FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:
Témata v sekci: PRÁVNÍ PORADNA
DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ PRÁVO
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Lze postupovat pohledávky za dlužníkem v insolvenci?-z pozice věřitele,pohledávka byla řádně přihlášena.Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, ráda bych obchodovala on-line na burze. Mužete mi prosím poradit, jaká daň se platí a jak je to s platbami a ohlašovací povinností na sociální a zdravotní pojištění?V momentě, kdy bych začala obchodovat, není vůbec jisté, zda budu mít nějaké příjmy a zda budu profitabilní. Děkuji předem za odpověď, Jarmila Pešková.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, k 30.11.2011 bude se zaměstnancem ukončen pracovní poměr dohodou. Je možné do dohody uvést, že pokud zaměstnanec během listopadu odpracuje alespoň 10 směn (tzn. nebude práce neschopný), během kterých zaučí nového zaměstnance, vznikne mu nárok na odstupné ve výši 1 měsičního platu? Bude se z tohoto odstupného odvádět soc. a zdrav. pojištění?
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, pomáhám s vyřízením pracovních povolení pro cizince, kteří chtějí pracovat pro naši jazykovou školu (zajišťuje skupinovou a individuální výuku). Před časem si jednatelka naší společnosti založila druhou jazykovou školu, která zprostředkovává výuku pro firmy. Lektoři mají nyní podepsané 2 dohody o provedení práce. Jednu dohodu s JŠ, která se zabývá skupinovou a individuální výukou, druhou dohodu s JŠ, která organizuje firemní výuku. Pokud máme cizince, který má vyřízené pracovní povolení na první JŠ a chceme jej zaměstnat i u druhé JŠ, můžeme se nějak vyhnout vyřizování dalšího pracovního povolení? Napadlo nás, že by tento cizinec měl podepsanou dohodu pouze s první JŠ a firemní kurzy, které odučí pro druhou JŠ, by si mezi sebou tyto školy fakturovaly jako službu. Tedy druhá JŚ by posílal první JŠ každý měsíc fakturu "za zajištění jazykové firemní výuky", ale cizinec by byl stále zaměstnanec pouze první JŠ. Je to takto možné? Děkuji za radu.
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud se zaměstnanec nedostaví dva dny do zaměstnání bez omluvy a poté se písemně omluví pro osobní problémy, zda může dostat výpověď? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, z neúspěšného podnikatelského záměru, který jsem konal jako OSVČ, mi zůstaly závazky v nesplatitelné výši. Rád bych se zeptal, zda budou promlčené, nebudou-li do 10ti let od započetí jejich vymáhání soudní cestou splaceny? Např. bude na mne uvaleno 10 exekucí bez státní přednosti po 2.000.000 Kč. Nemám žádný majetek, nemám vlastní bankovní účet, adresa mého skutečného pobytu nebude zjištěna, vykonávám pouze funkci jednatele za 5.900 Kč měsíčně. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Otec, kterému je necelých 89 let se zranil, vidíme, že po propuštění z LDN nebude soběstačný, jaké bychom mohli mít sociální dávky na pomoc o jeho péči. 1. Můžu si požádat o nějakou dávku, která mi umožní se o něj starat, pokud nebudu mít v místě jeho bydliště žádný příjem (nebudu vykonávat svou podnikatelskou činnost - jsem OSVČ)? Můžu si o ni požádat i v případě, že si najdu v místě jeho bydliště práci na poloviční úvazek z minimální mzdu (na poště)?
