FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Pro pokládání dotazů do poradny je nutné, abyste se přihlásili! Učinit tak můžete ZDE

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO

odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, dědění

Dobrý den.Obdržela jsem od matky peněžní dar. Protože jsem vdaná a manžel má i děti z prvního manželství, jedná se mi o darovací smlouvu, aby v případě úmrtí manžela nebyly tyto peníze započteny do SJM. Stačí aby byla smlouva písemně s ověřenými podpisy nebo musí být potvrzena notářem ? Dále by mě zajímalo, zda se v případě dědictví tato částka odečte z celkových finančních prostředků obou manželů nebo musí být někde vedena na jméno obdrované. Děkuji moc Marie


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Mám dotaz týkající se pracovního práva…

Dobrý den. Mám dotaz týkající se pracovního práva. Můj otec měl pracovní úraz, poté byl 9 měsíců pracovně neschopný. Nyní mu přišlo "odškodnění" od pojišťovny jeho zaměstnavatele. Nicméně zaměstnavatel si z tohoto odškodnění vzal 10%, je to zákonné? V odůvodnění těchto 10% se zaměstnavatel odkázal na zákoník práce, nicméně neuvedl paragraf, proto jsem nebyla schopna to v ZP dohledat. Kdyby se jednalo o pár korun, tak to neřešíme, nicméně se tato částka pohybuje v rámci tisíců. Děkuji za odpověď Trávníčková



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den jsem na rodičovské dovolené a zároven…

Dobrý den jsem na rodičovské dovolené a zároven mám živnostenský list a pracuji jako kadeřnice.V lednu 2010,mi bude rodičovská dovolená končit a zároven si budu muset začít plati sociální a azdravotní pojištění.Můj měsíční výdělek z živnosti je okolo 3000kč za měsíc,dá se po zkončení rodičovské přihlásit na pracovní úřad,aby mi dopláceli do životního minima?I když zároven budu mít živnostenský list.Bydlíme s manželem a 2 dětmi,(3,6 let)v rodinném domě.Manželův čistý příjem je 17000kč.Děkuji za odpověd


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Nepeněžitý vklad do zákl. kapitálu

Dobrý den je možné prodat svůj vlastní pozemek do své vlastní firmy a potom ho vložit jako objekt k podnikání? Děkuji


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den měla bych takovýto dotaz. Je mi 57 let.…

Dobrý den měla bych takovýto dotaz. Je mi 57 let. Do důchodu bych měla odejít v lednu 2014. V podniku jsem pracovala přes 9 let. Tarifní mzda 10.200,- základní mzda celkem 10.600,-. 20.10.2010 mě podnik propustil z důvodu pro dlouhodobou ztrátu zdravotní způsobilosti. Dali mi dvouměsíční výpovědní dobu,to znamená do konce roku a od ledna příštího roku se mám hlásit na úřadě práce. Tam bych měla být po dobu 11-ti měsíců,to je do listopadu 2011. Potom měsíc bez podpory a o dva roky jít dříve do důchodu.Mám částečný invalidní důchod,který budu mít ještě 3 roky,než bych šla do starobního důchodu. Nevím,co by bylo pro mě lepší,abych nakonec nebyla na tom nějak bita,když bych to tímto způsobem udělala a nebo se pokusit,jako,že v mém věku těžko nějakou práci seženu někde být ještě 3 roky zaměstnaná,než být na pracovním úřadě a pak teprve jít do svého starobního důchodu. Jedná se mi o to,jaký bych potom měla výši starobního důchodu.Co, nebo která varianta by byla pro mě lepší. Mohli byste mi prosím nějak poradit? Děkuji vám předem. Kubatová Helena


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Darování, vady, vrácení daru

Dobrý den,dostala jsem darem pozemek, na kterém je vázané břemeno/společná cesta se sousedícími pozemky/,ale v darovací smlouvě nebylo uvedeno,přesto Katast. úřad povolil vklad práva do katastru.Je darovací smlouva platná a je třeba se v této věci obrátit na Katastr. úřad nebo jak to vyřešit?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Lze podat na smluvního partnera trestní oznámení…

Lze podat na smluvního partnera trestní oznámení pro krácení pladby DPH.Smlouva uzavřená v r.1997 mezi neplá.tci,dnes já od 1.4.99 a smluvní part.od 1.7 99 platci DPH,nedošlo z jeho strany ač vyzván k sepsaní dodatku ke smlouvě.Tvrzení že jsem uzavřel v r.1997 smlouvu mandátní, vní uvedenou pladbu v četně DPH je zavádeějící ve smlouvě není o pladbě v č.DPH žádná zmínka.Jsem nucen odvádět DPH z nasmlouvané častky do mínusu čímž vzníká schodek z odvodu DPH do státní pokladny.Rozdíl za zd.obobí číní 9.000,- až 12.000,- což je na pováženou.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Výpověď z nájmu bytu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mohu rovnou dát výpověď z nájmu bytu nebo musím nejdříve dát nájemci písemnou upomínku, že neuhradil dlužné nájemné. Nájemník nám neplatí již od ledna 2008 do dubna 2008. V květnu zaplatil pouze polovinu předpisu nájmu. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Přistoupení k závazku

