FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den,chci se zeptat,jak se mám zachovat při…

Dobrý den,chci se zeptat,jak se mám zachovat při placení výživného.Platím na 22letou dceru,která studuje,4300 měsíčně.Příští měsíc mám jít na operaci a budu nejméně 5 měsíců pobírat jen nemocenské dávky.Oznámil jsem ji tuto skutečnost a ona nechce o nějakém dočasném snížení ani slyšet.Chci se zeptat,jestli je pravda,že mohu posílat méně peněz sám od sebe po dobu mé nemoci? Vím,že dcera chodí dlouhodobě na brigádu,kterou v pohodě stíhá při studiu.Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Ošetřovné

DOBRÝ DEN V ROCE 2012 JSEM MARODIL CELÍ ROK A V LETOŠNÍM ROCE TEDY 2013 JEŠTĚ 4 MĚSÍCE DOHROMADY TEDY I S PRODLOUŽENÍM PODPŮRČÍ DOBY 16 MĚSÍCŮ. V PRÁCI UŽ PO UKONČENÍ NEMOCENSKÉ JSEM NASTOUPIL ZPÁTKY DO PRÁCE KDE PRACUJI OD UKONČENÍ NEMOCENSKÉ UŽ 4 MĚSÍCE. ONEMOCNĚLO MI DÍTĚ MÁM NÁROK NA OČR TEDY NA OŠETŘOVAČKU PRO SYNA .SYN MÁ 8 LET. ŽIJEME VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI.MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD P.JIŘÍ. NĚKDE JSEM ČETL,ŽE PŘI NEMOCENSKÉ DELŠÍ NEŽ ROK PAK UŽ ČLOVĚK NEMÁ NA NIC NÁROK. TEDY KDYŽ ZNOVU ONEMOCNÍ NEBO SE MÁ STARAT O DÍTĚ V OČR. TAK NIC NEDOSTANE A JE TEDY COMA ZADARMO?



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dohoda o provedení práce

Dobrý den, jsme o.s., dohodly jsme se že pracovní ohodnocení nastávajícího zaměstnance (fundraisera) bude ohodnoceno dle % z PŘIZNANÉ dárcovské částky. Čas strávený při oslovování potencionálních dárců, který nepřispěli, bude v rámci dobrovolnictví. Nevíme jakou smlouvu s nastávajícím zaměstnancem sepsat. Chtěly jsme DPP ale DPP určuje minimální mzdu. Jakou smlouvu tedy sepsat? Děkujeme.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

dobrý den,21.5.2013 mi zemřel manžel,já jsem…

dobrý den,21.5.2013 mi zemřel manžel,já jsem narozená 16.10.1957.pobírám částečný invalidní důchod,vychovala jsem 2 děti,mám odpracováno 38 roků.Budu mít po roce nárok si zažádat o obnovení výplaty vdovského důchodu ? Děkuji Vejmolová


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, narodila jsem se 13.6.1957. Mám 2 děti…

Dobrý den, narodila jsem se 13.6.1957. Mám 2 děti, dcera se narodila 14.4.1978 a syn 28.3.1979. Jak ovlivní datum narození dětí můj odchod do důchodu. Na maateřské dovolené jsem byla 4 roky. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vymáhání pohledávky

Dobrý den,chci se zeptat. Pujčil jsem kamaradovi 250tis kc na podnikaní ve kterém jsme měli být partneři pul na pul. Smlouva jim napsana byla že ja investuji celou částku a on si ode mne těch 125tis pujčuje a jednoho roka mi je vrátí...dal jsem těch 250tis a už 4měsíce se nic neděje...nemám žadný papír podepsaný že jsem mu ty peníze předal. Mám nějakou šanci je dostat zpět?? Děkuji moc za odpověd...Novotný


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mzda, prodlení zaměstnavatele

Dobry den chtel jsem se zeptat mam zamestnavatele u ktereho pracuji pres 18mesicu a neustale se spozduje s vyplatami.neni vijimkou ze uz to posila o mesic pozdeji tudis priklad za srpen jsem jeste nedostal ani korunu a casto posila jen nake casti co si budem povidast 4000-5000kc patnacteho me moc nepomuze.Tak mam moznos nastoupit od noveho mesice tudic 1.10,do noveho zamestnani ale mam obavy ze me nepusti a navic mam strach ze se ke me zachova stejne jako k ostatnim bivalym zamestnencu,kupřikladu muj bratr kdyz odesel tak je to uy pres 3mesice a jeste mu neposlal zbytek mam podnajem a neustale se spozduji s placenim najimu nemuzu si dovoly prijit o bydleni skoncil bych na ulici.jak nan prosim postupovat.dekuji moc predem,uz to ani nezvladam psichicky.s pozdarvem pan Hlavacek