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím o pomoc. Dostala jsem teď invalidní důchod I.stupně a poté výpověď z pracovního poměru, tudíž jsem nezaměstnaná. Za poslední 3 roky jsem byla 2 roky zaměstnaná, ale z toho 1,5 roku nemocná. V roce 2009 jsem pobírala 5 měsíců podporu v nezaměstnanosti, což vlastně spadá do těch posledních 3 let, co zajímá ÚP. Mám opět nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji velice za info.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
V našich stanovách SVJ je oproti vzorovým vynecháno v Čl. VII 3)d a Čl. 4 to, že schromáždění rozhoduje o modernizaci, rekonstrukci, stavebních úpravách a opravách společných částí domu. Pro nás vlastníky to znamená, že nám výbor pouze dává zprávy o tom, co se v domě opravuje (např.oprava dešťové kanalizace) a nemáme žádné hlasovací právo.Jak mi bylo řečeno, rozhodování o všech záležitostech souvisejících s opravami a údržbou společných prostor a vnějšího pláště domu spadá do působnosti výboru SVJ. Hlasovat se může o změnách, které ovlivňují vzhled společných částí domu. Také, když jsem chtěla nahlédnout do vedení účetnictví pokladny,prý ze zákona ani z našich stanov na to nemám právo. Jen kontrolní komise, kterou bohužel nemáme. Mohu se prý podívat na doklady v řádně sestavené uzávěrce. Jedná výbor správně? Děkuji za vaši radu.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobry den, obracim se na Vas s dotazem ohledne vyslani na pracovni cestu do zahranici. Mam smlouvu na HPP na dobu neurcitou a k tomu smlouvu o vyslani na pracovni cestu. Nize uvedeny text a dotazy se tykaji prave te smlouvy o vyslani na pracovni cestu do zahranici. Zamestnavatel mi proplaci tzv. Cost of Living Allowance, ktere mi maji dorovnavat zivotni uroven v Cesku. Toto si ale pocita dle vlastnich, vnitrnich smernic (ktere mi bohuzel nejsou znamy). V zahranici mi zajistuje ubytovani, ale ze mzdy mi strhava 14 procent jako spoluucast na nakladech za ubytovani – neni to v rozporu s paragrafem 169 zakoniku prace? Dale mi zamestnavatel v zahranici odmita proplatit jizdne za hromadnou dopravu pro denni dojizdeni do prace, kam se neda dochazet pesky (vzdalenost 11 kilometru). Nejedna se o poruseni paragrafu 171 zak. prace? Posledni vec, ktera me zajima, je navsteva clena rodiny – z paragrafu 168 mi neni zcela jasne, jestli na ni narok je, nebo neni. Jsem v zahranici na vice mesicu (16) a zamestnavatel mi „nabidnul” jen jednu navstevu clena rodiny za obdobi 12 mesicu. Prosim o radu s vyse uvedenym, popr. informaci, kam se s temito dotazy obratit. Cela pracovni smlouva se mi nejak nezda a chtel bych ji s nekym probrat. Dekuji, JP
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, můj přítel žije s rodiči (otec je nevlastní)v domě, který by mu rádi darovali. Dům mají ve SMJ a je zastaven hypotékou. Jak se má v daném případě postupovat? Máme nejdřív sepsat darovací smlouvu a pak zažádat o povolení banku nebo máme začít u banky s dotazem, zda toto povolí? Co se týká darovací smlouvy, můžeme tuto smlouvu sestavit sami a ověřit notářem pouze podpisy nebo je v případě SMJ nutné, aby byla sepsána právníkem? Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den,prosím Vás,mám dotaz.jsem narozena 22.8.1954.Vychovala jsem 3 děti,datum nar 1.dítě-8.3.1981-2.dítě-5.5.1981.3.dítě-10.12-1983.Budou se mi počítat všechny 3 děti na důchod,nebo jen 2děti?Děkuji za odpověd.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den. Jsem ve starobním důchodu od srpna 2010. Pracuji se smlouvou na dobu neurčitou. Mohu zažádat o přepočet důchodu, za jakých pomínek, přápadně k jakému termínu? Děkuji
odpovídal(a): | Redakce |