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu.Včera nás navštívili příbuzní a chtějí aby má přítelkyně přistoupila k jejich budoucímu úvěru jako přistupitel,ale že její účast na této smlouvě bude jen na 2 maximálně 3 měsíce,jedná se prý o takovou čekací dobu a pak bude z této smlouvy vyškrtnuta bez jakýkoliv dalších závazků. Bylo nám to vysvětleno tak,že nyní má její bratranec úvěr už na auto,ale má si od města odkoupit byt a tak si potřebuje vzít další úvěr,z kterého by doplatil úvěr na auto a zaplatil onen byt.A právě po doplacení úvěru na auto bude splňovat podmínky (že nemá nikdy jinde pohledávky) a tak banka (Volksbank) umožní změnit podmínky smluvy úvěru a jeho přistupitel k úvěru bude moci být po oněch maximálně 3 měsících z tohoto úvěru vyškrtnut bez jakýchkoliv závazků. Je toto možné? Děkuji moc předem.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod nemovitosti

Dobrý den, s přítelem jsme postavili rodinný dům, bohužel je on zapsán na katastru jako jeho vlastník, teď bych chtěla dům odkoupit, kdybych prokázala výpisy z účtu, že jsem se finančně podílela na jeho výstavbě a zařízení, je možné snížit odhadní cenu nemovitosti a zaplatit tak nižší daň z převodu nemovitostí? Děkuji,MG



odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Prosím je v pořádku, že při koupi bytu je mi do…

Prosím je v pořádku, že při koupi bytu je mi do celkové plochy bytu je započítáváva i celá plocha sklepa i když je z jedné třetiny pod schody a výška sklepa na konci je 60 cm?


odpovídal(a): Redakce

Ochranná doba, výpověď

Dobrý den, v připad+ dostane-li zaměstnanec výpověď z nadbytečnossri k 30.6.2009 s 2měsíční výp.dobou, tj.,že pracovní poměr skončí 31.8.2009, ale nastoupí li tento zaměstnanec k 4.8.2009 na neschopenku, v hodlá marodit cca 4 měsíce, prodlužuje se mu tímto výpovědní lhůta a to po celou dobu dočasné pracovní neschopnosti? A jak to bude s nárokem na dovolenou, započítá se celá dovolená? Jde mi hlavně o to zda se zaměstnaneci prodlužuje o celou dobu nemoci výpopvědní doba a po té má možnost si ji celou odpracovat? nebo jak to máme ujako zaměstnavatelé řešit? Odhlasit z pojištění k 31.8.2009 nemůlžeme, jelikož bude v pracovní neschpnosti.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Převod spoluvlastnických podílů

Dobrý den, vlastníme jako podíloví vlastníci (=PV) více jako 5 let: a) LV xy- RD a jeho převážná část zast. plochy 2/16 SJM rodiče, 14/16 dcera, b) LV xz- menší část zastavěné plochy (pod přístavbou, která je součástí RD) a zahradu 14/16 dcera a 2/16 syn. Hodláme společně všichni vlastníci darem bez daňových dopadů srovnat podílová vlastnictví na 9/16 dcery a 7/16 syna, přitom rodiče nebudou PV, ale chtěli by si zajistit bezúplatným věcným břemenem dožití v určité části RD vč. přístupu. Náš dotaz je I.) musíme zvláštní smlouvou nejprve zrušit a vypořádat dosavadní PV bez daňových dopadů? II.) nebo můžeme bez zrušení a vypořádání PV uzavřít pouze jednu společnou darovací smlouvu tak, že dcera daruje 3/16 bratrovi a rodiče 2/16 synovi rod.domu a části zast. plochy z LV xy s výminkou cit. bezúplatného věcného břemene a za III.) že v téže darovací smlouvě daruje dcera 5/16 bratrovi tj. druhou část zastavěné plochy a zahrady z LV xz? IV.)Předpokládáme, že nebude třeba znaleckého posudku ani oznámení na FÚ kvůli ZDP, ale kvůli ZDN ano (změna vlastníků)? V.) Podat na KN jeden návrh na sloučení LV xy a LV xz z důvodů stejných podílových vlastníků v poměru 9/16 dcera a 7/16 syn, samozřejmě s rozpisem položek dům, zast. plocha, zahrada a věcné břemeno? Omlouváme se za míru nepřehlednosti celého případu, vše se takto zkomplikovalo provedením přístavby, kde byl syn stavebníkem a chtěli jsme její vlastnictví napsat na syna, ale katastrální úřad to nepovolil, protože obecní úřad-výstavba nebyl schopen ji prohlásit bez stavebních úprav za samostatnou stavbu. A tak celá přístavba spadla do původního PV a to chceme až nyní spravedlivě vyřešit. Děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, prosím o odpověď na otázky týkající se…