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prodej části pozemku

máme atypicky tvarované hranice pozemku zahrady a dvora se sousedním pozemkem.Dohodli jsme se se sousedem,že nám nechá 20m2své části pozemku(na katastru je to jako zahrada,ve skutečnosti se na této části pozemku nachází vstupní vrata a rozpadlé skladiště z nepálených cihel).Jak sepsat smlouvu a co bude vše třeba vyřídit?Je jedno,jestli napíšeme smlouvu darovací nebo kupní-soused nic nechce.Co byde pro nás výhodnější kvůli poplatkům a daním?Děkuji za info.R.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Drobné opravy, nájem

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké opravy v podnajatém bytě jsou povinností podnájemníka a jaké majitele, v případě, že se jedná o podnájem nezařízeného bytu na 12 měsíců ? Dále se smlouva prodlužovat nebude . V nájemní smlouvě žádné ustanovení o opravách v bytě není. V občanském zákoníku jsou vymezeny povinnosti nájemce o podnájemcích jsem tam nic nenašla. Rovněž by mě zajímalo,pokud majitel ani nájemce, jehož prostřednictvím byt podnajímá, nemá zájem opravy nějak řešit, zda si může náklady na opravy, které byl nucen podnájemník sám zařizovat a platit, odečíst z nájmu ? Za poskytnuté informace děkuji S pozdravem Jílková


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zápočet příjmů do důchodu Pracoval jsem za…

Zápočet příjmů do důchodu Pracoval jsem za minulého režimu jako "volná noha" a měl jsem jednak příjmy daněné LUČ (literární a umělecká činnost) a potom příjmy daněné jako mzdu (30 %). Na důchoďáku mi přiznali do základu pouze příjmy z LUČ s tím, že to byl souběh příjmů, v kterémžto případě se bere jenom LUČ a mzda se nezapočítává. Prý podle § 61 odst. 5 vyhlášky 149/88 Sb., která jak jsem si zjistil byla ovšem zrušena. Zajímal by mě Váš názor. Děkuji Robert B.



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Odvolání z funkce

Dobrý den, před 4 lety jsem nastoupil jako technický pracovník, po dvou měsících mě zaměstnavatel (státní příspěvková organizace) jmenoval do vedoucí funkce. Nyní mě z postu vedoucího ke konci měsíce odvolává, od počátku nového měsíce jmenuje vedoucím jiného zaměstnance a nabízí mi původní zařazení technického pracovníka. Zajímalo by mne, jak se bude postupovat, pokud nabízenou pozici odmítnu. Jsem si vědom, že na odstupné nárok nemám, ale dočetl jsem se, že v tomto případě se jedná o překážku v práci ze strany zaměstnavatele (fikce nadbytečnosti), která beží po dobu výpovědní lhůty (tedy standardně 2 měsíce), za kterou mi náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Je tomu skutečně tak? A to i v případě, že odmítnu nabídku v adekvátním pracovním zařazení? Děkuji za odpověď Martin Procházka.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, minulý měsíc jsem byl 7 dní na…

Dobrý den, minulý měsíc jsem byl 7 dní na mateřské. Manželce přišlo z OSSZ mateřská za 24dní a mě za těch zbylích 7. Rozdíl mezi manželčinou a mojí ppm je obrovský, manželka pobírala 210,- Kč na den a já 700,- Kč na den. Po těch 7 dnech zase manželka na stupuje zpět na mateřskou, bude se znova vypočítavat z jejího platu? Nebo je možnost, že výpočet zůstane stejný - tedy těch mích 700,-Kč?


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod vlastnického práva

Dobrý den , otec mi chce darovat část pozemku , který je částečně zapsán jako stavební parcela , avšak momentálně otec řeší problém s příjezdovou cestou ke svému pozemku , lze i tak část pozemku mi darovat ??? Nebo je nutné vyčkat do vyřešení problému s příjezdovou cestou . Děkuji Lukas


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz, byl…

Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz, byl jsem v daném termínu na operaci a poté mi napsali důchod, třetí stupeň. Chtěl jsem se zeptat jestli je možné si přitom najít práci, mám teď nabídku v Německu. Ptal jsem se na zdravotním a sociálním a řekli mě, když to nebude fyzicky namáhavé tak mohu pracovat. Tak se chci právě zeptat jak to je doopravdy. Děkuji p.Stejskal


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, Pobírala jsem vdovský důchod od roku…

