouvě? Mockrát děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, v únoru 2012 jsem měla při dopravní nehodě těžký úraz.(sražení autem na přechodu). Do dnešního dne jsem zatím na nemocenské, která mi byla již 2x prodloužena a 13. září 2013 skončí. V poslední zprávě lékaře traumatologie 8.8.2013,se píše, že omezení vzhledem k odstupu od úrazu je zřejmě trvalé a nutno používat 2 fr. hole. Jedná se tedy kromě jiného hlavně o mobilitu. Firma, ve které jsem byla zaměstnána jako administrativní pracovnice je v likvidaci a jsem přesvědčena, že při ukončení PP ze strany zaměstnavatele odstupné nedostanu. Situace firmy je velmi špatná, a i kdybych nárok na odstupné měla a vymáhala ho, tak stejně ho nedostanu, pohledávka bude pro nemajetnost povinného nevymahatelná. Chtěla bych proto ukončit PP tak, abych už nemusela nastoupit do zaměstnání a PP ukončila dnem skončení DPN. Je pro mě nemožné abych každý den s 2 berlemi jezdila busem (již od narození mám DMO s pravostranným postižením). Od roku 2008 mám invaliditu 1.stupně. V dubnu letošního roku jsem žádala o invaliditu 3st. Ta mi byla zamítnuta. V únoru 2014 mám nárok na starobní důchod. Existuje prosím, ukončení PP, které podám já jako zaměstnanec bez nároku na odstupné, ale při žádosti o podporu na ÚP mně bude vyplácena nekrácená podpora od prvního měsíce evidence na ÚP? Děkuji za poskytnutou informaci.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz,můj známý pobírá ID 3…

Dobrý den, mám dotaz,můj známý pobírá ID 3.stupně (psychického původu) a jelikož je jeho pracovní schopnost pouze 30% není možné aby si přivydělal formou pracovní smlouvy. Jeho zdravotní stav je takový, že není schopen pracovat každý den v týdnu (např. 3 dny pracuje a 2 dny je doma) Nyní se mu naskytla příležitost přivídělku (pomocné práce na stavbě), ale jelikož nemůže mít pracovní smlouvu byla mu poskytnuta rada, aby si zřídil ŽL na Přípravné a dokončovací práce na stavbě ( Živnost volná). Ovšem nedávno jsme se dočetli o tzv. Švarcsystému, a nejsme si jisti zda by se ho to netýkalo, jelikož by byl vlastníkem ŽL ale pracoval by s jiným živnostníkem který zakázky na stavbách sám zařizuje, domlouvá zakázky, nakupuje materiál... Ovšem můj známý by nevykonával práci pro něho jako zaměstnavatele ale spíše by pracoval s ním jako s "kolegou" jelikož pracovní dobu by si určoval sám. Ráda bych se tedy zeptala zda by tento způsob nebyl považován za již zmíněný Švarcsystém, jelikož tato forma přivídělku je pro něho jediná možná a prosím o případné rady za jakých podmínet by si takto mohl přividělat, aby bylo vše v pořádku. Předem děkuji za rychlou odpověď a případné rady. Přeji krásný den.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Pěstounská péče

Dobrý den, mám trochu složitější dotaz. Když je nezletilé dítě svěřeno do pěstounské péče, aniž by matka byla zbavena mateřských práv, a na toto dítě bude z biolog. matky převedeno členství v bytovém družstvu (ne byt v OV), zastupuje pěstoun nezletilého i ve věci placení, užívání a placení bytu, nebo toto zůstává na biologické matce? Děkuji Trnavská


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobry den,v dubnu mi skoncil rodicak,mam brigadu…

Dobry den,v dubnu mi skoncil rodicak,mam brigadu kde beru necele 2000,-,beru pridavky na 2 deti,teda celkem 1110,- a bydlime u mamky,Chtela bych se zeptat jestli mam narok na nejake zivotni minimum.... ? dekuji za odpoved


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, mám dotaz zda bych měla nárok na…

Dobrý den, mám dotaz zda bych měla nárok na vdovský důchod v případě že by manžel zemřel. Jsem narozena v roce 1958, manžel v roce 1957, děti jsou již dospělé samostatné, manžel nepobírá žádný důchod, je zaměstnaný od svých 18 let.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Muj dotaz:Jsem jednatelem , 40…

Dobrý den. Muj dotaz:Jsem jednatelem , 40%vlastníkem a zaměstnancem s.r.o.,ale zároveň mám živnostenské oprávnění osvč,můžu fakturovat s.r.očku,za služby,nebo za polotovary,které s.r.o vyrábí??Děkuji mnohokrát.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vydržení, věcné břemeno

Dobrý den, zhruba před 40ti lety se otec domluvil se sousedem, že mu přenechá část pozemku, který otec využil jako přístupovou cestu k domu. Sousedovi na oplátku brousil nářadí a podobně. Dnes je otec i soused po smrti. S děcici po sousedovi budou problémy. Je toto možné nějak vyřešit? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,jsem příslušnic UKR. Z roku 2000 bydlím…

Dobrý den,jsem příslušnic UKR. Z roku 2000 bydlím a pracuji v ČR. Mam trvalý pobyt od roku 2006. V ČR na stálo, mam tady i bydliště svoje.V 2013 splnilo mé 60 roku. A v roce 2016 mel bych už důchod. Na Úkrajiné mam odpracováno 30 let. Zajme mí jak to bude v prakcí vypadat kdy budu met nárok na důchod v roce 2016. Děkuji do předu. S pozdravem, Karliaiev Vitalii


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím,chtěla bych poprosit,prodávám byt a paní…

Prosím,chtěla bych poprosit,prodávám byt a paní si bere půjčku.Má si dojít do bytu,který ode mě kupuje se svým odhadcem,zřejmě kvůli bance,která to potřebuje.Pán odhadce chce po mě výpis z katastru,což chápu,aby viděl,že jsem majitel,ale chce i doklad od notáře jak jsem byt nabyla.Vždyt na výpisu z katastru je datum nabytí.Byt jsem zdědila po mamince,která zemřela,jako jediné dítě.Ale nevím,na tomto dokladu je také navíc vypsáno celé dědictví,ještě pozemek,finance,podílové listy v bance,celková cena dědictví.Moc se mi nelíbí,že by něco takového měl tento člověk vidět.Z jakého důvodu toto prosím potřebuje,děkuji pěkně.