Dobrý den, prosím o odpověď na otázky týkající se "Potvrzení zaměstnance,zda v uplynulých letech pracoval v cizině",které má zaměstnavatel požadovat od zaměstnanců. Kdy je zapotřebí toto potvrení od zaměstnance vyžadovat (u každého zaměstnance, nebo při odchodu do starobního důchodu....), jakou má mít potvrzení formu - co musí obsahovat (najdu někde vzor takového potvrzení?),pod jakým § najdu tuto povinnost stanovenou, komu se předkládá ke kontrole (ČSSZ?). Děkuji za odpověď a přeji příjemný den :-)


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání

Dobrý den, prosím o vyjádření k následujícímu dotazu. V roce 2006 jsem byl cca 3,5 měsíce evidován na ÚP a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti. Jelikož jsem se neztotožnil se způsobem ukončení mého pracovního poměru bývalým zaměstnavatel,podal jsem žalobu. Po zhruba dvou letech zaměstnavatel, před soudním jednáním, mi nabídl dohodu o narovnání se kterou jsem souhlasil. Výsledkem kromě jiného byl způsob ukončení pracovního poměru-z organizačních důvodů a prodloužení mého pracovního poměru o 2 měsíce. Vše jsem písemně nahlásil na ÚP a domníval jsem se, že vrátím pouze vyplacenou podporu za 2 měsíce(prodloužení pracovního poměru) a bude mi posunut počátek a zkrácena doba evidence na ÚP. ÚP však rozhodl o úplném vyřazení z evidence, navrácení zcela vyplacené částky podpory a s následným upozorněním, že si musím doplatit zdravotní pojištění za jeden měsíc. Je postup ÚP správný v souladu legislativou ČR. Mám možnost obrany-odstraněním tvrdosti či pod. Děkuji Jana


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli po mně…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli po mně může vymáhat pojišťovna škodu. Byl jsem na návštěvě u známého, který bydlí na privátě. Kouřil jsem na balkoně a špatně uhasil cigaretu. Balkon vyhořel. V hasičské zprávě jsem jako viník, který způsobil škodu z nedbalosti. Majitelé mají byt pojištěný. Jejich pojišťovna jim zaplatí 20 000 Kč a zbytek zaplatí družstevní pojišťovna. Majitel pořád neví, jestli to bude po mně pojišťovna chtít, tak budu rád, když mi poradíte. Děkuju.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Čerpání dovolené

Dobrý den, mám nerovnoměrně rozvrženou prac. dobu.Příklad: PO-8-14hod,ÚT-12-19,ST-volno,ČT-8-14,PÁ-volno.Myslím si,že dovolenou si budu vybírat i psát na dny, kdy jsem měla být v práci,tj.-PO+ÚT+ČT-to jsou 3 dny dovolené v týdnu. Na dny, kdy mám volno, si dovolenou psát nebudu. Budu postupovat správně ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den, moc prosím o radu. Tři sourozenci…

Dobrý den, moc prosím o radu. Tři sourozenci vlastníme nemovitost, ve které bydlí jeden a protože se s námi nebyl schopen za 15 let vyrovnat a domluva není možná, podali jsme žalobu. Nyní jsou na jeho podíl uvaleny dvě exekuce. Chtěla jsem se zeptat, jak v takovém případě postupovat, jestli máme stáhnout žalobu nebo co máme v takovém případě podniknout? Děkuji za odpověď.Monika


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Dobrý den. Chtěl jsem se zaptat, jak nejlépe…

Dobrý den. Chtěl jsem se zaptat, jak nejlépe docílit toho, aby zaměstnavatel vyplatil zahraniční stravné, které mi náleží. Od loňského září mně bylo pozastaveno vyplácení zahraničních diet a do současné doby to dělá cca 2000 eur. Jak mám postupovat, aby stravné bylo vyplaceno. Děkuji.


odpovídal(a): Zdeněk Navrátil, JUDr.

Mandátní smlouva

Dobrý den, podepsala jsem mandátní smlouvu a chtěla bych se zeptat jak je možné z mé strany od smlouvy odstoupit, v jakém časovém rozmezí a za jakých podmínkek. Předem děkuji za opověd.