FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
Témata v sekci: PRÁVNÍ PORADNA
DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den.Dělal jsem rucitele na 250000. Ted mám exekuci na plat a strhávaj mi skoro 7000měsíčně a mám uhradit 426000.Já mám ženu na mateřské a máme dvojčata na které dostáváme jednu mateřskou.Mohu si mimo soudně určit výživné na děti?Byla by to suma s které by mi zase nemohly brát exekuci?Finančně to nezvládám.Exekutor se mnou nekomunikuje .Žádal jsem o splátkový kalendář 2000 měsíčně.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,zažádal jsem o řádný starobní důchod, který mi nastane od 1.9.2010. Jsem zaměstnán,ale zaměstnavatel pro mne nebude mít dále uplatnění, zatím mne pověřuje různými úkoly. Byl jsem stažen z původního prac.zařazení a zřejmě čeká kdy už odejdu. Obávám se,že toto nespecifikované zařazení se projeví na mém finančním hodnocení. Může mi zaměstnavatel před odchodem do důchodu snižovat mzdu a hrozí mi ještě jiné trable?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Nastoupím-li do zaměstnání na poloviční úvazek, vyplývá z toho povinnost být na pracovišti přítomna každý pracovní den, anebo je možné nakumulovat pracovní hodiny např. do 3 pracovních dnů a dva dny mít volné? A pokud bych takto byla na pracovišti jen v některých dnech, má to vliv na délku dovolené (krácení)?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru. Nastoupila jsem k zaměstnavateli před 2 roky s tím, že si dodělám ped.vzdělání a smlouvu mi změní na dobu neurčitou. Bohužel ji nezměnil (i když jsem podmínky splnila), chce ji se mnou ukončit a nabídl prac.poměr (tedy moje místo) kolegyni, která ještě nemá požadované vzdělání a nastoupila až rok po mně. Má smlouvu také na dobu určitou, ale pouze do 31.7.2010 a já do 31.8.2010. Protože v následujícím škol.roce bude chybět jeden úvazek, musí prý někoho propustit. Mám právo trvat na prodloužení smlouvy nebo mám právo vůbec na něco? Jak je to s ukončením prac.poměru z nadbytečnosti? Musí mi zaměstnavatel umožnit hledat si nové místo a to v prac.době? Mám na to pouze 1 měsíc, o prázdninách jsou školy - potenciální zaměstnavatelé - zavřené. Děkuji za odpověď!
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, chtěla bych svému příteli, se kterým žiji více než 10 let ve společné domácnosti (ale nejsme oddáni), darovat 1/4 domu, protože jsme do jeho rekonstrukce společně investovali. Darovací daň bychom platit neměli, protože přítel spadá do II. skupiny, čili "osoby, které s dárcem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem ve společné domácnosti". Darovací smlouvu si podle vzorových smluv sestavíme sami bez právníka, mám však DOTAZ: Máme to, že spadá do II. skupiny, a event. i to, jak dlouho spolu žijeme, uvést přímo do té darovací smlouvy? Nebo jak to finanční úřad zjišťuje? Nebo prostě jen podáme návrh na vklad na katastr a NEBUDEME prostě podávat daňové přiznání? Nebo jaký je správný postup? Děkuji, Lucie H.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, k 30. červnu 2010 mi končí pracovní smlouva na dobu určitou, kterou mám již se zaměstnavatelem druhý rok. Zaměstnavatel počítá s tím, že se mnou podepíše pracovní smlouvu znovu, tentokrát již na dobu neurčitou, jak mu ukládá zákon a na základě vzájemné spokojenosti. Nyní jsem se však dostala do jiného stavu. Má zaměstnavatel právo, když se dozví, že jsem v jiném stavu se mnou již pracovní poměr neprodlužovat a ukončit ho na základě smlouvy na dobu určitou? Děkuji mnohokrát za odpověď. Klára
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mě může zaměstnavatel zakázat chodit darovet krev, nebo jiný biologický materiál ( plasmu ) v pracovní době. Dělám na směny a tak mě nutí chodit jen v mém pracovním volnu. Předem děkuji za odpověď a přeji Vám heký den
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Zdravím,jsem v bance vedený jako spoludlužník(třetí osoba)Sám nemám žádné dluhy,ani exekuce,ale přesto nedostanu půjčku(prý kvůli tomu,že ten,co mu "ručím"posílá splátky po splatnosti.Co bych měl udělat?Děkuji M.