Dobrý den, může mi bratr darovat byt zatížený hypotékou,když v něm sám nechce bydlet a já mám rodinu,takže by se mi velký byt hodil? Samozřejmě,že bych převzala hypoetku a byt platila já. On bude bydlet s naší starou matkou,aby jí pomohl. Předem děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Nařízení služební cesty Prosím o radu, pracovní smlouvu mám uzavřenou v roce 2010, pracuji jako obchodník, po pracovní neschopnosti se mě zaměstnavatel - majitel a.s. rozhodl "zbavit" ovšem na jeho dohodu o ukončení pracovního poměru v den nástupu po ukončení PN jsem nepřistoupil a řekl mu, že pokud má na mém místě jiného zaměstance, tak pochopím výpověď z důvodu nadbytečnosti. Po všem vyhrožování především ze strany jeho právníka, když jsem neustoupil mi tedy sdělil, že se mám na co těšit a že si mám sbalit své věci v kanceláři a budu jen jezdit na služební cesty. Ovšem ne služebním nebo soukromým autem jak bylo zvykem, ale pouze autobusem, MHD a vlakem. Ve smlouvě mám jediný odstavec, týkající se sl. cest a to tento: "Pracovní cesta: smluvní strany se ve smyslu §38 ZP dohodly, že zaměstnanec bude po dobu nezbytné potřeby vysílán na pracovní cesty. Zaměstanec bude na pracovní cestě vykonávat práci podle pokynů vedoucího zaměstance, který ho na pracovní cstu vyšle." Ovšem v ZP se §38 netýká pracovní cesty, to přeci řeší §42. Nevím tedy, jak se bránit, jestli tedy toto je udělení souhlasu s pracovní cestou nebo mohu pracovní cesty odmítnout. Dříve jsem na prac. cesty jezdil soukr. autem, vystavoval jsem řádný cestovní doklad a mé výdaje mi byly propláceny.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, prosím o informaci, zda mám nějaký nárok na dřívější odchod do důchodu. Jsem nar. duben 1956. 9/1971-6/1974 jsem se vyučil důlním zámečníkem,kde jsme pjiž celý třetí ročník pracovali v podzemí.Od 1.7.do 31.8.1974 jsem pracoval jako zámečník v dole. Od 1.9.1974-9.6.1978 jsem byl na SPŠ hornické -ukončení maturitou - stále jsem byl zaměstnancem dolu Jindřich, od 12.6.1978 do 3.1.1992 jsem pracoval v dole 1.AA. Po vyučení a v době všech prázdnin jsem pracoval v dole 1.AA kategorie. 3.1.1992 jsem musel ukončit práci v dole pro dosažení "Nejvvyšší přípustné expozice". Mám nárok aspoň na nějaké odpočty za odpracovaná léta v dole? Kdy budu moci odejít do důchodu? Děkuji za odpověď
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, potřebuji poradit, mám družstevní byt v os. vl. a chci ho darovat synovi, musím si necht tento byt před darováním odhadnout státním odhadcem? Děkuji za odpověď.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, příspěvkové organizace (PO) mohou do svého vlastnictví nabýt pouze majetek ..(jedna z možností) ..darem s předchozím písemným souhlasem zřizovatele (§27 zákona 250/200 Sb.Předchozí souhlas zřizovatele (§39b zákona..)se poskytuje pouze pro jeden právní úkon a je jeho součástí. Vysvětluji si správně tento §...tj. že pro jeden konkrétní dar je jedno konkrétní usnesení rady MČ, nebo lze jedním usnesením rady MČ současně souhlasit i s více dary?. Kdy sepisovat darovací smlouvu (nemusí být písemně, nicméně je doporučována písemná forma), před, či po předchozím souhlasu rady MČ, kdy je již jistota...a číslo usnesení rady MČ zapsat do darovací smlouvy? Předem děkuji za odpověď. Ivan
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, moc prosim o radu, sousedime zdmi se sousedy. Jejich děti dělají nesnesitelný hluk a to neustále a nyní již i ve večerních hodinách. Rozumná domluva s nimi není. Většinou je to ,kdy není noční klid.Také jsem měla děti malé, ale takový hluk s ohledem na sousedy mi nikdy nedělali. Jsem z toho zoufalá, jelikož ráno vstávám v půl 5 do práce a i večer by chtěl mít člověk klid. Prosím co mohu v takové situaci dál dělat? Lze jim třeba napsat u právníka nějaký dopis? Moc děkuji za radu, ostatní sousedi se jich bojí, proto nic neříkaji.
odpovídal(a): | Zdeněk Navrátil, JUDr. |
Dobrý den, rád bych se zeptal na lhůtu, jakou má ČSSZ na vyřízení žádosti o invalidní důchod. Četl jsem, že na lékařský posudek mají 45 dní od podání žádosti a dále jsem četl o 90 dnech. Těch 90 dní mají od podání žádosti nebo od uznání invalidity posudkovým lékařem? Žádost jsem podal 1.9.2011, invalidita byla uznána 20.10.2011. Děkuji, MM.