Dobrý den, Pobírala jsem vdovský důchod od roku 1998 a moje dcera důchod sirotčí. Narodila jsem se 7.5.1962, mám dceru narozenou 19.7. 1987. Dcera letos dokončila VŠ, zároveň dovršila i 26 let. Mě je 51 let. Podle zákona v době přiznání důchodu bych měla nárok na vdovský důchod i když už dcera nebude studovat. Podmínkou tehdy byla hranice dovršení 50-ti let v průběhu pobírání důchodu. Tuto podmínku bych dodržela, ale věková hranice byla později posunuta z 50 let na 55, vloni možná i výše, takže podle nového zákona bych měla přestat důchod pobírat. Tak se i stalo, dostala jsem rozhodnutí od ČSSZ, že mi důchod zastavují. Asi před třemi roky jsem se zde ptala a bylo mi odpovězeno, že celá věc se posuzuje podle zákona, který platil v době přiznání mého vdovského důchodu. Dle této odpovědi bych měla důchod pobírat i nadále. Zajímalo by mě, jestli je tomu opravdu tak, případně, kde nastala změna? Děkuji za odpověď S přátelským pozdravem Hana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výživné

dobrý den,chtěl bych se zeptat na dceru které bude v prosinci 19 a teď v září nastoupila opět do prvního ročníku a to již po čtvrté a v jednom roce dokonce stihla 2 školy takže je na páté škole.Pořád je to stejné,nastoupí do školy,chvíli tam chodí,poté chodí jen občas a nakonec kolem dubna školu přestane navštěvovat úplně.Já jsem její otec a platím na dceru výživné 3.500,-.Dcera i její matka mi o docházce lžou,takže se to dozvídám od cizích lidí.S dcerou máme dobrý vztah.dcera má vše na co si vzpomene,matka ji vše koupí a v jejím flákání ji naopak podporuje.Já chci zažádat o snížení výživného,jelikož s takovým přístupem k flákání a nicnedělání nesouhlasím.Do školy se jí chodit nechce a pracovat už vůbec né,i když bych chtěl aby vzdělání měla.Výživné bylo stanoveno v roce 2006 a bylo mi vyměřeno z částky 18.000,-.dnes můj plat činí 21.000,-a je v tomto platě úleva na dítě které jsem si pořídil s mojí nynější manželkou.Synovi je 5 let.Myslíte že mám šanci na snížení výživného z důvodů nedocházení do školy a věčného střídání škol?Na internetu se dočítám že je to v rozporu s dobrými mravy.Chtěl bych syna podporovat v různých kroužcích ale bohužel nám na to nezbívají finance.Ještě mám otázku když dám návrh na snížení,moje bývalá je ochotna sehnat spousty potvrzení o dceři nemocech jako to udělala při prvním určení,já ale vím že dcera je zdravá a potvrzení jsou nepravdivá,mohu po soudu požadovat roční výpis z VZP kolik vynaložily na léky?Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Exekuce

Dobrý den,mám dotaz ohledně exekucí a jejich sloučení. Mám 4 exekuce vůči dopravnímu podniku a 2 z nich již nabyly právní moci a 2 ještě ne.Chci požádat o sloučení do jedné a můj dotaz zní,zdali je to možné,když ještě 2 z nich nenabyly právní moci.Děkuji Milý


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je na…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je na webu někde k dohledání konkrétní přehled cen stavebních pozemků v jednotlivých lokalitách ČR - míním tím za 1 m2, popř. kde jinde bych mohla toto zjistit. Jde mi o aktuální ceny a též o ceny v roce 2012. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Zprostředkování

Dobrý den, chci zprostředkovávat lidem koupi zboží přes internetové stránky v internetových obchodech, chci být prostředník mezi zákazníkem a dodavatelem zboží. Peníze by zákazník poslal na můj účet a já bych následně zboží nakupoval a chodilo by přímo na adresu zákazníka, můj zisk by byl účtovaná provize za tuto službu, takže můj jediný úkol by byl příjmout peníze, objednat zboží vybrané zákazníkem na jeho adresu a provést platbu. otázky: 1.Na jakém základě mám peníze od zákazníka vybírat(jaký doklad mu mám vystavit) můj zisk je jen provize v % z této částky... 2.Nechci nést odpovědnost za správnost a stav zboží v případě, že chybu udělá dodavatel(např. pošle špatné, nebo rozbité zboží)upravuje toto nějaký zákon, nebo se stačí vyvázat v obchodních podmínkách? V takovém případě bych chtěl, aby si případné reklamace vyřizoval už sám zákazník. 3.Obchodní podmínky se sestavují jak je libo, nebo se také musí řídit nějakým rozvržením, nebo zákonem? 4.Nechci, aby nakupované zboží na mě bylo jakkoliv vázáno, chci fungovat jen jako taková peněženka, do které si zákazník peníze pouze uloží a já na základě jeho pokynu provedu platbu, aniž bych se stával majitelem nakupovaného zboží, je to takhle vůbec možné provést? Předem děkuji za odpovědi...


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

SJM, darování

Dobrý den, Chci se Vás zeptat na informaci ohledně darovaní nemovitosti. S mím manžel od roku 1993 jsme udělali v roce 1998 přístavbu na jeho rodinném baráku. Manžel nyní chce darovat celí barák svým dětem, bez mé účasti. Ze mě je pouze břemeno. A ptám se tedy, zda může bez mého souhlasu darovat i přístavbu, kterou jsme dělali v době manželství. Předem děkuji za odpověď Jolana