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím o radu týkající se provedení exekuce na zařízení v domě. Rozešla jsem se s přítele se kterým máme dvě malé děti. Máme je ve společné péči,bývalý přítel je chodí navštěvovat. Na sociálce je vyřazen z okruhu společně posuzovaných osob a nemá s námi trvalý pobyt. Bydlíme v domě, který vlastní na půl jeho sestra a teta. Bývalý přítel dům nevlastní a nemá tu ani trvalý pobyt. Byla jsem na víkend pryč a v neděli jsem se s dětmi vrátila a měli jsme vyměněný zámek a veškeré cenější věci byly označeny a odvezli si notebook, který patří mojí sestře, ostatně to zjistí po nahlédnutí do notebooku. Jak mám v takovém případě postupovat? Kontaktovala jsem bývalého přítele a ten se snažil celou situaci exekutorovi po telefonu vysvétlit, ale jediné co mu odpověděl je "že se s ním nemá o čem bavit a ať ho nenaštve jinak ty věci nechá odvést okamžitě". Je možné aby exekutor vnikl do domu který nepatří dlužníkovi a nemá tam dlužník trvalý pobyt, jen na základě toho, že mu nějaký člověk z ulice řekl, že dlužník tam bydlí a dům zdědil, což není pravda ani v jedné věci. Majitele domu si ostatně může zjistit v katastru nemovitostí. Proto se znovu ptám jak mám v tomto případě postupovat? Mohu doložit nájemní smlouvu a papír ze sociálky že je vyřazen z okruhu společně posuzovaných osob, ale nějaké doklady co se týče zařízení nebo elektroniky už nemám.Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení mých pár otázek týkajících se výpovědi z pracovního poměru, kterou jsem obdržela. Abych předešla nejasnostem, uvádím přesná data. 6.4.2010 byla v mé směně provedena kontrola , kde byly zjištěny nedostatky v mé vykonané práci. 7.4.2010 jsem nastoupila pracovní neschopnost z důvodu nevolnosti v těhotenství. Pracovní neschopnost trvá i nadále. Dne 14.5.2010 jsem byla nadřízenými pozvána k projednání nedostatků zjištěných při kontrole. Nečekaně mě překvapili výpovědí. Myslela jsem že když jsem těhotná a na PN, výpověď dostat nemohu.. Cituji první odstavec mnou podepsané výpovědi : Dáváme Vám výpověď z pracovního poměru podle §52 písm. g) zákoníku práce pro důvody, pro které by s Vámi zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr ve smyslu §55 odst. 1 písm. b) zákoníku práce.. Poslední datum uvádím datum porodu, ato 15.11.2010. Mé otázky jsou následující. Jednal zaměstnavatel správně, nebo jsem obdržela výpověď protiprávně? Dá se neprávem daná výpověď zpětně napadnout? Jakým způsobem? Pakliže postup zaměstnavatele byl správný, mohu po vypršení dvouměsíční výpovědní lhůty nastoupit na pracovní úřad? Když zůstanu na nemocenské, jako že nejspíš ano, budu pobírat nějakou finanční částku? Z čeho se mi bude počítat mateřská a z čeho rodičovský příspěvek? Předem děkuji za odpovědi. Adamcová
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den.Otec vlastní napůl dům se svou sestrou(již 24 let).On svou polovinu zadlužil a splácí teď na ní hypotéku.Na tento účet ale“skočila“exekuce.Aby mu byl otevřen jiný,požádal mě o podpis pod nový účet.Nemám teď šanci vzít si půjčku,proto chceme zažádat o vymazání mé osoby.Mám vůbec šanci?Prosím o radu jak postupovat.Děkuji M.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den pane doktora,dovoluji si Vás touto cestou požádat o radu.Našemu zaměstnanci byl doručen exekuční příkaz na mzdu,který zní: -jistina ... 40.000,-- (z toho je částka 10.000,-- přednostní pohledávka-pojistné VZP) -odměna exekutora a hotové výdaje ...10.000,-- Pohledávka 40.000,-- + příslušenství 10.000,-- činí...50.000,--.Na příkazu je uveden pouze jeden účet kam srážet a VS.Mě zajímá,zda se v tomto případě jedná pouze o PŘEDNOSTNÍ pohledávku na celých 50.000,-- a nebo se jedná vlastně o jednu přednostní tj.to pojistné na VZP a zbytek nepřednostní tj.jistina+výdaje na exekuci.Mohu v případě,že je celých 50.000,-- přednostní pohledávka srážet s 2/3 i 1/3? Žádné jiné exekuce tento zaměstnanec nemá a došlo by dříve k umoření dluhu v případě,že bych srážela 1 i 2 třetinu.Děkuji moc za osvětlení následující situace a jsem s pozdrav Jiřina R.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. LBD Praha 9 mi spolu se smlouvou o převodu družstevní jednotky do vlastnictví člena družstva předložilo i dílčí dohodu o vzájemném vypořádání, ve které se odvolávají na §24 odst. 7 zák. 72/1994 Sb. a ve které po mě chtějí uhradit částku 33. 465 Kč. Tento můj závazek vůči LBD vznikl údajně ztrátovým hospodařením domu, ve kterém se nachází převáděná bytová jednotka, a to v letech 1996 – 2010. „Ztrátové hospodaření domu“ bylo způsobeno tím, že náklady na opravy a údržbu prováděné v uplynulém období na domě byly vyšší, než nájmy z bytů v domě za stejné období. Podotýkám, že hospodaření družstva jako celku bylo ve všech letech ziskové, hospodaření družstva není zatíženo půjčkami ani úvěry, anuita je nulová a veškeré platby nájemného jsem vždy včas a řádně hradila. Nevím nyní, jak mám rozumět textu odst. 7 shora uvedeného zákona, kde se hovoří o „vyrovnání nedoplatků ze strany nabyvatele“. Má družstvo právní nárok na vymáhání této teoretické částky, kterou dokládá velice neprůkazným přehledem oprav a údržby prováděných v našem domě v období let 2000 – 2009? Předem děkuji za Vaši odpověď. Jitka Križáková.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, Potřebovala bych poradit. Můj bratr jako OSVČ si bohužel po rozdělení sociálního pojištění a nemocenského pojištění zapomněl nemocenskou platit. Nyní měl dost těžký pracovní úraz (30.03.) obou dolních končetin a my nevíme jak nejlépe postupovat dále a úřady nám zatím také moc nepomohli a neporadili. Je mu v současné době k něčemu dobrý vystavený lístek jako neschopenka? Na sociálce mi řekli, že oni to stornují a já nevím jestli zbytek neschopenky mám vyhodit. To že nebude dostávat peníze za neschopenku to je nám jasné, ale nevíme jak dále postupovat ohledně zdravotního a sociálního pojištění. Vrátit se do práce nebude schopný minimálně rok a potom pokud to bude potřeba bude zřejmě žádat o invalidní důchod. A taky jestli k žádosti do invalidního důchodu nebude potřebovat právě tu vystavenou neschopenku, aby mohl doložit, že je rok v neschopnosti. Pokud se mu úraz stal při výkonu polání má to nějaký vliv při žádosti o invalidní důchod? Má nyní dále platit zdravotní a sociální pojištění a potom v dalším zdaňovacím období za rok 2010 vykázat činnost bez výdělku? Vrátí mu potom tyto zálohy a v jaké výši? Nebo raději zažádat o pozastavení plateb za sociální pojištění a na zdravotní pojištění snížit platby pouze na minimum? A na jak dlouho se dá o takové pozastavení požádat, k jakému datu jestli datum úrazu a co je k tomu potřeba? Nebo raději zvolit variantu přerušit živnost do doby než bude práce schopný? Potom ještě zda se to dá udělat tak, aby mu tohle období bylo počítáno do starobního důchodu nebo to v tomhle případě nepůjde? A jestli máme nyní začít platit zálohy na nemocenské pojištění. Na tenhle úraz už se to vztahovat sice nebude, ale pokud by měl ještě např. nějakou dobu invalidní důchod a potom se snad vrátil do práce, budou mít tyto zálohy do budoucna nějaký smysl, když nyní toto nemocenské pojištění začne platit? Nebo raději počkat až začne pracovat a platit nemocenské pojištění až potom? Mám plnou moc jednat s úřady. Velice děkuji za jakoukoli radu Malá
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, můj dotaz se týká dohody o pracovní činnosti. Musí být sjednaný rozsah pracovní doby ( př. každé pondělí a úterý v měsíci) ještě upřesněn v dalším ujednání pro pro účely náhrady odměny z důvodu dočasné pracovní neschopnosti? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, bratr by na mě chtěl přepsat svůj družstevní byt, jakým způsobem by to měl provést - darováním či jinak? Chtěli bychom se vyhnout zbytečným výdajům..Děkuji vám předem za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, mám dotaz ohledně nejbezpečnějšímu, nejlacinejšímu a celkově nejlepšímu převodu bytu v osobní vlastnictví z rodičů na svého potomka. Zda prodej, dar nebo převod? V budoucnu aby druhý sourozenec neměl na nemovitost nárok. Je nutné vyhledat odbornou pomoc (právníka) ? Děkuji Mohynka
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Dostal jsem se do finanční tísně. Aby jsme se z ní dostal, tak jsem při zaměstnání začal podnikat. Jenže jedna společnost mě začala na mou adresu zasílat korespondenční lístky s tím, že dlužím splátku. Tak vlastně dali mému okolí vědět, že není něco v pořádku a znemožnili mi tak mé podnikání. Chtěl bych se zeptat, jestli mohu tuto společnost zažalovat za zneužití osobních údajů a požadovat od nich náhradu škody.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, moje sestra pracuje na hlavní pracovní poměr v malé frenšízové firmě, která bude nyní ukončovat činnost. Její majitel si chce založit vlastní firmu s podobným předmětem podnikání. Sestře nabídl téměř stejnou práci, ale na DPP a za mnohem nižší finanční odměnu. Prosím Vás o radu, zda bude sestra mít nárok na odstupné, pokud jím nabízenou práci odmítne. Já se domnívám že ano, že si tím stávající zaměstnavatel pouze splnil svoji povinnost být zaměstnanci nápomocný při shánění nového zaměstnání a zda přijme či ne nabízenou práci nemá vliv na odstupné, ale nejsem si zcela jista. Děkuji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, potřeboval bych poradit zda-li existuje nějaké promlčení na dluh, který byl vymáhán soudně. Mám rosudek kde mi tento dluh byl přiznán a pak byl i soudním exekutorem vymáhán. Bohužel bez úspěchu. Mám na tento dluh nárok i po desíti letech po datu rosudku? Když dlužníka najdu? Děkuji za odpověď.